Barve so del našega življenja. Spremljajo nas na vsakem koraku. Znanstveniki zato verjamejo, da lahko barve uporabimo v svojo korist. Prava barva v pravem trenutku lahko ustvari počutje in razpoloženje, s katerim za nas ne bo meja in bomo lahko dosegli prav vse.
Kulturna antropologinja Branka Urbanija je profesionalno aktivna na več področjih, ki jih med sabo uspešno prepleta. Kot oblikovalki interierja ji je še posebej blizu področje barv, ki jih kot praktik barvne terapije podrobno pozna. Znanje iz pomena in vpliva barv pa ji pogosto pride prav tudi na področju osebnostnega in kariernega svetovanja. Pri svojem delu v procesu barvne terapije ali pri opremi interierja uporablja pobarvanko. »Ko klient to pobarvanko pobarva, izvem o njem več, kot bi mi sam lahko povedal v večurnem pogovoru.
Tako dobim tudi informacije, ki se jih še sam ne zaveda. Pogoj je le, da to pobarvanko pobarva intuitivno. Glede na uporabo barv izvem o njegovih potencialih, omejitvah, blokadah, odnosih, zdravstvenem stanju ali v katerem življenjskem obdobju je doživel morebitno travmo pa tudi kakšna je njegova nadaljnja življenjska smer, življenjski okvir, na katerih področjih mu je omogočeno in onemogočeno razvijanje. Na podlagi teh informacij lahko nato predlagam barvno terapijo, pomagam odpravljati blokade, ki klientu onemogočajo zdravo, polno in harmonično življenje,« nam zaupa.
Vse okrog nas je energija, ki se odraža v barvah
Človek je energijsko bitje. Energija je frekvenca različnih valovnih dolžin, ki se kaže v barvah. »Okrog človeškega telesa (tudi živalskega in vseh živih bitij) je energijsko polje. Pri človeku gre za energijski ovoj, ki se razteza okrog telesa v radiu iztegnjenih rok. To je energijski plašč, ki vsebuje spekter vseh barv, nekateri ljudje ga lahko vidimo, kot otroci pa ga vidijo vsi. Kasneje se ta sposobnost večinoma izgubi. Kadar smo zdravi in se dobro počutimo, je ta energijski plašč okrog nas pretočen, po domače bi rekli, da nima lukenj.
Blokade ali nepretočnost tega energijskega plašča nastopi, ko se ne počutimo dobro, smo bolni, imamo v sebi omejujoča prepričanja, ki nam onemogočajo pretočnost ali morda živimo v nezdravem okolju (onesnaženost, nezdrava prehrana, energijsko prazna voda, toksični odnosi z drugimi ali pa smo toksični sami do sebe). Takrat v tem energijskem ovoju nastanejo blokade, ki se kažejo kot ovire ali težave v življenju in celo v našem telesu,« razloži Branka Urbanija.
Energijski centri
Vsaka barva je zadolžena za določen vidik življenja.
»Spodnji trije energijski centri se nahajajo v presredku (frekvenca rdeče barve), v višini spodnjega dela trebuha (frekvenca oranžne barve) ter v višini pleksusa ali sončnega pleteža (frekvenca rumene barve). Ti trije energijski centri izhajajo iz toplega barvnega spektra, učinkujejo bolj čustveno in pritegnejo pozornost ter predstavljajo naš fizični vidik obstoja. Kadar smo pretočni na teh treh energijskih centrih, smo fizično močni, imamo dobro prebavo, spolno moč, smo plodni, znamo postavljati meje in cilje, jih tudi dosegamo, znamo zaslužiti, smo prodorni, privlačni, karizmatični, polni energije, ustvarjalni, znamo uresničevati svoje zamisli, sprejemamo življenje, imamo dobro samopodobo, čutimo radost in veselje,« nam zaupa Branka Urbanija.
