DomovLepota & KozmetikaJesenski plodovi za zdravje in lepoto

Jesenski plodovi za zdravje in lepoto

Ko se narava odene v barvite jesenske barve, željno pričakujemo tudi prve jesenske plodove. Marsikateri od njih v sebi nosijo tudi zdravilne lastnosti, prav tako pa jih lahko uporabimo za lepotne namene.

- Oglas -

Grozdje pomaga pri zdravstvenih težavah

Ker grozdje vsebuje veliko balastnih snovi, dobro deluje na prebavo. Grozdni sok pa pomaga pri driski. Pomaga tudi pri putiki in revmatskih težavah, saj spodbuja izločanje sečne kisline, pa tudi pri vnetju ledvic in mehurja. Poleg vitamina B12, grozdje vsebuje tudi vitamine skupine B, ki so pomembni za dobre živce in presnovo. Fruktoza v grozdju pa uravnava raven krvnega sladkorja, kar posledično ugodno vpliva na razpoloženje in delovno storilnost. Za kosti in delovanje ščitnice ter mišic sta dobra mangan in magnezij, ki se prav tako nahajata v grozdju.

Grozdje

Grozdje za lepoto

Ko so pred petnajstimi leti v Franciji odkrili, da grozdje vsebuje mnoge zdravilne sestavine, med drugim tudi takšne, ki pomagajo uničevati proste radikale (ki pospešujejo staranje kože), je uporaba zdravilnih sestavin grozdja v kozmetične namene spet postala zanimiva.

V grozdju je sicer veliko mineralov, kot so natrij, fosfor, kalcij, kalij, železo, magnezij in flor, vitamini A, B, C in E ter jabolčna, vinska in citronska kislina. Skupaj delujejo kot svojevrstni ščit, saj znatno upočasnijo proces staranja in kožo varujejo pred škodljivimi zunanjimi vplivi. Polifenoli v kombinaciji z drugimi sestavinami ugodno delujejo na vse vrste kože, jo prekrvijo, ohranjajo njeno elastičnost in vlažnost ter jo naredijo bolj nežno in svežo. Uspešno tudi odstranjujejo prve znake staranja kože, že zrelo in starejšo kožo učvrstijo ali pa osvežijo. Črno grozdje vsebuje tudi bioflavonoid kvercinin, močan antioksidant, ki zavira staranje, zato (če le imate možnost) izberite raje črno grozdje.

Tudi grozdne rozine so zelo zdrave, saj pozitivno vplivajo na dihalne organe in dajejo moč. Uporabne pa so tudi grozdne peške. Iz njih lahko pripravite piling za kožo obraza. To naredite tako, da zmešate pet do sedem zmečkanih grozdnih pešk z eno žlico pšeničnega zdroba in malo grozdnega soka, nato pa dobljeno maso s krožnimi gibi nanesete na obraz.

- Oglas -

Na tržišču je mogoče najti tudi gel proti zastajanju vode iz grozdnih sestavin, ki pomaga pri zmanjševanju odvečne količine tekočine v telesu in pospešuje izločanje strupov. Gel vsebuje tudi izvleček listov vinske trte in izvleček divjega kostanja, ki spodbuja limfni pretok. Takšen gel se lahko uporablja vsakodnevno, in sicer z masiranjem od gležnjev navzgor proti trebuhu.

Hruške

Zdrave hruške

Največ hrušk poberejo z dreves, preden sadež popolnoma dozori. Če namreč dozorijo na drevesu, se rado zgodi, da njihovo meso postane zrnato. Najbolj znana jesenska sorta hrušk je tako imenovana ‘viljamovka’, ki ima posebno sočno meso, ki se v ustih kar topi.

Hruške, v primerjavi z drugim sadjem, vsebujejo izjemno malo kisline, sladkorja pa vsebujejo približno toliko kot jabolka. Ravno zaradi nizke vsebnosti kisline so še zlasti primerna hrana za ljudi, ki so občutljivi za kislino. Preprečujejo tudi slabokrvnost, saj imajo veliko železa. V hruškah se nahaja tudi veliko kalija, ki iz telesa odvaja vodo, fosfor pa krepi živčni sistem. Zanemarljiva ni tudi vsebnost količine vitaminov A in C.

Jabolka, polna vitaminov

Jabolka so zdravju izjemno koristna, saj so dober vir vitaminov A, B6 in C ter mineralnih snovi, kalcija in kalija, zato je dobro, če jih zaužijemo z lupino. Krvni sladkor uravnavajo sadne kisline in pektin ter izboljšujejo delovanje črevesja. Preizkušeno domače zdravilo pri zdravljenju driske je drobno naribano jabolko, vendar brez lupine.

- Oglas -

Jabolka in lepotni pripravki

Jabolčni kis poskrbi za zdravo kožo in poživi krvni obtok. Na splošno pa jabolka odstranjujejo strupe iz telesa in pripomorejo k blagodejnemu in mirnemu spancu. Enako velja za čaj, ki ga pripravimo iz jabolčnih lupin.

Za lepo kožo obraza si lahko sami pripravite obrazno masko iz jabolk in gline. Če pri pripravi osnovne maske iz gline namesto vode uporabite svež jabolčni sok, bo maska bolj osvežilna. Glina kožo sicer nekoliko izsuši, ker pa je ta vpliv zaradi hranljivega olja iz pšeničnih kalčkov manjši, je maska primerna tudi za suho in starajočo se kožo. Iz dveh jabolk pripravite svež jabolčni sok. Če želite sok pripraviti sami, ga s sokovnikom iztisnite 3 žlice. Zmešajte dve žlici gline v prahu z žlico olja iz pšeničnih kalčkov in prelijte z jabolčnim sokom. Pustite 30 minut. V tem času ne mešajte. Potem premešajte, da dobite gladko zmes.

Na koncu na kožo nanesite malo rožne vode. Takšna maska kožo osveži, očisti in omili vnetja.

Zdravilni kostanj

Kostanjeve zdravilne učinke so poznali že v stari Grčiji, danes pa so podprti tudi z mnogimi znanstvenimi poskusi. V zdravstvene namene se uporablja izvleček semen divjega kostanja, ki ga na tržišču najdemo v obliki kostanjevega mazila, kapsul, gelov, krem, čajev in tinktur. Izboljšuje bolezenske znake, ki se pojavijo zaradi motenega perifernega venskega obtoka. Uporablja se za nego utrujenih in težkih nog, pri udarninah in podplutbah, ki jih spremlja oteklina, pri lajšanju bolečine in vnetju krčnih žil.

Posušeno kostanjevo listje v obliki obkladkov in poparkov je v pomoč pri blaženju simptomov bronhitisa in oslovskega kašlja, drugače pa se kostanjevo listje v zdravilstvu uporablja predvsem za zdravljenje dihalnih in želodčnih bolezni. Omembe vreden je tudi kostanjev med s številnimi zdravilnimi in blagodejnimi učinki na dihala. Pripravki iz surovih plodov pa se uporabljajo pri težavah s krčnimi žilami.

Če trpimo zaradi težav, ki jih povzroča revma, si pripravimo kopel s svežim kostanjem. Na drobno narežemo svež kostanj, ga gosto skuhamo v vodi ter dodamo topli kopeli, ki jo spenimo s kuhalnico. Takšna kopel ugodno vpliva tudi pri povečani prostati in je odlična za pomiritev in dober spanec.

D. K.

NAJNOVEJŠE