Slabokrvnost ali anemija je vฤasih tudi posledica neke druge bolezni, ki ne sme biti spregledana. ฤe smo slabokrvni, vsekakor lahko marsikaj storimo sami, a v vsakem primeru se moramo posvetovati tudi s svojim zdravnikom. Torej je zelo pomembno, da pridemo do primerne diagnostike in ugotovimo, zakaj je do slabokrvnosti sploh priลกlo.
Nauฤimo se prepoznati slabokrvnost
Slabokrvnost (anemija) se pojavi, ko je v naลกi krvi premalo rdeฤih krvniฤk oziroma ฤe rdeฤe krvniฤke nimajo dovolj hemoglobina. ฤe smo slabokrvni, naลกe telo ne dobiva dovolj krvi, bogate s kisikom, zaradi ฤesar smo lahko utrujeni in ลกibki, naลกe miลกice so oslabele, lahko imamo teลพave z razpoloลพenjem, spominom itd. V zelo hudih oblikah anemije pa lahko pride celo do poลกkodb srca, moลพganov in drugih organov.
Slabokrvnost najbolj povezujemo s pomanjkanjem ลพeleza, ki naj bi bila najbolj pogosta teลพava, kar se tiฤe pomanjkanja hranil. Kar je precej zaskrbljujoฤe, saj igra ลพelezo v naลกem telesu zelo pomembno vlogo.
Slabokrvnost je zelo pogosta pri ลพenskah v reproduktivnem obdobju in pri starostnikih. Ker je tako pogosta in vodi do neprijetnih simptomov, se moramo nauฤiti, kako jo prepoznati in kako ukrepati.
Simptomi slabokrvnosti
Da se odrasel ฤlovek poฤuti malce pod ravnjo svoje optimalne energije, ni v danaลกnjih ฤasih niฤ nenavadnega. Lahko smo dnevno pod stresom, premalo spimo, preveฤ delamo, nas oblegajo virusi itd. Da lahko loฤimo, ali smo samo preobremenjeni ali pa bi morali razmiลกljati o tem, ฤe smo nemara slabokrvni, moramo dobro vedeti, kateri simptomi sploh spremljajo slabokrvnost.
Najpogostejลกi simptomi slabokrvnosti torej so:
- utrujenost,
- slabotnost,
- blediฤnost,
- hiter ali neenakomeren srฤni utrip,
- kratka sapa, teลพave z dihanjem, nizka vzdrลพljivost,
- boleฤine v prsih,
- omotiฤnost ali nestabilnost,
- kognitivne teลพave, vkljuฤno z meglo v glavi, teลพave s koncentracijo, teลพave s tem, da bi dokonฤali svoje obveznosti,
- mrzle roke in noge ter drugi znaki temperaturnih sprememb v telesu,
- glavoboli.
Vedeti moramo, da je obiฤajno na zaฤetku anemija tako blaga, da kar nekaj ฤasa ne zaznamo njenih simptomov. To lahko traja celo veฤ let! Vendar pa se simptomi pojavljajo in poslabลกujejo, ko se stanje slabลกa.
Dejavniki tveganja za slabokrvnost in vzroki
Obstajajo trije primarni razlogi, da ฤlovek lahko razvije anemijo, ker ima premalo rdeฤih krvniฤk:
- Telo ne proizvaja dovolj rdeฤih krvniฤk.
- Posameznik je izgubil preveฤ krvi (menstruacija, poลกkodbe ipd.).
- Telo samo uniฤuje rdeฤe krvniฤke zaradi sprememb v imunskem sistemu.
Dodatni dejavniki tveganja:
- Pomanjkanje ลพeleza ali vitamina B12
Do tega lahko pride, ฤe na sploลกno premalo jeste, ฤe ste na omejevalni dieti oziroma uลพivate premalo doloฤene vrste hrane, v doloฤenih primerih tudi, ฤe ste vegetarijanec ali vegan.
Na sploลกno je treba imeti v mislih, da naลกe telo potrebuje dovolj ลพeleza, vitamina B12, folne kisline in drugih hranil, ki pripomorejo k temu, da naลกe telo proizvede dovolj hemoglobina in rdeฤih krvniฤk. Seveda moramo to dobiti iz hrane, ki jo uลพivamo. - ลฝenske razvijejo slabokrvnost dvakrat pogosteje kot moลกki.
- Ljudje, ki imajo perniciozno anemijo, lahko uลพivajo ฤisto dovolj vitamina B12, a ga njihova telesa ne zmorejo uporabiti. Zaradi tega telo takลกnega posameznika ni zmoลพno proizvesti dovolj hemoglobina.
- Za ljudi nad 65. letom starosti obstaja veฤja verjetnost, da razvijejo slabokrvnost.
- Tudi noseฤnost lahko poveฤa moลพnost za slabokrvnost.
- Kandida lahko spremeni absorpcijo hranil, vkljuฤno z vitamini skupine B.
- Doloฤene druge bolezni, vkljuฤno z avtoimunskimi (npr. lupus), aids, revmatoidni artritis, ledviฤne bolezni, rak idr. lahko povzroฤijo slabokrvnost.
- Teลพave s prebavili lahko privedejo do slabลกe absorpcije in poslediฤno do slabokrvnosti. Kot primere lahko navedemo sindrom razdraลพljivega ฤrevesa, Crohnovo bolezen in razjede.
