DomovZdravje & prehranaPomanjkanje vitamina B12 in folne kisline

Pomanjkanje vitamina B12 in folne kisline

Pomanjkanje vitamina B12 in folne kisline je veliko bolj pogosto, kot se zdi, saj so znaki pomanjkanja lahko podobni simptomom drugim razliฤnim bolezenskim stanjem. Nivo tega vitamina v krvi pa se redko preverja. Podobno velja za folno kislino (B9), ki je z B12 v posebnem odnosu.

Vitamin B12, kobalamin sodeluje pri nastanku rdeฤih krvnih celic (eritrocitov), pri sintezi DNA, prenosu informacij med delitvijo celic, presnovi ogljikovih hidratov, maลกฤob, beljakovin in folata, pri rasti, delovanju imunskega sistema ter razvoju in ohranjanju ลพivฤnega sistema. ลฝivฤne celice so namreฤ obdane z zaลกฤitnim ovojem (mielinom) in B12 vzdrลพuje ta zaลกฤitni ovoj. Pri dolgotrajnem pomanjkanju B12 pride do propadanja mieliskih ovojnic in poslediฤno do okvar ลพivฤnega sistema, brez katerega organizem ne more normalno delovati. 

V naravi vitamin B12 proizvajajo doloฤene bakterije, nekatere raziskave navajajo, da se v majhni koliฤini tvori tudi v ฤloveลกkem ฤrevesju in na korenu jezika. Sicer pa je prisoten v mesu in mesnih izdelkih, ribah, mleku, mleฤnih izdelkih in jajcih, nekaj ga je v grahu, fiลพolu, morskih algah nori in klorela ter v ลพivilih, ki so bila podvrลพena bakterijski fermentaciji, npr. kislem zelju. Nekaj ga dobimo tudi s slabo oprano zelenjavo. A vendarle je tveganje, da bi s tem dobili tudi npr. jajฤeca parazitov, ki si jih ne ลพelimo preveliko, da bi izpustili pranje zelenjave.

Vitamin B12 je vodotopen, stabilen pri toplotni obdelavi in na zraku, obฤutljiv pa je na svetlobo, izredno baziฤno ali izredno kislo okolje.

ล e do nedavnega so mislili, da so zaradi pomanjkanja tega vitamina najbolj ogroลพeni vegani oz. tisti, ki ne uลพivajo ลพivalske hrane. Vendar pa pomanjkanje B12 ugotavljajo tudi pri ljudeh, ki uลพivajo meso, mleฤne izdelke in jajca. 

Miriam Jelen Anฤ‘eliฤ‡, dr. med. spec. druลพinske medicine pojasni, da je vsekakor koristno in zaลพeleno preveriti nivo vitamina B12 v krvi, ลกe posebej pri bolnikih s kroniฤnimi boleznimi, pri tistih, ki prejemajo veliko zdravil, in pri starejลกih od 50 let zaradi atrofiฤnega gastritisa, ki pri starejลกih zmanjลกa zmoลพnost absorbcije tega vitamina.

