DomovZdravje & prehranaKisanje zelja v kozarcih za zdravo zimo

Kisanje zelja v kozarcih za zdravo zimo

Kisanje zelja v kozarcih je starodavna metoda konzerviranja, ki je priljubljena v številnih kulturah po svetu, tudi pri nas. Kislo zelje ni le okusno, temveč tudi izjemno zdravo, saj vsebuje probiotike, vitamine in minerale, ki krepijo naš imunski sistem.

- Oglas -

Zakaj kisati zelje?

Kisanje zelja v kozarcih je postopek fermentacije, pri katerem naravne bakterije pretvorijo sladkorje v zelju v mlečno kislino. Ta kislina konzervira zelje in mu daje značilen kisel okus. Fermentirano zelje je bogato z vitamini, minerali in probiotiki, ki podpirajo zdravo prebavo in krepijo imunski sistem. Poleg tega je kisanje zelja odličen način, kako ohraniti svežo zelenjavo za zimske mesece.

Priprava na kisanje zelja

Za uspešno kisanje zelja v kozarcih potrebujete nekaj osnovnih sestavin in pripomočkov:

  • Sveže, trdno zelje
  • Sol (najbolje ne-jodirana)
  • Steklene kozarce s pokrovi
  • Čista delovna površina in pripomočki

Priporočljivo je, da za kisanje zelja v kozarcih uporabite sveže, trdno zelje, saj bo to zagotovilo najboljšo teksturo in okus. Izogibajte se zelju, ki je mehko ali ima rjave lise. Sol je ključna za proces fermentacije, saj pomaga izvleči vodo iz zelja in ustvarja okolje, kjer lahko koristne bakterije rastejo.

- Oglas -
Kisanje zelja v kozarcih

Postopek kisanja zelja v kozarcih

1. Priprava zelja

Najprej odstranite zunanje liste zelja in ga temeljito operite. Zeljno glavo prerežite na polovico in nato na četrtine. Odstranite trdi srednji del in zelje narežite na tanke trakove. Uporabite oster nož ali mandolino za enakomerno rezanje.

2. Soljenje

Narezano zelje položite v veliko skledo in ga posujte s soljo. Na kilogram zelja uporabite približno 20 gramov soli. Z rokami dobro premešajte zelje in ga močno gnetite, da začne izločati tekočino. Ta korak je pomemben, saj sol pomaga izvleči vodo iz zelja, kar bo pomagalo pri fermentaciji.

3. Polnjenje kozarcev

Ko je zelje dovolj zmehčano in je izločilo precej tekočine, ga začnite polniti v čiste steklene kozarce. Pri tem z rokami ali pestjo močno pritisnite zelje, da iztisnete zrak in poskrbite, da je zelje prekrito s svojo tekočino. Pomembno je, da zelje ostane potopljeno v tekočini, saj bo to preprečilo rast škodljivih bakterij.

4. Zapiranje in shranjevanje

Ko so kozarci polni in je zelje dobro potopljeno, jih tesno zaprite s pokrovi. Kozarce postavite na hladno in temno mesto, kjer bodo lahko fermentirali. Proces fermentacije običajno traja od 1 do 4 tedne, odvisno od temperature in vaših okusnih preferenc. Občasno preverjajte kozarce in poskrbite, da je zelje vedno potopljeno v tekočini.

- Oglas -

Zdravstvene koristi kislega zelja

Kislo zelje je pravi zaklad zdravja. Vsebuje visoke ravni vitaminov C in K, železa, kalcija in magnezija. Probiotiki, ki nastanejo med fermentacijo, podpirajo zdravo črevesno floro, kar je ključnega pomena za močan imunski sistem in dobro prebavo. Redno uživanje kislega zelja lahko pomaga pri preprečevanju prebavnih težav, izboljšanju imunskega odziva in celo pri uravnavanju telesne teže.

Uporaba kislega zelja v kuhinji

Kislo zelje je izjemno vsestransko in se lahko uporablja v številnih jedeh. Tradicionalno se uporablja kot priloga k mesnim jedem, kot so pečenice ali krvavice. Odlično se poda tudi v solate, juhe, enolončnice ali kot dodatek sendvičem in burgerjem. Poskusite ga tudi v bolj inovativnih receptih, kot so kislo zelje s testeninami ali kislo zelje v azijskih jedi.

Preberite tudi: Kisanje repe v kozarcih za okusno ozimnico

- Oglas -
Jolanda Kramar
Jolanda Kramar
Jolanda Kramar je novinarka in publicistka z zanimanjem za zdrav življenjski slog, ekologijo ter domače pripravke, s katerimi si lahko olajšamo življenje in podpramo zdravje. Zanimata pa jo tudi astrologija ter lepota.
spot_img

NAJNOVEJŠE