Aloe vera je zdravilna rastlina iz družine zlatokorenovk (Asphodelaceae). Izvira iz Afrike, sorodne vrste pa najdemo tudi v Sredozemlju in Indiji. Ta čudežna rastlina, ki izvira iz sušnih predelov Afrike, je danes priljubljena po vsem svetu zaradi svojih vsestranskih koristi za zdravje in lepoto. Aloe vera se uporablja v kozmetiki, medicini in celo v prehrambeni industriji.
Kaj je aloe vera?
Aloe vera je rozetasta brezstebelna rastlina, ima približno 20 mesnatih, debelih listov, dolgih 40-50 cm, ki imajo na robu in na spodnji strani bodice. Socvetje je visoko 60-90 cm, z belimi listi cvetnega venca in rumeno rdečimi cvetovi. Aloe vera je sukulentna rastlina z debelimi, mesnatimi listi, ki so napolnjeni z gelom. Ta gel vsebuje več kot 75 aktivnih sestavin, vključno z vitamini, minerali, encimi, aminokislinami in antioksidanti. Zaradi svoje bogate sestave ima aloe vera številne zdravilne lastnosti, zaradi česar je izjemno priljubljena v naravni medicini in kozmetiki.
Aloe vera je res vsestranska rastlina
Zaužita se aloe vera lahko uporablja tudi kot odvajalo, v majhnih količinah lahko okrepi menstruacijo, za kožo pa se sveže iztisnjen sok uporablja pri opeklinah, sončnih opeklinah, pikih žuželk in podobnem. Spada med zdravilne rastline, ki se lahko uporabljajo tudi kot živila, če se uporabljajo deli rastlin v določeni stopnji rasti.
Med nosečnostjo notranja uporaba Aloe vere ni priporočljiva, saj spodbuja krčenje maternice.
Najpomembnejše zdravilne učinkovine v aloe veri so derivati antracena in alkilni kromoni. Derivati antracena povzročajo nabiranje vode v črevesju, povečajo pritisk in spodbujajo delovanje črevesja. Znanstvena posvetovalna komisija za zdravljenje z rastlinami ESCOP (European Scientific Cooperative on Phytotherapy) jo priporoča pri zaprtju, vendar lahko preparate aloje uporabljamo le prehodno (največ dva tedna).
Aloe vera gel
Alojin gel so začeli temeljito raziskovati šele v tridesetih letih prejšnjega stoletja. Pozneje so se raziskave razširile iz zdravljenja opeklin še na zdravljenje drugih obolenj, kot so rana na želodcu, vnetje dlesni, akne in preležanine. Pri celjenju ran alojin gel rane ne zapre nepredušno, tako da omogoča dostop zraku. Poleg vlažilnega učinka aloe vera gel tudi ščiti rano pred zunanjimi dražljaji ter zavira rast bakterij. Alojin gel vpliva tudi na krepitev imunskega sistema. Alojin gel vsebuje kar od 96 do 99 odstotkov vode.
Od drugih sestavin je največ sluzi. Sledijo salicilna kislina, ki deluje analgetično, protivnetno in keratolitično (mehča povrhnjico kože), vitamini A, E, C in D, nekaj prostih sladkorjev, proste aminokislin, proteini, maščobe in rastlinski steroli, precej je kalcija, natrija in kalija ter mangana, železa, selena, cinka in magnezija. Aloja vsebuje tudi pomembne encime, med njimi bradikininazo, ki razgrajuje bradikinin, tkivni hormon, ki povzroči nastanek vnetij, in tirozinaza, ki razgrajuje tirozin, iz katerega v koži nastaja kožni pigment melanin. Tirozinaza preprečuje nastanek rjavih hiperpigmentiranih pik na koži obraza in rok pri starejših ljudeh.
