DomovZdravje & prehrana10 koristnih ukrepov za zdrave dlesni

10 koristnih ukrepov za zdrave dlesni

Celostna nega ustne votline ne poskrbi le za lep nasmeh, ampak pozitivno vpliva tudi na zdravje. Znano je namreč, da je dogajanje v ustni votlini tesno povezano s procesi v drugih delih telesa. Posebno močna je povezava med zdravjem dlesni in zdravjem srca. Številne študije so osvetlile povezavo med parodontalno boleznijo, ki se lahko razvije iz nezdravljenega gingivitisa (vnetje dlesni), in večjo verjetnostjo za težave s srcem. Bakterije v ustni votlini lahko namreč preidejo v krvni obtok in dosežejo srce. Poleg tega pa so vnetja v ustni votlini pogosto povezana z vnetji v drugih delih telesa.

- Oglas -

1. Redno in pravilno ščetkanje zob ter nitkanje

Vnetje dlesni – začetna oblika bolezni obzobnih tkiv – je večinoma posledica nerednega in/ali nepravilnega ščetkanja zob. V ozadju so lahko sicer tudi dejavniki, kot so hormonsko neravnovesje, uporaba določenih zdravil ter diabetes in druge sistemske bolezni, vendar je neustrezna ustna higiena bistveno pogostejši krivec za vnete dlesni, ki so običajno zelo rdeče, boleče in otekle, včasih pa celo krvavijo.

Eden od osnovnih ukrepov za preprečevanje/ublažitev tovrstnih težav je zato zagotovo redno ščetkanje zob (dvakrat dnevno po 2–3 minute). Pri tem je zelo pomembna pravilna tehnika. Če je ščetkanje pregrobo ali če uporabljate ščetko s pretrdimi ščetinami, lahko poškodujete dlesni in zobno sklenino. Izberite ščetko z mehkimi ščetinami in s počasnimi krožnimi gibi očistite vse strani zob. Priporočljivo je tudi, da uporabljate zobno nitko. Tako lahko dosežete medzobne prostore. Tudi pri uporabi nitke bodite nežni, da ne poškodujete dlesni.

2. Uporaba kakovostne ustne vode

Uporaba zobne ščetke in zobne nitke je sicer temelj (tako pri preventivi kot pri kurativi), vendar je za zdravje dlesni prav tako zelo koristna uporaba premišljeno izbrane ustne raztopine ali ustne vode. Ta lahko namreč dodatno zmanjša nabiranje zobnih oblog, s čimer se zmanjša tveganje za kopičenje zobnega kamna ter razvoj gingivitisa in parodontalne bolezni.

3. Izogibanje kajenju

Kajenje oslabi imunski sistem, kar lahko oslabi celjenje različnih tkiv, vključno s tkivi v ustni votlini. Tako ni presenetljivo, da je eden izmed dejavnikov tveganja za razvoj težav z dlesnimi tudi kajenje. Ta razvada lahko med drugim prispeva k odmiku (recesiji) dlesni in k nastanku t. i. žepkov, ki lahko postanejo pravo gojišče bakterij.

Kako poskrbeti za zdrave dlesni

4. Zmanjšanje vnosa sladkorja

Hrana, ki vsebuje veliko sladkorja, privede do povečanja števila bakterij v ustni votlini, s čimer se poveča tveganje za karies in težave z dlesnimi. Številne bakterije se hranijo prav s sladkorjem. Tako je pametno, da omejite vnos sladkarij, seveda pa tudi vnos sladkih pijač. Glede na priporočila Svetovne zdravstvene organizacije sladkor ne bi smel predstavljati več kot 10 % dnevnega kaloričnega vnosa. Za zobe in dlesni pa je še bolje, da delež sladkorja zmanjšamo na največ 5 %.

- Oglas -

5. Žvrkljanje kokosovega olja

Žvrkljanje olja je starodavna ajurvedska tehnika lahko pomaga odstraniti zobne obloge. S tem se zmanjša nevarnost za zobni kamen, posledično pa tudi za vnetje dlesni. Priporočljivo je, da olje žvrkljate približno 15–20 minut, nato pa ga morate nujno izpljuniti. Če olje pogoltnete, namreč pogoltnete tudi bakterije in strupene snovi.

6. Skrb za hidracijo

S tekočino lahko iz ustne votline odplaknemo bakterije, ki ogrožajo zobe in dlesni. Najboljša izbira je voda, ki jo lahko občasno kombinirate z nesladkanimi čaji. Ne le da bo voda pomagala pri odstranjevanju bakterij, ampak bo tudi razredčila škodljivo kislino, ki jo proizvajajo bakterije v ustni votlini in ki povzroča propadanje zob.

7. Uporaba izdelkov z izvlečki neema

Neem oziroma nim (Azadirachta indica) je zimzeleno drevo, ki izvira z območja današnje Indije. Izvlečki, ki se pridobivajo iz delov te rastline, se lahko pohvalijo s protibakterijskim delovanjem. Ustne vode in drugi izdelki, ki vsebujejo izvlečke neema, so lahko zato dragocena pomoč pri zaščiti zob in dlesni.

8. Blažitev vnetij z eteričnim oljem čajevca

Eterično olje čajevca je odlična naravna pomoč pri gingivitisu, saj uspešno pomiri razdražene, vnete dlesni. Učinkovitost olja je bila potrjena z znanstvenimi študijami. Pomagate si lahko z ustnimi vodami ali zobnimi pastami, ki vsebujejo eterično olje čajevca. Že želite uporabiti eterično olje čajevca, ki ga imate že doma, pa pazite, da ga boste pred uporabo dobro razredčili in da pripravka ne boste pogoltnili.

9. Pitje napitka z izvlečkom brusnic

Pitje brusničnega soka je ena izmed najbolj priljubljenih naravnih metod za preprečevanje okužb sečil. S tem namreč bakterijam otežimo oprijemanje stene mehurja. Brusnice naj bi imele podoben učinek tudi v ustni votlini: zaradi snovi, ki se skrivajo v brusnicah, se bakterije težje »prilepijo« na zobe. Za najboljše rezultate priporočamo uporabo izvlečka brusnice, npr. v obliki tinkture, ki jo lahko dodate vodi.

- Oglas -

10. Izpiranje ustne votline s slano vodo

Slana voda pomaga odstraniti bakterije in zobne obloge z zob ter dlesni. Izpiranje ustne votline s slano vodo pa ni koristno samo preventivno, ampak lahko pomaga, tudi če so se dlesni že vnele. Ker sol spodbuja celjenje in ker učinkuje protivnetno, je ta preprosta metoda zagotovo ena od najboljših naravnih možnosti za ublažitev gingivitisa.

NAJNOVEJŠE