DomovOsebna rastObžalovanje zaradi zamujenih priložnosti: 7 koristnih nasvetov

Obžalovanje zaradi zamujenih priložnosti: 7 koristnih nasvetov

Vsakodnevno moramo sprejeti ogromno odločitev – od tistih, ki so precej nepomembne, do odločitev, ki lahko močno zaznamujejo naše življenje. Ker moramo nenehno izbirati med različnimi možnostmi, ni presenetljivo, da se nemalokrat ne odločimo najbolje. Napačne odločitve, zaradi katerih smo zamudili odlične priložnosti, pa nas lahko nato preganjajo še vrsto let.

- Oglas -

Se sprašujete, kako se znebiti obžalovanja zaradi zamujenih priložnosti, ki vam preprečuje, da bi živeli tukaj in zdaj? Za vas imamo nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri tem procesu …

1. Poiščite primarni razlog za napačno odločitev

Če boste razumeli, kaj je bilo krivo za zapravljeno priložnost, boste lažje sprejeli, da v tistem trenutku/obdobju niste mogli ravnati drugače – obenem pa boste lažje preprečili ponavljanje podobne napake. Ali je bil za zapravljeno priložnost morda kriv strah pred neznanim? Ljudje se pogosto oklenemo že znanega, čeprav nismo srečni, saj se prepričamo, da bi si lahko nakopali dodatno nesrečo, če bi tvegali.

Zamujene priložnosti so lahko povezane tudi z odlašanjem oziroma občutkom, da imamo na voljo več časa, kot ga imamo v resnici. Je bilo to krivo tudi v vašem primeru? Ali pa je bila napačna odločitev povezana z dejstvom, da ne znate reči ne in na prvo mesto postaviti sebe? Vzemite si čas za natančno analizo, ki je precej koristnejša od utapljanja v obžalovanju.

2. Razmislite, česa ste se iz napake naučili

Morda lekcija ni očitna na prvi pogled, toda vsaka napaka oziroma zamujena priložnost nas lahko nečesa nauči. Razmislite, kako vam lahko napaka pomaga pri osebnostni rasti in za katera spoznanja ste bogatejši. Če se osredotočate izključno na negativno plat, spregledate širšo sliko, pri čemer zapravljate lekcije, ki so lahko izjemno koristne za vas.

3. Izogibajte se sprožilcem negativnih občutkov

Če vas določene situacije nenehno opominjajo na zapravljeno priložnost, se poskušajte tem situacijam v prihodnje izogibati. Izpostavljanje tovrstnim sprožilcem negativnih občutkov je v večini primerov vse prej kot koristno. To ne pomeni, da se boste morali podobnim situacijam izogibati vse življenje, vendar je vsekakor pametno, da izkušnjo najprej predelate.

- Oglas -

4. Bodite prizanesljivi do sebe

V trenutkih najhujšega obžalovanja in samoobtoževanja se poskušajte opomniti, da so napake del slehrnega življenja. Čeprav se vam zdijo življenja drugih popolna, tudi oni najverjetneje obžalujejo, da so zapravili določene priložnosti, in razmišljajo o tem, kaj bi lahko bilo. Bodite sočutni do sebe – kot bi bili do prijatelja, ki bi vam zaupal, da ga preganjajo napačne odločitve oziroma zamujene priložnosti.

5. Pripravite se na priložnosti, ki vas še čakajo

Svojo pozornost usmerite k priložnostim, ki vas še čakajo. Pri tem si pomagajte z analizo preteklih napak (glejte točko 1). Razmislite, kaj je tisto, kar lahko naredite za to, da boste v prihodnje bolje pripravljeni, če se vam ponudi priložnost, ki bi jo bilo škoda zamuditi. Tako boste manj osredotočeni na preteklost, obžalovanje pa bo postopoma kopnelo.

6. Ne idealizirajte poti, ki je niste izbrali

Obžalovanje je pogosto povezano z idealiziranjem alternativne poti. Sami sebe prepričamo, da bi bilo naše življenje malodane popolno, če bi sprejeli drugačne odločitve. Toda v resnici bi se morali tudi v primeru, da bi izkoristili ponujeno priložnost, spopadati z različnimi ovirami oziroma težavami, le da bi bile te težave nekoliko drugačne. Idealno življenje ne obstaja. Pogosteje ko se boste opomnili na to, manjša bo bolečina zaradi zapravljene priložnosti.

7. Ne osredotočajte se izključno nase

Pogosto najlažje pomagamo sebi tako, da pomagamo drugim. To drži tudi v primeru obžalovanja zaradi zapravljenih priložnosti. Bolj ko se boste osredotočali izključno na svojo življenjsko pot, večja bo bolečina. Ozrite se okoli sebe in poskušajte najti priložnosti za to, da pomagate drugim. Zapravljena priložnost se vam bo začela že kmalu zdeti precej manj usodna.

NAJNOVEJŠE