DomovDom & Energija10 slabih navad, ki vas ločujejo od čistega doma

10 slabih navad, ki vas ločujejo od čistega doma

Imate občutek, da ni vaš dom nikoli zares čist in pospravljen? Ali pa vam morda vzdrževanje čistoče in reda vzame preveč časa? V obeh primerih so lahko krive določene navade, zaradi katerih je delo precej bolj naporno, kot bi lahko bilo. Skrivnost tistih, katerih dom je vedno kot iz škatlice, ni nujno to, da čiščenju in pospravljanju namenjajo ogromno časa. V ozadju so pogosto pametne navade, ki poskrbijo za odlične rezultate z bistveno manj truda, kot se zdi na prvi pogled.

- Oglas -

Tako imenovano Paretovo načelo, bolj znano kot »pravilo 20/80«, ki je bilo oblikovano na osnovi ugotovitev italijanskega ekonomista in sociologa Vilfreda Parete, pravi, da je 80 odstotkov rezultatov posledica 20 odstotkov vloženega truda. To je načelo, ki ga je smiselno upoštevati tudi pri čiščenju. Bistveno ni to, koliko časa vlagate, ampak je pomembno predvsem to, kako izkoriščate čas, ki vam je na voljo. Odkriti morate torej, katere so tiste navade, pri katerih je razmerje med vloženim trudom in učinkom karseda ugodno.

Ponujamo vam nekaj koristnih nasvetov, s pomočjo katerih lahko prihranite tako čas kot energijo.

1. Odlaganje predmetov na naključnih mestih

Pošta, računi, vrečke, različne drobnarije … zdi se, da naša stanovanja nenehno preplavljajo novi in novi predmeti, ki se nakopičijo praktično v hipu. Morda ste zvečer vložili ogromno časa v pospravljanje stanovanja, že naslednji dan pa je v njem ponovno zavladal kaos. Ker so naši urnik dandanes pogosto zelo natrpani, je praktično nemogoče, da bi lahko sproti razvrščali te predmete oziroma razmišljali o tem, kaj narediti z njimi. Tako vam svetujemo, da izberete predalnik ali omarico, ki bo namenjena izključno predmetom, ki jih težko razporejamo sproti. Tako bo vaše stanovanje precej bolj pospravljeno. Seveda pa morate upoštevati, da omarice/predalnika ne boste mogli polniti v nedogled. Tako je pametno, da določite dan v tednu (npr. soboto), ko si boste vzeli 15–20 minut za razvrščanje teh predmetov.

- Oglas -

2. Mokre brisače na tleh kopalnice

Po uporabi brisače vedno obesite, da se čim hitreje posušijo. To vam vzame nekaj sekund – učinek pa je zelo velik. Vlažno okolje je kot nalašč za razmnoževanje plesni oziroma škodljivih mikroorganizmov, ki se lahko razširijo tudi na druge površine. Poleg tega mokre, zvite brisače oddajajo neprijeten vonj, ki se ga je težko znebiti. Načelo upoštevajte tudi pri kuhinjskih krpah in pri kopalniški zavesi (pazite, da zavesa ne bo nikoli zgubana).

3. Pretiravanje pri uporabi čistil

Najverjetneje veste, da je lahko upoštevanje načela »manj je več« pogosto zelo koristno, toda v praksi se zelo redko spomnimo te modrosti. To velja tudi za čiščenje. Raziskave kažejo, da je pretiravanje pri uporabi čistil zelo pogost pojav. Ne le da s tem po nepotrebnem trošite denar in da lahko čezmerna uporaba čistil ogrozi vaše zdravje (posebno če uporabljate agresivna čistila, ki vsebujejo veliko potencialno škodljivih kemikalij), ampak je težava tudi to, da je čistilo na koncu zelo težko popolnoma odstraniti. Če uporabimo preveč čistila, na površinah pogosto ostane tanek film, ki privablja umazanijo. Tako je potrebno nenehno čiščenje.

