V septembrskih dneh se lahko na našem vrtu, travniku ali v gozdu srečamo s čudovitimi vijoličnimi, rumenimi in belimi cvetovi materine dušice, pelina in rmana. Vse tri zdravilne rastline se konec poletja bohotijo s svojimi cvetovi, kar za nas predstavlja idealen čas za obogatitev naše domače naravne lekarne.
Konec poletja najdemo v naravi številne koristne rastline, s katerimi si lahko na naraven način pomagamo pri našem splošnem dobrem počutju. Tri izmed njih, materina dušica, pelin in rman, so vsestransko koristne in uporabne za izdelavo številnih naravnih pripravkov. Za svoje zdravje bomo poskrbeli že s tem, ko se bomo odpravili na sprehod do bližnjega travnika ali v gozd, se nadihali svežega zraka, opazovali naravo in se umirili.
Mimogrede pa nabrali še nekaj zdravilnih rastlin, s katerimi bomo za naše zdravje dodatno poskrbeli, tako da se bomo v jesenskih in zimskih dneh lahko razvajali z naravnimi pripravki. Spoznamo se s trojico zdravilnih rastlin in preizkusimo katerega od postopkov za izdelavo pripravkov, ki jih je z nami delil biolog, zeliščar in permakulturni načrtovalec Lovro Vehovar z Goričkega. Zaupal nam je celo, kako te zdravilne rastline uporabimo ne samo za dobrobit našega telesa, temveč tudi za naš vrt in sadovnjak.
Kakovost je na prvem mestu
Pri nabiranju, sušenju in shranjevanju se je dobro držati nasvetov strokovnjakov, s čimer poskrbimo in si hkrati zagotovimo, da bodo naše zdravilne rastline in pripravki iz njih kar se le da kakovostni in s tem zdravju najbolj koristni.
Nabirajmo po pameti
Zdravilne rastline nabirajmo na predelih, kjer ni večjega cestnega ali železniškega prometa, predvsem pa bodimo pozorni, da v bližini ni večjih industrijskih obratov. Želimo namreč, da bodo nabrana zelišča kar se da neoporečna, zato mora biti takšno tudi okolje, v katerem rastejo. Priporočljivo ni niti nabiranje velikih zalog rastlin, saj zdravilni učinki nabranih rastlin s časom pojenjajo. Če bomo nabrali zalogo za eno sezono, bo ravno prav. Pri nabiranju bodimo previdni tudi, da rastline ne poškodujemo, izruvamo in da ne poberemo celotne rastline na enem mestu.
V kolikor bomo to storili, nas naslednjič, ko bomo prišli po zdravilno rastlino, zelo verjetno ne bo nič pričakalo. Zato vzemimo s seboj manjši nož ali škarje, ki nam bodo pri nabiranju v pomoč. Najbolje je, da zdravilne rastline nabiramo v košaro ali bombažno vrečko. Vedno naberemo samo lepe in zdrave dele rastline, ki so nepoškodovani in brez morebitnih zajedavcev. In predvsem ob pravem času, saj bomo le tako nabrali rastlino z največ učinkovinami in močno aromo. Zeliščarji zato priporočajo nabiranje v toplem in suhem vremenu.
Naravno sušenje
V kolikor smo zdravilne rastline nabirali v neokrnjeni naravi in so čiste, njihovih listov in cvetov pred sušenjem ne spiramo z vodo. Da ohranimo eterična olja in učinkovine v rastlini, večjih delov rastlin pred sušenjem nikoli ne trgamo ali režemo, ampak jih zdrobimo šele, ko so posušene in tik pred uporabo. Najbolje bo, če za sušenje izberemo naravno sušenje. Sveže rastline razporedimo v tankih plasteh na primerno površino. Najboljša rešitev je mreža, vpeta v lesen okvir, saj bo tako zrak krožil in rastlino sušil enakomerno spodaj in zgoraj.
