DomovRubrikeZanimivostiPapež Frančišek balzamiran s tehniko tanatoprakse: Sodoben pristop k ohranjanju telesa

Papež Frančišek balzamiran s tehniko tanatoprakse: Sodoben pristop k ohranjanju telesa

Smrt papeža Frančiška 21. aprila 2025 je pretresla vernike po vsem svetu. Ob pripravi na njegovo zadnje slovo je bilo pomembno zagotoviti, da njegovo telo ostane v dostojanstvenem stanju za čas javnega slovesa. Vatikan se je pri tem odločil za uporabo tanatoprakso — sodobne metode začasnega ohranjanja telesa, ki spoštuje celovitost človeškega telesa in omogoča naraven videz pokojnika. V nadaljevanju pojasnjujemo, kaj tanatopraksa pomeni, kakšen je njen zgodovinski pomen in kako je bila uporabljena pri pripravi telesa papeža Frančiška.

Kaj je tanatopraksa?

Papež Frančišek, ki je umrl 21. aprila 2025, je bil balzamiran z napredno tehniko, znano kot tanatopraksa. Ta metoda je zagotovila, da je njegovo telo ostalo mirno in nepoškodovano med ležanjem v baziliki sv. Petra, kar je verniki omogočilo, da so se mu častno poslovili skozi več dni.

- Oglas -

Tanatopraksa, izpeljana iz grških besed “thanatos” (smrt) in “praxis” (praksa), pomeni sodoben, higieničen način balzamiranja. Vključuje začasno ohranjanje telesa z upočasnitvijo naravne razgradnje, predvsem z arterijsko injekcijo blagih konzervansov in temeljito zunanje dezinfekcije. Za razliko od starodavnega mumificiranja tanatopraksa ne vključuje odstranjevanja notranjih organov, temveč ohranja celovitost telesa.

Praksa, ki je v Italiji urejena z zakonom, sprejetim leta 2022, velja za sodobno evolucijo balzamiranja in se odlikuje po uporabi manj invazivnih snovi, ki bolj spoštljivo ravnajo s človeškim telesom.

Zgodovinsko ozadje in pomen za Cerkev

Katoliška cerkev je v 20. stoletju prešla na manj invazivne metode ohranjanja. Papež Pij X je leta 1903 prepovedal odstranjevanje organov. Po smrti papeža Pija XII. leta 1958, ko je alternativni poskus ohranjanja njegovega telesa klavrno spodletel, se je Cerkev pri prihodnjih pogrebih odločala za previdnejše in bolj preverjene metode ohranjanja, ki pa so se skozi desetletja razvile v današnjo obliko tanatoprakse. Od takrat dalje tanatopraksa predstavlja standard pri papeževih pogrebih, saj združuje dostojanstvo in praktičnost.

- Oglas -

Kako so pripravili telo papeža Frančiška?

Po smrti papeža Frančiška so vatikanski zdravniki izvedli tanatoprakso, da bi pripravili njegovo telo na pogrebne obrede. Strokovnjaki, vključno z Andrea Fantozzijem iz Italijanskega narodnega inštituta za tanatoprakso, so potrdili, da je ta začasna balzamacija namenjena ohranjanju mirnega in naravnega videza do deset dni.

Postopek je vključeval injiciranje blage formaldehidne raztopine v arterijski sistem, odvajanje telesnih tekočin, zunanje razkuževanje in nanos kozmetičnih popravkov za ohranitev spokojnega izraza. Tako so zagotovili, da bo telo čim dlje ohranilo naravno podobo.

Spoštovanje papeževih želja

Vatikan je poudaril pomen ohranjanja celovitosti telesa, v skladu s katoliško tradicijo. Papež Frančišek, znan po svoji skromnosti, si je že v življenju želel preprostih pogrebnih obredov, kar je tanatopraksa popolnoma omogočila. Postopek je potekal diskretno, brez nepotrebnih posegov, in omogočil vernike, da so ga v miru pospremili na zadnjo pot.

Jolanda Kramar
Jolanda Kramar
Jolanda Kramar je novinarka in publicistka z zanimanjem za zdrav življenjski slog, ekologijo ter domače pripravke, s katerimi si lahko olajšamo življenje in podpramo zdravje. Zanimata pa jo tudi astrologija ter lepota.

NAJNOVEJŠE