- Teลพave z absorpcijo lahko povzroฤi tudi prepogosto in nepotrebno uลพivanje zdravil. Predvsem tistih, ki jih uลพivamo in kupujemo ยปna svojo rokoยซ.
- Vฤasih je slabokrvnost dedna in ni toliko povezana z ลพivljenjskim slogom in naฤinom prehranjevanja.
Kako prehrana vpliva na slabokrvnost
Da sta pri naลกi prehrani z vidika prepreฤevanja slabokrvnosti izredno pomembna ลพelezo in vitamin B12, smo ลพe povedali. Je pa ลกe kar nekaj drugih stvari, ki bi jih bilo pametno upoลกtevati.
Iz svoje prehrane bi morali ฤim bolj umakniti predelano in hitro hrano. Redno uลพivanje ยปpraznih kalorijยซ, kot so predelana ลพita, sladkarije, hitra hrana, hrana, ki vsebuje sintetiฤne sestavine ipd., lahko vodi v pomanjkanje esencialnih hranil, izฤrpanost, pridobivanje telesne teลพe, ลกibkost, kandido, razdraลพljivo ฤrevo itd.
ฤe ste slabokrvni ali pa bi to stanje ลพeleli prepreฤiti, se izogibajte torej slednjemu:
- sladkorju in umetnim sladilom,
- rafiniranim ลพitom,
- navadni ฤokoladi (le-ta namreฤ vsebuje snov, ki iz naลกega telesa izloฤa ลพelezo),
- mleku in mleฤnim izdelkom (kalcij se v hrani veลพe z ลพelezom, to pa lahko povzroฤi slabo absorpcijo),
- kavi in ฤrnemu ฤaju (oboje lahko prepreฤuje absorpcijo ลพeleza),
- gaziranim napitkom (le-ti so brez hranil in bogati s sladkorjem ter lahko motijo absorpcijo ลพeleza).
Kako si lahko pomagamo sami?
Poskrbimo za svojo vranico
Vranica je namreฤ organ, odgovoren za proizvodnjo rdeฤih krvniฤk. Za vranico boste skrbeli tako, da boste uลพivali ฤim veฤ buฤ. Torej, jesensko-zimski ฤas je za to idealen. Vranico boste podprli tudi tako, da uลพivate ฤim veฤ zelenolistne zelenjave (ohrovt, ลกpinaฤa, blitva itd.). Ravno tako pa vam bodo koristila tudi ลพivila, ki imajo grenak okus. Nujno pa se morate izogibati sladkorju in predelanim ogljikovim hidratom!
Poskrbimo za zdravo mikrobioto v ฤrevesju
Zdravje v naลกem ฤrevesju je kljuฤno, kar se tiฤe absorpcije hranil. ฤe trpimo za slabokrvnostjo, moramo torej poskrbeti za primerno mikrobioto ฤrevesja. ฤetudi uลพivate hrano, bogato z ลพelezom, pa je vaลกa absorpcija slaba, niste naredili kaj dosti. V takลกnem primeru vam tudi dodatno nadomeลกฤanje ลพeleza na dolgi rok bolj slabo pomaga.
Teลพava, ki se pogosto povezuje s slabลกo absorpcijo, je sindrom prepuลกฤajoฤega ฤrevesja. ฤe imamo to teลพavo, naลกe telo ne zmore pravilno absorbirati ลพeleza ter drugih mineralov in vitaminov. ฤe imamo teลพave z absorpcijo, bomo za ฤrevesje najhitreje poskrbeli, ฤe uลพivamo ลพivila, bogata s probiotiki, ali po potrebi uลพivali ลกe probiotiฤne dodatke.
Uลพivajmo ลพivila, bogata z ลพelezom
ฤe smo slabokrvni in nam primanjkuje ลพeleza, bomo seveda morali poskrbeti tudi za to, da ga zauลพijemo ฤim veฤ s hrano. Z ลพelezom so bogati: zelenolistna zelenjava, leฤa, soja, tofu, zelenjava na sploลกno (npr. brokoli), stroฤnice, semena in oreลกฤki, gobe, paradiลพnikova omaka, krompir, olive, murve, amarant, oves, pira, timijan, ฤrna ฤokolada (v majhnih koliฤinah), meso, drobovina (predvsem jetra). Z ลพelezom je bogat tudi pivski kvas.
Zmanjลกajmo stres
ฤe ste veliko pod stresom, vas vedno nekaj skrbi, teลพko nekomu kaj oprostite, ste anksiozni ipd., to vpliva na vaลกo vranico in jetra ter jih izฤrpava. Torej, bodite pozorni, da stres obvladujete. Poskrbite za redno sproลกฤanje, meditacijo in dovolj prostega ฤasa. Zelo pomembno je tudi, da dovolj spite.
Prehranska dopolnila
ฤe uลพivate tudi prehranska dopolnila, imejte v mislih, da morda potrebujete tudi vitamine iz skupine B in da vitamin C pospeลกuje absorpcijo ลพeleza. Torej ga je smiselno jemati z dodatki ลพeleza.
Preberite tudi: Najboljลกi rastlinski viri ลพeleza in kako poveฤati absorpcijo