DomovZdravje & prehranaPopolna domača lekarna za poletne tegobe

Popolna domača lekarna za poletne tegobe

Dobro založena domača zeliščna lekarna vam lahko prihrani ogromno tegob. Čajne mešanice, tinkture, obloge in drugi zeliščni pripravki uspešno ublažijo najrazličnejše težave, povezane z zdravjem in počutjem – vključno s tistimi, ki so še posebej značilne za poletne mesece. Za vas smo zato pripravili izbor zelišč, ki ne smejo manjkati v vaši poletni lekarni. Zelišča pomagajo tako pri tipičnih poletnih tegobah kot pri težavah, ki so pogostejše v drugih delih leta. Navsezadnje nas lahko tudi poleti presenetijo težave, ki so manj značilne za to obdobje. Tako je dobro, da ste pripravljeni na najrazličnejše zaplete. Posledično boste lahko hitro ukrepali in se že kmalu vrnili k uživanju v poletnih radostih. Seznam zaokrožuje izbor zelenjave, ki lahko dopolni vašo domačo lekarno za poletne tegobe.

Rman

Navadni rman (Achillea millefolium)

Navadni rman velja v številnih kulturah za sveto rastlino. Zdravilne učinkovine je mogoče najti tako v listih kot v steblih in cvetovih rastline. Navadni rman je znan po protivnetnem in antiseptičnem delovanju. Obenem lahko pomaga pri ublažitvi krčev in pri simptomih, povezanih z menopavzo, vključno z vročinskimi oblivi. Rastlino pa lahko med drugim uporabite tudi kot pomoč pri urezninah/manjših ranah, krvavitvah iz nosu, glavobolih, povišani telesni temperaturi, krčnih žilah, hemoroidih, putiki, sončnih opeklinah in aknah.

- Oglas -

Pripravki iz navadnega rmana so primerni tako za zunanjo uporabo kot za uživanje (čaji, mazila, obloge, tinkture itn.). Rastlina se lahko uporablja tudi v kombinaciji z drugimi zelišči, npr. z angeliko, šentjanževko, sivko in mirto.

Poleti je navadni rman še posebej uporaben za pospeševanje celjenja manjših ran, ki so v poletnih mesecih nadpovprečno pogoste, saj gre za obdobje, ko smo praviloma precej aktivnejši kot sicer. Z rmanom pa si lahko pomagate tudi pri blaženju sončnih opeklin. Sveže liste in cvetove rastline preprosto položite na prizadeto območje, nato pa jih fiksirajte s pomočjo obliža ali povoja. Pripravite si lahko tudi hladilno kopel z dodatkom svežih delov rastline.

Če se spopadate z menstrualnimi krči ali z neprijetnimi simptomi, povezanimi z menopavzo, pa se priporoča rmanov čaj. Zavrite 2,5 dl vode, ki jo nato prelijte po 1 žlici posušenega rmana. Počakajte 10 minut, precedite in popijte.

- Oglas -

Rman ni primeren za otroke, mlajše od dveh let. Po uporabi rmanovih pripravkov se izogibajte neposrednemu izpostavljanju kože soncu, še posebej, če je vaša koža zelo občutljiva.

Aloja

Aloe vera (Aloe vera)

Aloe vera se že dolga stoletja uporablja kot naravna pomoč pri zdravljenju najrazličnejših opeklin, vključno s sončnimi. Gel, ki se skriva v listih rastline, je znan po hladilnih in pomirjajočih učinkih. Aloe vera tako pomaga pri ublažitvi vnetij, uporablja pa se tudi za razstrupljanje krvi in jeter ter kot pomoč pri mišičnih krčih.

Če želite aloe vero uporabiti za učinkovitejše razstrupljanje telesa, si privoščite sok iz te rastline. Za pomiritev opečene oziroma poškodovane kože pa je najbolje uporabiti gel iz svežih listov rastline. Liste preprosto odprite, in sicer tako, da jih prerežete vzdolžno, in iztisnite gel, ki ga nato nanesite na poškodovano območje. Mesto nanosa gela morate pred tem očistiti.