»Zgornji trije energijski centri se nahajajo v zgornjem delu telesa. V višini grla (frekvenca modre barve), v višini obrvi, med očmi (frekvenca indigo barve) ter na vrhu glave, na temenu (frekvenca vijolične barve). Energijska pretočnost teh treh energijskih centrov nam omogoča psihično in duhovno moč, zmožnost izražanja, zaupanje v višje vodstvo, umetniško izražanje in ustvarjanje, zaupanje vase in v svet ter vstop v duhovno. Zadolženi so za zdravo delovanje možganov – zdravo hipofizo, izražanje sebe, vizualizacijo, intuicijo, duhovno moč, zmožnost videnja širše slike, omogoča nemoteno delovanje ščitnice in sposobnost samozdravljenja.«
Med sklopom spodnjih treh energijskih centrov, zadolženih za fizični vidik življenja, in sklopom zgornjih treh energijskih centrov, zadolženih za mentalni ter duhovni vidik življenja, se v predelu srca nahaja (frekvenca zelene barve) energijski center za nemoteno delovanje srca in z ožiljem povezanih funkcij telesa. »Ta energijski center je zadolžen za transformacijo in zdravljenje blokad. Od tod tudi rek, da je ljubezen najmočnejša sila na svetu, ki zdravi. V tem primeru gre za ljubezen do vsega in vseh – do narave, živali, ljubeč odnos do sebe, sočutnost in sprejemanje ljudi ter vsega, česar se dotaknemo s telesom, besedami ali mislimi. Sodobna materialno usmerjena družba deluje pretežno na spodnjih treh energijskih centrih, posledično je tudi toliko bolezni v povezavi z možgani (demenca, alzheimerjeva in Parkinsonova bolezen),« pojasni Branka Urbanija.
Barve so nosilci informacij
Vsako naše čustvo, sleherno misel ali prepričanje lahko spremenimo v barvo. Barve imajo neverjetno močan vpliv na naša čustva ali razpoloženje. Kadar smo prepričani v nekaj, kar nas omejuje, ali imamo težave z zdravstvenim stanjem, določeno barvo težje sprejemamo. Morda je sploh ne moremo sprejemati. »Če imamo na primer težave s financami, postavljanjem meja, lenobo in se težko motiviramo ter spravimo k delu, tedaj je to znak, da gre za blokado na prvem energijskem centru in tedaj težje sprejemamo frekvenco rdeče barve.
Lahko bi rekli, da to zdravimo z dovajanjem rdeče barve, a na tak način bi blokado ali odpor le še povečali. V barvni terapiji zato najprej izvedemo postopek, kjer stapljamo blokade. V tem primeru naredimo tako, da v vsakdan uvajamo najprej rumeno barvo. Frekvenca rumene barve staplja blokade, pomaga pri sprejemanju sebe, drugih in vseh vidikov življenja, uravnoteži psihofizično sposobnost, krepi samopodobo, vnaša radost in veselje ter krepi koncentracijo.
Na ta način se v približno treh mesecih blokada odpravi ali vsaj omili in tedaj lahko pričnemo vnašati v svoje življenje vidik rdeče barve. To lahko naredimo tako, da jo vnašamo v garderobo, v svoje bivalno ali delovno okolje ali s hrano. Tu gre za proces, ki deluje, pa čeprav mi vanj morda ne verjamemo, saj deluje na našem nezavednem nivoju. V življenju se nam nato pričnejo dogajati spremembe, dobimo uvide, nova spoznanja, dvigne se nam nivo zavedanja, dobivamo nove ideje in priložnosti ter spoznavamo nove ljudi.«
Barvne kombinacije
Vse barve so enako pomembne in potrebne. Nobena ni boljša ali slabša in prav vsaka ima svojo vlogo in nalogo. Na dolgi rok je zelo pomembno, da poskrbimo za uravnoteženost med energijskimi centri. »Glede na to, da se barve ne pojavljajo posamično, ampak v medsebojni kombinaciji, govorimo v barvni terapiji o pozitivnih ali zdravilnih barvnih kombinacijah ter negativnih barvnih kombinacijah.