Moลพni vzroki pomanjkanja

  • Staranje vseh naลกih organov, tudi ลพelodca. Vitamin B12 nujno potrebuje dovolj ลพelodฤne kisline, encim pepsin in intriziฤni faktor, ki se izloฤa iz ลพelodฤne sluznice. Funkcija ลพelodฤne sluznice s staranjem peลกa, njena funkcija se zmanjลกuje, prav tako pojenja intriziฤni faktor. Organizem vitamina B12 brez intriziฤnega faktorja ne more uporabiti, ฤetudi menimo, da smo ga s hrano zauลพili dovolj.ย 
  • Pomanjkanje se lahko pojavi, ko so v organizmu poveฤane potrebe po tem vitaminu in ga ne dovajamo v zadostni koliฤini. Na sploลกno velja, da ga veฤ potrebujejo otroci med rastjo, noseฤnice in otroฤnice med dojenjem, ljudje, ki se prehranjujejo samo z rastlinsko hrano, aktivni ลกportniki in starostniki.ย 
  • Gre lahko tudi za motnje v izloฤanju prebavnih encimov in v delovanju nekaterih prebavnih organov, npr. trebuลกne slinavke, celiakija, Chronova bolezen ali pa je pomanjkanje posledica kirurลกke odstranitve dela ลพelodca.
  • Lahko je vzrok avtoimunska bolezen, ko telo napada lastne celice v ลพelodฤni sluznici. Takrat anemijo, ki nastane zaradi pomanjkanja tega vitamina, imenujejo Perniciozna anemija. To ni anemija zaradi pomanjkanja ลพeleza, temveฤ zaradi pomanjkanja B12. Hemogram (osnovna krvna slika) lahko ob pomanjkanju B12 pokaลพe tudi prenizko ลกtevilo eritrocitov, ki pa so po velikosti preveliki. To imenujejo Makrocitna anemija.
  • Pomanjkanje se lahko pojavi tudi zaradi uลพivanja alkohola, kajenja in uporabe doloฤenih zdravil (antibiotikov, antacidov, zaviralcev protonske ฤrpalke, ki zmanjลกujejo izloฤanje ลพelodฤne kisline, nekatera zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni, anestezija z duลกikovim oksidom med operacijo, nadomestki kalija).ย 
  • ฤŒrna kava, pravi ฤaj ter veliko sladkorja v prehrani so znani sovraลพniki vseh vitaminov iz skupine B, tudi B12.
  • Prisotnost parazitov v ฤrevesju, ki nam jemljejo hranila.
  • Nekatere dedne bolezni (npr. motnja v presnovi aminokisline metionina).
  • Stres.
  • Znaki pomanjkanja se bodo prej razvili pri bolnikih z boleznimi ลกฤitnice, starostnikih nad 55 ali 60 let, bolnikih z rakom in bolnikih s kroniฤnimi ledviฤnimi boleznimi.

B12 se v organizmu skladiลกฤi in ga telo lahko uporabi veฤkrat, kar lahko traja razliฤno dolgo, lahko do 7 let, pri nekaterih pa tudi 10โ€“15 let, pojasni sogovornica.

Majhni otroci ลกe nimajo dovolj zalog tega vitamina v telesu, zato se lahko pomanjkanje razvije prej. Obiฤajno otrok postane razdraลพljiv, noฤe jesti, je brez volje, ne komunicira, fiziฤno in psihiฤno ne napreduje. 

Hrana vitamin b12

Pri nekaterih ljudeh so znaki pomanjkanja izraลพeni bolj, pri drugih manj

Obiฤajno se pojavijo: pomanjkanje apetita, driske, izguba telesne teลพe, pekoฤa ustna sluznica in jezik, izguba okusa, bleda koลพa, teลพko dihanje, sploลกna oslabelost, utrujenost, nemoฤ v miลกicah, ลกibke roke in noge, teลพave z ravnoteลพjem, upoฤasnjeni refleksi, mravljinฤenje in odrevenelost okonฤin, padci, poslabลกanje vida, vrtoglavice, zvonjenje v uลกesih, razdraลพljivost, tesnoba, teลพave pri razmiลกljanju in s koncentracijo, pozabljivost, demenca, hiperaktivni seฤni mehur ter teลพko zadrลพevanje urina ali blata, slab ali nenormalni odziv imunskega sistema.ย 

Potek bolezni se zaฤne s peลกanjem. Ker je eritrocitov v primeru pomanjkanja vitamina B12 premalo, je preskrba tkiv s kisikom nezadostna. Eritrociti namreฤ nosijo kisik vsem celicam v telesu, zato je lahko utrujenost oz. obฤutek ลกibkosti eden prvih znakov.

Zaradi pomanjkanja B12 se upoฤasni ali prekine normalna delitev celic, zlasti v kostnem mozgu in ฤrevesni sluznici.

V nadaljevanju pride tudi do pomanjkanja aminokisline metionina, zaฤnejo se kopiฤiti organske kisline in poveฤa se koncentracija homocisteina. Ocenjujejo, da je hiperhomocisteinemija povezana s poveฤanim tveganjem za vensko in arterijsko trombozo, aterosklerozo, boleznimi oลพilja srca in moลพganov ter pljuฤne embolizme. 

Raziskave tudi navajajo povezavo med nizko vrednostjo B12 v serumu in Alzheimerjevo boleznijo.