- Oglas -

Pripravite lahko tudi olje z aloe vero. Sveže liste prekrijte s poljubnim oljem. Počakajte dva meseca, nato pa olje precedite in ga prelijte v steklenico iz temnega stekla.

Pri uporabi napitkov iz aloe vere bodite zmerni. Prevelika količina ima lahko namreč odvajalni učinek. Povzroči pa lahko tudi drisko in črevesne krče. Podobno velja za prehranska dopolnila, ki vsebujejo izvlečke aloe vere.

Angelika

Angelika (Angelica)

Prehladi so sicer pogostejši v zimskih mesecih, vendar nas lahko presenetijo tudi poleti. Poletje pa je obenem tudi obdobje pogostejših prebavnih težav, ki so še posebej pogoste na potovanjih. Tako pri prehladu kot pri prebavnih težavah si lahko pomagate z angeliko. Rastlina lahko namreč pomaga pri razdraženih prebavilih in kašlju. Koristna je celo pri bronhitisu. Uporabite pa jo lahko tudi pri menstrualnih krčih, anemiji, glavobolih, artritisu, revmi, slabi prekrvavitvi, zgagi in težavah z jetri.

Uporablja se v kapljicah za nos, pri inhalacijah, v tinkturah, čajih in masažnih oljih.

Pri blažjih težavah si lahko pomagate s pripravki iz listov in semen rastline. Za izrazitejše učinke pa se priporoča uporaba pripravkov iz korenin angelike. Pri tem upoštevajte, da so sveže korenine rastline strupene. Za varno uporabo je torej nujno predhodno sušenje.

Pripravkom iz angelike se morajo izogibati nosečnice ter ljudje s povišanim krvnim tlakom in srčnimi obolenji. Obenem upoštevajte, da lahko angelika prispeva k večji občutljivosti kože na sončno svetlobo. Med uporabo pripravkov iz te rastline morate biti zato še posebej pozorni na ustrezno zaščito.

Koriander

Koriander (Coriandrum sativum)

Koriander poskrbi za vlažilno-hladilen učinek. Obenem je znan po diuretičnem delovanju in po spodbujanju znojenja. Stimulira naše mišice in krvni obtok, hkrati pa učinkuje kot naravni afrodiziak. Med dodatne pozitivne učinke koriandra spada še pomoč pri vnetjih sečil, napenjanju, opeklinah, zaprtju, slabosti, izpuščajih in opeklinah.

Koriander lahko uporabite kot začimbo za popestritev okusa najrazličnejših jedi ali za pripravo čajev. Poleg tega pa ga lahko uporabite za izdelavo zdravilnih oblog in masažnih olj.

Če imate zaradi poletnih piknikov ali potovanj težave s prebavo, si pripravite skodelico koriandrovega čaja, ki vam lahko pomaga tudi pri vnetjih sečil. Pri urezninah pa koriander posujte neposredno na očiščeno rano. To lahko zmanjša nevarnost za okužbe, saj je zelišče znano tudi po protibakterijskem delovanju.

Upoštevajte, da lahko pretiravanje s koriandrom preobremeni ledvice. Nosečnice naj se pred uporabo pripravkov iz koriandra posvetujejo z zdravnikom.

Orientalska kumina

Orientalska kumina (Cuminum cyminum)

Orientalska kumina, znana tudi kot kumin, je nepogrešljiva začimba v bližnjevzhodni in indijski kulinariki. Začimba je med drugim zelo koristna za spodbujanje prebave, še posebej, če je toplotno obdelana. Orientalska kumina je bogata z najrazličnejšimi vitamini in minerali. Pomaga pri občutku šibkosti in utrujenosti, prečiščevanju krvi, preprečevanju črevesnih plinov, uspešnejši absorpciji hranil, blaženju krčev, krepitvi imunskega sistema, spodbujanju laktacije, povečevanju libida, anemičnosti, migrenah, alergijah in pri pomiritvi.

Blagodejne učinkovine se skrivajo predvsem v semenih orientalske kumine, ki jih je mogoče uporabiti za pripravo čajev, masažnih olj, obkladkov oziroma zeliščnih oblog itn.