Če te možnosti nimamo, bo zadostovala tudi katerakoli druga lesena površina, tkanina ali sam papir. Četudi se nam zdi, da bo sušenje hitrejše na soncu, zdravilne liste in cvetove vedno sušimo v senci. Če jih ne sušimo na prostem, poskrbimo, da bo prostor dovolj zračen. Temperatura pri sušenju naj bo med 30 in 40 stopinj Celzija, da nam eterična olja iz rastlin ne izhlapijo. Naravno sušenje zdravilnih rastlin naj traja največ 10 dni. In kako presodimo, če je rastlina že dovolj suha? Povsem enostavno. Posušene dele vzemimo v dlan in med prsti bomo zaslišali rahlo šelestenje. Drug pokazatelj, da je rastlina dovolj posušena, je, da bo med našimi prsti rahlo drobljiva.
Shranjevanje v temnem, suhem in hladnem prostoru
Naše zaloga zdravilnih rastlin je uspešno posušena. Naslednji korak je pravilno shranjevanje, ki je ključnega pomena, če želimo, da rastline ohranijo vse koristne učinkovine. Pozorni bodimo, da izberemo embalažo, ki ne prepušča vlage in svetlobe. Če imamo doma kozarce na navoj in so povrhu še iz temnega stekla, smo zmagali. Brez skrbi, če steklo ni temno, situacijo rešimo tako, da v tem primeru kozarce shranimo v temnejši prostor. Ko izbiramo prostor za shranjevanje, pomislimo še na temperaturo prostora. Izberimo prostor, kjer je hladneje. Posušena zelišča lahko seveda shranimo tudi v platnene ali papirnate vrečke, a le v primeru, ko smo povsem sigurni, da je prostor resnično suh in nam vlaga ne bo uničila našega pridelka in truda.
1. Materina dušica
Ko na poti srečamo pritlični grmiček, ki meri v višino od 25 do 50 cm, z majhnimi in ozkimi listi ter omamno dišečimi drobnimi vijoličastimi cvetovi, lahko od veselja kar zavriskamo, saj smo zagledali zelo priljubljeno in uporabno zdravilno rastlino. Materina dušica je trajnica, ki odlično uspeva predvsem na sončnih kamnitih pobočjih. Rastlina je primerna za nabiranje v času, ko cveti (od maja do septembra). Nabiramo liste in cvetove, ki so uporabni deli rastline in zato primerni za izdelavo raznih pripravkov. Zasadimo jo lahko tudi na našem vrtu, saj odlično popestri skalnjake. Povrhu vsega je izrazito medovita rastlina, kar bo v veliko veselje čebelam. In tudi nam, saj bomo dodatno poskrbeli za zaloge medu.
Zdravilni učinki
Prihajajo prehodni meseci, ko bomo zakorakali v pisano jesen. Kaj hitro se zgodi, da je vreme malce muhasto, premalo se oblečemo in naslednji dan nas obišče prehlad. Takrat je lahko materina dušica naša odrešilna bilka. Kadar nas namreč pestijo težave, ki spremljajo prehlad, gripo ali bronhitis, so nam pripravki iz materine dušice lahko v veliko pomoč. Izredno blagodejno deluje na kašelj. Predvsem eterična olja v materini dušici poskrbijo, da se naši bronhiji razširijo, razredčujejo pa tudi sluz v dihalnih poteh.
To nam pomaga, da se lažje izkašljujemo. V primeru prehlada je koristna še zaradi enega pozitivnega učinka. Uspešna je namreč tudi v boju z bakterijami. Z uporabo bomo dodatno poskrbeli za zmanjšano rast bakterij v naših dihalih in pospešili zdravljenje vnetega grla ali glasilk. Na splošno zelo dobro deluje na celotno ustno votlino. Zato je koristna tudi, kadar imamo težave z vnetjem ustne sluznice ali vnetjem dlesni. Ker lahko z materino dušico pripomoremo k izboljšanju stanja v ustni votlini, bomo posledično poskrbeli tudi za bolj svež ustni zadah.
