Mirta (Myrtus communis) je eden najbolj razširjenih grmov v deželah ob Sredozemskem morju. Njeno eterično olje uporabljajo pri spopadu z okužbami dihal in sečil. To blago in lepo dišeče olje pa je bilo v srednjem veku tudi pomemben del pripravkov za nego kože. To je zimzelena rastlina s pokončnimi, dlakavimi stebli in bleščečimi, temno zelenimi, usnjatimi in priostrenimi listi. Njeni drobni beli in prijetno dišeči cvetovi cvetijo poleti. Iz njih se nato razvijejo modrikastočrni jagodasti plodovi, veliki kot drobno grahovo zrno. Uporabni deli mirte v zdravilne namene so njeni listi in plodovi oziroma jagode.
Kaj je mirta?
Mirta je zimzeleni grm, ki izvira iz Sredozemlja. Njeni listi so majhni, ovalni, in imajo močan, značilen vonj. Zaradi svoje lepote in prijetnega vonja je mirta že od antičnih časov simbol čistosti, ljubezni in nedolžnosti. Ampak mirta ni le lep okras za vaš vrt; je tudi naravni zaklad z mnogimi koristnimi lastnostmi za vaše zdravje in lepoto.
- Liste nabiramo spomladi. Posušimo jih v senci, da ostanejo zeleni. Posušene liste uporabljamo za čaje in prašek. S parno destilacijo iz njih pridobivajo tudi eterično olje. Eterično olje mirte se, poleg v zdravilne namene, uporablja še kot dišavna sestavina v kolonjskih in toaletnih vodah, v prehrambni industriji pa kot dodatek mesnim omakam in začimbam ter za izdelavo likerjev.
- Jagode nabiramo jeseni. V njih so poleg eteričnega olja še čreslovine in številne organske kisline. Sveže jagode včasih žvečijo, na Korziki in Sardiniji pa jih namakajo v alkohol ter ponujajo kot pijačo.
Kemična sestava
Ena od skrivnosti učinkovitosti mirte je njena bogata kemična sestava. Mirta vsebuje eterična olja, kot so cineol, mirtenol in geraniol, ki imajo močne antiseptične in protivnetne lastnosti. Poleg tega so v njej prisotni tudi flavonoidi in tanini, ki delujejo kot antioksidanti in pomagajo v boju proti prostim radikalom.
Diši in pomirja
Dihala. Nedavne raziskave so potrdile, da mirta uničuje kužne klice (antiseptik) ter oži razširjene žilice v nosni in žrelni sluznici ter tako zmanjšuje oteklino in odpira nos. Predvsem eterično olje mirte naj bi bilo dobro sredstvo za uničevanje bakterij in kužnih klic, zato so ga za spopad s pljučnimi okužbami uporabljali vse od časa starih Egipčanov do danes. Dobro učinkuje proti kašlju. Eterično olje mirte je blago in lepo diši, zato je primerno za uporabo pri otrocih, starejših osebah in tistih, ki okrevajo po bolezni. V teh primerih je primernejše od eteričnega olja evkalipta (Eucalyptus globulus, Eucalyptus radiata).
Koža. Mirta mehča in pomirja kožo ter pospešuje celjenje, zato jo priporočajo pri ognojkih in turih. Mirtino eterično olje uporabljajo za spopad z aknami, mastno kožo in za kožo z razširjenimi porami, ker zožuje površinske krvne žilice. Hkrati ga uporabljajo tudi v pripravkih za nego usahle, nagubane, razpokane in suhe kože, ker kožo napenja in utrjuje.
In še … S tem učinkov, ki jih pripisujejo mirti, še ni konec. Eterično olje mirte uničuje uši. Spodbujalo naj bi delovanje ščitnice in jajčnikov. Pomagalo naj bi pri zdravljenju okužbe sečil. Dobro naj bi vplivalo tudi na prostato. Rahlo pomirja in je afrodiziak. Poskusi nakazujejo, da mirta morda zmanjšuje raven krvnega sladkorja. Mirtine jagode lahko žvečimo za spodbujanje teka, saj izboljšujejo delovanje želodca.
Zgodovina in pomen mirte
Mirta ima dolgo zgodovino uporabe v različnih kulturah. Stari Grki so jo povezovali z boginjo Afrodito, Rimljani pa so jo uporabljali v svojih kopelih in parfumih. Mirta je bila tudi simbol miru in harmonije, pogosto uporabljena v poročnih šopkih in drugih slovesnostih. V sodobnem času je mirta še vedno cenjena zaradi svojih številnih koristnih lastnosti.
![Mirta grm Mirta grm](https://www.bodieko.si/wp-content/uploads/2012/08/Mirta-grm.webp)
Mirta in njeni pozitivni učinki na zdravje
Krepitev imunskega sistema
Ste že kdaj pomislili, da bi lahko majhen grm, kot je mirta, pomagal okrepiti vaš imunski sistem? Mirta vsebuje spojine, ki spodbujajo delovanje imunskega sistema in ščitijo telo pred okužbami. Redna uporaba mirte v obliki čaja ali tinkture lahko pomaga preprečiti prehlade in druge infekcije.
Podpora dihalnim potem
Mirta je znana po svojih blagodejnih učinkih na dihalne poti. Zaradi vsebnosti cineola lahko pomaga pri sproščanju dihalnih poti, olajša kašelj in zmanjša simptome astme. Če imate težave z dihanjem, lahko poskusite z inhalacijo eteričnega olja mirte ali s pitjem čaja iz njenih listov.
Kako mirta deluje na kožo?
