Liči – sočen sladko-kisli okus in nežna tekstura dajejo temu sadežu prav posebno mesto v zakladnici gurmanskih okusov. Slastni liči se najbolje obnese v receptih azijske kuhinje, ob njegovi vse večji priljubljenosti pa je vse lažje najti tudi odlična izvirna navodila za pripravo, obarvana s kuhinjami iz najrazličnejših delov sveta.
Liči je simbol ljubezni
Domovina ličija (Litchi chinensis) je jugovzhodna Azija. Še posebej priljubljen je na Kitajskem, kjer so ga kot najboljši sadež častili celo kitajski cesarji. Tam je bil tako dragocena dobrina, da so z njim nekoč lahko plačevali davke, še danes pa velja ta sadež za enega najbolj zaželenih novoletnih daril. Sadež, ki po obliki in barvi spominja na srce, na Kitajskem velja za simbol ljubezni. Ker spodbuja prebavo, hkrati pa po zaslugi vlaknin nasiti telo za dlje časa, je odličen kot del shujševalnih diet. Med zdravilnimi učinki, ki jih ima uživanje ličija na zunanjost, je tudi lepši ten kože.
Kako izgleda liči?
Liči ima značilne jajčaste sadeže rožnate ali rdeče barve. Pod lupino se skriva mehko belo meso kislo-sladkega okusa. Sadeži imajo na sredini koščico. Ko kupujete svež liči, bodite pazljivi, saj le-ta preneha zoreti v trenutku, ko je nabran. Kupujte le trde sadeže svetlih barv in brez madežev. Sadeži z zeleno lupino so premalo zreli, rjava lupina pa pomeni, da so preveč zreli. Sadežev ne smete hraniti v plastični vrečki, saj potrebujejo zrak. Hranite jih na hladnem, na približno 10 stopinjah.
Kakšen okus ima liči in kje se uporablja?
Nežen in prijeten okus mu omogoča, da se izvrstno poda k najrazličnejšim jedem; zelo okusen pa je tudi, če ga uživamo samega. Presen liči je še posebej zdrav in slasten, vendar pa ga je pri nas nekoliko težje dobiti. Pri nas v trgovinah je največkrat na voljo v obliki kompota v pločevinkah. Čeprav se ne more primerjati z uživanjem svežega, pa je tudi kompot zdrav vir vseh koristnih snovi, ki jih v izobilju vsebuje svež sadež. Kulinarične mojstrovine iz ličija se ne omejujejo zgolj na sladice – Kitajci znajo z njim pripraviti okusen mesni obrok (okus ličija se dobro ujema z okusom piščanca) in druge slane jedi.
Zdravilne lastnosti ličija
Liči vsebuje številne zdravju koristne sestavine – vitamin C in B, baker (14 odstotkov priporočene dnevne količine), fosfor (9 odstotkov priporočene dnevne količine), magnezij in kalij(6 odstotkov priporočene dnevne količine). Povprečna vsebnost vitamina C v ličiju je 72 mg na 100 g sadja. Devet ličijev na dan (oziroma 100 g) tako popolnoma zadosti dnevni potrebi odrasle osebe po C vitaminu. Po zaslugi vitamina C je liči odlično sredstvo v boju s prostimi radikali in je koristen pripomoček pri varovanju telesa pred staranjem in nevarnimi boleznimi, kot je rak. Redno uživanje ličijo poveča telesno energijo, spodbuja obnovo celic in uravnoteži tekočine v telesu, kar je izjemnega pomena za zdravje. Liči spodbuja delovanje prebavnega sistema in deluje kot diuretik. Maščobne kisline, ki jih sadež vsebuje, so ključne za absorbiranje beta karotena. Tisti, ki ga uživajo, imajo 50 odstotkov manj možnosti, da jih bo doletel srčni infarkt. Redno uživanje ličija poveča telesno energijo in uravnoteži tekočine v telesu, kar je izjemnega pomena za zdravje.
Recept: Ličijeve lučke
Potrebujemo:
- 1/2 skodelice malin
- 1 1/2 žlice rožne vode
- 1 skodelica javorjevega sirupa
- 1 kg olupljenega ličija
- 2 žlici limoninega soka
- 6‒8 paličic
Priprava:
Maline, rožno vodo in pol skodelice javorjevega sirupa z mešalnikom zmešajte v gladko maso. Z maso do polovice napolnite modelčke za lučke in vtaknite vanje paličico. Dajte v zamrzovalnik. Medtem očistite in narežite liči. Ličijevo meso, limonin sok in preostanek javorjevega sirupa zmešajte v gladko maso. Vzemite iz zamrzovalnika model za lučke in na zamrznjeno malinino kašo prilijte ličijevo zmes. Dajte nazaj v zamrzovalnik in pustite tam, dokler se ne strdi. Ličijeve lučke so slasten in kvaliteten vitaminski obrok, ki se ga bodo še posebej razveselili otroci.
Recept: Liči v sladkokisli omaki
Potrebujemo:
- 2 čajni žlički rastlinskega olja
- 2 žlici sezamovih semen
- 2 skodelici svežih olupljenih in izkoščičenih ličijev
- 4 žlice riževega kisa
- 1 nasekljana sladka čebula
- 1/2 žličke sezamovega olja
- sol
Priprava:
V ponvi segrejte olje, dodajte sezamova semena in pražite na zmerni temperaturi. Dodajte liči in kis. Kuhajte približno pol minute. Dodajte čebulo in kuhajte še pol minute. Nato dodajte sezamovo olje in sol. Jed je običajno ponujena k svinjini ali piščancu, če pa ste vegetarijanec ali vegan, vam bo prijala tudi kot priloga h kuhanemu rižu.
Recept: Predjed iz ličija in kumar
Priprava:
- 2 srednje veliki kumari
- 2 skodelici svežih olupljenih in izkoščičenih ličijev
- 3 vejice svežega sesekljanega koriandra in ena za okras
- žlička pekočega rdečega čilija
- limonina lupina in sok dveh limon
- 2 žlički rjavega sladkorja
- 2 žlici riževega kisa
- sol
Priprava:
Kumari prerežite po dolgem. Odstranite semena in narežite na kocke. V skledi zmešajte kumare, razpolovljen liči, koriander in čili. Dodajte limonino lupino in sok, sladkor, sol in kis. Dobro premešajte. Ta sveža in zdrava solata bo še posebej prijala v vročih dneh.