Kisanje zelja in repe je tradicionalna metoda konzerviranja, ki ohranja hranilne vrednosti in okus zelenjave skozi zimske mesece. Ta proces ne le podaljša rok trajanja zelja in repe, ampak tudi obogati našo prehrano z koristnimi probiotiki, vitamini in minerali. Kislo zelje in kisla repa sta pri nas že od nekdaj priljubljena jed in priloga. Naše babice so ju vsako jesen pripravljale za ozimnico.
Zelje in repa sta vrtnini, ki ju lahko obiramo v jeseni in sta tudi dolgo obstojni. Tako da ju lahko jemo še daleč v zimo. S setvijo teh dveh kultur si tako priskrbimo zelenjavo, ki jo bomo lahko svežo uživali tudi še takrat, ko ostale zelenjave ne bo več na voljo.
Kaj potrebujete za kisanje zelja in repe?
Preden začnete s kisanjem, je pomembno, da pripravite vse potrebne sestavine in pripomočke. Za kisanje zelja ali kisanje repe boste potrebovali:
- Sveže, trdno zelje ali repo
- Sol (najbolje nejodirano)
- Steklene kozarce ali keramične posode
- Težko pokrivalo ali utež (npr. čiste kamne ali keramične uteži)
- Čisto delovno površino in pripomočke
Pomembno je, da uporabite kakovostne sestavine in čiste pripomočke, saj to vpliva na končni rezultat fermentacije.
Kisanje zelja in repe
Kislo zelje in tudi repo lahko kisamo kar v steklenih kozarcih. To naredimo tako, da jih napolnimo z naribanim zeljem ali repo. Dodamo sol, in sicer 1‒2 % soli glede na količino repe oz. zelja, po želji pa tudi nekaj zrn popra, janeža ali lovorjev list. Vse dobro potlačimo. Vode ne dodajamo. Kozarce na rahlo zapremo in postavimo na temno mesto. Tako omogočimo, da še vedno prihaja do izmenjave plinov. Po nekaj dneh pa kozarec tesno privijmo. Čez 3 do 4 tedne se že lahko sladkate z domačim kislim zeljem ali repo.
Bolj poznana pa je klasična metoda kisanja repe in zelja. V ta namen ju narežemo, naribamo, lahko pa tudi celo naložimo v lesene ali plastične posode. Izmenično polagamo plast repe/zelja in soli. Soli naj bo od 1 do 2 %. Vse skupaj zelo dobro potlačimo, tako da se na površini pojavi voda. Nato vse skupaj dobro obtežimo z lesom ali kamenjem. Po nekaj tednih bomo lahko uživali kislo zelje ali repo.
Kisanje zelja po korakih
Kisanje zelja je bolj enostavno, kakor si marsikdo predstavlja. Potrebujemo le nekaj osnovnih pripomočkov.
Priprava zelja
- Odstranite zunanje liste zeljne glave in jo temeljito operite. Prerežite zelje na polovico in nato na četrtine, odstranite trdi srednji del.
- Narežite ali naribajte zelje na tanke trakove. Uporabite oster nož ali strgalnik za enakomerno rezanje.
Soljenje in gnetenje
- Položite narezano zelje v veliko skledo in ga posujte s soljo. Na kilogram zelja uporabite približno 20 gramov soli.
- Z rokami dobro premešajte zelje in ga močno gnetite, da začne izločati tekočino. Ta korak je ključnega pomena, saj sol pomaga izvleči vodo iz zelja in ustvarja okolje za fermentacijo.
Polnjenje kozarcev
- Ko je zelje dovolj zmehčano in je izločilo precej tekočine, ga začnite polniti v čiste steklene kozarce ali keramične posode.
- Z rokami ali pestjo močno pritisnite zelje, da iztisnete zrak in poskrbite, da je zelje prekrito s svojo tekočino (zeljnim sokom ali zelnico). Pomembno je, da zelje ostane potopljeno v tekočini.
Zapiranje in fermentacija
- Kozarce tesno zaprite s pokrovi ali posode pokrijte s težkim pokrivalom.