Sok iz aloe vere
Sok aloe vere pridobivajo iz naravnega, hladno stisnjenega stoodstotnega alojinega gela. Po zaslugi hladnega stiskanja aloe vera sok ohrani encime, ki sicer v postopku pasterizacije prenehajo delovati. V alojinem soku so prisotni polisaharidi, ki delujejo protivnetno v ustni votlini, na dlesnih, v žrelu, prebavilih in celo pri rani na želodcu. Novejše raziskave pa kažejo, da imajo kompleksno zgrajeni polisaharidi stimulativno delovanje na imunski sistem. Številni proizvajalci se trudijo odstraniti iz alojinega soka (in gela) snov aloin, ki deluje kot blago odvajalo. Vendar pa ima aloin v zelo majhnih količinah tudi antibakterijsko in protivirusno delovanje, zato je dobro, da je v majhnih količinah vseeno prisoten. Alojinega soka ne smemo piti v neomejenih količinah – priporočena dnevna količina alojinega soka je okoli 3–6 decilitrov.
Aloin
Aloe vera med drugim vsebuje aloin oziroma barbaloin, ki je antrakinonski glikozid. Je grenak alkaloid rumene barve, ki se v alojah nahaja v količinah od 0,1 do 6,6 % suhe snovi. Aloin se pojavlja v dveh izomernih oblikah: kot aloin A (barbaloin) in aloin B (izobarbaloin). Uporablja se kot odvajalo, ki povzroči krčenje črevesja in stimulira črevesno peristaltiko. Prepreči vsrkavanje vode skozi črevesne stene in tako zmanjša zgoščenost črevesne vsebine. V večjih količinah povzroči neravnovesje elektrolitov, diarejo in abdominalne bolečine. Ker lahko povzroči krčenje sečil, ni priporočljiv za nosečnice.
Nega kože z aloe vero
Aloe vera je vsekakor ena najbolj vsestransko uporabnih rastlin na našem planetu. Ta skromna puščavska rastlina je imela svoje posebno mesto že pri Egipčanih in Majih, ki so jo s pridom uporabljali v svojem zdravilstvu. V prejšnjem stoletju so ljudje začeli spet odkrivati vse njene koristi. Potrebe po aloe veri povečale, zaradi česar so se začele pojavljati prave plantaže. Nasade danes najdemo v Srednji in Južni Ameriki, Severni Afriki, Sredozemlju, na Kanarskih otokih, v Južni Afriki, na Šrilanki, na jugu Kitajske in v Avstraliji.
Aloe vera je resnično zelo bogata s hranili, po nekaterih podatkih naj bi jih vsebovala celo več kot 160. Bogata je z vitamini A, C in E, ki so vsi močni antioksidanti ter z vitamini B kompleksa. V tej čudežni rastlini najdemo tudi encima amilazo in lipazo, ki razgrajujeta maščobe in sladkorje, skrbita za nemoteno prebavo ter delujeta protibakterijsko in protivnetno. Aloe vera vsebuje mono- in polisaharide, ki zmanjšujejo vnetne procese, uravnavajo raven sladkorja v krvi ter stimulirajo makrofagno aktivnost. Antrakinoni delujejo odvajalno, zmanjšujejo bolečino in preprečujejo hiperpigmentacijo. V aloe veri so prisotni tudi lignini, ki omogočajo prenos aktivnih snovi v globino kože, saponini, ki delujejo antiseptično ter rastlinski steroli, ki zmanjšujejo vnetja, alergijske reakcije, zgago in so v pomoč pri revmatskih obolenjih.
Aloe vera je primerna tako za zunanjo kot notranjo uporabo. Tokrat bomo bolje spoznali, kako uporabna in vsestranska je aloe vera za nego kože.
Podpora pri hujšanju
Aloe vera lahko pomaga tudi pri podpori pri hujšanju:
- Spodbujanje metabolizma: Nekatere raziskave kažejo, da aloe vera lahko pomaga pospešiti metabolizem in povečati kurjenje kalorij.
- Naravno odvajalo: Aloe vera deluje kot blago odvajalo, kar lahko pomaga pri razstrupljanju telesa in izboljšanju prebave.
- Zmanjšanje napihnjenosti: Redno uživanje aloe vere lahko pomaga zmanjšati napihnjenost in izboljšati prebavo.
