DomovZdravilne rastlineČebula: koristna za zdravje in nepogrešljiva v prehrani

Čebula: koristna za zdravje in nepogrešljiva v prehrani

Ste se kdaj vprašali, zakaj je čebula tako pogosto uporabljena v skoraj vsaki kuhinji po svetu? Morda je njen okus, ki doda tisto “nekaj več” vsaki jedi, ali pa so njene zdravilne lastnosti, zaradi katerih so jo uporabljali že naši predniki. Čebula ni le vsestranska sestavina, ki popestri okus solat, omak in juh, temveč je tudi prava zakladnica zdravilnih učinkovin. Ne glede na to, ali jo uživate surovo, kuhano ali pečeno, ima čebula neverjetne koristi za vaše zdravje.

Čebula je priljubljena skoraj povsod

Čebula je priljubljena v skoraj vseh kuhinjah sveta in redkokdo je ne mara, če že ne surove, pa vsaj kuhano. Res je, da jo nekateri zaradi preobčutljivosti želodca težje prenašajo, zato jim svetujemo, naj poskušajo z belo čebulo, ki je milejša od rumene in rdeče ter šalotke. Dobra novica je, da imajo ljubitelji čebule skoraj gotovo dobro prebavo.

- Oglas -

Čebula je ena izmed najstarejših kulturnih rastlin, ki spada v rod Allium, skupaj s česnom, porom in drobnjakom. Poznana je po svojem ostren vonju in okusu, ki ob rezanju povzroči solze, a kljub temu velja za nepogrešljivo sestavino v kuhinji. Čebula ima poleg svoje kulinarične vrednosti tudi številne koristi za zdravje, zaradi katerih jo imenujejo tudi “naravni antibiotik.”

Zgodovina uporabe čebule

Čebula ima dolgo zgodovino uporabe, ki sega več kot 5000 let nazaj. Že stari Egipčani so jo častili kot simbol večnosti, saj je zaradi svojih plasti spominjala na kroženje življenja. Uporabljali so jo tako v prehrani kot tudi v medicinske namene. Tudi v drugih starodavnih kulturah, kot so Grki in Rimljani, je bila cenjena zaradi svojih zdravilnih lastnosti.

Različne Vrste čebule

Katere hranilne snovi vsebuje čebula?

Čeprav je čebula preprosta in cenovno dostopna, se ponaša s precej impresivnim naborom hranil in učinkovin. Bogata je z vitamini in minerali, ki so ključnega pomena za naše zdravje:

- Oglas -
  • Vitamin C: Krepi imunski sistem in spodbuja tvorbo kolagena.
  • Vitamin B6: Pomaga pri presnovi beljakovin in ogljikovih hidratov.
  • Kvercetin: Močan antioksidant, ki ščiti telo pred prostimi radikali.
  • Vlaknine: Prispevajo k zdravi prebavi in uravnavanju krvnega sladkorja.
  • Kalij: Pomaga pri vzdrževanju zdravega krvnega tlaka.

Čebula in njene zdravilne lastnosti

Čebula je resnično vsestranska za zdravje. Njene zdravilne lastnosti so znane že stoletja in se uporabljajo za zdravljenje številnih težav, kot so vnetja, okužbe in celo bolezni srca. Poleg tega je čebula naravno sredstvo za izboljšanje prebave in krepitev imunskega sistema.

Prehlad

S surovo čebulo se bojujemo proti prehladnim boleznim (ne le proti bolečemu grlu, tudi gripa ne mara čebule). Čebulo narežemo na kolesca in z njimi obložimo vrat ter zatilje, vse skupaj pa prevežemo s povojem ali z ruto.

Otekline

Če smo se udarili ali imamo oteklino, ki bi se je radi hitro znebili, si najprej pomagamo z ledom (zavijemo ga v krpo in položimo na prizadeto mesto), medtem pa narežemo nekaj govejega mesa in veliko čebule ter oboje posolimo. S tem prekrijemo boleče mesto oziroma oteklino; bolečina in oteklina se bosta pomirili in zelo verjetno je, da se ne bodo razvile modrice.