Tudi zdravniki lahko utrujenost pripiลกejo staranju, motnjam spanja, peลกanju srca, sindromu kroniฤne utrujenosti, nevroloลกkim boleznim. Pri otrocih pa zapoznelemu razvoju ali celo avtizmu.

ฤŒe bi se krvni test za B12 izvajal rutinsko, tako kot preverjajo holesterol in sladkor v krvi, bi prepreฤili mnogo bolezenskih stanj in napaฤnih diagnoz. 

Pomanjkanje je treba ugotoviti ฤim prej, dokler so okvare ลกe popravljive. ฤŒe je pomanjkanje B12 odkrito prepozno, okvare ostanejo trajne. Ob tem je zelo pomembno ugotoviti, zakaj se je pomanjkanje zgodilo. ฤŒe je vzrok npr. v ลพelodฤni sluznici, ko ni solne kisline ali intriziฤnega faktorja (kar se lahko ugotovi z gastroskopijo), je potrebna doลพivljenjska terapija z injekcijami, saj dopolnila v obliki tablet, ki gredo skozi ลพelodec, ne bodo pomagala.

Kobalamin (B12), ki ga zauลพijemo s hrano ali prehranskimi dopolnili obstaja v razliฤnih oksidativnih oblikah. Telo te snovi spremeni v aktivne koencime.

Folna kislina vitamin B9

Obliki metilkobalamin in adenozilkobalamin sta ลพe v bioaktivni obliki in ju organizem lahko takoj izkoristi. Ne vsebujeta nobenih nevarnih snovi in se v tkivih zadrลพujeta dlje, kot npr. oblika cianokobalamin, ki jo obiฤajno vsebujejo prehranska dopolnila, ker je najcenejลกi. Telo ga ne more izkoristiti takoj, temveฤ ga mora najprej spremeniti v bioaktivno obliko. Neugodna za organizem pa je tudi vsebnost cianida. Hidroksokobalamin je koristnejลกi od cianokobalamina in se uporablja tudi kot zdravilo pri predoziranju s cianidom. Ima podaljลกano delovanje in ga navadno uporabljajo v injekcijah. V organizmu se hitro spremeni v bioaktivno obliko. 

Kot prehransko dopolnilo je lahko B12 v obliki tablet in kapsul, kapljic, razprลกil za pod jezik, obliลพev in kot dodatek v zobnih kremah. Ne bo odveฤ, ฤe preverite, v kateri obliki je prisoten.

Dobro je vedeti, da se izkoristek B12 v telesu lahko zmanjลกa, ฤe ga jemljemo hkrati z vitaminom C in ลพelezom. ฤŒe torej jemljemo tudi druga prehranska dopolnila med njimi nujno naredimo ฤasovni presledek, vsaj 2 uri.

Negativne posledice zaradi predoziranja vitamina B12 doslej niso dokazane. Ker je topen v vodi, se preseลพek iz organizma izloฤi.

Makrocitna anemija lahko nastopi tudi kot posledica pomanjkanja folata, oz. folne kisline (B9) in ne le vitamina B12, saj imata oba, tako folat kot B12, skupno metabolno pot. Tako lahko veliko folne kisline, ki jo zauลพijemo s prehranskimi dopolnili zamaskira pomanjkanje B12. Ravno nasprotno pa dodajanje B12 ne odpravi anemije in drugih znakov pomanjkanja folata. Pri tako vzajemnem delovanju je pomembno loฤiti anemijo zaradi pomanjkanja B12 od anemije zaradi pomanjkanja folne kisline.

Folat je generiฤno poimenovanje za folno kislino in sorodne spojine, ki so enako bioloลกko aktivne kot folna kislina.

Tako kot B12 je tudi folat zelo pomemben za normalno delovanje metabolizma, pomaga pri presnovi beljakovin, popravilih DNK, izdelavi rdeฤih krvniฤk. Vendar pa lahko svoje delo uฤinkovito opravi le ob prisotnosti vitamina B12.

Pri pomanjkanju B12 se tudi folat v organizmu ne izkoristi, ฤetudi bi ga imeli dovolj.

Za vsrkavanje folata pa ni potreben intriziฤni faktor iz ลพelodฤne sluznice, tako kot je to pomembno za vsrkavanje B12. 

