Anemija je zdravstveno stanje, za katerega je znaฤilno nezadostno ลกtevilo rdeฤih krvnih celic, imenovanih tudi eritrociti, v naลกi krvi. Vฤasih lahko o anemiji oziroma o slabokrvnosti govorimo tudi v povezavi z zmanjลกano koncentracijo hemoglobina. Posledica anemije je zato oteลพen prenos krvi do tkiv in celic.
Kaj je anemija?
Anemija nastopi, ko v telesu ni dovolj zdravih rdeฤih krvnih celic, da bi organom zagotovile potrebno koliฤino kisika. To lahko povzroฤi pogosto ali neprestano, utrujenost in zasoplost in druge neprijetne simptome. Anemija je lahko posledica razliฤnih dejavnikov, vkljuฤno z pomanjkljivostjo hranil, notranjimi krvavitvami, kroniฤnimi boleznimi ali genetskimi stanji.
Simptomi anemije
Simptomi anemije se lahko razlikujejo glede na vzrok in resnost stanja, vendar najpogostejลกi simptomi vkljuฤujejo:
- Utrujenost in pomanjkanje energije
- Bledica koลพe
- Hitra zadihanost pri vsakdanjih opravilih in hoji
- Omotiฤnost ali obฤutek ลกibkosti
- Hitro ali nepravilno bitje srca
Zakaj nastane anemija?
Najpogosteje je anemija povezana s pomanjkanjem ลพeleza, za ยปdobro kriยซ pa sta zelo pomembna tudi vitamin B12 in folna kislina. V nadaljevanju lahko preverite, kateri so tipiฤni simptomi, ki opozarjajo na slabokrvnost โฆ
Vzroki in vrste anemije
Anemija se lahko pojavi iz ลกtevilnih razlogov, ki jih lahko razdelimo na tri glavne kategorije: izguba krvi, zmanjลกana tvorba rdeฤih krvnih celic ali poveฤano uniฤevanje rdeฤih krvnih celic. Med najpogostejลกe vrste anemije spadajo:
- Pomanjkanje ลพeleza: Najpogostejลกi vzrok anemije, ki je posledica nezadostnega vnosa ลพeleza v telesu.
- Pomanjkanje vitaminov: Pomanjkanje vitaminov, kot sta B12 in folna kislina, lahko prav tako vodi v anemijo.
- Kroniฤne bolezni: Kroniฤne infekcije, vnetja ali bolezni ledvic tudi lahko privedejo do anemije.
- Hemolitiฤna anemija: Stanje, pri katerem se rdeฤe krvne celice uniฤujejo hitreje, kot jih lahko telo proizvede.
Zelo hitro se zadihate
Ste ลพe ob manjลกih fiziฤnih naporih povsem zadihani? To je lahko povezano prav anemijo, saj celice ne morejo dobiti zadostnih koliฤin kisika. Pogosto se v kombinaciji z zadihanostjo pojavlja tudi obฤutek omotiฤnosti.
Nenehno ste utrujeni
Obฤasno verjetno vsi obฤutimo poveฤano utrujenost. Vendar pa morate postati pozorni, ฤe je ta utrujenost skorajda kroniฤna โ in zanjo pravzaprav ni pravega razloga (npr. pomanjkanje spanja). Tudi takลกna stalna in zelo huda utrujenost je seveda lahko posledica motene oskrbe celic s kisikom.
Anemija in bledikav videz koลพe
Kadar vaลกe celice ne dobivajo dovolj kisika, je teลพko priฤakovati, da bo koลพa videti zdrava. Koลพa je navsezadnje naลก najveฤji organ, ki tako potrebuje precej kisika. Tipiฤen simptom slabokrvnosti oziroma anemije je tako tudi zelo bleda koลพa, ki lahko vฤasih dobi tudi rumenkast pridih.
Tiลกฤanje v prsnem koลกu
Bolj resen simptom, ki lahko opozarja na anemijo, je tiลกฤanje v prsnem koลกu, ki vฤasih prehaja celo v boleฤino. Zaradi pomanjkanja rdeฤih krvniฤk mora namreฤ naลกe srce delovati s poveฤano moฤjo, zato lahko pride hitro do preobremenjenosti. ล e posebej ฤe imate ลพe v osnovi teลพave s srcem, morate biti tako zelo pozorni na kakovost svoje krvi.
Razpokani kotiฤki ustnic
Mnogi ne vedo, da so lahko tudi razpokani kotiฤki ustnic odraz slabokrvnosti oziroma pomanjkanja ลพeleza v telesu. Tako morda mislite, da so teลพave z ustnicami povezane s hladnim vremenom, vendar je lahko v ozadju drugaฤen vzrok.
Anemija lahko povzroฤi tudi teลพave z zbranostjo
Precej pogosta teลพava, ki je povezana s slabokrvnostjo oziroma anemijo, je tudi slabลกa zbranost. ฤe se zelo teลพko osredotoฤite na doloฤeno nalogo in jo tudi uspeลกno izvedete, tako ne bi bila nesmiselna analiza vzorca krvi.
Prehrana in ลพivljenjski slog za boj proti anemiji
- Prehrana bogata z ลพelezom: Uลพivanje ลพivil, bogatih z ลพelezom, kot so rdeฤa pesa, rdeฤe meso, stroฤnice, temno zelenolistna zelenjava in oreลกฤki, lahko pomaga prepreฤiti ali zdraviti pomanjkanje ลพeleza.
- Vnos vitamina C: Vitamin C izboljลกa absorpcijo ลพeleza, zato je priporoฤljivo vkljuฤiti ลพivila, kot so citrusi, jagode in paradiลพnik, v vsakodnevno prehrano.
- Dopolnitev z vitaminom B12 in folno kislino: Za osebe s pomanjkanjem teh vitaminov je pomembno, da jih dopolnijo, bodisi s prehrano bogato s temi hranili ali s prehranskimi dopolnili.
- Redna telesna aktivnost: ฤeprav lahko obฤutek utrujenosti zaradi anemije zmanjลกa motivacijo za vadbo, je zmerna telesna aktivnost kljuฤnega pomena za spodbujanje dobrega zdravja in lahko celo izboljลกa simptome anemije.
Preverite tudi:
- 3 odliฤni napitki za premagovanje anemije
- Megaloblastna anemija: prepoznajte simptome in ukrepajte!
- Slabokrvnost: Kako si lahko pomagamo sami
- Pomanjkanje ลพeleza v krvi: Kako vzpostaviti ravnovesje?