Vloga aloe vere v kozmetiki
Aloe vera je v kozmetiki zelo cenjena, saj ta čudežna rastlina pospešuje obnovo celic in tako zavira procese staranja. Gel iz aloe vere je v uporabi že tisočletja. Gel prodre v globlje plasti kože, koža pa je po njegovi uporabi prožna in gladka, njen ten pa enakomeren. Gel iz aloe vere ima koži enak pH, zato pomaga ohranjati njeno naravno ravnovesje.
Strokovnjaki pravijo, da so za preprečevanje gub zelo učinkoviti obkladki iz svežih alojinih listov, ki si jih trikrat tedensko za deset minut položimo na kožo. Ko odstranimo obkladke, na kožo nanesemo še hranljivo kremo.
Aloe vere je zelo učinkovita tudi pri gnojnih mozoljih (odlično dezinficira kožo), odlično pa se obnese tudi pri mastni, razdraženi in vneti koži. Nepogrešljiva je pri glivičnih obolenjih kože, pikih žuželk in ekcemih, učinkovito pa pomaga tudi pri zdravljenju različnih športnih poškodb (zvinov, pretegnjenih mišic in kit).
Aloe vera učinkovita proti staranju kože
Videz kože odraža naš način življenja in razkriva naš odnos do zdravja. Koža se z leti spreminja, kar najprej opazimo v njeni strukturi, saj postane manj elastična, vlažna, sijoča in začnejo se pojavljati gubice. Za zdrav in sijoč videz kože boste lahko veliko storili z naravno nego, saj je ne boste obremenjevali z agresivnimi sintetičnimi sredstvi, ki kožo poškodujejo in otežujejo njeno normalno delovanje in obnavljanje. Izberite nego primerno potrebam vaše kože in ji tako zagotovite zdrav sijaj.
Pripravite si odlično vitaminsko masko
Ta hranljiva maska bo nahranila vašo kožo, zožila pore, pospešila njeno obnovo ter poskrbela za bolj enakomeren ten.
Za pripravo maske potrebujete:
- pol čajne žličke alojinega soka
- čajno žličko medu
- rumenjak
- čajno žličko ricinusovega olja
- pol čajne žličke limoninega ali pomarančnega soka
- ovseno moko
Vse sestavine dobro zmešajte, tako da dobite kašasto zmes. Masko nanesite na očiščeno kožo in pustite delovati nekaj minut. Masko najprej odstranite s toplo, nato pa še s hladno vodo.
Znebite se nadležnih mozoljev
Pri nadležnih aknah vam bo morda v pomoč naslednji pripravek iz listov aloe vere: Liste aloe vere narežite na manjše koščke (potrebujete jih za dve zvrhani žlici) in jih prelijte z vrelo vodo. Pripravek pustite stati dve uri, nato ga precedite. V pripravek pomakajte vatirane blazinice in si z njimi po vsakem umivanju masirajte obraz.
Možnosti zdravljenja hemoroidov z alojo
Zdravljenje hemoroidov z aloe vero je odvisno od njihove resnosti in vrste. Obstaja nekaj možnosti zdravljenja, ki obsegajo pitje lojinega soka za izboljšanje prebave in redno odvajanje do gela iz aloe vere, s katerim si mažemo prozadeta mesta, da pospešimo celjenje.
Pomladite svojo kožo
Ta maska je odlična za preprečevanje gubic.
Zanjo potrebujete:
- čajno žličko alojinega soka
- čajno žličko oljčnega olja
- rumenjak
Vse sestavine dobro zmešajte, nato pa masko nanesite na obraz in pustite učinkovati 20 minut. Masko najprej sperite s hladno, nato pa še s toplo vodo.
Preberite več koristnih vsebin o aloe veri
- Sok iz aloe vere: Naravni eliksir za zdravje
- Aloe vera gel: Naredite si ga lahko sami
- Aloe vera vam pomaga pri čiščenju debelega črevesa
- Ekcem: Pomaga vam lahko aloe vera
- Aloe vera kot odlična naravna pomoč pri hemoroidih
- Gojenje aloe vere doma: Vodnik za uspešno