DomovEkologija & OkoljeNaravna pomoč pri gripi in prehladu

Naravna pomoč pri gripi in prehladu

Virusi vseskozi iščejo naslednjo žrtev. V zimskih mesecih je verjetnost za okužbo zaradi pogostejšega zadrževanja v zaprtih prostorih ter hladnejšega in bolj suhega zraka še posebej velika. Virus prej ali slej najde večino ljudi – od tu do okužbe pa ni več daleč.

- Oglas -

Tveganje za prehladna obolenja, gripo in sorodne težave je posebno veliko, če imunski sistem ni v najboljšem stanju. Oslabljena imunska obramba, ki je pogosto posledica neustrezne prehrane, stresa in pomanjkanja spanja, virusom olajša dela, zato je priporočljivo, da se krepitve imunskega sistema lotite dovolj zgodaj. Toda tudi če ste že zboleli, vdaja v usodo ni edino, kar vam ostane. S pomočjo naravnih dodatkov lahko skrajšate trajanje bolezni in ublažite simptome.

Naravnih možnosti za krepitev imunskega sistema in hitrejše premagovanje okužb je ogromno, zato smo za vas izbrali nekaj najučinkovitejših in jih pospremili s preprostimi recepti …

Zdravilne/medicinske gobe

V skupino zdravilne gobe, kot so šitake (Lentinula edodes), maitake (Grifola frondosa) in reiši (Ganoderma lucidum). Izraz »zdravilne gobe« (včasih tudi »medicinske gobe«) se je uveljavil zaradi impresivnih protivnetnih in protivirusnih učinkov snovi, ki se skrivajo v teh gobah, ter zaradi njihovega pozitivnega vpliva na imunski sistem. Za krepitev imunskega sistema so zaslužni predvsem polisaharidi (posebno koristen je betaglukan). Korelacijo med uporabo pripravkov iz zdravilnih gob in učinkovitejšo imunsko obrambo je potrdila tudi znanost. Med drugim je bilo odkrito, da izvleček maitak spodbuja delovanje fagocitov, ki lahko uničijo patogene mikroorganizme.

- Oglas -
Zdravilne gobe

Tinktura iz zdravilnih/medicinskih gob

Sestavine:

  • 20–30 gramov suhih medicinskih gob
  • 250 mililitrov vodke oz. alkohola po izbira (delež alkohola naj znaša najmanj 40 %)

Navodila:

Priprava gob: Medicinske gobe morate najprej pripraviti. Če uporabljate suhe gobe, jih preprosto nasekljajte na manjše koščke, sveže gobe pa pred sekljanjem dobro operite. Gobe nato stresite v večji steklen kozarec.

Dodajanje alkohola: Po gobah prelijte vodko oziroma alkohol po izbiri. Pazite, da bodo koščki gob popolnoma prekriti. Kozarec nato zaprite s tesno prilegajočim se pokrovčkom.

- Oglas -

Namakanje: Kozarec z gobami in alkoholom za najmanj 4–6 tednov postavite na temno in hladno mesto (npr. v shrambo ali v omarico).

Občasno pretresite: Med namakanjem kozarec občasno pretresite, da pospešite izločanje oziroma ekstrakcijo učinkovin iz gob.

Filtriranje: Po 4–6 tednih tinkturo precedite v čisto steklenico ali kozarec, da odstranite koščke gob.

Shranjevanje: Pripravljeno tinkturo shranjujte na hladnem in temnem mestu, najbolj v steklenici iz temnega stekla.

Uporaba:

Tinkturo iz gob lahko jemljete tako, da nekaj kapljic raztopite v kozarcu vode ali soka. Običajni odmerek je približno 1–2 čajni žlički na dan (pri preventivni uporabi; če ste že zboleli, lahko odmerek nekoliko povečate).

Opomba

Pred začetkom jemanja kakršnih koli zeliščnih pripravkov, vključno s tinkturo iz gob, se posvetujte z zdravnikom, posebno če se spopadate z malce resnejšimi zdravstvenimi težavami ali če jemljete zdravila.

Kajenski poper

Kajenski poper vsebuje veliko vitamina C, ki je ena izmed najpomembnejših snovi za močan imunski sistem. Koristen je tudi kapsaicin v kajenskem popru. Ta ni zaslužen samo za prepoznaven pekoč okus, ampak tudi za protimikrobno delovanje začimbe. Nato pa je tu še grelni učinek: kajenski poper spodbudi prekrvavitev in izločanje sluzi. To lahko sprosti napetost v sinusih in olajša dihanje. Če se spopadate z gripo/prehladom, vam priporočamo, da za lažje premagovanje bolezni jedem, ki jih pripravljate, dodate malce večjo količino kajenskega popra. Pripravite pa si lahko tudi napitek za hitro odmašitev nosu oziroma sprostitev dihalnih poti.