Če vas mučijo trebušni krči oziroma če imate pogosto težave s prebavo, poskušajte v svoje obroke čim pogosteje vključiti nekaj semen orientalske kumine. Bodite zmerni, saj ima začimba zelo izrazit vonj in okus. Pretiravanje z orientalsko kumino pa lahko obenem poveča verjetnost za neprijetne stranske učinke, predvsem za slabost.

Kardamom

Kardamom (Elettaria cardamomum)

Kardamom blagodejno vpliva na prebavni trakt pa tudi na možgane. Ščepec kardamoma je dobro dodati kavi, saj lahko začimba deloma nevtralizira negativen vpliv kofeina. Tudi kardamom se uvršča med začimbe, ki učinkujejo kot afrodiziak. Spodbuja znojenje in izkašljevanje, zato je koristen pri težavah z zasluzenostjo. Obenem olajša prebavo maščob in škrobnatih živil, pomiri želodec in preprečuje zatekanje želodčne kisline v požiralnik.

S kardamom si lahko pomagate pri prehladih oziroma težavah s kašljem, pri hripavosti, slabosti, zaprtju in pri nezbranosti oziroma težavah z razpoloženjem. Zaradi pozitivnega vpliva na živčni sistem vam lahko kardamom pomaga tudi pri pomiritvi.

Uporabna so tako semena kot korenine rastline. Kardamom lahko uporabite kot začimbo ali v čajih. Obenem pa gre za koristen dodatek vodi za inhalacije (npr. v obliki eteričnega olja) in odlično sestavino za izdelavo masažnih olj.

Sladki koren

Golostebelni sladki koren (Glycyrrhiza glabra)

V ajurvedskem zdravilstvu je golostebelni sladki koren ena od najbolj cenjenih sestavin za pospeševanje celjenja ran. Uporablja se tudi za lajšanje težav z grlom in dihali, pri izpuščajih in infekcijah, za spodbujanje prebave, uničevanje mikrobov (sladki koren učinkuje tako protibakterijsko kot protivirusno), blažitev vnetij, lajšanje simptomov artritisa, pri težavah z mišicami, kot podpora živčnemu sistemu, za izboljševanje spomina, pri težavah z vranico in žolčnikom, pri gastritisu itn. Sladki koren v prahu je lahko koristen celo kot pomoč pri herpesu.

Pri navedenih težavah si lahko pomagate z žvečenjem stebel ali s čajem iz sladkega korena.

Upoštevajte, da lahko sladki koren prispeva k rahlemu dvigu krvnega tlaka in spodbudi delovanje nadledvične žleze. Še posebej previdne morajo biti nosečnice in osebe, ki dojijo.

Šentjanževka

Šentjanževka (Hypericum perforatum)

Listi in cvetovi šentjanževke se uporabljajo kot naravni diuretik, za spodbujanje menstruacije in kot pomoč pri depresivnem razpoloženju. Poleg tega lahko šentjanževka pomaga tudi pri parazitih, blaženju krčev in vnetij, pri težavah s kožo (vključno z ekcemi), bolečinah v sklepih, želodčnih bolečinah, opeklinah, ranah in otiščancih.

Na voljo so najrazličnejši pripravki iz šentjanževke, ki pa jih lahko po želji izdelate tudi sami. Šentjanževka se lahko med drugim uporabi za izdelavo čajnih mešanic, tinktur, masažnih olj, mazil in zeliščnih oblog.

Če želite izdelati šentjanževo olje, naberite liste in cvetove šentjanževke, ki jih stresite v kozarec in prelijte z olivnim oljem. Kozarec zaprite in počakajte približno 6–7 tednov. Vsebino kozarca redno pretresajte. Mešanico nato precedite. Tako boste dobili olje rubinasto rdeče barve. Olje shranjujte v temnem prostoru, kjer lahko počaka do dve leti. Peroralna uporaba olja šentjanževke vam lahko pomaga pri lajšanju želodčnih oziroma prebavnih težav. Zunanja uporaba olja pa pride v poštev pri opeklinah, ranah itn.

Muškani orešček

Muškatni orešček (Myristica fragrans)

Zaradi pomirjajočega delovanja in spodbujanja spanja je muškatni orešček odlična naravna pomoč pri težavah s spanjem, ki so še ena od težav, ki so nadpovprečno pogoste v poletnih mesecih. Razlog za to je seveda vročina. Muškatni orešček tako nikakor ni samo »zimska začimba«.

Med dodatne pozitivne učinke muškatnega oreščka spadajo lajšanje prebavnih težav, vključno s težavami z drisko in bruhanjem, lajšanje težav z ledvicami, krepitev srca in pomoč pri močnih menstruacijah.

Muškatni orešček ni uporaben samo kot začimba ali za pripravo čajev, ampak lahko iz njega izdelate tudi masažno olje. Poleg tega pa je na voljo tudi eterično olje muškatnega oreščka.

Večja količina muškatnega oreščka ima lahko halucinogen učinek, mehka koščica v notranjosti pa je lahko celo strupena. Tako je zelo pomembno, da upoštevate priporočene doze. Obenem pa upoštevajte, da se morajo nosečnice muškatnemu oreščku izogibati.

Bazilika

Bazilika (Ocimum basilicum)

Težko si je predstavljati poletje brez bazilike. Pa ste vedeli, da bazilika ni koristna samo za izboljševanje okusa jedi, predvsem tistih, navdihnjenih z italijansko kulinariko, ampak gre za zelišče, ki je znano tudi po številnih blagodejnih vplivih na zdravje?

Bazilika lahko med drugim pomaga pri prehladih, lajšanju težav s kašljem, pri povišani telesni temperaturi, zamašenih sinusih oz. zasluzenosti, krčih, parazitih, trebušnih bolečinah, artritisu in revmi. Znana je tudi po protibakterijskem in antiseptičnem delovanju ter po krepitvi imunskega sistema.

Pri glivičnih okužbah kože z dermatofiti si lahko uspešno pomagate z zeliščnimi oblogami iz bazilike. Eterično olje bazilike lahko uporabite pri inhaliranju. To bo pripomoglo k hitrejši sprostitvi dihalnih poti. Iz bazilike si lahko pripravite tudi čaj, poleg tega pa jo je mogoče uporabiti za izdelavo masažnega olja s protibolečinskim učinkom.

Nosečnice morajo biti pri uporabi pripravkov iz bazilike previdne, še posebej če gre za zelo koncentrirane pripravke. Bazilika se namreč uporablja tudi za spodbujanje menstruacije in kot naravna pomoč pri sprožitvi poroda.

Grško seno

Grško seno (Trigonella foenum-graecum)

Semena grškega sena se lahko pohvalijo z antiseptičnim, protivnetnim in pomirjajočim učinkom. Pomagajo pri nerednih menstruacijah, pri blaženju kašlja in bolečine v žrelu ter pri spodbujanju prebave. Z grškim senom si je mogoče med drugim pomagati pri zaprtju, bronhitisu, povišani telesni temperaturi, povišanih ravneh škodljivega holesterola, pri težavah z očmi, manjših ranah, žuljih in izpuščajih. Grško seno je znano tudi po spodbujevalnem vplivu na maternico in po tem, da lahko pomaga pri uravnavanju krvnega sladkorja. Poleg tega pa lahko ublaži simptome astme, pomaga pri težavah s sinusi in spodbudi tvorbo mleka pri doječih materah.

Grško seno lahko uporabite kot začimbo, za pripravo čajev in tekočine za grgranje (kot pomoč pri bolečinah v žrelu), za masažna olja, v obkladkih oziroma protibolečinskih oblogah itn.

Zaradi stimulativnega vpliva na maternico bi se morale nosečnice uporabi grškega sena izogibati. Pripravki iz grškega sena niso primerni niti za otroke, mlajše od dveh let. Poleg tega pa morate upoštevati, da lahko grško seno spodbudi zadrževanje vode v telesu, še posebej če ste zaužili večjo količino.

Navadna zelena

Navadna zelena (Apium graveolens)

Hipokrat, ki velja za očeta medicine, je zapisal, da je lahko navadna zelena zelo koristna za pomiritev živcev oziroma kot pomoč pri razdraženosti. Kasneje je bilo odkrito, da navadna zelena resnično vsebuje zelo veliko kalcija. Čeprav je kalcij znan predvsem kot mineral, ki je pomemben za naše zobe in kosti, lahko pomaga tudi pri pomiritvi, še posebej v kombinaciji z magnezijem. Koristne snovi lahko najdete tako v steblu oziroma korenini kot v listih in semenih. Semena denimo vsebujejo veliko železa in precejšnjo količino vitaminov, vključno z vitaminoma A in C ter vitamini iz skupine B, ki so prav tako znani po pomirjajočem vplivu na živčni sistem. Zelena lahko med drugim pomaga pri težavah z jetri in pri povišanem krvnem tlaku.

Uživanje semen zelene obenem pomaga pri lajšanju simptomov artritisa. V semenih je namreč mogoče najti zelo učinkovite protivnetne snovi. Semena so lahko obenem koristna za lajšanje mišičnih krčev.

Če se spopadate z otečenimi bezgavkami, vam priporočamo, da najprej naribate steblo zelene. Koščke zavijte v čisto bombažno krpo, nato pa jih uporabite kot protibolečinsko oblogo.

Osebam, ki imajo težave s hipertenzijo (kronično povišanim krvnim tlakom), lahko pomaga redno uživanje zelene. Pitje soka zelene pred obroke pa pripomore k zmanjšanju apetita, zato gre za navado, ki je še posebej koristna za osebe, ki se poskušajo znebiti odvečnih kilogramov.

Podobno kot pri mnogih drugih rastlinah morajo biti nosečnice previdne tudi pri uporabi zelene. Previdnost je v tem primeru potrebna predvsem zaradi dejstva, da lahko zelena spodbudi krčenje maternice.

Hren

Navadni hren (Armoracia rusticana)

Hren običajno povezujemo predvsem z veliko nočjo, vendar gre za živilo, ki ga je priporočljivo uživati v vseh letnih časih, vključno s poletjem. V poletnih mesecih pa so lahko obenem zelo koristni hrenovi pripravki za zunanjo uporabo. Hrenova tinktura lahko na primer pomaga pri pomiritvi razdražene kože. Z njeno pomočjo lahko zmanjšate nevarnost za resnejše zaplete, povezane z okužbami, in spodbudite celjenje kože. To je povezano predvsem z antiseptičnim delovanjem hrena.

Morda se sliši nenavadno, vendar lahko malce hrena dodate celo zobni pasti. To bo pripomoglo k učinkovitejšemu čiščenju zob in k pospešenemu uničevanju bakterij v ustni votlini.

Če vas mučijo težave s sinusi oziroma zamašenimi dihalnimi potmi, si privoščite malce sveže naribanega hrena, ki ste mu dodali nekaj kapljic limoninega soka. Uživanje svežega hrena je priporočljivo tudi za naravno ublažitev simptomov, povezanih s PMS-om, predvsem za preprečevanje zastajanja vode v telesu. Hren je namreč znan tudi po diuretičnem delovanju.

Kljub številnim pozitivnim vplivom na zdravje pa seveda tudi s hrenom ni dobro pretiravati. Če zaužijete zelo veliko hrena, lahko namreč pričakujete težave s trebušnimi krči in/ali drisko. Eden od možnih zapletov pa je tudi zelo intenzivno znojenje.

Zelje

Zelje (Brassica oleracea)

Ali ste vedeli, da se v zelju skriva ogromno protivnetnih snovi? To so slutili že stari Grki, ki so si z zeljem pogosto pomagali pri zdravljenju poškodb in celo očesnih infekcij. Redno uživanje zelja lahko tako pripomore k zaščiti pred vnetji, obenem pa naj bi ta navada zmanjšala nevarnost za različna rakava obolenja.

Listi zelja so odlična izbira za obloge, s pomočjo katerih lahko pospešite celjenje ran in pomirite razdraženo kožo. Uporabite pa jih lahko tudi kot pomoč pri modricah in oteklinah ter pri glavobolih. Učinek bo še posebej dober, če boste zeljne liste pred uporabo rahlo segreli. Če imate pri roki liste rdečega zelja, pa lahko iz njih pripravite naravni sirup za lažje izkašljevanje.

