DomovLepota & Kozmetika10 sestavin za pomiritev razdražene kože

10 sestavin za pomiritev razdražene kože

Razdražena koža je lahko posledica najrazličnejših vzrokov. Za razdraženost so lahko med drugim krivi veter, pomanjkanje vlage, bakterijske okužbe, izpostavljenost kože soncu brez ustrezne zaščite, luskavica, rozacea in dermatitis. Razdražena koža ni samo estetska težava, saj je pogosto povezana s srbečico, pekočim občutkom in celo z bolečinami. Ustrezna in hitra nega razdražene kože je tako izjemno pomembna. Seveda pa je nujno, da znate izbrati najustreznejše sestavine.

- Oglas -

Kako pomiriti razdraženo kožo?

Nekatere snovi lahko poskrbijo za posebej hitro in uspešno pomiritev razdražene kože. Za vas smo pripravili izbor tovrstnih sestavin. Nekatere izmed njih lahko uporabite v domačih kozmetičnih pripravkih, seznam pa je koristen tudi pri kupovanju kozmetike. Tako boste namreč lažje ocenili, ali je izdelek, ki je pritegnil vašo pozornost, resnično primeren za nego razdražene kože.

Svetlinovo olje

Olje, pridobljeno iz dvoletnega svetlina (Oenothera biennis), velja za vsestransko uporabno olje z izjemno pozitivnimi učinki. Pomaga lahko pri pospeševanju celjenja kože, obenem pa bo prispevalo k povečanju njene elastičnosti. Koža bo tako videti bolj mladostno. Svetlinovo olje je tudi odlična izbira za hitro pomiritev razdražene kože. Med drugim lahko pomaga pri spopadanju z ekcemi. Vsebuje namreč precej gamalinolenske kisline, ki poskrbi za protivnetne učinke. Tako je olje uporabno celo za lajšanje bolečin v sklepih. Svetlinovo olje je primerno za praktično vse tipe kože, še posebej pa za zelo suho in občutljivo kožo, na kateri se pogosto pojavijo izpuščaji. Gre za precej gosto olje, zato ga je pred uporabo dobro razredčiti.

Koloidni oves

Oves je že stoletja ena najbolj priljubljenih sestavin za naravno nego kože. Najpogosteje se uporablja prav za pomiritev razdražene, srbeče kože. Sodobne raziskave potrjujejo ugotovitve iz prakse. V ovsu oziroma v ovsenih kosmičih je bilo namreč odkritih kar nekaj sestavin s protivnetnim in pomirjajočim učinkom. Najpomembnejši so avenantramidi, ki jih uvrščamo med polifenole. Še posebej priporočljiva je uporaba t. i. koloidnega ovsa, tj. ovsa, zmletega na zelo majhne delce, saj bodo pozitivni učinki tako najizrazitejši. Koloidni oves zmešajte z malce vode, da dobite gosto pasto, s katero si nežno očistite obraz. Pasto pa lahko uporabite tudi kot masko.

Če imate težave z razdraženo kožo po telesu, pa je odlična rešitev kopel z dodatkom ovsenih kosmičev. Poleg že omenjenih avenantramidov je za pomirjajoče učinke ovsa zelo pomemben betaglukan, ki na koži ustvari zaščitno plast. To prispeva k pomiritvi kože in k preprečevanju hitrega izgubljanja vlage. Z ovsom v različnih oblikah (klasični ovseni kosmiči, koloidni oves, ovseno olje itn.) si lahko med drugim pomagate pri ekcemih, dermatitisu in pri luskavici.

Karitejevo maslo

Karitejevo maslo je idealna izbira za nadpovprečno suho kožo. Običajno se odreže še precej bolje od drugih vrst rastlinskega masla. Razdražena koža je pogosto vsaj deloma povezana z izsušenostjo. Karitejevo maslo bo kožo dodobra navlažilo, obenem pa gre za maslo, ki je znano po protivnetnem delovanju. Ker ne vsebuje beljakovin, ki so povezane z alergijskimi reakcijami, je primerno tudi za alergike. Če boste kupili 100-odstotno karitejevo maslo, je dobro, da ga pred uporabo razredčite, na primer z izbranim oljem ali z losjonom, saj bo to olajšalo nanos.

- Oglas -

Soda bikarbona

Možnosti uporabe sode bikarbone so skorajda neomejene. Uporabljate jo lahko na primer za doma izdelana čistila in za odstranjevanje neprijetnih vonjav, zelo uporabna pa je tudi za nego kože. Pasta iz sode bikarbone in vode je denimo odlična izbira za nežen piling kože. Odstranila bo odmrle kožne celice, obenem pa bo poskrbela za protibakterijsko zaščito. Tako si lahko z njo pomagate pri pomiritvi razdražene kože, ki je posledica bakterijske okužbe. Zelo koristna pa je tudi pri ekcemih in pri luskavici. Sodo bikarbono (približno ¼ skodelice) lahko preprosto dodate kopeli.