Napitek s kajenskim poprom

Sestavine:

  • 250 mililitrov vode
  • ščepec kajenskega popra
  • sok polovice limone
  • sladilo po izbiri

Navodila:

Vodo zavrite. Nato zmanjšajte temperaturo in dodajte kajenski poper (največ ¼ žličke). Kuhajte še približno 3 minute.

Odstavite s štedilnika in prelijte v skodelico. Dodajte sveže iztisnjen limonin sok in sladilo po izbiri. Popijte, dokler je napitek še topel.

Bezgove jagode

V bezgovih jagodah se skriva bogastvo antioksidantov in snovi s protivnetnim delovanjem, vključno z vitaminom C. Sirup in drugi pripravki iz bezgovih jagod so odlična naravna pomoč pri krepitvi imunskega sistema. Posebno koristni so preventivno. Če ste že okuženi, pa lahko pripravki iz bezgovih jagod zmanjšajo tveganje za to, da mikrobi dosežejo spodnja dihala.

Sirup iz bezgovih jagod

Sirup iz bezgovih jagod

Sestavine:

  • 1,5 litra vode
  • 4 skodelice svežih ali 2 skodelici posušenih bezgovih jagod
  • 200 gramov sladkorja
  • 1 limona
  • 1 žlička citronske kisline

Navodila:

Bezgove jagode stresite v lonec in jih prekrijte z vodo. Zavrite, nato pa temperaturo zmanjšajte in kuhajte še približno 30 minut. Občasno premešajte (lonec naj bo nepokrit).

Lonec odstavite s štedilnika in počakajte, da se mešanica ohladi. Nato vzemite pripomoček za pripravo pireja in pretlačite bezgove jagode, da izločijo čim več soka.

Mešanico precedite in nalijte sok nazaj v lonec. Dodajte sladkor in limonin sok. Po želji pa lahko vključite tudi različne začimbe (cimetove palčke ali cimet v prahu, klinčke, kardamom, vaniljo, rožmarin, janež ipd.). Tako bo imel sirup še boljši okus.

Zavrite, nato pa kuhajte pri nizki temperaturi, da voda povre. Ko dobite gost sirup, dodajte še citronsko kislino. Po potrebi mešanico precedite in sirup prelijte v čiste kozarce/steklenice, dokler je še vroč. Kozarce oziroma steklenice tesno zaprite s pokrovčkom. Počakajte, da se sirup ohladi, nato ga shranjujte v hladilniku.

Če se sirup uporablja preventivno, se priporoča 1 žlička sirupa enkrat ali dvakrat dnevno. Za hitrejše premagovanje bolezni pa priporočamo 1–2 žlici (za otroke: 1–2 žlički) sirupa do trikrat dnevno.

Ameriški slamnik

Pomembno je, da začnete pripravke iz ameriškega slamnika uporabljati (najpozneje) ob prvih znakih prehlada, saj bo učinek tako precej boljši. Snovi, ki se skrivajo v ameriškem slamniku, lahko pripomorejo k povečanju števila belih krvničk, s pomočjo katerih bo telo okužbo premagalo lažje in hitreje. Smiselno je, da pripravke iz ameriškega slamnika uporabljate, tudi ko je okužba premagana. S tem lahko namreč zmanjšate tveganje za ponavljajoče se težave.

Čaj iz ameriškega slamnika in ingverja

Čaj iz ameriškega slamnika in ingverja

Sestavine:

  • 250 mililitrov vode
  • 1 žlička posušenega ameriškega slamnika
  • 1 žlička svežega ingverja (nasekljanega ali naribanega)
  • sveže iztisnjen limonin sok

Navodila:

Vodo nalijte v kozico/džezvo in jo zavrite. Medtem ko se voda segreva, pripravite sestavine.

Ko voda zavre, dodajte ameriški slamnik in ingver. Znižajte temperaturo in kuhajte še približno 10–15 minut.

Precedite, prelijte v skodelico in dodajte sveže iztisnjen limonin sok.

Česen

Česen je najbolj znan po svojem protibakterijskem delovanju, vendar lahko pomaga tudi v boju z virusi. Poskrbi za hitrejše premagovanje okužb, obenem pa ublaži neprijetne simptome, tipične za gripo in prehladna obolenja. Posebno koristen je za sproščanje dihalnih poti. (Če uporabljate zdravila za redčenje krvi, se pred uporabo zelo koncentriranih pripravkov iz česna posvetujte z zdravnikom.)

