Nesreča nikoli ne počiva … trenutek ali dva nepazljivosti sta lahko dovolj za to, da se nam hrana ali vrečka pokovke, ki smo jo segrevali v mikrovalovni pečici, zažge ali pa uporabimo napačno posodico. Po notranjosti mikrovalovne pečice – in po kuhinji – se nato hitro razširi neprijeten vonj, ki se ga je zelo težko znebiti. Po tovrstnih nezgodah je dobro čim hitreje odpreti okna in pustiti, da se prostor dobro prezrači, ter se nemudoma lotiti čiščenja mikrovalovne pečice. Predstavljamo vam učinkovite tehnike za odstranjevanje neprijetnih vonjav iz mikrovalovne pečice s pomočjo popolnoma naravnih sestavin.
1. Parna osvežitev s kisom ali limono
Kot najbrž veste, je para zelo koristna za čiščenje kože in dihalnih poti, z njo pa si lahko pomagamo tudi pri čiščenju mikrovalovne pečice oziroma pri odstranjevanju neprijetnih vonjav, ki so posledica zažgane hrane. Izberite ognjevarno posodico, primerno za uporabo v mikrovalovni pečici, ter vanjo natočite eno skodelico vode in eno skodelico alkoholnega kisa. Segrevajte, da mešanica zavre, nato pa pustite, da para opravi svoje delo. Kis lahko uspešno nevtralizira različne vonjave. Ko se mešanica malce ohladi oziroma ko opazite, da se je para nehala dvigati, lahko v posodico namočite čisto krpo iz mikrovlaken, s katero nato nežno zdrgnite notranjost mikrovalovne pečice. Ne izpirajte. Vonj kisa se zdi sicer zelo močan, vendar bo izginil bistveno hitreje kot vonj po zažgani hrani. Namesto kisa lahko po želji uporabite tudi limone. Postopek je enak, le da vodi pred segrevanjem namesto alkoholnega kisa dodate nekaj rezin limone.
2. Izvleček vanilje
Ne le da se boste znebili neprijetnega vonja: izvleček vanilje poskrbi, da bo notranjost vaše mikrovalovne pečice na koncu dišala po sveže pečenih piškotih! Izberite posodico, ki se lahko uporablja v mikrovalovni pečici, in jo napolnite s skodelico vode. Dodajte nekaj kapljic izvlečka vanilje. Posodico nato postavite v mikrovalovno pečico, zaprite vratca in segrevajte nekaj minut.
3. Eterična olja
Namesto izvlečka vanilje lahko uporabite izbrano eterično olje ali mešanico eteričnih olj po izbiri, vendar pri tem upoštevajte, da eteričnih olj ni najbolje segrevati. Precej pametneje je, da jih razredčite z vodo, nato pa mešanico uporabite za čiščenje in osvežitev notranjosti mikrovalovne pečice. Obenem vam svetujemo, da se izbire eteričnega olja lotite premišljeno. Olja lahko sicer učinkovito prekrijejo vonj po zažganem, vendar je njihov vonj zelo močan, zato se izogibajte vonjem, ki bi bili lahko v kuhinji moteči.
4. Soda bikarbona
Soda bikarbona je znana po tem, da lahko zelo uspešno nevtralizira najrazličnejše vonjave. Tako ni presenetljivo, da gre za eno izmed najboljših naravnih sestavin za nevtralizacijo vonja po zažganem, ki se je zažrl v stene mikrovalovne pečice. Posodico preprosto napolnite s sodo bikarbono in jo postavite v mikrovalovno pečico. Pustite, da soda bikarbona učinkuje vsaj do naslednjega jutra (vratca mikrovalovne pečice naj bodo zaprta). Iz sode bikarbone lahko pripravite tudi pasto, in sicer tako, da ji dodate manjšo količino vode. Pasto nanesite na gobico, s katero nato zdrgnite notranjost mikrovalovne pečice. Počakajte vsaj nekaj ur. Na koncu pasto odstranite z vlažno krpo. Odlična rešitev pa je tudi kombiniranje sode bikarbone in alkoholnega kisa. Kis nalijte v stekleničko z razpršilko in ga popršite po notranjosti mikrovalovne pečice. Dodajte sodo bikarbono in počakajte, da se penjenje ustavi. Nato vzemite krpo iz mikrovlaken in jo rahlo zmočite ter z njo nežno zbrišite notranjost pečice. Tako lahko odstranite tudi morebitne zasušene ostanke hrane, saj soda bikarbona učinkuje kot nežno abrazivno sredstvo. Ko v mikrovalovni pečici ni več zasušenih ostankov, odstranite sodo bikarbono in notranjost zbrišite z vodo, na koncu pa še z nerazredčenim alkoholnim kisom.
5. Kavne usedline
Iz kavnih usedlin je mogoče izdelati odličen piling za odstranjevanje odmrlih kožnih celic, ena od možnosti za uporabo usedlin pa je tudi nevtralizacija neprijetnih vonjav – od čudnih vonjev v hladilniku do vonja po zažganem, ki se je zažrl v mikrovalovno pečico. Kavne usedline je smiselno najprej stresti v posodico, ki jo nato za najmanj nekaj ur pustite v zaprti mikrovalovni pečici.
6. Aktivirano oglje
Aktivirano oglje se pogosto uporablja kot hitra naravna pomoč po zaužitju hrane, ki bi lahko povzročila zastrupitev, saj je znano po tem, da lahko nase veže strupene snovi. Podoben učinek je mogoče opaziti tudi pri absorbiranju neprijetnih vonjav, zato si lahko po nezgodah, povezanih z zažgano hrano ali posodami, zelo uspešno pomagate tudi z aktiviranim ogljem. Postopek je podoben kot pri sodi bikarboni in pri kavnih usedlinah: aktivirano olje stresite v posodico in počakajte najmanj nekaj ur, pri čemer naj bodo vratca mikrovalovne pečice zaprta. Če želite, lahko aktivno oglje posujete tudi neposredno po notranjosti mikrovalovne pečice, vendar pazite, da ne bo prišlo v stik z vodo/vlago, saj bo čiščenje pečice sicer zelo naporno.
7. Posip za mačja stranišča
Uporaba posipa oziroma peska za mačja stranišča se morda na prvi pogled nekoliko nenavadna metoda, toda če pomislite malce bolje, gre za precej logično izbiro. Ena od funkcij tega posipa je namreč tudi absorbiranje neprijetnih vonjav. Tako vam lahko pomaga tudi po nezgodah z zažgano hrano/posodo. Pazite le, da boste uporabili neodišavljen pesek. Pesek stresite v posodico, zaprite vratca mikrovalovne pečice in počakajte vsaj nekaj ur.