Estrogenska dominanca je ena od oblik hormonskega neravnovesja in je zelo pogosta pri sodobni ženski. V svoji praksi srečujem vse več žensk s tem problemom, ki ga spremljajo različne težave in osebne stiske. Še posebej se rad pojavlja pri ženskah v obdobju predmenopavze.
Tako estrogen kot progesteron sta spolna hormona, ki sta ključna v ženskem ciklu. V kolikor je njuno medsebojno razmerje neuravnovešeno v prid estrogena, lahko to rezultira v celi paleti različnih simptomov in nevšečnosti, s katerimi se je precej naporo spopadati.
Znaki estrogenske dominance:
- Neredne ali močne menstruacije
- Krvni strdki v menstruaciji
- Boleče menstruacije
- Upad libida
- Hitrejše staranje
- Spremembe v razpoloženju, še posebej pred menstruacijo (občutek jokavosti, frustracije in razdraženosti)
- Občutljive dojke, ciste v dojkah
- Glavoboli in migrene (še posebej pred menstruacijo)
- Zastajanje vode v telesu
- Slabša funkcija ščitnice
- Povečano tveganje za raka na prsih
- Utrujenost
- Napihnjenost
- Povišanje telesne teže in/ali nezmožnost izgube odvečne telesne teže
- Skladiščenje maščevja na bokih, stegnih in trebuhu
- Neravnovesje krvnega sladkorja
Kaj povzroča estrogensko dominanco?
Obstajata dva načina, kako lahko pride do povišanih ravni estrogena v razmerju z nivojem progesterona; t. i. endogeni in eksogeni način. V sodobnem svetu ženske z estrogensko dominanco le-to običajno pridobijo s kombinacijo obeh načinov.
Pri endogenem načinu lahko naše telo proizvaja preveč estrogena, lahko pa ima težave z naravnim izločanjem estrogena preko jeter in črevesja.
Ena izmed oblik estrogena, imenovana estron, se povečini izloča v maščevju. To pomeni, da je pri ženskah s prekomerno telesno težo in veliko maščevja več možnosti za previsoke ravni estrogena v telesu. Najbolj frustrirajoče dejstvo pri tem pa je, da lahko tovrstno hormonsko neravnovesje pogosto vodi v nezmožnost izgubljanja odvečne telesne teže (še posebej na trebuhu, stegnih in bokih)!
Po drugi strani pa lahko do težav z estrogenom pripomore tudi neravnovesje v črevesnem mikrobiomu. Višji nivo slabih v primerjavi z dobrimi bakterjami v črevesju govori v prid estrogenske dominance. Dobre bakterije namreč pomagajo pri razgradnji estrogena v črevesju. V kolikor jih primanjkuje, se lahko odvečni estrogen reabsorbira v črevesju, namesto da bi se izločil z našim odvajanjem.
Nenazadnje, tudi inzulinska rezistenca lahko pripomore k povišanemu izločanju estrogena. To je še posebej možno zaznati pri ženskah s sindromom policističnih jajčnikov.
Po drugi strani pa smo lahko izpostavljeni estrogenu iz zunanjega okolja. Tu govorimo o t. i. ksenoestrogenu. Tukaj govorimo o estrogenu podobnih substancah iz našega okolja, ki lahko pripomorejo k povišanju nivoja estrogena v našem telesu. To so običajno kemikalije, ki motijo naš endokrini sistem in v našem telesu delujejo podobno kot estrogen.
Ksenoestrogene lahko vsebujejo naslednji izdelki:
- Izdelki z bisfenol A (BPA), katerega najdemo v nekaterih plastikah in oblogi pločevink.
- Sintetične dišave.
- Meso in mlečni izdelki iz konvencionalne reje (uporaba zdravil, hormonov itn.).
- Neekološka sadje in zelenjava (uporaba pesticidov itn.).
- Kozmetični izdelki (toksične kemikalije, parabeni, umetne dišave itn.).
- Kontracepcijske tabletke in nadomestno hormonsko zdravljenje (dodan sintetični estrogen).