Njeno antibakterijsko delovanje dobrodejno ne deluje samo na dihala, ampak je uporabna tudi kadar imamo težave s prebavili in sečili. Z njeno pomočjo lahko izboljšamo našo prebavo in napihnjenost ter omilimo težave s sečili, saj deluje kot diuretik. Navsezadnje jo zaradi antibakterijskega delovanja lahko uporabimo tudi za izpiranje ran ali kožnih vnetij. Zvečer, pred spanjem, pa popijmo skodelico čaja in tako poskrbimo za boljši in bolj kakovosten spanec, saj materina dušica še kako dobro pomirja. Čeprav ne zasledimo težav zaradi uživanja pri otrocih, nosečnicah in doječih materah, je pred uživanjem vseeno priporočljiv posvet z zdravnikom.
Recepti
1. Sirup
Sestavine:
- sladkor
- sveža zel materine dušice
Postopek: V steklen kozarec za vlaganje izmenično nalagamo plast sveže zeli materine dušice in plast sladkorja. Na toplem kraju pustimo stati toliko časa, da se ves sladkor stali, po navadi tri do štiri tedne. Nato precedimo in shranimo v stekleničkah. Sirup uživamo po žličkah ob hripavosti, bolečinah v grlu in kašlju.
2. Kopel z materino dušico
Sestavine:
- 200 g sveže zeli materine dušice ali 50 g posušene
- 1 l vode
Postopek: Vodo zavremo, odstavimo in dodamo zel materine dušice. Pokrito pustimo stati 10 minut, nato precedimo in vlijemo v pripravljeno vodo za kopel. Kopel z materino dušico pomirja, sprošča napete mišice, poskrbi za boljši pretok krvi po telesu, nas očisti in osredotoči. Odlično pa bo dela tudi naši koži.
2. Pelin (pravi)
Pelin bomo najlažje srečali na sprehodu po kakšnem travniku. Je trajnica, polgrm, ki v višino sega okoli 1 m. Značilnosti, po katerih ga bomo lažje prepoznali, so majhne dlačice na listih, sivozelena barva in majhni rumeni cvetovi. Nabiramo cvetove in liste, od maja do konca septembra. Gojimo ga lahko tudi na našem vrtu, saj je nezahtevna rastlina, ki dobro prenaša celo sušo. Najbolje bo, če ga posadimo v sadovnjak, kjer uspešno odganja številne škodljivce. S posušenimi listi lahko zaščitimo celo naša oblačila, saj je učinkovit tudi pri odganjanju moljev v omarah.
Zdravilni učinki
Pripravki iz pelina so koristni pri težavah z želodcem in jetri. Blagodejni so za celoten prebavni trakt. Z njimi si lahko uravnamo prebavo, saj povečujejo tudi izločanje prebavnih sokov. Izboljšalo se nam bo stanje, če imamo pomanjkanje apetita. Učinkovit je v boju s kožnimi težavami. Vsestransko si lahko z njim pomagamo in omilimo težave pri ranah, razjedah in mozoljavosti. Kadar je naša koža razdražena zaradi pikov žuželk, nam je lahko pelin prav tako v pomoč. Učinkovito namreč blaži srbečico, bolečino in oteklino, ki nastane po piku.
Pripravke iz pravega pelina pa vendarle uživamo previdno, v manjših količinah, saj se lahko v nasprotnem primeru pojavijo trebušne težave, omotičnost in glavobol. V primeru kroničnih bolezni želodca, žolča ali jeter se uporaba pripravkov iz pelina odsvetuje oziroma se pred uporabo priporoča posvet z osebnim zdravnikom. Nosečnicam in doječim materam pa tudi otrokom in mladostnikom do 18. leta se uporaba pripravkov iz pravega pelina odsvetuje.