- Postavite kozarce na hladno in temno mesto, kjer bodo lahko fermentirali. Proces fermentacije običajno traja od 1 do 4 tedne, odvisno od temperature in vaših okusnih preferenc glede okusa.
- Občasno preverjajte kozarce in poskrbite, da je zelje vedno potopljeno v tekočini. Če je potrebno, dodajte malo prekuhane in ohlajene solne raztopine.
Kisanje repe po korakih
Kisanje repe poteka po podobnem postopku kot kisanje zelja. Sledite tem enostavnim korakom.
Priprava repe
- Repo operite in olupite. Nato jo narežite ali naribajte na tanke kolobarje ali trakove.
- Položite narezano repo v veliko skledo in jo posujte s soljo. Uporabite enako količino soli kot pri zelju, torej približno 20 gramov soli na kilogram repe.
Soljenje in gnetenje
- Repo dobro premešajte in jo močno gnetite, da začne izločati tekočino. Tako kot pri zelju, je tudi pri repi pomembno, da sol pomaga izvleči vodo iz repe.
Polnjenje kozarcev
- Ko je repa dovolj zmehčana in je izločila precej tekočine, jo začnite polniti v čiste steklene kozarce ali keramične posode.
- Z rokami ali pestjo močno pritisnite repo, da iztisnete zrak in poskrbite, da je repa prekrita s svojo tekočino. Pomembno je, da repa ostane potopljena v tekočini.
Zapiranje in fermentacija
- Kozarce tesno zaprite s pokrovi ali posode pokrijte s težkim pokrivalom.
- Postavite kozarce na hladno in temno mesto, kjer bodo lahko fermentirali. Proces fermentacije pri repi običajno traja enako dolgo kot pri zelju, torej od 1 do 4 tedne.
- Občasno preverjajte kozarce in poskrbite, da je repa vedno potopljena v tekočini. Če je potrebno, dodajte malo prekuhane in ohlajene solne raztopine.
Koristi kislega zelja in repe za zdravje
Probiotiki poskrbijo za zdravo prebavo
Kislo zelje in repa sta bogata z naravnimi probiotiki, ki izboljšujejo zdravje prebavnega sistema. Probiotiki pomagajo uravnotežiti črevesno floro, preprečujejo zaprtje in podpirajo zdravo prebavo.
Bogat vir vitaminov in mineralov
Kislo zelje in repa vsebujeta visoke ravni vitaminov C in K, železa, kalija in magnezija. Ti vitamini in minerali so ključni za ohranjanje zdravja kosti, imunskega sistema in delovanja mišic.
Krepitev imunskega sistema
Redno uživanje kislega zelja in repe lahko krepi imunski sistem zaradi visoke vsebnosti vitaminov in probiotikov. Vitamin C in probiotiki pomagajo telesu pri boju proti okužbam in boleznim.
Podpora pri hujšanju
Kislo zelje in repa sta nizkokalorična živila, bogata z vlakninami, ki povečujejo občutek sitosti. Uživanje teh fermentiranih zelenjav lahko pomaga pri nadzoru apetita in zmanjšanju vnosa kalorij, kar prispeva k izgubi teže.
Zdravje srca
Fermentirano zelje in repa lahko pripomoreta k zdravju srca, saj vsebujeta vlaknine, ki pomagajo znižati raven slabega holesterola (LDL) in uravnavati krvni tlak. Antioksidanti v teh živilih ščitijo srce pred poškodbami prostih radikalov.
Uporaba kislega zelja in repe v kuhinji
Kislo zelje in repa sta izjemno vsestranska živila, ki ju lahko vključimo v številne jedi. Tradicionalno se uporabljata kot priloga k mesnim jedem, kot so pečenice ali krvavice. Odlično se podata tudi v solate, juhe, enolončnice ali kot dodatek sendvičem.
Poskusite ju tudi v bolj inovativnih receptih, kot so kislo zelje in repa s testeninami ali v azijskih jedeh. Kombinacija teh fermentiranih zelenjav z različnimi začimbami in sestavinami lahko ustvari edinstvene in okusne jedi, ki so hkrati zdrave in hranljive. Kislo zelje pa uporabljamo tudi v enolončnicah kot je jota.
Še več nasvetov najdete tukaj: