Kamilični čaj je zagotovo eden od najbolj priljubljenih napitkov – tako zaradi okusa kot zaradi blagodejnih učinkov kamilice. Priprava kamiličnega čaja je sicer hitra in preprosta, vendar je v določenih primerih kljub temu precej bolj praktično, če lahko uporabimo kamilično tinkturo. Tako je dobro, da imate vedno pri roki stekleničko ali dve tinkture, saj nikoli ne veste, kdaj jo boste potrebovali. Kamilično tinkturo lahko izdelate kar sami (po potrebi v večjih količinah), saj je postopek zelo preprost.
Kamilični cvetovi vsebujejo ogromno koristnih snovi. Ena od najpomembnejših je flavanoid apigenin, ki spada med močne antioksidante. Kamilična tinktura lahko pomaga pri najrazličnejših težavah, povezanih z zdravjem in počutjem. Zelo koristna je na primer v stresnih obdobjih, saj poskrbi za hitro pomiritev. Pomaga lahko tudi pri težavah s spanjem, povezanih s tesnobo oziroma z nemirom, in pri glavobolih.
Pogosto se uporablja tudi kot pomoč pri prebavnih težavah. Kamilična tinktura pa je lahko obenem tudi odlična naravna pomoč pri menstrualnih krčih in celo pri artritisu, saj se ponaša s protivnetnim in protibolečinskim delovanjem. Možnosti uporabe so torej izjemno raznolike, zato se je vsekakor vredno lotiti izdelave …
Sestavine in postopek izdelave
Za pripravo tinkture potrebujete 1 skodelico svežih kamiličnih cvetov in približno 750–1000 ml alkohola (uporabiti morate najmanj 40-odstotni alkohol, pri čemer pazite, da bo alkohol primeren za uživanje).
Kamilične cvetove stresite v večji steklen kozarec, ki ste ga pred tem temeljito očistili. Po želji lahko kamilične cvetove predhodno zmeljete v kuhinjskem mešalniku (skupaj z alkoholom), s čimer povečate ekstrakcijsko površino.
Prilijte alkohol (uporabite lahko na primer tudi vodko ali rum z dovolj visoko koncentracijo alkohola) in kozarec zatesnite s pokrovčkom.
Kamilično tinkturo lahko izdelate tudi iz posušenih cvetov, vendar se v tem primeru priporoča uporaba 95-odstotnega alkohola.
Dobro zatesnjen kozarec s kamiličnimi cvetovi in alkoholom za 2–4 tedne postavite na hladno, temno mesto. Kozarec vsakodnevno pretresite.
Kamilični cvetovi morajo biti povsem prekriti z alkoholom. Če med čakanjem opazite, da se je nivo tekočine znižal, prilijte še malce alkohola.
Na koncu mešanico precedite skozi gosto tkano bombažno tkanino ali skozi gosto cedilo. Kamilično tinkturo nato prelijte v manjše stekleničke s kapalkami, ki jih shranjujte v suhem, hladnem prostoru. Obenem pa pazite, da stekleničke ne bodo neposredno izpostavljene svetlobi, saj bi lahko ta skrajšala rok uporabnosti tinkture.
Kamilico lahko pri izdelavi tinkture po želji kombinirate z drugimi zelišči. Če nameravate tinkturo uporabljati predvsem kot pomoč pri nemiru oziroma pri težavah z živci, lahko na primer poleg kamilice uporabite še meliso, ki je prav tako znana po pomirjajočem vplivu. Za okrepitev pozitivnih učinkov na prebavni sistem pa kamilico kombinirajte s komarčkom.
Opisani postopek je primeren tudi za izdelavo tinkture iz drugih rastlin oziroma zelišč.
Kamilično tinkturo lahko po želji pripravite tudi brez alkohola. Različica brez alkohola je posebno priporočljiva, če bodo tinkturo uporabljali tudi otroci. Dobra zamenjava za alkohol je na primer rastlinski glicerin. Pri izdelavi tinkture pa lahko namesto alkohola uporabite tudi kis.
Doziranje kamilične tinkture
Pri dojenčkih zadostuje že nekaj kapljic kamilične tinkture, ki jo nežno vtrite v dojenčkove dlesni. To lahko med drugim pomaga pri kolikah in pri bolečinah, povezanih z izraščanjem zob.
Malčki in malce starejši otroci lahko na dan zaužijejo največ 3 x ½ žličke kamilične tinkture, ki se lahko na primer uporablja kot pomoč pri težavah s spanjem.
Največji priporočeni odmerek za odrasle pa znaša 3 x 1 žličko kamilične tinkture na dan.