Biti eko je način življenja, kar pomeni način življenja tudi za vaše otroke. Ne glede na njihovo starost, se lahko vaši otroci začnejo učiti kaj pomeni živeti zdravo in bolj okolju prijazno življenje. Izluščili smo nekaj najboljših načinov, da vključite svoje otroke v ta proces.
Najverjetneje sploh ner bodo imeli občutka, da se učijo, ker se bodo ob tem zabavali, z njimi pa tudi vi. Pa tudi, če se vaši otroci že zdaj naučijo živeti okolju prijazno, obstaja velika verjetnost, da bodo tudi v odrasli dobi živeli zdravo v vseh pomenih te besede. Preberite si nekaj nasvetov kako začeti živeti zdravo z naravo, skupaj in takoj.
Otroci v vrtcu
- Voda: Naučite jih, naj bo curek vode le za svinčnik debel, ko uporabljajo korito.
- Energija: Recite jim naj izklapljajo luči, ko zapustijo sobo in ne dovolite, da se luči čez dan prižiga po nepotrebnem. Naravna sončna svetloba je običajno dovolj.
- Izpostavljenost različnim strupom: Umivanje malih, umazanih ročic? Ne uporabljajte agresivnih antibakterijskih mil. Dokazano je bilo, da le ta povzročijo več škode kot koristi, saj uničijo še tiste bakterije, ki so koristne, pa če prav se sliši še tako nenavadno. To lahko vodi tudi v povišano odpornost ‘slabih’ bakterij na milo. Mila za roke, ki vsebujejo sestavine kot so trietanolamin lahko poškodujejo jetra in ledvice.
- Odpadki: Reciklirajte časopis, revije in neželene pošte. To je lahko zabavna igra za otroke, ki vključuje sortiranje različnih vrst odpadkov. Določite poseben dan v tednu, ko boste potrebovali pomoč svojih malčkov pri razvrščanju odpadkov.
- Prehrana: Naučite svoje predšolarčke, kako izbrati zrelo sezonsko sadje in zelenjavo za njihove prigrizke in obroke. Pokažite jim, da se lahko ostanke sadja in zelenjave kompostira in jih vključite v to dejavnost. Navadite jih, da ostanki hrane niso le smeti, ampak se jih lahko uporabi kot naravno gnojilo, kot hrana za zemljo, da rastline v njej lepše rastejo.
- Transport: Hodite kolikor morete in kadarkoli je mogoče. Nakupovanje si splanirajte za cel teden in določite dan, ko boste odšli vsi skupaj peš v najbližnjo trgovino.
Otroci v nižjih razredih osnovne šole
- Voda: Poleg tega, da spomnite otroka, da si umije zobe, ga naučite še tega, da zapira vodo medtem ko si umiva zobe.
- Energija: Uvedite pravilo, da se televizijo ugaša, ko se je ne gleda in da se računalnik izklopi tudi ponoči.
- Izpostavljenost različnim strupom: Če otrok stakne uši, kemikalije iz lekarne niso edina rešitev. Poskusite z majonezo! Pred spanjem natrite lasišče z majonezo ali vazelinom in pokrijte s kapo za tuširanje. Zjutraj naj sledi intenzivno izpiranje z vodo. Na lase lahko tudi nanesete naravni balzam in jih nato skrtačite z gostim glavnikom. Potrebnih bo več ponovitev.
- Odpadki: igrajte se bolj napredno igrico o recikliranju. Naj otroci ugibajo kaj se da recikliratiin kaj ne. Izzovite jih z naslednjimi vprašanji:
- Vprašanje: Škatla za pico, ki je pomazana z mastjo?
Odgovor: Ne, ker mast zmoti postopek recikliranja. Če je pokrov čist, se ga odtrga in se reciklira samo to. - Vprašanje: Tetrapak v katerem je mleko?
Odgovor: Ne, ker povoskan. - Vprašanje: Kovinski pokrovčki?
Odgovor: Da - Vprašanje: Pločevinke in konzerve (aluminij ali jeklo)?
Odgovor: Da - Vprašanje: Kuverte z nalepkami?
Odgovor: Da - Vprašanje: Samolepilni lističi?
Odgovor: Da
- Vprašanje: Škatla za pico, ki je pomazana z mastjo?
- Prehrana: Zapakirajte sendviče, sadje in zelenjavo v posodice za večkratno uporabo, namesto da uporabite plastične vrečke.
- Transport: Če je mogoče, naj uporabijo katerokoli javno prevozno sredstvo na poti v šolo, namesto, da jih peljete vi.
Otroci v višjih razredih osnovne šole
- Voda: Naučite otroke, kako pomivati posodo. Če pomivate na roke, naj bo curek vode majhen in zapirajte vodo kadar je mogoče. Če pa uporablite pomivalni stroj, prej posodo dobro sperite, da na njej ni zasušene hrane, nato pa izberite program, ki bo pomil pri nizki temperaturi brez predhodnega spiranja.
- Energija: Poskrbite, da ne puščajo vrat hladilnika ali zmrzovalne skrinje predolgo odprtih.
- Izpostavljenost različnim strupom: Uporabljajo naj nestrupene in reciklažne kulije in markerje.
- Odpadki: Preden pokvarjeno stvar zavržete, se prepričajte, če je ne morete popraviti sami. Če si je vaš otrok strgal nahrbtnik, ga zašijte sami ali pa se pozanimajte pri trgovcu če vam ga popravijo oni.
- Prehrana: Naj otroci sodelujejo pri nakupih in pripravi hrane. Poudarek naj bo pri nakupovanju zdrave in ekološko pridelane hrane. Skupaj odkrijte prednosti zdrave prehrane.
- Transport: Če imajo šolo dovolj blizu, lahko uporabijo kolo.
Prav je tudi, da otroke čimprej naučimo, da se iz vtičnic izklopi polnilnike za kamero ali telefon. Tako vi, kot vaš otroci si lahko izdelate domače šampone, mila, pilinge iz naravnih sestavin, ki jih najdete v hladilniku. Za vse to je potrebno veliko truda, potrpežljivosti in discipline, toda če imate pravšenj pristop, lahko to postane vaš način življenja.