Česnova juha

Sestavine

  • 1 glava česna (približno 10–12 strokov)
  • 3 žlice olivnega olja
  • 1 čebula
  • 3 krompirji
  • 1 liter zelenjavne jušne osnove
  • sol in poper (po okusu)
  • ščepec timijana
  • ščepec kajenskega popra
  • ½ skodelice ovsene smetane

Navodila

Pečico segrejte na 180 stopinj Celzija. Česnovo glavo prerežite po sredini, da bodo stroki karseda enakomerno izpostavljeni toploti. Nato jo postavite na pekač ter jo pokapljajte z olivnim oljem in zavijte v aluminijasto folijo. Pecite približno 30–40 minut, da se stroki zmehčajo in rahlo »karamelizirajo«.

V večjem loncu na olivnem olju popražite na majhne koščke nasekljano čebulo. Ko se zmehča in postekleni, dodajte olupljen in na kocke narezan krompir ter pražite še nekaj minut.

Prilijte zelenjavno jušno osnovo in zmehčane stroke česna. Začinite s soljo, poprom, timijanom in kajenskim poprom. Zavrite, nato pa znižajte temperature. Lonec pokrijte in kuhajte še približno 15–20 minut (dokler se krompir ne zmehča).

Zmešajte s paličnim mešalnikom, nato pa lonec postavite nazaj na štedilnik in dodajte ovseno smetano za kuhanje. Segrejte, vendar ne do vrelišča.

Po okusu dodajte še malce popra in soli ali drugih začimb.

Postrezite. Po želji lahko pred postrežbo na vrh stresete še nekaj popečenih kruhovih kock in nasekljan drobnjak.

Timijan

Pripravki iz timijana (materina dušica) spodbujajo izločanje sluzi in čiščenje pljuč, zato lahko olajšajo dihanje. Obenem ublažijo kašelj. Poleg tega pa lahko v timijanovih listih najdemo snovi, ki učinkujejo protibakterijsko in protivirusno. Timijan je zato odlična naravna pomoč pri spopadanju z gripo in prehladom. Pripravki, izdelani iz tega zelišča, lahko ublažijo simptome in skrajšajo trajanje bolezni. Iz svežega ali posušenega timijana lahko pripravite zdravilen čaj, eterično olje timijana pa je zelo uporabno za pripravo preprostega mazila za ublažitev kašlja in lažje dihanje.

Timijanov čaj

Sestavine

  • 250 mililitrov vode
  • 1 žlička posušenega ali 1 žlica svežega timijana
  • limonin sok
  • sladilo po izbiri

Navodila

Timijan nasekljajte in ga stresite v vrelo vodo. Pustite, da se namaka približno 10–15 minut. Precedite in dodajte limonin sok, po želji pa še sladilo po izbiri.

Timijanovo mazilo za lažje dihanje

Timijanovo mazilo za lažje dihanje

Sestavine

  • 2 žlici kokosovega olja
  • 10 kapljic eteričnega olja timijana

Navodila

Kokosovo olje stalite v posodici nad paro. Nato ga malce ohladite in mu dodajte eterično olje timijana (preden se kokosovo olje ponovno strdi).

Počakajte, da se mazilo popolnoma ohladi, nato pa ga s počasnimi krožnimi gibi vtrite v prsni koš.

Če pri roki nimate kokosovega olja, lahko kot osnovo uporabite tudi druga rastlinska olja, na primer olivno (v tem primeru predhodno segrevanje ni potrebno).

Cink

Cink je najpomembnejši mineral za optimalno delovanje imunskega sistema. Vpliva na celice, ki so pomembne za hiter imunski odziv. Pomanjkanje cinka lahko zato privede do oslabljene imunske obrambe, s čimer se poveča tveganje za okužbe.

Tudi če ste že zboleli, lahko hitro povečanje vnosa cinka (v 24 urah po pojavu simptomov) skrajša trajanje bolezni.

Če je potreben hiter vnos večje količine cinka, je najbolj praktična možnost kakovostno prehransko dopolnilo. Ko gre za preventivo, pa je v osnovi pomembno to, da skrbite, da svojemu telesu zagotovljate dovolj cinka s hrano, ki jo uživate.

Živila, kot so sezamova semena, indijski oreščki in črni fižol, spadajo med najboljše naravne vire cinka. Ponujamo vam zanimiv recept za veganski golaž iz premišljeno izbranih sestavin, bogatih s cinkom.

