DomovNaredi sam (DIY)SOS domači poletni pripravki

SOS domači poletni pripravki

Poletje nam predstavlja čas počitnic, brezskrbnosti in sprostitve. Kaj hitro pa se lahko zgodi, da naši koži in lasem to prinese kar nekaj stresa. Koža in lasje lahko zaradi sonca, morja, kloriranih bazenov in premalo popite tekočine postanejo hitro izsušeni in brez zdravega leska. Zato ne pozabimo na nego z naravnimi izdelki, zadosten vnos tekočine, vitaminov in mineralov.

- Oglas -

Jasna Jež je svojo ljubezen do naravne kozmetike začela udejanjati že pred desetletjem. Sprva so jo najbolj pritegnila naravno izdelana mila, kasneje pa se je po lastnih recepturah lotila še izdelave naravnih dezodorantov, šamponov, balzamov in olj. Glede na to, da v njeni zgodbi sodeluje celotna družina, tako hči kot tudi mož, je seveda z njegovo pomočjo razvila še posebne pripomočke za nego moške brade.

Skozi leta preizkušanja številnih kakovostnih sestavin je prišla do znanja, na podlagi katerega je tokrat za nas sestavila nekaj receptov za enostavne kozmetične izdelke, ki nam bodo še kako prav prišli v poletnem času. Njeni postopki so enostavni in izdelave se lahko lotimo kar v domači kuhinji. Poudari pa, da ne smemo pozabiti na osnovna pravila higiene. Delovno površino in pripomočke ter embalažo moramo temeljito očistiti in posušiti ter razkužiti z alkoholom.

Ognjičev macerat

Ognjič je ena izmed tistih zdravilnih rastlin, ki je primerna za nego vseh vrst poškodovane kože. V ta namen se uporablja njegov rumeno-oranžen cvet. Ognjičev macerat je vsestranski in zelo enostavno si ga lahko pripravimo sami doma. »Za macerate je najprimernejše jojobino olje, ki ima zelo dolg rok uporabe, tudi do treh let. Poleg dolge življenjske dobe ima zelo podobne lastnosti oziroma sestavo kot maščobni izločki na človeški koži. Zelo dobro je tudi deviško olivno olje ali kakšno drugo rastlinsko olje, ki ne postane hitro žarko. Izogibajmo se oljem, ki jim rok uporabe  zelo hitro poteče (na primer konopljino olje ali olje lanenih semen). Za izdelke, ki jih pustimo na koži, je zagotovo najprimernejše olje, ki je pridobljeno na ekološki način,« nam svetuje.

- Oglas -

Potrebujemo:

  • suhi cvetovi ognjiča
  • ekološko rastlinsko olje
  • kozarec s pokrovčkom (najboljši za vlaganje, velikost pa je odvisna od količine macerata, ki ga potrebujemo)

Postopek:

Suhe ognjičeve cvetove naložimo do polovice v čist in suh kozarec. Preostalo polovico kozarca napolnimo z oljem. Zapremo in postavimo na svetlo za približno 3 tedne. Ni potrebno, da ga izpostavimo na direktno sonce. Nekateri prisegajo tudi na temen prostor. Odločitev je prepuščena lastni izbiri. Olje po preteku tega časa precedimo in uporabimo kot dodatek pri izdelavi različnih kozmetičnih izdelkov, ki so namenjeni suhi, poškodovani ali od sonca opečeni koži.

Nasvet: »Zelo pomembno je, da so ognjičevi cvetovi suhi.« Če cvetov ne bomo dobro posušili, se nam bo v olje izločila voda iz cvetov in izdelek ne bo uporaben.

- Oglas -
Ognjičev macerat

Balzam za kožo po pikih insektov

»Včasih se nam kljub uporabi različnih sredstev proti insektom ne uspe dovolj zaščititi pred njihovimi piki. Posledica so srbeče ali skeleče otekline na koži. Enostaven recept za balzam, ki bo pomagal lajšati težave po pikih, je narejen v nekaj minutah. Recept je napisan za uporabo za celo družino, je pa bolj priročno, če vsebino vlijemo v več manjših lončkov in ima vsak družinski član svojega,« predlaga.