4. Umazani pripomočki za čiščenje

Abraham Lincoln naj bi nekoč dejal: »Če bi imel za to, da posekam drevo, na voljo osem ur, bi prvih šest ur porabil za brušenje sekire.« Upoštevanje te modrosti je lahko koristno v najrazličnejših okoliščinah – pogosto tudi pri čiščenju. Če »sekira ni nabrušena«, zapravljate čas in energijo. Tako je zelo pomembno, da se čiščenja nikoli ne lotevate z umazanimi pripomočki, saj boste tako zgolj razširili umazanijo. Priporočamo vam, da po čiščenju vedno temeljito očistite metlo, omelo, sesalnik, gobice, krpe itn. Tako bodo pripomočki pripravljeni na naslednje čiščenje.

Čiščenje doma

5. Kopičenje posode v pomivalnem koritu

Pomivanje posode je zagotovo eno izmed najbolj osovraženih opravil. V gospodinjstvih brez pomivalnega stroja se zato umazana posoda pogosto dlje časa kopiči v koritu in okoli njega, kar pa je zelo slaba navada. Tudi če ne marate tega opravila, je pametno, da se navadite redno pomivati posodo. S tem lahko relativno hitro poskrbite za precej bolj čisto in urejeno kuhinjo. Obenem pa upoštevajte, da umazana posoda zelo hitro privabi mušice in druge insekte.

- Oglas -

6. Brisanje prahu na koncu

Pri čiščenju je pametno upoštevati ustaljeno zaporedje. Večinoma se priporoča čiščenje »od zgoraj navzdol«. Posebno pomembno je, da prah pobrišete pred sesanjem in brisanjem talnih površin. Če se brisanja prahu običajno lotite šele na koncu, izničite del truda, ki ste ga vložili v čiščenje tal. Ta primer je odličen dokaz za to, da je za rezultate bistven premišljen pristop – in ne nujno čas in napor, ki ju vlagamo.

7. Neupoštevanje navodil na čistilih

Branje navodil na čistilih praviloma ne zahteva več kot minute, učinek pa je lahko ogromen. Napačna uporaba čistil lahko povzroči precej več škode kot koristi. Tako lahko poškodujete občutljive površine, sprožite nevarne reakcije, ogrozite svoje zdravje ipd. Odprava posledic bo zahtevala bistveno več časa kot branje navodil, najverjetneje pa tudi denarja. Pogosto pa je škoda celo nepopravljiva. Tako vam toplo priporočamo, da si vedno vzamete čas za branje navodil na izdelkih in da jih nato seveda tudi upoštevate (uporaba na ustreznih površinah, primerna količina, določeno zaporedje korakov itn.). Tudi če neupoštevanje navodil ne bo privedlo do nevarne situacije, vam lahko močno oteži čiščenje. Če na primer preberete, koliko časa morate čistilo pustiti učinkovati, lahko prihranite precej časa in energije, ki bi ju morali sicer vložiti v drgnjenje.

8. Nenehno preklapljanje med opravili

Priporočamo, da poskušate najprej končati prvo nalogo, šele nato se lotite naslednje. Čeprav se vam morda zdi, da ste mojstri večopravilnosti, nenehno preklapljanje med opravili povzroča nepotrebno trenje, s čimer izgubljamo čas in energijo, saj je po vsaki menjavi potreben čas, da se »ogrejemo«.

9. Zanemarjanje območij z največ bacili

Redno čiščenje najbolj problematičnih območij lahko močno zmanjša tveganje za najrazličnejše okužbe. Čiščenje teh območij vam ne vzame veliko časa, učinek pa je ogromen. V mislih imamo območja, kot so kljuke in stikala, pa tudi različne predmete, na primer daljinske upravljalnike in telefone – torej tista območja in predmete, ki se jih dotikamo zelo pogosto in ki se jih nemalokrat dotaknejo tudi gostje.

10. Uporaba neustreznih nastavkov za sesalnik

Z izbiro najustreznejšega nastavka za sesalnik lahko prihranite ogromno časa in energije. Če bo nastavek prilagojen površini, bo delo opravljeno bistveno hitreje, rezultati pa bodo precej boljši. Pametno je, da to upoštevate že pri izbiri sesalnika. Če kupujete nov sesalnik, vam priporočamo, da izberete model s čim več nastavki (ali model, pri katerem je mogoče dokupiti dodatne nastavke).

- Oglas -

NAJNOVEJŠE