Veganski golaž iz črnega fižola

Sestavine

  • 2 skodelici črnega fižola
  • ½ skodelice sezamovih semen
  • ½ skodelice indijskih oreščkov
  • 3 žlice moke
  • 2 žlici olivnega olja
  • 1 čebula
  • 3 stroki česna
  • 1 žlica mletega kumina
  • 1 žlica sladke paprike v prahu
  • ½ žličke kajenskega popra
  • sol in poper po okusu
  • nasekljana sveža zelišča po okusu (npr. peteršilj ali koriander)

Navodila

Črni fižol predhodno namočite in ga skuhajte v skladu z navodili. Ko je kuhan, ga operite in odcedite.

V ponvi segrejte olivno olje. Dodajte nasekljano čebulo in jo pražite, dokler ne postane mehka in prosojna. Dodajte nasekljan česen, mleti kumin, sladko papriko in kajenski poper. Pražite še nekaj minut, da začnejo začimbe sproščati arome.

Dodajte nasekljane indijske oreščke, sezamova semena in črni fižol. Previdno premešajte, da se sestavine enakomerno prepojijo z začimbami.

V posodici zmešajte moko in vodo. Pazite, da boste odstranili vse grudice. Mešanico nato uporabite za zgostitev. (Ta metoda je hitrejša, vendar lahko po želji za zgoščevanje uporabite tudi klasično prežganje.)

Če je golaž pregost, lahko dolijete manjšo količino jušne osnove ali vode.

Postrezite s svežimi zelišči in prilogo po izbiri.

Vitamin C

Vitamin C spodbuja nastajanje limfocitov (ena izmed vrst belih krvničk) in fagocitov, kar zagotavlja učinkovitejšo zaščito pred okužbami. Povečanje vnosa vitamina C obenem poskrbi za optimalnejše delovanje belih krvničk. Gre namreč za snov, ki spada med najmočnejše antioksidante (učinkovitejše delovanje belih krvničk je posledica zaščite pred poškodbami, povezanimi s prostimi radikali). Če zbolite, je vsekakor pametno, da čim hitreje povečate vnos vitamina C. Pri tem si lahko pomagate z okusnim smutijem, ki je prava vitaminska bomba. Posebno bogat je prav z vitaminom C.

Smuti, bogat z vitaminom C

Sestavine

  • 1 skodelica svežega ananasa
  • 1 skodelica brokolija
  • ½ skodelice zamrznjenih jagod
  • 2 kivija
  • 1 pomaranča
  • 1 rdeča paprika
  • 1 banana
  • košček ingverja

Navodila

Papriko operite ter jo razpolovite in ji odstranite semena. Nato jo narežite na manjše koščke. Olupite banano, kivija, ingver in pomarančo. Brokoli očistite (ali pa uporabite zamrznjen brokoli).

Vse sestavine stresite v kuhinjski mešalnik in jih dobro zmešajte.

V kozarec stresite nekaj kock ledu in prilijte smuti.

Jabolčni kis

Za lažje premagovanje prehlada in gripe je posebno koristen nefiltriran jabolčni kis. Ta je bogat s probiotičnimi kulturami, ki so zelo pomembne za močan imunski sistem. V jabolčnem kisu pa lahko obenem najdemo tudi polifenole, pomembno skupino antioksidantov, ki lahko posredno pomagajo pri blaženju simptomov prehlada in gripe.

Pikanten javorov sirup z jabolčnm kisom

Pikanten javorov sirup z jabolčnm kisom

Sestavine

  • nefiltriran kis (po potrebi)
  • 1 čebula
  • 4 stroki česna
  • 4 žlice naribanega hrena
  • 4 žlice naribanega ingverja
  • kajenski hren (po okusu)
  • javorov sirup (po okusu)

Navodila

Jabolčni kis rahlo segrejte (pazite, da ne zavre). To bo olajšalo ekstrakcijo koristnih snovi.

Večji steklen kozarec napolnite z nasekljanim česnom in čebulo ter naribanim ingverjem in hrenom. Prilijte topel jabolčni kis. Uporabite toliko kisa, da bodo sestavine popolnoma prekrite.

Kozarec pokrijte s pokrovčkom in počakajte približno 3–4 tedne. Vsebino kozarca občasno pretresite.

Na koncu mešanico precedite ter dodajte javorov sirup in kajenski poper.

Shranjujte v hladilniku.

Če zbolite, si večkrat na dan privoščite žličko sirupa, ki bo pospešil proces okrevanja in praktično v hipu sprostil dihalne poti. Po želji pa lahko sirup uživate tudi preventivno (po 1 žličko/dan).

- Oglas -

NAJNOVEJŠE