Za približno 100 g balzama potrebujemo:

  • 78 g ognjičevega macerata (glej opis zgoraj)
  • 1,5 žlice čebeljega voska
  • 3/4 čajne žličke karitèjevega masla
  • nekaj kapljic eteričnega olja poprove mete
  • več manjših lončkov ali en 100 ml lonček

Postopek:

Na vodni kopeli med mešanjem stopimo čebelji vosek in karitèjevo maslo. Ko je vse stopljeno, dolijemo še ognjičev macerat in ves čas mešamo, da se sestavine dobro povežejo. Ko se mešanica nekoliko ohladi, dodamo še eterično olje. Učinek poprove mete bo na mestu pika puščal prijeten občutek hlajenja. Nato ponovno dobro premešamo in vlijemo v lončke.

Nasvet: »Preden dodamo eterično olje, naj se masa čim bolj ohladi. Če se masa prične prehitro strjevati v grudice in ne moremo vmešati eteričnega olja, posodico za nekaj trenutkov vrnemo nad vodno kopel, da se ponovno nekoliko utekočini. Pazimo, da ne segrejemo preveč, saj bi s tem uničili pozitivne učinkovine. Ko dodamo eterično olje, še nekaj časa mešamo, da se eterično olje lepo razporedi po celotni masi,« svetuje. Pozorni bodimo, da se balzam povsem ohladi, preden lončke zapremo.

Nikar ne hitimo, saj se lahko zgodi, da zaradi neohlajene vsebine na pokrovčku nastanejo kapljice kondenza, ki bodo stekle v lonček in pokvarile vsebino. »Ker balzam ne vsebuje konzervansov, pazimo, da so prsti, s katerimi zajemamo vsebino iz lončka, vedno čisti in popolnoma suhi. Še bolje je, če si pri tem pomagamo s čisto in  razkuženo kozmetično žličko, ki jo po vsaki uporabi ponovno očistimo. Če je le možno, hranimo balzam pred uporabo v hladilniku, saj bomo po nanosu hladnega balzama hitreje začutili olajšanje na opečenem mestu.«

Vlažilno pršilo za lase

Da bodo naši lasje poleti videti manj utrujeni, bolj sijoči in zdravega videza, si pripravimo pršilo, s katerim jih na hitro navlažimo. Ker vsebuje hidrolat rožmarina, pomaga tudi za hitrejšo rast, obnovo in krepitev las. »Pršilo nanesemo na lase tik ob lasišču, zmasiramo in nato lase nežno razčešemo. Lahko ga uporabimo na mokrem ali suhem lasišču. Spiranje ni potrebno. Pred vsako uporabo pa ga obvezno pretresemo.«

Za 50 ml pršila potrebujemo:

  • 1 čajno žličko rastlinskega olja (olje grozdnih pešk, jojoba olje, olje makadamije ali arganovo olje)
  • 1 čajno žličko rastlinskega glicerina
  • 1 jedilno žlico soka aloe vere, ekološkega, brez vseh dodatkov
  • hidrolat rožmarina
  • nekaj kapljic eteričnega olja, v primeru, da uporabljate neodišavljeno rastlinsko olje
  • 50 ml stekleničko s pršilko

Postopek:

Olje, glicerin in sok aloe vere odmerimo v merilno čašo in jih dobro premešamo. Vlijemo jih v stekleničko, v katero nato dolijemo hidrolat rožmarina. V kolikor dodamo tudi eterična olja, jih dodamo na koncu in temeljito premešamo.