S pomočjo zeljnega soka je mogoče pospešiti celjenje drobnih ustnih razjed. Grgranje tega soka pa pomaga pri vnetem žrelu.

Kumare

Kumara (Cucumis sativus)

Kumare so znane po zelo izrazitem hladilnem učinku. Tako gre za idealno živilo za poletni čas. Dodatna odlika kumar pa je protivnetno delovanje. Za pozitivne učinke poskrbi tako uživanje kumar kot njihova zunanja uporaba.

Redno uživanje kumar je med drugim zelo koristno za lajšanje različnih težav s kožo, pri katerih si lahko pomagate tudi s hladilnim kumaričnim mazilom. Za hitro osvežitev v vročih dneh si privoščite kozarec svežega kumaričnega soka, ki lahko obenem pomaga pri zgagi oziroma pri težavah z želodčno kislino, pri ekcemu ter lajšanju simptomov artritisa in putike.

Če občutite napetost v očeh oziroma če so vaše oči otečene, jim privoščite hladilno kumarično oblogo. Vzemite dva sveže narezana kolobarja ohlajene kumare in ju za nekaj minut položite na oči oziroma na veke. To bo ublažilo zabuhlost in poskrbelo za razbremenitev oči.

S kumarami si lahko zelo uspešno pomagate tudi pri pomiritvi kože, ki jo je opeklo sonce. Na opečeno kožo preprosto nanesite rezine kumar ali jo namažite s kumaričnim sokom.

Uporabna so tudi kumarična semena. S posušenimi in zmletimi semeni si lahko med drugim pomagate pri zdravljenju okužb s paraziti.

Kumare učinkujejo kot naravni diuretik, zato lahko pripomorejo k učinkovitejšemu razstrupljanju telesa in k uspešnejšemu premagovanju okužb sečil, ki so še ena od tipičnih poletnih tegob.

Virginski nepozebnik

Virginski nepozebnik (Hamamelis virginiana)

Virginski nepozebnik je grm, ki uspeva predvsem na območju Severne Amerike. Deli virginskega nepozebnika, predvsem listi in lubje, se uporabljajo za izdelavo najrazličnejših izdelkov za nego (poškodovane) kože, na primer hidrolatov, mazil in tonikov. Rastlina lahko med drugim pomaga pri ublažitvi vnetij in zmanjšanju izrazitosti modric. Virginski nepozebnik pa je lahko tudi dobrodošla pomoč pri hemoroidih in krčnih žilah.

Pri blažjih zvinih si lahko pomagate z obkladki z dodatkom virginskega nepozebnika. Če se spopadate z bolečinami v mišicah ali z revmatičnimi obolenji, pa je priporočljivo, da pripravke z virginskim nepozebnikom redno dodajate kopelim.

Zaradi analgetičnih, antiseptičnih in protivnetnih učinkov je virginski nepozebnik odlična izbira za hitro pomoč pri najrazličnejših manjših poškodbah, ki so v poletnih mesecih praktično neizogibne. Pomagate pa si lahko tudi s čaji in drugimi izdelki, primernimi za zaužitje. Virginski nepozebnik uspešno pomiri prebavila. Med drugim lahko pomaga pri driski.

Oreh

Navadni oreh (Juglans regia)

Oreha verjetno ni treba posebej predstavljati. Gre za dobro znani vir koristih maščob, vključno z omega-3-maščobnimi kislinami, in številnih dragocenih mineralov. Koristen ni le sam oreh; dragocene snovi se namreč skrivajo tudi v lubju drevesa.

Orehovo lubje lahko med drugim pomaga pri lajšanju težav z dlesnimi, saj je znano po protivnetnem delovanju. Če ga boste dodali kopeli, pa lahko lubje poskrbi tudi za ublažitev simptomov revme oziroma nasploh za ublažitev bolečin v mišicah in sklepih. Lubje učinkuje kot naravni adstringent, tj. snov, ki zmanjša prepustnost kože/sluznice, s čimer se zmanjša občutljivost na zunanje vplive. Posledično se zmanjša tudi tveganje za vnetno reakcijo. S pomočjo orehovega lubja pa lahko ne nazadnje spodbudimo tvorbo mleka pri doječih materah.

