Čeprav med superhrano sodijo tudi povsem običajna živila, kot je na primer česen, se izraz superhrana danes največkrat uporablja za nabor najdragocenejših naravnih darov z vsega sveta, ki jih na policah običajnih trgovin le redko srečamo.
Superhrana
Da si določeno živilo prisluži laskavi naziv superhrana, mora izpolnjevati številne pogoje. Vsebovati morajo vitamine, minerale, esencialne maščobne kisline, polisaharide, encime in esencialne aminokisline, telesu pomembne protein in antioksidante, skratka vse tiste snovi, katerih uživanje poveča našo vitalnost in energijo ter na splošno pripomore k boljšemu zdravju in počutju. Živila, ki jih uvrščamo med superhrano, poleg tega spodbujajo delovanje imunskega sistema ter pomagajo pri čiščenju in alkaliziranju telesa. Superhrana so živila, ki delujejo podobno kot zdravila. Nujna sestavina superhrane so fitokemikalije, kot so bioflavonoidi, karotenoidi in flavonoidi.
Zelena superhrana
To je skupina lahko prebavljivih hranil, ki jih, poleg številnih vitaminov in mineralov, ki varujejo telo pred boleznimi, odlikuje tudi širok spekter koristnih proteinov, fotokemikalij in zdravih bakterij, s katerimi pomagamo telesu graditi bolj čiste mišice in tkiva. Glavna prednost zelene superhrane je vsebnost klorofila. Kemijska sestava klorofila je zelo podobna sestavi človeške krvi. Uživanje zelene superhrane zato pomaga pri slabokrvnosti. Trenutno zelo priljubljena zelena superhrana so alge. Chlorella, Spirulina in modrozelene alge, ki jih najdemo tudi na policah naših trgovin, so odličen vir beljakovin, zato jih s pridom uživajo vegetarijanci, vegani in presnojedci. Spirulina velja za eno z beljakovinami najbogatejših živil, kar jih poznamo.
Vsebuje 70 odstotkov beljakovin, kar je neprimerno več od količine beljakovin, ki jih vsebuje zrezek (25 odstotkov). Spirulina pomaga uravnavati sladkor v krvi, zato je zelo priporočljiva hrana za diabetike. Modro-zelena alga sodi med hranila, izjemno bogata z beta karotenom in vitaminom B. Izboljšuje spomin, krepi možgane in utrjuje imunski sistem. Imunskemu sistemu pomaga tudi Chlorella, ki se poleg tega ponaša tudi kot sredstvo za zniževanje holesterola in proti preprečevanju nastanka krvnih strdkov. Izjemno zdravo zeleno superhrano, kaljena žita, lahko pridelate kar doma na okenski polici iz pšeničnih ali ječmenovih semen. Ječmenova trava ima 11-krat več kalcija kot kravje mleko, poleg tega pa je izjemno bogata z železom, vitaminom C in bioflavonoidi. Deluje antivirusno in nevtralizira težke kovine v krvi. Pšenična trava je odličen alkalizator. Pomaga pri slabokrvnosti, normalizira ščitnico in spodbuja presnovo. Med zeleno superhrano sodi tudi zelena listnata zelenjava. Surova špinača, regrat, ohrovt, vodna kreša in zelena solata izboljšujejo krvno sliko, poživljajo možgane, krepijo imunski sistem in čistijo ledvice.
Sadje in oreščki
Sadje in oreščki so superhrana predvsem zaradi čudovite lastnosti, da se uspešno borijo s prostimi radikali v telesu. Uživanje dovolj sadja in oreščkov pospešuje metabolizem in pomaga v boju proti staranju. Med sadno superhrano so pri poznavalcih zdrave prehrane trenutno izjemno priljubljene goji jagode. Sadež, ki originalno raste v Mongoliji in Tibetu, je bogat vir vitaminov C (vsebujejo ga kar 500-krat več kot pomaranča), A, B1m B2, B6 in E. Goji jagode poleg tega vsebujejo tudi številne aminokisline in sledi mineralov. Še ena superhrana iz te skupine je maca, o kateri smo v reviji Bodi eko pred časom že pisali. Maca povečuje vzdržljivost, izboljšuje imunski sistem in poskrbi za boljše razpoloženje. Trenutno najbolj trendovska pijača v Hollywoodu,tj. kokosova voda, prav tako sodi med superhrano. Kokosova voda izboljšuje kri in imunski sistem. Jagode acai so posebej priljubljene v boju proti staranju, saj so eden najmočnejših antioksidantov. Nič manj koristen ni sadež, v katerem nastaja. Nadpovprečno bogastvo antioksidantov (21-krat več kot v zelenem čaju!) najdemo tudi v surovih kakavovih zrnih, ki so poleg tega tudi bogat vir magnezija in železa. Noni, sadež iz Polinezije deluje protibakterijsko. Uspešen je celo v boju z E-coli. Noni pomaga pri prehladu in gripi, preprečuje nastajanje tumorjev, lajša bolečine, skrbi za lepšo kožo, blaži prebavne motnje in lajša glavobol.