Nasvet: »Če se vam lasišče zelo hitro masti, lahko naredite pršilo tudi brez olja. V tem  primeru povečamo količino hidrolata.«

SOS poletni domači pripravki

Vlažilna meglica za telo za zrelo kožo

»Recept za meglico bo prišel prav kot »prva pomoč« za suho zrelo kožo v poletnih mesecih. Hidrolat damaščanske vrtnice je zelo dobrodošel za nego zrele in občutljive kože, glicerin koži dovaja vlago, olje pa jo nežno neguje in mehča. Pred vsako uporabo stekleničko dobro pretresemo, saj meglica ne vsebuje emulgatorjev, ki bi povezali vodne in oljne sestavine.«

Za 50 ml meglice potrebujemo:

  • hidrolat damaščanske vrtnice
  • 1 čajno žličko soka aloe vere, ekološkega, brez vseh dodatkov
  • 1 čajno žličko arganovega olja
  • 50 ml stekleničko s pršilko

Postopek:

V stekleni posodi dobro zmešamo gel aloe vere in olje. Vlijemo ju v stekleničko in prilijemo hidrolat damaščanske vrtnice. Zaprto stekleničko dobro pretresemo, kar storimo tudi pred vsako uporabo.

Nasvet: »V kolikor bomo uporabili neodišavljeno rastlinsko olje, lahko v pripravek dodamo nekaj kapljic eteričnega olja. Za pomlajevalni učinek je najboljše eterično olje smilja. Ker je meglica brez konzervansov, jo hranimo v hladilniku in porabimo v nekaj dneh.«

Balzam za kožo po sončenju

Kadar nas sončni žarki ujamejo nezaščitene in nam opečejo kožo, je lahko to zelo neprijetno, boleče in pekoče. »Za blažje opekline si lahko pomagamo sami s preprostim, a zelo učinkovitim balzamom za telo. Pomagamo si lahko z že narejenim gelom aloe vere, ki ga lahko kupimo v vsaki lekarni. Pri nakupu bodimo pozorni, da ne vsebuje nepotrebnih dodatkov, kot so barvila in alkohol. Balzam, ki ga bomo obogatili z nekaj »priboljški«, naj bo v poletnih mesecih vedno pri roki v najbližjem hladilniku, saj ohlajen nudi še hitrejše olajšanje.

Aloe vera je odlična za pomiritev kože, svoje pa v recepturi dodata tudi ognjičev macerat in eterično olje prave sivke, ki je eno redkih eteričnih olj, ki jih lahko nanašamo neposredno na kožo in je odlično za nego od sonca opečene kože.«

Za približno 90 g balzama potrebujemo:

  • 1 jedilno žlico čebeljega voska
  • 3 jedilne žlice gela aloe vere
  • 1 jedilno žlico kokosovega olja
  • 2 čajni žlički karitèjevega ali mangovega masla
  • 3 jedilne žlice ognjičevega macerata 
  • 10–15 kapljic eteričnega olja prave sivke
  • lonček za kremo

Postopek:

Nad vodno kopeljo počasi stopimo čebelji vosek, kokosovo olje in karitèjevo maslo. Mešamo in pazimo, da se vsebina ne pregreje. Ko je vse tekoče, med mešanjem dodamo ognjičev macerat. Vosek se topi malo nad 60 °C, pod to mejo pa se začne precej hitro gostiti, zato je potrebno intenzivno mešanje, da preprečimo nastanek grudic. Ko se zmes nekoliko ohladi, med mešanjem dodamo še gel aloe vere in eterično olje prave sivke.

Pazimo, da oboje zelo dobro in enakomerno vmešamo. Nalijemo oziroma z žličko naložimo v lonček za kremo. Lonček pustimo odprt, vse dokler se vsebina ne ohladi na sobno temperaturo. S tem bomo preprečili nastanek kondenza, ki nam lahko pokvari mazilo še pred prvo uporabo, saj smo naredili povsem naraven izdelek brez konzervansov.

Nasvet: »Balzam je precej hranilen in na koži ustvari zaščitni sloj. Uporabimo ga lahko tudi za zaščito suhih rok pozimi, vendar pa priporočam, da naredite svežega za vsak letni čas posebej.«

- Oglas -
Sara Lipovšek
Sara Lipovšek
Sara Lipovšek je novinarka, ki ji nobeno področje ni tuje. Svoje članke rada podpre z nasveti strokovnjakov, ki jim dodajo še bolj poglobljen vpogled.

NAJNOVEJŠE