Recepti
1. Pelinovo vino
Sestavine:
- 100 g sveže zeli pravega pelina (ali navadnega pelina)
- 1 l vina
- 1 žlica medu
Postopek: S pomočjo sokovnika za zelene sokove iztisnemo sok iz pelinove zeli. Če tega nimamo pri roki, lahko zel zmečkamo in skozi krpo iztisnemo sok. Vino, kateremu smo dodali med, rahlo pogrejemo in dodamo pelinov sok. Premešamo in pustimo stati nekaj tednov. Pelinovo vino pijemo na tešče vsake tri dni. Krepi telo in duha, pogreje želodec, očisti ledvice in uredi prebavo. Za pripravek uporabimo pravi pelin, ki ima večji učinek, a tudi malce bolj grenak okus. V kolikor nam je okus pregrenak, recept preizkusimo z navadnim pelinom.
2. Pelinovo škropivo na vrtu
Sestavine:
- pest zeli pravega pelina
- 1 l vode
Postopek: Vodo zavremo, odstavimo z ognja in dodamo zel pravega pelina. Pustimo stati toliko časa, da se voda ohladi, nato precedimo in uporabimo. Z razpršilko ali metlico škropimo po poškodovanih rastlinah. Uporabljamo ga, ko imamo težave z listnimi ušmi, kaparji ali stenicami.
Rman največkrat srečamo po poteh suhih travnikov in pašnikov. V višino zraste do 60 cm visoko in cveti z drobnimi belimi cveti. Večinoma nabiramo cvetove in liste od junija do oktobra, ko rastlina cveti. Je trajnica, zato je odličen tudi za dolgotrajno gojenje na našem vrtu. Z njim na vrtu pa se bomo znebili še odvečnih muh, mravelj in hroščev, saj je koristen pri njihovem odganjanju. V kolikor imamo doma kompost, ga lahko dodamo celo vanj in s tem pospešimo in izboljšamo kompostiranje.
Zdravilni učinki
Rman je uporaben predvsem pri prehladih in vnetjih. Lajša namreč težave z dihali in znižuje povišano telesno temperaturo. Z njim pa ne znižujemo samo telesne temperature, temveč lahko znižujemo tudi povišan krvni tlak in povišan holesterol. Z uporabo rmanovih pripravkov lahko sprožimo izdatno znojenje. Deluje kot naravni diuretik in tako pozitivno vpliva na težave s sečili. Z večjim izločanjem urina poskrbi za odstranitev bakterij iz sečil in posledično na sečila deluje tudi razkuževalno. Učinkovit je pri celjenju ran, zato je z njim dobro spirati rane in udarnine.
Ženske si lahko z rmanovimi pripravki pomagamo tudi pri menstrualnih težavah. Kadar imamo premočno ali prešibko menstruacijo ali celo izostanek menstruacije, posezimo po rmanu, saj pomaga pri uravnavanju. Blagodejen je v primeru driske ali napenjanja in koristen za prebavo na sploh. Rman lahko namreč učinkovito spodbudi izločanje sline, želodčnih sokov in odvajanje žolča, kar pripomore k boljši prebavi. Z njim lahko povečamo tudi apetit. Uporaba pripravkov iz rmana se odsvetuje nosečnicam. Doječe matere pa naj po njih posegajo zmerno.
Recepti
1. Olje za sončenje
Sestavine:
- 200 ml oljčnega olja
- 100 g svežih rmanovih listov
Postopek: Na vodni kopeli segrevamo olje, v katerega smo dali rmanove liste. Po dveh urah olje precedimo skozi gosto sito ali krpo. Olje shranimo v temnih steklenicah na hladnem. Uporabljamo ga za mazanje kože pred sončenjem.
2. Rmanovo škropivo za poškodovane rastline na vrtu
Sestavine:
- pest rmanovih cvetov in listov
- 1 l vode
Postopek: Vodo zavremo, odstavimo z ognja in dodamo rmanovo zel. Pustimo stati toliko časa, da se voda ohladi, nato precedimo in uporabimo. Z razpršilko ali metlico škropimo po poškodovanih rastlinah. Poškodbe se bodo prej zacelile, verjetnost okužb s plesnimi, rjami in bakterijami pa bo manjša. To škropivo je odlično “zdravilo” za poškodovano drevje in zelenjavo, ki je poškodovana od toče.