Zeleni čaj

Antioksidanti v zelenem čaju poskrbijo za upočasnjevanja staranja kože. Posebej pomemben je antioksidant, imenovan epigalokatehin galat, ki spada med katehine. Poleg tega pa lahko v zelenem čaju najdemo zelo koristne flavonoide, na primer kemferol, ki pomaga pri zaščiti pred škodljivimi UV-žarki. Po zaslugi omenjenih snovi se lahko zeleni čaj pohvali tudi s protivnetnim delovanjem, zato zelo blagodejno vpliva na razdraženo kožo.

Olje kamelije

Prav uporaba olja kamelije naj bi bila ena od najpomembnejših lepotnih skrivnosti številnih Japoncev, ki so znani po večno mladostnem videzu. Hladno stiskano olje, ki se pridobiva iz semen kamelije, je izjemno bogato z antioksidanti. Vsebuje veliko vitamina A in vitamina E, obenem pa skvalana – antioksidanta, ki posnema učinke maščob, ki so naravno prisotne v človeški koži. Olje iz semen kamelije je torej izjemno koristno za upočasnjevanje staranja, hkrati pa pripomore k pospešitvi celjenja oziroma k obnovi poškodovane kože. Tako je lahko zelo dragocena pomoč po manjših poškodbah, pri izpuščajih in za nego zelo suhe, dehidrirane kože.

Cinkov oksid

Kreme za sončenje z mineralnim filtrom veljajo za varnejšo izbiro od tistih, ki uporabljajo kemične filtre. Za ustvarjanje mineralnega filtra na koži se najpogosteje uporablja titanov dioksid, ena od možnosti pa je tudi cinkov oksid. Cinkov oksid je torej snov, ki lahko kožo zaščiti pred poškodbami, ki so posledica izpostavljenosti UV-žarkom. S tem prepreči poškodbe in dolgoročna tveganja, povezana z opeklinami. Cinkov oksid je obenem znan po tem, da lahko prispeva k hitrejšemu celjenju ran, pa tudi po protimikrobnem delovanju. Z njim si lahko uspešno pomagate pri pomiritvi razdražene kože. Snov je primerna tudi za malce bolj mastno kožo. Pri tem naj opozorimo, da cinkov oksid ni primeren za izdelavo domačih krem za zaščito pred soncem. Za učinkovito zaščito pred UV-žarki je namreč potrebno zelo natančno razmerje med sestavinami. Izdelek pa mora poleg tega prestati ustrezna testiranja.

Izvleček sladkega korena

Razdražena, pordela koža je tipičen simptom rozacee – kronične vnetne bolezni, katere simptomi se običajno kažejo postopoma. Izbruhi simptomov so sprva precej redki, sčasoma pa lahko postane rdečica, ki jo pogosto spremlja tudi videz popokanih kapilar, del vsakdana. Pri težavah, kot je rozacea, je ustrezna nega kože še posebej pomembna. Izogibajte se agresivnim sestavinam, vključno z eteričnimi olji, izvlečki citrusov in alkoholom, po drugi strani pa poskrbite, da bo imela koža na voljo čim več antioksidantov in protivnetnih sestavin. Ena od snovi, ki so lahko zelo koristne za pomiritev razdražene kože, ki je posledica rozacee, je denimo izvleček sladkega korena.

- Oglas -

Aloe vera

Ko govorimo o sestavinah s pomirjajočim vplivom na kožo, seveda ne moremo mimo aloe vere. Ta je še posebej koristna za nego (sončnih) opeklin, vendar si je mogoče z njo pomagati tudi pri razdraženi koži, ki je posledica drugih vzrokov. Nanos gela aloe vere bo poskrbel za prijetno osvežitev kože ter za ublažitev pordelosti, srbečice in bolečin. Aloe vera pa bo obenem prispevala k hitrejšemu celjenju kože. Priporočljivo je, da uporabite gel, ki ste ga sami iztisnili iz lista rastline. Če te možnosti nimate, pa si lahko pomagate tudi s kupljenim gelom oziroma z izdelki, ki vsebujejo aloe vero.

Koloidni silicijev dioksid

Koloidni silicijev dioksid učinkuje kot nekakšen sesalnik za kožo. Odstrani lahko namreč snovi, ki povzročajo draženje kože, pa tudi bakterije. Posledično prepreči in/ali ublaži najrazličnejše težave, povezane s kožo. Nevarnost za razdraženo kožo bo tako precej manjša. S koloidnim silicijevim dioksidom pa si lahko pomagate tudi pri čiščenju zamašenih por.

NAJNOVEJŠE