Pozitivne in zdravilne barvne kombinacije so tiste, ki so v Heringovem barvnem krogu komplementarne (v barvnem krogu ležijo druga drugi nasproti), sorodne in harmonične. Negativne barvne kombinacije so kombinacije drugotnih barv, kot so oranžna-zelena, vijolična-oranžna, zelena-vijolična. Tudi zelena v kombinaciji s črno predstavlja negativno barvno kombinacijo, medtem ko je zelena v kombinaciji z belo pozitivna barvna kombinacija.«
Uporaba barv
Odvisno od življenjskega obdobja, situacije in izzivov v življenju je smiselno upoštevati tudi rabo barv. »Nič ni narobe, če si za krajši čas želimo umika vase in se zapremo v temno oziroma črno barvo. Vse temne barve zapirajo in so nepropustne za energije. Kar je v tem dobrega, je to, da nas varujejo in ščitijo pred zunanjimi vplivi. Za dogodke in okolja, kjer smo izpostavljeni pritiskom negativnih sil, kot na primer sodišče, težki poslovni sestanki ali žalovanje, ki predstavlja umik, je smiselno, da oblečemo črna oblačila.« Rjavo barvo smatramo kot pozitivno, nas prizemlji in daje občutek varnosti ter domačnosti.
A kljub temu je ni priporočljivo uporabljati, kadar želimo delati življenjske spremembe ali se na primer osvoboditi slabih razvad. »Rjava barva nas namreč drži v ustaljenih okvirih, starih vzorcih. Omenimo še zaščitno vlogo rdeče barve, ki predstavlja energijsko zaščito pred negativnimi silami, uroki, nesrečami.« Vsekakor je priporočljivo, da v svoje življenje na različne načine vključujemo čim več barv. To lahko naredimo tako, da jih uporabimo pri okrasitvi mize ali z različnimi vrstami hrane na krožniku. Ne pozabimo na prostore, kjer delamo in bivamo, ter seveda na nešteto možnosti, s katerimi se lahko poigravamo pri oblačilih. »Četudi se oblačilo ne vidi, kot na primer spodnje perilo, barva tega vpliva na naše počutje in zdravje,« še poudari Branka Urbanija.
Značilnosti posameznih barv
RUMENA
Rumena barva predstavlja sonce, prinaša svetlobo in nas napolni z optimizmom. Deluje poživljajoče, nas aktivira in osvobaja pred strahovi. Z njo lahko ohranjamo budnost in spodbujamo koncentracijo ter motoriko. Rumena ima izredno pozitiven učinek na naše počutje. »Ugodno vpliva na dihalne organe, pomaga pri zdravljenju psihonevroz, zvišuje krvni pritisk, pospešuje pulz in veča hitrost dihanja. Ugoden vpliv ima na živčevje. Je tista barva, ki staplja blokade in v kombinaciji z vsemu drugimi barvami predstavlja pozitivno barvno kombinacijo.«
Nasvet: Kadar se zjutraj zbudimo brez volje in bi se najraje vrnili v posteljo, poiščimo v omari med oblačili nekaj rumenega. Zakorakajmo v dan z rumeno srajčko ali puloverjem in počutje se nam bo hitro izboljšalo, dobili bomo zagon in pozitivno energijo za ves dan.
ORANŽNA
Oranžna barva simbolizira delavnost in kreativnost. Tudi veselje, zrelost, rast in zdrav odnos do spolnosti. Primerna je za prostore, kjer želimo prijetno in toplo vzdušje. Spodbuja tudi apetit in je primerna za kuhinje in jedilnice, medtem ko lahko z uporabo modre apetit zaviramo. Oranžna pozitivno vpliva tudi na trebušno slinavko, krepi pljuča in vranico. Z njo pa lahko spodbujamo delovanje srca ter pospešujemo prebavo.
Nasvet: Če se nam velikokrat zgodi, da se nam nič ne da in nas pogosto napade lenoba, si lahko pomagamo tako, da si v sobi ali pisarni kakšno steno prebarvamo v oranžno barvo ali dodamo oranžne zavese. Lenobni dnevi bodo samo še spomin, saj bomo s pogledom na oranžno vedno znova dobili zalet za naše izzive.
RDEČA
Rdeča je signalna barva, barva strasti, vitalnosti in prodornosti. »Spodbuja intelektualni razvoj in aktivnost. Preveč rdeče lahko škodi in je lahko tudi vznemirjajoče, zato je pri uporabi rdeče v prostoru potrebna zmernost. Rdeča povečuje mišični tonus, pospešuje pulz, viša krvni tlak, pospešuje krvni obtok, izločanje adrenalina in delovanje jeter ter poglablja dihanje.« Preveč rdeče lahko povzroči glavobol in ni priporočljiva za tiste s hitro jezo ter čustveno nestabilne osebe. Velja tudi za apotropejsko barvo (ščiti pred negativnimi silami in uroki).
