Preverite, katere rastline so posebno uporabne pri težavah s kožo in pri katerih težavah vam lahko pomagajo.
Najverjetneje poznate znameniti rek iz filma Kekec o tem, da za vsako bolezen rož’ca raste. Rekli bi lahko, da to velja tudi za težave s kožo. Pogosto jih lahko namreč odpravimo ali vsaj močno ublažimo z zeliščnimi pripravki iz različnih rastlin. Seveda pa je treba vedeti, katere rastline je najbolje uporabiti pri posameznih težavah, povezanih s kožo.
1. Arnika
Arnika učinkuje protivnetno, obenem pa spodbuja prekrvavitev. Tako lahko spodbudi celjenje kože, zato je odlična za nego po poškodbah. Z njeno pomočjo se lahko hitro znebite modric. Priporočljivo je, da mazilo ali olje na kožo nanesete čim hitreje po poškodbi, saj bo rezultat tako najboljši. Nanos obnavljajte od 2- do 3-krat dnevno. Upoštevajte, da arnika ni primerna za notranjo uporabo. Tako je ne smete nanašati na območja z razpokami oziroma ranicami.
2. Ognjič
Ognjič pomaga pri vnetjih in izpuščajih (vključno s pleničnimi pri dojenčkih), pri manjših urezninah in pri opeklinah. Obenem si lahko z njim pomagate pri negi suhe kože (tudi trde in suhe kože na petah) ter pri razpokanih ustnicah. Ponaša se s protivnetnim in protimikrobnim delovanjem. Zaradi protimikrobnega delovanja je lahko ognjič koristen tudi pri težavah z »atletskim stopalom« (glivična okužba stopal).
3. Virginski nepozebnik
Virginski nepozebnik (Hamamelis virginiana) sicer uspeva predvsem na območju Severne Amerike, vendar lahko posušene cvetove in liste rastline kupite tudi pri nas. Poleg tega so na voljo različni izdelki iz virginskega nepozebnika, na primer hidrolati. Virginski nepozebnik pomirja razdraženo kožo, obenem pa učinkuje protivnetno. Pomaga pri pikih insektov, sončnih opeklinah, otekanju, aknah, razširjenih porah, mastni koži, krčnih žilah, hemoroidih itn.
4. Gabez
V koreninah in listih gabeza se skriva veliko alantoina, ki spodbuja nastajanje novih, zdravih kožnih celic in blaži vnetja. Tako je tudi gabez odlična izbira za nego kože po poškodbah. Poskrbi za hitrejšo obnovo kože po poškodbah in ublaži bolečino. Pomaga lahko na primer pri sončnih opeklinah. Primeren pa je tudi za nego suhe kože. Včasih so zeliščarke gabezove kopeli priporočale celo po porodih, saj naj bi snovi v rastlini spodbudile celjenje vaginalnega tkiva.
5. Kamilica
Dobro znana kamilica se najpogosteje uporablja za pripravo čajev, ki pomagajo pri umiritvi, težavah s spanjem in pri prebavnih težavah. Zelo uporabna pa je lahko tudi pri negi kože. Vsebuje ogromno snovi, ki so lahko zelo koristne za poškodovano kožo. Ena izmed njih je bisabolol, ki blaži vnetja in preprečuje širjenje bakterij. Med izjemno koristne snovi v kamiličnih cvetovih pa spada tudi apigenin – antioksidant, ki kožo ščiti pred škodljivimi prostimi radikali in ki pomaga pri obnovi poškodovanih celic. S kamilico si lahko pomagate pri sončnih opeklinah, razdraženi koži in pri krčnih žilah. Najpreprostejša možnost je, da pripravite močan kamilični čaj in ga prelijete v stekleničko z razpršilko. Čaj ohladite, nato pa ga občasno popršite na problematična območja.
6. Šentjanževka
Šentjanževka je najbolj znana kot odlična naravna pomoč pri blažjih oblikah depresije, vendar lahko pomaga tudi pri številnih drugih težavah, vključno s težavami, povezanimi s kožo. Koristna je za nego ran, opeklin, modric in sorodnih težav. Obenem lahko pomaga pri atopijskem dermatitisu. Za blagodejen vpliv je zaslužno protivnetno in protimikrobno učinkovanje snovi v rastlini. Za nego kože se najpogosteje uporablja šentjanževo olje, ki ga lahko kupite ali izdelate sami.
7. Aloe vera
Gel, ki se skriva v listih aloe vere – verjetno najbolj znane predstavnice sukulentov – se že stoletja uporablja kot naravna pomoč pri ranah, opeklinah in izpuščajih. Koristen pa je lahko celo pri spopadanju z luskavico. Ena od pomembnih prednosti aloe vere je, da jo zlahka gojite tudi v stanovanju. Tako imate lahko vedno pri roki svež, povsem naraven gel.