Kako si po naravni poti lahko pomago pri estrogenski dominanci
Spopadanje z estrogensko dominanco je za posameznico lahko precej naporno in obremenjujoče. Vsekakor pa moramo tukaj računati na precej dolgo pot. Najlažje si bomo pomagali, če bomo uredili svojo prehrano, pospešili razstrupljanje jeter, pospešili izločanje estrogena in se izogibali okolijskim ksenoestrogenom.
Hrana za hormonsko ravnovesje
Uživanje hrane, ki podpira hormonsko ravnovesje, naravno znižuje visoke ravni estrogena in pospešuje razgradnjo estrogena v jetrih. Kar pa je osnova za obvladovanje estrogenske dominance. Najslabše kar lahko storimo pri estrogenski dominanci, je to, da še naprej uživamo predelano hrano, sladkarije in rafinirane ogljikove hidrate. Izogibati pa se je potrebno tudi živalskim izdelkom iz konvencionalne pridelave, neekološki soji, alkoholu in kavi. Vse to namreč povišuje raven estrogena v telesu.
Za uravnavanje hormonov se priporoča:
- Laneno seme
- Stročnice, kot so fižol, leča, grah, čičerika itn.
- Sezam
- Česen
- Posušene marelice, datlji, suhe slive
- Sveža zelišča, kot so peteršilj, koper, žajbelj itn.
- Zeleni čas
- Komarček
- Ekološka tempeh in miso (ostalim, še posebej neekološkim oblikam soje se je bolje izogniti)
Živila, ki znižujejo nivo estrogena, so:
- Živila bogata z vlakninami (sadje, zelenjava, chia semena, laneno seme, indijski trpotec)
- Križnice (ohrovt, brstični ohrovt, zelje, brokoli, cvetača) – ta zelenjava vsebuje učinkovino, ki pomaga jetrom pri razgrajevanju odvečnega estrogena
- Kalčki brokolija
- Živila, bogata s probiotičnimi bakterijami (kislo zelje, kimči, naravni jogurt, kefir, kambuča) – ta živila podpirajo zdravje črevesja in uravnovešajo njegove bakterije
Živila, ki podpirajo jetra in s tem uravnavajo estrogen:
- Regrat
- Zeleni čaj
- Kakav
- Redkvice
- Artičoke
Za uravnovešenost hormonov so pomembne tudi zdrave maščobe, s skrbnim poudarkom na omega 3 maščobnih kislinah. Maščobe so namreč potrebne za naravno produkcijo hormonov. Dobri viri maščob so kakovostna hladno stiskana olja, orehi, chia semena, lan, avokado, olive, semena in oreščki. Za tiste, ki radi uživajo ribe, se priporoča divji losos in sardine.
Nenazadnje je treba omeniti tudi to, da je potrebno poskrbeti za primerno hidracijo in zaužiti čim več sveže, čiste vode. Seveda ne iz plastenke!
Omenili smo že, da se je treba izogibati tudi okolijskim estrogenom. Tukaj je nekaj nasvetov na to temo.
- Hrana, ki jo uživamo, naj bo iz ekološke pridelave.
- Za shranjevanje uporabimo steklo in ne plastike.
- V kolikor uživamo živalske proizvode, izbirajmo ekološke. V kolikor to ni mogoče, se pri mesu izogibajmo mastnim delom, ker je v maščobi shranjenih največ toksinov.
- Ne uporabljamo vode iz plastenk.
- Priskrbimo si filter za vodo.
- Navadno kozmetiko zamenjajmo za naravno in ekološko.
- Zmanjšajmo uživanje hrane iz plastike in pločevink.
- Uredimo si kontracepcijo.
Kaj še pomaga pri urejanju estrogenske dominance.
- Fizična aktivnost – s potenjem pospešimo izločanje toksinov iz telesa in razbremenimo jetra.
- Uredimo stres z meditacijo, jogo, sprehodom ipd. – povišan nivo kortizola lahko zniža nivo progesterona in/ali ustavi ovulacijo.
- Poskrbimo za zdravo telesno težo.
- Bioterapija, homeopatija – naravni metodi, ki se zelo dobro spopadata z hormonskim neravnovesjem.