0,00 EUR

V košarici ni izdelkov.

Lepota & KozmetikaHujšajmo zdravo in poskrbimo za vitamine

Hujšajmo zdravo in poskrbimo za vitamine

MORDA VAS ZANIMA

Temačni popoldnevi nam ob pomanjkanju svetlobe povzročijo zmedo v hormonskem ravnovesju in nam slabšajo razpoloženje. In bolj kot je zapleteno naše vsakdanje življenje, več imamo obremenitev, bolj se nam porajajo želje, kako bi ga poenostavili, upočasnili, se povezali z naravo. Skrb za imunski sistem, nabiranje kondicije za zimske športne dejavnosti in vzdrževanje želene telesne teže so aduti, ki nas vsak dan znova motivirajo za kakovostno preživetje prostega časa, za nekajminutno ukvarjanje na dan s samim seboj in ne nazadnje za dobro razpoloženje.

- Oglas -

Zdrava izguba odvečne teže

Že veliko je bilo napisanega o izgubi odvečne telesne teže, izgubi prekomernih nasičenih maščobnih blazinic, ki so najpogostejši vzrok za povečano tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja, sladkorne bolezni, raka, neplodnosti in ne nazadnje tudi vzrok za našo utrujenost, nezadovoljstvo z lastno podobo ter slabo fizično in psihično sposobnost. Nepravilna prehrana nam povečuje možnosti za nastanek depresije, nihanje razpoloženja, pretirano pozornost pri predmenstrualnim sindromom, osteoporozo, okvaro jeter … Ob tem pa seveda nepravilna izbira hrane slabi naš imunski sistem, zato smo lahko nagnjeni k prehladu in gripi, saj je ravno uravnotežen odnos osnovnih vitaminov in rudninskih snovi še kako pomemben pri varovanju pred okužbami in boleznimi.

Kislo zelje

Koliko beljakovin?

Čeprav so beljakovine bistvenega pomena za trdno zdravje in dobro počutje, ni priporočljivo, da jih uživamo preveč, saj telo ne zmore shranjevati tistih, ki niso nujno potrebne. V tem primeru jetra odvečne beljakovine pretvorijo v glukozo in strupe, to pa slabša zdravstveno stanje in pripomore k povečanju telesne teže. Dobro je nekoliko nadzirati vnos beljakovin v naše telo in včasih beljakovine živalskega izvora nadomestiti z žiti, kot na primer z ajdo, prosom … ali pa z oreščki, semeni, kalčki, sojinimi izdelki. In če že ne morete brez mesa, se izogibajte rdečemu in se raje odločajte za pusto meso, npr. puranje in piščančje z manj maščobami ali pa za ribe, ki vsebujejo esencialne maščobne kisline. Nemastne bele ribe, kot so oslič, brancin, sardoni, trska, krap, postrv in losos, imajo visoko vsebnost najnujnejših maščobnih kislin, ki so še kako koristne za ravnovesje hormonov in raven sladkorja v krvi, kar je posebej pomembno, ko želimo odpraviti odvečno telesno težo.

- Oglas -

Naš izbor

Zdravo hujšanje

V času, ko bo svežega sadja in zelenjave vse manj, si moramo potrebnih vitaminov in drugih vitalnih snovi priskrbeti iz drugih živil. Kislo zelje, kisla repa ali pa vloženi paradižniki so odlična izbira.
KISLO ZELJE so poznali že Kitajci, saj so prvi odkrili, da varuje telo v zimskem času. Med drugim namreč vsebuje vitamin C, ki varuje pred gripo, acetilholin, ki pomaga proti depresivnemu novembrskemu razpoloženju, mlečnokislinske bakterije, kalij, železo, poleg tega pa je tudi zelo okusno. Uživamo ga lahko surovega, v solati, kuhanega ali dušenega. Pravo jesensko-zimsko orožje.

POSUŠEN PARADIŽNIK je bogat s folno kislino, kalijem, kalcijem. Ima okus, ki se izredno poda v okusne omake za testenine ali solate, da o vloženih paradižnikih v aromatičnem oljčnem olju z italijanskimi začimbami sploh ne bi izgubljali besed.

SMOKVA Pod svojo svetlozeleno do temnovijolično lupino skriva okusno, sočno in sladko meso, polno užitnih semen. Lahko pa jo nadomestimo tudi s suhimi figami, saj gre za vsebnost sadnega sladkorja, betakarotena, kalcija in železa.
GRANATNO JABOLKO označujemo kot sadež mnogih semen. Poznamo ga tudi pod imenom kitajsko jabolko. Bogato je s kalijem, železom, bakrom, niacinom in kalcijem, zato je dobrodošlo v naši prehranski piramidi. Gre za svetla do temnordeča semena, ki se skrivajo pod trdo lupino. So izrazito sočna in imajo sladko-kiselkast okus, včasih pa zaradi visokega deleža čreslove kisline tudi nekoliko pogrenijo.

KLAPAVICE ALI DAGNJE si privoščimo iz morskih globin. Sodijo med školjke z višjo vsebnostjo beljakovin, vitaminov A, D in B12, folno kislino in železom.

- Oglas -

MORSKE KOZICE ALI GARNELE sodijo v družino rakov. Če so surove, so rahlo sivkaste in prijetnega vonja ter bogate z jodom, kalcijem, železom, cinkom in fluorom.

Uravnotežena prehrana ima ključno življenjsko vlogo pri ohranjanju zdravja in dobrega počutja. Učinek je najboljši, če jo znamo kombinirati tudi z vsakodnevno telesno dejavnostjo.

Privoščimo si malo več sonca, morda ga najdemo že na bližnjem hribu. Ker je v tem času pogost občutek, da manj spimo, vstanimo uro prej kot po navadi, telo se bo odzvalo z večjo dejavnostjo. Če je možno, si v kopalnico odnesimo radio s primerno glasbo, uživajmo v sproščujoči oljni kopeli in sanjajmo o minulih ali prihodnjih počitnicah. Ne prepustimo se jesenskim depresijam ali drugim oblikam slabega razpoloženja, napadom lakote, slabemu spancu, izgubi želje po spolnosti.

Sprostilno cvetlično kopalno olje

Zmešamo 2 žlici jojobinega olja, 2 žlici mandljevega olja, 25 kapljic sivkinega eteričnega olja, 10 kapljic vrtničnega eteričnega olja, 5 kapljic eteričnega olja ylang-ylanga. Zmešano olje shranimo v steklenično in zapremo. Žličko olja si prilijemo v kad s toplo vodo, premešamo in uživamo.

Za lahko noč

Za petnajst minut se umaknite v svoj kotiček, kjer boste lahko v miru sami s seboj, ob nežni glasbi, morda prižgani sveči ali pa orientalskem kadilu. Usedite se na tla ali v udoben naslonjač, roki položite na stegna in počasi začnite vdihavati zrak skozi nos (ne pregloboko, da ne bi prišlo do hiperventilacije). Pozornost usmerite v svoja pljuča, kako jih zrak polni, preštejte do tri in nato počasi izdihnite (skozi usta).
In če je dovolj časa, se tudi ulezite na posteljo in si nežno, s krožnimi gibi masirajte trebuh, na primer z vlažilno kremo. Masirajte se toliko časa, dokler se krema ne vpije v kožo, nato se oprhajte in si privoščite kopel. V njej uživajte deset minut, nato se obrišite in odidite na počitek. Spali boste kot majhen otrok.

mag. Dragica Marta Sternad, Zdravje

NAJNOVEJŠE