0,00 EUR

V košarici ni izdelkov.

Zdravje & prehranaJabolčni kis za prebavo, zdravje in hujšanje

Jabolčni kis za prebavo, zdravje in hujšanje

MORDA VAS ZANIMA

Jabolčni kis je zelo priljubljeno domače živilo, ki ga ljudje najpogosteje uporabljajo pri samozdravljenju, hujšanju, kuhanju in čiščenju. Že Hipokrat, ki je živel v 5. stoletju pr. n. št., je uporabljal jabolčni kis za čiščenje ran svojih bolnikov in ga predpisoval kot zdravilo. Kis lahko naredimo iz skoraj vsake zmerno sladke tekočine, vendar najbolj čudežne zdravilne učinke ima ravno jabolčni kis.

- Oglas -

Redno uživanje jabolčnega kisa blagodejno vpliva na človeški organizem zaradi vsebnosti jabolčne kisline, flavonoidov, encimov, čreslovin, vitaminov in mineralov. Jabolčni kis vsebuje večino hranilnih sestavin samih jabolk, razen sadnega sladkorja, ker se ta med fermentacijo spremeni v ocetno kislino, zato je najbolj smiselno, da za njegovo hranilno vrednost pogledamo sestavo jabolka.

Jabolčni kis koristi sladkornim bolnikom

Tako kot vinski tudi jabolčni kis koristi sladkornim bolnikom. Raziskava iz leta 2007 je odkrila, da je pri pacientih z diabetesom 2, ki pred spanjem zaužijejo 2 žlici jabolčnega kisa, raven sladkorja naslednje jutro nižja. V raziskavi na podganah so znanstveniki odkrili, da spodbuja porast holesterola HDL in redukcijo ravni trigliceridov. Kislina v jabolčnem ali katerem drugem kisu pomaga uravnavati tudi krvni pritisk. Raziskava je potrdila tezo, ni pa znano, katere vrste kisa so uporabljali raziskovalci. Z raziskavo je podprt tudi shujševalni učinek jabolčnega kisa.

Leta 2009 je bilo v raziskavi ugotovljeno, da pretežki ljudje, ki ga uživajo najmanj 12 tednov, shujšajo, tudi če ohranijo enake prehranjevalne navade. V babičini domači lekarni je bil jabolčni kis od nekdaj zdravilo za prhljaj in akne. Vsebuje vitamine C, E, A, B1, B2, B6, betakaroten, bioflavonoide, acetno kislino, propionsko in mlečno kislina ter encime, aminokisline in jabolčni pektin ter tudi minerale kalij, kalcij, magnezij, fosfor, natrij, baker in železo.

- Oglas -

Uporaba jabolčnega kisa nekoč in danes

Jabolčni kis je bil – v nasprotju z drugimi vrstami kisov – že od nekdaj uporabljan predvsem v zdravstvene namene. V obliki zdravilnega tonika ga je uporabljal že Hipokrat, njegove pozitivne učinke na zdravje pa so poznali tudi stari Egipčani.

V času odkrivanja novih svetov so ga uporabljali na ladjah kot sredstvo proti skorbutu. Širšo priljubljenost je požel v petdesetih letih, po tem, ko je izšla knjiga Domača zdravila: zdravnikov vodnik k zdravju, ki jo je napisal zdravnik M. D. Jarvis, ki je kis, tako jabolčni kot vinski, priporočal kot zdravilo za vse, še posebej pa je poudarjal njegov antibakterijski učinek v prebavnem traktu in ga je priporočal kot digestiv.

V sedemdesetih letih je jabolčni kis zablestel po zaslugi učinkov, ki jih ima na zniževanje telesne teže. Pri nas je njegove zdravilne učinke pitja poudarjal dr. Ašič, ki ga je priporočal predvsem za urejanje prebave.

Jabolčni kis uporaba

Kako izbrati jabolčni kis?

V trgovinah lahko kupimo večinoma destiliran jabolčni kis, saj je ta za potrošnike bolj vizualno privlačen. Žal se z destilacijo uničijo pomembni encimi in minerali. Destilacija uniči tudi jabolčno kislino, ki je pomembna za boj s strupi v človeškem telesu.

- Oglas -

Najboljši jabolčni kis je domač, naraven in nedestiliran, ki nima dodatkov in je rahlo moten. Narejen je iz svežih celih jabolk (potrganih z jablan in ne tistih, ki popadajo na tla, iz ogrizkov in olupkov), ki so biološko vzgojena. Kis je pravilno dozorel v lesenih sodih, ker les spodbuja naravno vretje. Je rumeno rjave barve in ima oster in prodoren vonj. Če ga pogledate proti svetlobi, je vidna posebna, pajčevini podobna snov, ki ji rečemo »matica«.