Redno uživanje orehov lahko pomaga pri premagovanju utrujenosti in pri krepitvi telesa ter pri težavah z zgago, drisko in utrujenostjo. Obenem spodbudi prekrvavitev in prispeva k zaščiti srca.

Tinktura iz orehovega olja je koristna pomoč pri oteklinah in pri različnih težavah s kožo, saj lahko spodbudi proces obnove. Pred nanosom tinkturo razredčite z izbranim rastlinskim oljem.

Krompir

Krompir (Solanum tuberosum)

Krompir je izjemno hranilno živilo, bogato z vitaminom C in vitamini iz skupine B, kalijem ter drugimi pomembnimi minerali. Pri tem ne smete pozabiti, da se ogromno koristnih hranil skriva tudi v olupkih. Čaj, pripravljen iz krompirjevih olupkov, velja za tradicionalno naravno pomoč pri povišanem krvnem tlaku.

Iz krompirja lahko pripravite celo sok, ki ga je mogoče uporabiti za lajšanje blažjih težav z želodčnimi razjedami in za blaženje vnetij, povezanih z artritisom.

Za pomoč pri zvinih in modricah se priporočajo krompirjeve obloge. Sveže nariban krompir lahko uporabite pri opeklinah. S kuhanim, toplim krompirjem pa si lahko pomagate pri »teniškem komolcu« oziroma pri bolečinah v različnih sklepih.

Krompir uvrščamo med bazična živila, kar pomeni, da gre za živilo, ki lahko pripomore k učinkovitejšemu odstranjevanju strupenih snovi iz telesa. Redno uživanje krompirja pa lahko prispeva tudi k upočasnitvi procesa staranja, predvsem zaradi velike količine vitamina C, ki spada med močne antioksidante, in k zmanjšanju tveganja za srčno-žilna obolenja.

Brusnica

Brusnice (Vaccinium vitis-idaea)

Vnetje sečil lahko pokvari še tako krasno poletje. To velja še posebej za ponavljajoča se vnetja. Eno najboljših živil, s pomočjo katerih lahko zmanjšate nevarnost za težave s sečili, so nedvomno brusnice.

Gre za živilo, ki vsebuje veliko vitamina C in snovi, ki preprečujejo okužbe. V brusnicah lahko med drugim najdemo snov, ki vpliva na pH urina, kar ustvari manj ugodno okolje za razmnoževanje bakterij. Brusnice oziroma pripravki iz brusnice pridejo v poštev tako preventivno kot za blaženje simptomov, če se je okužba že razvila. Vsakodnevno pitje brusničnega soka lahko pripomore celo k zmanjšanju nevarnosti za ledvične kamne.

Brusnice se priporočajo tudi kot naravna pomoč pri težavah s prostato. Pripravki iz brusnic pa lahko pomagajo tudi astmatikom in osebam, ki se spopadajo s slabo prekrvavitvijo.

Kis

Kis

Tudi (razredčen) kis je lahko učinkovita naravna pomoč pri vnetju mehurja oziroma okužbi sečil. Deluje namreč antiseptično. Kis pa lahko poskrbi še za številne druge pozitivne učinke. Koristen je tako pri tipičnih poletnih tegobah kot nasploh. Pomaga lahko na primer pri osjih pikih oziroma pri pikih žuželk.

Pitje kisa pred obroki lahko prispeva tudi k zmanjšanju apetita, posledično pa k lažjemu nadzoru nad telesno težo. Kis je koristen tudi za lajšanje prebavnih težav, kot pomoč pri nespečnosti, pri prehladih, artritisu in astmi. Če imate na primer težave z zamašenimi dihalnimi potmi, so parne inhalacije nad segretim jabolčnim kisom odlična naravna pomoč. Poskrbijo namreč za zmehčanje in s tem za lažje izločanje sluzi.

Karmen Jordan
Karmen Jordan
Karmen Jordan je naša dolgoletna sodelavka, novinarka, literarna komparativistka, slovenistka in kritičarka/recezentka. Je veganska in avtorica številnih člankov in receptov. Njena področja so zdrav življenjski slog ter nasveti za zdravje.

NAJNOVEJŠE