Naravni antioksidant
Ko gre za nego kože, je mirta pravi zaveznik. Njene antioksidativne lastnosti pomagajo v boju proti prostim radikalom, ki povzročajo staranje kože. Redna uporaba izdelkov, ki vsebujejo mirto, lahko pomaga zmanjšati videz gub, ohranja kožo prožno in mladostno.
Protivnetno delovanje
Mirta je tudi odličen naravni protivnetni agent. Njena uporaba lahko pomaga pomiriti razdraženo kožo, zmanjšati rdečico in vnetje. Če imate težave z aknami ali občutljivo kožo, razmislite o uporabi tonika ali kreme, ki vsebuje mirto.
Mirta kot del aromaterapije
Sprostitev in pomiritev
Aromaterapija z eteričnim oljem mirte je odlična za sprostitev po napornem dnevu. Vonj mirte ima pomirjujoč učinek na živčni sistem, zmanjšuje stres in tesnobo. Zakaj ne bi poskusili dodati nekaj kapljic olja v difuzor ali toplo kopel in se prepustili sprostitvi?
Izboljšanje razpoloženja
Ste slabe volje? Vonj mirte lahko izboljša vaše razpoloženje in vam pomaga premagati občutke melanholije. To je še en razlog, zakaj je mirta tako priljubljena v svetu aromaterapije.
Mirta v tradicionalni medicini
Starodavni recepti
Mirta je že stoletja del tradicionalne medicine. V starodavni Grčiji in Rimu so jo uporabljali za zdravljenje ran, lajšanje bolečin in izboljšanje prebave. Tudi danes se v nekaterih kulturah uporablja za podobne namene.
Sodobne uporabe
V sodobni fitoterapiji se mirta pogosto uporablja v obliki tinktur, čajev in krem. Njene protivnetne in antiseptične lastnosti so cenjene pri zdravljenju kožnih težav, kot so ekcemi, akne in luskavica.
![Mirta cveti Mirta cveti](https://www.bodieko.si/wp-content/uploads/2012/08/Mirta-cveti.webp)
Kako uporabiti mirto v domačih pripravkih?
Priprava čaja iz mirte
Priprava čaja iz mirte je preprosta. Vse, kar potrebujete, so posušeni listi mirte in vroča voda. Ta čaj lahko pomaga pri prebavnih težavah, sprostitvi in krepitvi imunskega sistema.
Izdelava domače kreme
Če želite izkoristiti vse prednosti mirte za vašo kožo, lahko doma pripravite preprosto kremo. Potrebujete le kokosovo olje, čebelji vosek in nekaj kapljic eteričnega olja mirte. Takšna krema bo odlična za nego suhe in razdražene kože.
Mirta in njene koristi za lase
Krepitev lasnih korenin
Mirta ni koristna le za kožo, temveč tudi za lase. Njene sestavine pomagajo krepiti lasne korenine in preprečujejo izpadanje las. Poskusite z masažo lasišča z eteričnim oljem mirte, ki ga lahko razredčite v osnovnem olju, kot je kokosovo ali jojobino olje.
Sijoči in zdravi lasje
Z redno uporabo mirte boste opazili, da postanejo vaši lasje bolj sijoči in zdravi. Mirta pomaga uravnavati proizvodnjo sebuma, kar je ključnega pomena za ohranjanje lasišča v dobrem stanju.
Ali ima mirta kakšne stranske učinke?
Čeprav je mirta naravna in varna za uporabo, je pomembno, da se zavedate možnih stranskih učinkov. Pri nekaterih ljudeh lahko eterično olje mirte povzroči alergijske reakcije ali draženje kože. Vedno je priporočljivo, da pred uporabo eteričnih olj opravite test na majhnem predelu kože.
![mirta cvetovi Mirta, cvetovi](https://www.bodieko.si/wp-content/uploads/2012/08/mirta-cvetovi.jpg)
Kako jo uporabljamo
Pri težavah z dihali uživamo poparek ali prevretek mirte.
- Poparek pripravimo tako, da 10 gramov posušenih listov stresemo v liter vrele vode. Pokrijemo in pustimo približno 10 minut, nato precedimo ter popijemo dve skodelici na dan.
- Za prevretek stresemo 10 gramov posušenih listov v liter mrzle vode, pokrijemo, zavremo in kuhamo 10 minut. Precedimo in popijemo dve skodelici na dan.
Pri težavah z dihali priporočajo tudi vdihavanje eteričnega olja mirte, in sicer tako, da ga damo v izparilnik ali uporabimo za inhalacije. Za zdravljenje abcesov in bul uporabljamo obkladke na osnovi mirte. Pripravimo prevretek, kot je opisano zgoraj, in namočimo vanj krpo. Dvakrat ali trikrat na dan jo položimo na prizadeto mesto. Uporabimo lahko tudi krpo, namočeno v razredčeno mirtino eterično olje v nosilnem olju.
Vedeti moramo, da nekatere sestavine eteričnega olja mirte lahko vzdražijo prebavila, zato se pred notranjo uporabo mirtinih pripravkov posvetujmo z zdravnikom. Nosečnice in doječe matere mirtinih pripravkov ne smejo uporabljati.
Angelska vodica
Mirtine zdravilne lastnosti so ljudje poznali že od nekdaj. Stari Egipčani so izlužino mirtinih listov, namočenih v vinu, uporabljali proti vnetjem in povišani telesni temperaturi. Starogrški zdravnik Dioskurid je tovrstni pripravek uporabljal za zdravljenje pljučnih okužb in okužb sečil ter za boljšo prebavo. V srednjeveški Evropi so dame negovale svojo kožo z angelsko vodico, katere osnovna sestavina je bila mirta.