Najveฤ folata vsebuje zelenolistnata zelenjava (ลกpinaฤa, brokoli, ลกparglji, brstiฤni ohrovt), ฤiฤerika, ฤrni fiลพol, leฤa, grah, gobe, jajca, repa, sonฤniฤna semena, avokado, grenivke, pomaranฤe, jagode, rastlinska olja, nepoliran riลพ in polnovredne ลพitarice.ย 

Obฤutljiv je na svetlobo, toplotno obdelavo in kovinske ione.

Znaki pomanjkanja folata so zelo podobni tistim pri pomanjkanju vitamina B12. Prisotni so oslabelost, utrujenost, teลพave s koncentracijo, razdraลพljivost, glavobol, palpitacije srca, zadihanost, nezmoลพnost telesnih naporov, izguba apetita, lahko so prisotne tudi driske, spremembe na koลพi, izpadanje las, rdeฤ vnet jezik, zmanjลกan obฤutek za okus, neuฤinkovit imunski sistem. 

Pomanjkanje folata se lahko razvije ob neustrezni prehrani ลพe po dobrem mesecu ali dveh, ฤeprav je organizem z njim zelo varฤen, tako kot z B12, in ga veฤkrat ponovno izkoristi.

Folna kislina noseฤnost

Do pomanjkanja folne kisline lahko pride zaradi neustrezne prehrane, ki je siromaลกna s folati, nekaterih bolezni ฤrevesne sluznice, boleznih jeter, med zdravljenjem z doloฤenimi zdravili (tudi nekaterimi antibiotiki: Sulfonamidi, Kloramfenikoli, Tetraciklini), ki zavirajo vsrkavanje folata, do pomanjkanja lahko pride pri poveฤani porabi v organizmu (noseฤnost, dojenje, hitra rast), ali pa se pojavi zaradi staranja, kar je precej pogosto.

S prehrano, v kateri je folat naravno prisoten, ne bomo povzroฤili preseลพka, lahko pa se to zgodi, ฤe folat uลพivamo s prehranskimi dopolnili oz. z ลพivili, ki jim dodajajo folno kislino v sintezni obliki. 

Obiฤajno predpiลกejo folno kislino noseฤnicam in previsoki odmerki lahko zamaskirajo pomanjkanje B12, ki je v tem obdobju tudi pomemben. 

Normalne koncentracije folata pomenijo manjลกe tveganje za nepravilnosti v zgodnjem razvoju moลพganov in hrbtenjaฤe pri zarodku. 

Nekatere raziskave navajajo, da rakavim bolnikom preveฤ folne kisline lahko ลกkodi, ker naj bi pospeลกila napredovanje raka, saj folat ลพe po naravi vpliva na razvoj celic in njihovo delitev. Tako naj bi visoki odmerki slabo vplivali na razvoj ลพe nastalega raka, nizki pa ลกฤitili pred novo nastalim rakom. 

Omenjajo, da je pri ลพenskah, ki so okuลพene s Humanim papiloma virusom, verjetnost nastanka nenormalnih celic na materniฤnem vratu 5-krat veฤja, ฤe je nivo folata prenizek.

Pri ljudeh s pomanjkanjem folata so odkrili tudi poveฤano tveganje za razvoj srฤno-ลพilnih bolezni in moลพganske kapi. 

Najniลพje normalne krvne vrednosti za vitamina B12 in B9 (folat) so postavljene prenizko, se strinja sogovornica, saj so znaki pomanjkanja lahko izraลพeni,ย preden nivo B12 pade pod spodnjo mejo, ki je 138 pmol/L in 7 nmol/L za folno kislino.

Ponekod po svetu so ลพe predlagali, da se spodnja meja za B12 zviลกa na vsaj 450 pmol/L. 

Ker pomanjkanje vitamina B12 zelo slabo vpliva na ลกtevilne telesne sisteme in je motnjo mogoฤe povsem enostavno odpraviti, bi bilo smiselno B12 in folno kislino v telesu meriti rutinsko.

Metka Jakลกiฤ
Metka Jakลกiฤ
Metka jakลกiฤ je samostojna novinarka in avtorica pogovorov s strokovnjaki ter intervjujev.

NAJNOVEJล E