Njeno veličanstvo čebela
Drobne čebelice si zaslužijo naše največje spoštovanje, saj ustvarjajo celo paleto izdelkov, ki so za človeka superhrana. Matični mleček, ki je najbogatejši vir pantenonske kisline na svetu, odpravlja utrujenost in nespečnost. Njegov učinek je tako močan, da ga s pridom uporabljajo rakavi bolniki, ki se zdravijo s kemoterapijo. Cvetni prah vsebuje ogromno beljakovin in je zelo koristen dodatek v prehrani športnikov in tistih, ki okrevajo po bolezni. Uživanje cvetnega prahu pomaga zdraviti alergije, še posebej seneni nahod. Propolis krepi naš imunski sistem in varuje pred bakterijami.
Morske alge
Morske alge zdravijo slabokrvnost in nevtralizirajo zakisanost telesa. Nekatere vrste vsebujejo tudi do 10-krat več kalcija kot mleko. Morske alge ščitijo telo pred škodljivimi učinki težkih kovin in sevanjem. Uživanje morskih alg je izjemno priljubljeno zaradi njihovih lepotnih učinkov – uspešno namreč odpravljajo celulit. Najbolj znane so nori alge, ki so sestavina sušija, sicer pa so priljubljene tudi wakame, kombu, dulse in arame.
Drugo
Med superhrano uvrščamo tudi navadno koprivo. Uživanje koprive je odličen pripomoček pri hujšanju. Priporočljivo jo je uživati, če imate težave s ščitnico, saj uravnava njeno delovanje. Pospešuje nastanek sluzi v debelem črevesju, ki pomaga iz telesa odplakniti odpadne snovi. Med superhrani sodita tudi aloe vera in ehinaceja, ki ju običajno uživamo v obliki soka. Prva je izjemno koristno pomagalo proti zakisanost telesa, druga pa je nepogrešljiva, kadar želimo okrepiti imunski sistem. Obvezen del zdrave prehrane (če niste vegetarijanec ali vegan) so ribe. So bogat vir beljakovin, vitaminov in mineralov. S snovmi, kot je holin, spodbujajo delovanje možganov. Z maščobami omega-3 pomagajo preprečevati nastanek bolezni srca in ožilja. So zelo dobrodošla superhrana na jedilniku tistih, ki trpijo za hormonskimi težavami, saj uravnavajo delovanje hormonov. Česen je superhrana po zaslugi antibakterijskega delovanja. Vsebuje več kot 180 aktivnih učinkovin, ki pomagajo preprečevati bolezni. Česen deluje protivnetno, protiglivično in protibakterijsko. Po nekaterih raziskavah česen preprečuje nastanek raka.
Gobe
Iz vrst gob med superhrano uvrščamo šitake in rejši. Prve vsebujejo veliko vitamina D, kalcija, fosforja in aminokislin. Uživanje šitak zaradi posebne snovi, ki jo te gobe vsebujejo spodbuja imunski sistem in tako pomaga v boju proti virusom. Po nekaterih raziskavah šitake preprečujejo rast tumorjev in razvoj raka. Rejši gobe preprečujejo glavobol, utrjujejo imunski sistem (uspešne so celo v boju s hepatitisom), blažijo bolezni prebavil (tudi pri rani na želodcu). Astmatiki uživajo gobe zaradi njihovega zdravilnega učinka na dihala. Rejši gobe uravnavajo tudi sladkor v telesu. Priporočljivo jih je uživati pri kemoterapiji.
Surova ohrovtova juha
Sestavine:
- 1 pomaranča
- ¼ skodelice vode
- ¼ skodelice namočenih sončničnih semen (namoči in spere)
- ½ jabolka
- 1/2 stebelca mlade čebule
- 1/2 žlice surove sojine omake
- ½ stroka česna (ali več po okusu)
- pol glave ohrovta
Drobno sesekljajte pomaranče. Skupaj s sončničnimi semeni jih zmeljite v gladko kremasto maso. Dodajte ostale sestavine v mešalnik in zmeljite. Postrezite z opranimi in na kocke narezanimi jabolki.