Okvirna hranilna vrednost v 100 g svežega jabolka:

 Hranilna vrednost
v 100 g svežega jabolka
% PDV*
Energijska vrednost (kcal/kJ)60/2523 %
Skupne maščobe (g)0,10 %
– Nasičene maščobe (g)00 %
Ogljikovi hidrati (g)146 %
– Sladkorji (g)1011 %
Beljakovine (g)0,20 %
Prehranske vlaknine (g)27 %
Vitamini in minerali  
Biotin (µg)59 %
Vitamin B6 (mg)0,17 %
Vitamin K (µg)45 %
Vitamin C (mg)45 %
Mangan (µg)26113 %
Magnezij (mg)3610 %
Kalij (mg)1196 %
Železo (mg)15 %
* % PDV: Za energijsko vrednost in makrohranila kot delež priporočenega dnevnega vnosa (% PDV) za povprečno odraslo osebo (8 400 kJ/2 000 kcal); za vitamine in minerale kot delež priporočenega dnevnega vnosa (% PDV) za odrasle, za prehranske vlaknine kot delež običajno priporočenega vnosa za odrasle (30 g).

Zdravilni učinki

Ljudje že od davnih časov iščejo čarobni napitek za »večno mladost«. Najbrž je jabolčni kis še najbolj podoben takemu univerzalnemu pripravku, saj ga že stoletja uživajo vsi, ki želijo ostati čim dlje vitalni in zdravi. Z njim skrbijo za dobro zdravje, se varujejo pred boleznimi, ohranjajo vitkost, zdravijo prehlade in dihalne težave ter lajšajo prebavne motnje. Recepti za uporabo so se prenašali iz roda v rod in se sčasoma tudi spremenili. Poleg spodaj navedenih nasvetov naj bi bil jabolčni kis uspešen tudi pri zdravljenju vnetij mehurja, raztapljanju ledvičnih kamnov, odstranjevanju žolčnih kamnov, preprečevanju artritisa, zdravljenju angine, zdravljenju glivičnih obolenj, krepitvi srca, proti hipertenziji, proti ušesnim okužbam.

Spodaj vam podajam nekaj praktičnih nasvetov za uporabo kisa pri zdravljenju: 

  1. Pri premagovanju migrene pomaga inhaliranje jabolčnega kisa. V pol litra vrele vode dodamo 3–5 žlic kisa. Glavo si pokrijemo s široko brisačo in vdihavamo paro skozi nos. Oči zapremo in pustimo učinkovati paro. Inhaliramo 5–7 minut. Nato moramo najmanj pol ure počivati v zatemnjenem prostoru.
  2. Da odstranimo bradavice, kurja očesa in žulje, želen predel 20 minut namakamo v topli vodi, nato predel osušimo in nanesemo čist jabolčni kis. Uporabimo bombažno krpo, namočeno v kis, in jo pustimo na predelu 10 minut. Nato predel speremo, osušimo in z grobo brisačo močno zdrgnemo. Bradavic ne drgnemo, jih le rahlo popivnamo.
  3. Če si prehladimo ledvice ali imamo težave z uriniranjem, potem popijemo v kozarcu vode raztopljeni 2 žlici jabolčnega kisa. To bo pomagalo ledvicam, da premagajo vnetje.
  4. Če nas mučijo bolečine v grlu, zmešamo enako količino medu in jabolčnega kisa, da se med popolnoma raztopi. Vsake tri ure vzamemo žličko te mešanice.
  5. Če nas muči zaprtost, zavremo 2 skodelici vode in vanjo stresemo 2 jedilni žlici lanenih semen. Kuhamo 15 minut in nato čaj precedimo. Dobimo želeju podobno snov, v katero dodamo čajno žličko jabolčnega kisa, in napitek popijemo na prazen želodec.

Ne glede na raznoliko uporabo jabolčnega kisa vsa literatura navaja enak recept za dolgo in zdravo življenje: vsak dan popijte kozarec mlačne vode, dve žlici jabolčnega kisa in eno čajno žličko medu. Kljub vsem pozitivnim lastnostim jabolčnega kisa pa si velja zapomniti, da tudi najbolj koristne stvari lahko škodijo, če z njimi pretiravamo.

Jabolčni kis proti zakisanosti telesa

Jabolčni kis je odličen pripomoček za uravnoteženje kislosti telesa, saj z uživanjem telesu povrnemo pH ravnotežje. Uživanje le-tega pomaga telesu odpravljati posledice uživanja hrane, ki ruši pH ravnotežje v telesu, in na ta način povzroča pomanjkanje energije, pospešeno sekrecijo, nagnjenost k infekcijam, anksioznost, razdraženost, glavobol, bolečine v grlu, težave s sinusi, alergije, povečano možnost, da obolite za artritisom in drugo. Takšna hrana telo zakisa, uživanje jabolčnega kisa pa telesu nato povrne bazičnost in ga na ta način uravnoteži. Za vzpostavljanje pH ravnotežja v telesu nutricionisti priporočajo dve žlici jabolčnega kisa, raztopljeni v dveh decilitrih vode na dan.

