DomovZdravje & prehranaRastlinska prehrana zmanjša tveganje za preeklampsijo med nosečnostjo

Rastlinska prehrana zmanjša tveganje za preeklampsijo med nosečnostjo

Stališče ameriške Akademije za prehrano in dietetiko, ene izmed najuglednejših institucij s tega področja, je, da je lahko ustrezno načrtovana veganska prehrana zdrava v vseh življenjskih obdobjih, vključno z nosečnostjo. Podobna stališča so izrazile tudi številne druge priznane dietetične organizacije, vendar se še vedno pojavlja precej zadržkov, povezanih z vegansko prehrano.

- Oglas -

Ena izmed posebno kontroverznih tem je prav veganstvo med nosečnostjo. Toda vedno več raziskav potrjuje, da je veganska hrana povsem kompatibilna z zdravim potekom nosečnosti. Še več: tovrstno prehranjevanje ima lahko med nosečnostjo celo določene prednosti. O tem pričajo tudi rezultati raziskave, ki so bili pred nedavnim objavljeni v znanstveni reviji American Journal of Obstetrics and Gynecology. Raziskovalci so med drugim ugotovili, da lahko (pretežno) rastlinska prehrana zmanjša tveganje za preeklampsijo, ki velja za enega izmed najnevarnejših zapletov med nosečnostjo.

Raziskava zajela velik del rodne dobe

V raziskavo je bilo vključenih skoraj 11.500 odraslih žensk. Raziskovalci so jih v povprečju spremljali skoraj 20 let, kar pomeni, da je bil pri večini zajet večji del njihove rodne dobe. Ženske, ki so sodelovale v raziskavi, so morale vsaka 4 leta izpolniti vprašalnik, povezan z njihovimi prehranjevalnimi navadami. Z vprašalniki so raziskovalci preverjali pogostost uživanja živil rastlinskega izvora in kakovost živil, vključenih na jedilnik. Za preučevanje prehranjevalnih navad v daljšem časovnem obdobju so se odločili, ker jih je zanimalo tudi to, kako na potek nosečnosti vpliva prehrana v letih pred zanositvijo.

Več živil rastlinskega izvora – manjše tveganje za hipertenzijo med nosečnostjo

Določena je bila posebna lestvica, na podlagi katere je bila prehranjevalnim navadam sodelujočih dodeljena ocena (t. i. indeks rastlinske prehrane). Večji ko je bil delež rastlinskih živil v prehrani, višja je bila ocena. Analiza zbranih podatkov je osvetlila konsistentno korelacijo med deležem živil živalskega izvora in hipertenzijo (kronično povišan krvni tlak). Z zmanjševanjem deleža živil živalskega izvora (posledično pa povečevanjem deleža živil rastlinskega izvora) se je zmanjševalo tudi tveganje za težave s hipertenzijo med nosečnostjo.

Hipertenzija med nosečnostjo povezana s specifičnimi nevarnostmi

Hipertenzija je lahko izjemno nevarna, saj velja za enega glavnih dejavnikov tveganja za resne kardiovaskularne zaplete, vključno s srčnim infarktom in kapjo. Konsistentno povišan krvni tlak med nosečnostjo lahko prinese dodatna tveganja, na primer povečano tveganje za prezgodnji porod in prenizko porodno težo. V skrajnem primeru se lahko razvije preeklampsija, ki spada med stanja povišanega krvnega tlaka med nosečnostjo (ta veljajo za enega izmed glavnih vzrokov za smrt med nosečnostjo – vsako leto zaradi njih umre več tisoč nosečnic).

Poleg povišanega krvnega tlaka je za preeklampsijo značilna tudi proteinurija (prisotnost beljakovin v seču). Med tipične simptome pa spada tudi otekanje okončin. Najresnejše oblike preeklampsije lahko privedejo do okvar ledvic in jeter, kopičenje tekočin v pljučih, redukcije števila trombocitov, propadanje rdečih krvničk in resnejših težav z vidom. Preeklampsija ogroža tako življenje nosečnice kot življenje ploda.

- Oglas -

Pomembne tudi prehranjevalne navada pred zanositvijo

Pri ženskah z največjim deležem rastlinskih živil v prehrani je bila verjetnost za stanja povišanega krvnega tlaka med nosečnostjo kar za 24 odstotkov manjša kot pri tistih, ki so uživale največ živil živalskega izvora. Pozitivna korelacija je bila sicer posebno izrazita pri upoštevanju različnih hipertenzijskih motenj med nosečnostjo, toda izsledki kažejo, da lahko povečevanje deleža rastlinskih živil zmanjša tudi specifično tveganje za preeklampsijo, posebno če se delež živil rastlinskega izvora poveča že pred zanositvijo. Kot se zdi, je zaščitni učinek (pretežno) rastlinske prehrane povezan s pozitivnim vplivom na telesno težo. Eden od glavnih dejavnikov tveganja za hipertenzijo je namreč čezmerna telesna teža.

NAJNOVEJŠE