- Oglas -

Tur

Kako pripraviti tur, da hitro »dozori« in se odpre? Čebulo razpolovimo, z nožkom napravimo vdolbinico, vanjo pa nalijemo olje. Čebulo popečemo v ponvi (pazimo, da se olje ne polije), jo ohladimo le toliko, da prenesemo toploto in jo z vdolbino položimo na tur. Pritrdimo s povojem, če je seveda na takšnem kraju, da je to mogoče.

Kurje oko

Trdovratna kurja očesa, ki se kar naprej ponavljajo, bomo premagali s sesekljano čebulo, ki jo za pet dni namočimo v jabolčni kis. Nato si vsak večer zavijemo v krpo nekaj čebule in jo pritrdimo kot obkladek na kurje oko. Seveda si čez obujemo nogavico. Po nekaj dneh se bo kurje oko oluščilo.

Prebava

Čebula pomaga tudi pri pljučnih boleznih in boleznih prebavil. Pripravimo si sirup, tako da sesekljamo kilogram čebule in jo pomešamo z litrom medu ter dvema litroma vode. Vsaj tri ure kuhamo na majhnem ognju, da tekočina precej povre, čebula pa razpade. Pijemo najmanj en mesec pred tremi glavnimi obroki po eno veliko žlico.

Za kaj vse lahko uporabimo čebulo

Krepi imunski sistem

Čebula je bogata z vitaminom C in drugimi spojinami, ki imajo protibakterijske in protivirusne lastnosti. Redno uživanje čebule lahko pomaga okrepiti vaš imunski sistem in vas zaščiti pred okužbami, kot so prehlad, gripa in celo sezonske alergije.

Zdravje srca

Ena izmed najbolj raziskovanih koristi čebule je njen pozitiven vpliv na zdravje srca. Kvercetin v čebuli pomaga zmanjšati vnetje in znižati krvni tlak, kar je ključno za preprečevanje bolezni srca. Prav tako lahko pomaga zmanjšati raven “slabega” LDL holesterola v krvi, kar zmanjšuje tveganje za srčne napade in možganske kapi.

Protivnetni učinki

Čebula ima naravne protivnetne lastnosti, ki lahko pomagajo ublažiti vnetja v telesu. To je še posebej pomembno za ljudi, ki trpijo zaradi kroničnih vnetnih bolezni, kot so artritis, astma in alergije. Redno uživanje čebule lahko pripomore k zmanjšanju vnetij in izboljšanju splošnega počutja.

Naravno sredstvo za zniževanje krvnega sladkorja

Čebula je odlično živilo za ljudi, ki želijo uravnavati raven sladkorja v krvi. Študije so pokazale, da lahko redno uživanje čebule pomaga znižati raven glukoze v krvi, kar je še posebej koristno za diabetike ali ljudi, ki so nagnjeni k povišanemu sladkorju.

Čebula v kulinariki: okus in vsestranskost

Čebula je izjemno priljubljena zaradi svojega bogatega okusa in vsestranskosti v kuhinji. Uporablja se kot osnovna sestavina v številnih jedeh, od juh in omak do solat in prilog. Lahko jo jemo surovo, pečeno, ocvrto ali karamelizirano – možnosti so skoraj neskončne.

Če želite izkoristiti vse zdravstvene koristi čebule, je pomembno, da jo redno vključite v svojo prehrano. Tukaj je nekaj preprostih načinov za uporabo:

  • Dodajte svežo čebulo v solate ali sendviče.
  • Uporabite jo kot osnovo za omake in juhe.
  • Pečena ali karamelizirana čebula je odličen dodatek k mesu in zelenjavi.
  • Pripravite si domačo čebulno juho.

Surova ali kuhana: katera čebula je boljša za zdravje?

Čeprav je kuhana čebula prav tako zdrava, ima surova čebula več antioksidantov in aktivnih snovi, ki pomagajo pri boju proti vnetjem in okužbam. Če pa vam surova ne ustreza zaradi močnega okusa, je kuhana še vedno odlična izbira, saj ohrani večino svojih koristnih lastnosti.

Bodi Eko
Bodi Eko
Na uredništvu s skupnimi močmi pripravljamo številne članke in prispevke za zdravje in zdravo življenje, ekologijo ter nasvetov za dom ter učinkovito rabo energije Že več kot 20 let spremljamo in raziskujemo omenjena področja ter se ves čas izobražujemo in nadgrajujemo svoje znanje.

NAJNOVEJŠE