Jabolčni kis

Razstrupljanje z jabolčnim kisom

Za razstrupljanje, ki mu namenite najmanj 14 dni, uporabite enako mešanico kot za hujšanje (2 žlici jabolčnega kisa raztopite v litru mlačne vode) in ji dodajte še žlico medu. Koristno bo, če boste kak dan uživali samo napitek iz jabolčnega kisa in se boste izogibali hrani. Za čiščenje jeter uporabite mešanico iz vode, jabolčnega kisa in olivnega olja.

Hujšanje z jabolčnim kisom

Ker jabolčni kis pospešuje prebavo, hkrati pa preprečuje nalaganje toksinov, je odlično sredstvo za hujšanje – še posebej pri tistih, ki želite zmanjšati obseg problematičnih delov telesa. Shujševalnih terapij z jabolčnim kisom je veliko, razlikujejo pa se predvsem v trajanju. Priporoča se uživanje raztopine iz žličke jabolčnega kisa in 2 dcl tople vode pred vsakim obrokom. Za optimalni učinek pijte okisano vodo 12 tednov, vendar bodite pozorni na morebitne stranske učinke. V primeru, da se ti pojavijo, nemudoma prekinite z dieto. Eden od načinov hujšanja je, da vsak dan popijte liter vode, v kateri ste raztopili dve žlički jabolčnega kisa.

Kaj pa lepotni učinki?

Jabolčni kis se uporablja kot domači pripomoček za ohranjanje lepote. Če z njim in vodo sperete lase po šamponiranju, bodo lasje krepkejši in bolj sijoči. Raztopina jabolčnega kisa se uporablja kot tonik za obraz za uravnoteženje naravnega pH kože. Raztopina se nanaša na obraz z vato zvečer pred spanjem in zjutraj pred nanosom kreme in ličil. Po terapiji z jabolčnim kisom je ton kože svetlejši in bolj enakomeren. Masaža rok ali stopal z jabolčnim kisom sprosti in pomiri utrujene okončine. Če vas opeče sonce, lahko opekline odpravite z 10-minutnim namakanjem v kopeli, ki ste ji dodali nekaj jabolčnega kisa. Masaža z jabolčnim kisom pobeli zobe in odstrani z njih madeže kave ali čaja. Jabolčni kis z vodo (mešanica 1: 1) lahko nadomesti vodico po britju.

Stranski učinki in opozorila

Pretirano uživanje ali premočne koncentracije jabolčnega kisa lahko poškodujejo prebavni trakt ali zobno sklenino. Bolniki z osteoporozo naj se uživanja jabolčnega kisa v velikih količinah raje izogibajo, prav tako vsi, ki trpite za pomanjkanjem kalija v krvi. Lahko povzroči alergije pri ljudeh, ki so alergični na jabolka. Ko ga nanašate na kožo, pazite, da ne pride v stik z ranicami ali praskami, saj poškoduje kožo in povzroči pekoč občutek. Jabolčnega kisa ne uživajte, če jemljete zdravila za srce, inzulin, odvajala ali diuretike. Jabolčni kis lahko poveča učinek zdravil za sladkorno bolezen.

Zdravilni učinki jabolčnega kisa

Hitri in uporabni recepti

Z jabolčnim kisom proti prhljaju

Če se želite znebiti prhljaja, zmešajte ¼ skodelice jabolčnega kisa z ¼ skodelice vode. Kis uravnoteži pH vrednost lasišča in na ta način pomiri prhljaj. Mešanico nanesite na lasišče. Ovijte okrog glave toplo brisačo in pustite delovati približno pol ure. Dobro sperite z lasišča. Uporabite enkrat do dvakrat na teden.

Recept proti aknam

Zmešajte eno enoto jabolčnega kisa s tremi enotami vode. Z mešanico premažite problematičen del kože. Mešanico uporabite le na nepoškodovanih delih kože brez ranic ali prask.

Čiščenje stanovanja z jabolčnim kisom

Ker uničuje bakterije in odpravlja neprijetne vonjave, je jabolčni kis odlično neškodljivo naravno čistilo. Raztopino jabolčnega kisa lahko s pridom uporabite pri čiščenju kopalnice, kjer pomaga odstranjevati tudi vodni kamen. Odličen je tudi za čiščenje hladilnika in pralnega stroja. Slednjega čistimo tako, da v posodico s pralnim praškom dodamo dve žlici kisa. Postopek lahko opravimo kar med običajnim pranjem, saj jabolčni kis ne poškoduje perila.

.

NAJNOVEJŠE