Nasvet: Ko nas pred predstavitvijo, nastopom ali zagovorom seminarske naloge skrbi, da bomo pozabili omeniti kakšno stvar, hitro poiščimo kakšno malenkost rdeče barve (mapa, pisalo, rutica …). Naši možgani bodo tako bolj osredotočeni na podrobnosti, s tem pa bomo povečali svojo osredotočenost in zbranost.
MODRA
Modra barva na nas deluje pomirjajoče in krepi našo ustvarjalnost. V nas vzbuja prijetne občutke miru in lagodja. Modra svetloba nam lahko pomaga, kadar želimo doseči večjo koncentracijo, a pazljivo, saj lahko ob daljši izpostavljenosti preide v zasanjanost. Temno modra barva naj bi tudi zniževala srčni utrip in umirila dihanje.
Nasvet: Ko sredi skupinskega sestanka v službi šef od nas zahteva inovativne ideje, ki bodo rešile projekt, nam pa ne pride na misel popolnoma nič, ni čas za paniko. Zazrimo se skozi okno v modro nebo in prebudimo svojo ustvarjalno plat.
ZELENA
Zelena barva je najbolj naravna barva. »Simbolizira harmonijo, je barva vegetacije, povezujemo jo z naravo, simbolizira življenje, mladost, neizkušenost, pa tudi pomlad in svežino. Je prijetna in precej nevtralna, zato dobi pravi prizvok v kombinaciji z drugimi barvami. Kombinacije z modro in belo dajo zeleni pozitivno naravnanost, kombinacija s črno, oranžno in vijolično pa negativnost.« Njeni učinki so nasprotni od rdeče. Zelena namreč znižuje krvni tlak in umirja živčni sistem. Vzpostavlja osebno ravnotežje, odpravlja izčrpanost, migrene in nespečnost ter širi kapilare.
Nasvet: V svoj dom vnesite zelene rastline. Ko boste po napornem in stresnem dnevu stopili v zavetje svojega doma, naj bo to mirno, prijetno, sproščujoče in zeleno. Vaša izčrpanost in morebitna razdražljivost se bosta tako hitreje poslovili.
ČRNA
Črna barva ima pogosto negativen prizvok, povezujemo jo tudi z žalovanjem. Je pa tudi najbolj formalna barva. Barva, ki predstavlja ponos in eleganco. Vedno označuje moč in kanček skrivnostnosti. S črno barvo bodimo previdni v bivalnem prostoru, saj lahko večja količina črne deluje dušeče in mračno. Črna namreč odvaja energijo, zato lahko paralizira in krepi depresivna stanja. Če že, jo uporabimo le za manjše dodatke ali površine.
Nasvet: Ko se nam zdi, da nam primanjkuje samozavesti in da ne bomo naredili pravega vtisa, oblecimo najljubši črn kostim. Moč in samozavest se nam bosta v trenutku povrnili.
SIVA
Siva barva predstavlja mešanico bele in črne. Je barva pepela in megle. Ponazarja lahko zdolgočasenost, otožnost ali žalost. Od vseh barv je najmanj izrazita. Na nas lahko deluje tudi zelo neprijetno, zlasti v temnejših odtenkih. Poleg turobnosti, negotovosti in minljivosti, siva barva ponazarja tudi točnost, refleksivnost in teorijo.
BELA
Bela barva je simbol jasnosti, nedolžnosti in čistosti. Predstavlja nov začetek, rojstvo. »V povezavi z rahlimi modrimi odtenki deluje zelo hladno. Je tudi simbol božanskosti, popolnosti, ponosa, dobrote in večnosti. Belo stanovanje je svetlo, izgleda prostorno, vendar preveč beline izgleda pusto, sterilno in skoraj bolnišnično, zato se za boljše razpoloženje priporoča, da bele stene krasijo poslikave, posterji ali uokvirjene slike. Pri otrocih je zelo priljubljena, saj je bela barva domišljije. Pretirana navezanost na belo pa pri otrocih lahko opozori na slabo vključenost v okolico in beg pred osamljenostjo,« za konec poudari Branka Urbanija.