Pomlad je že v polnem razcvetu in vse je zeleno. Ker je prav, da tudi nego kože prilagodimo letnim časom, vam tokrat predstavljam, kako izdelamo obrazne meglice oz. tonike.
Ali za čiščenje, toniziranje in osvežitev obraza še vedno uporabljate kupljen tonik? Ko boste prebrali ta članek, jih boste z veseljem nadomestili z doma izdelanimi! Ponujajo nam tako veliko, hkrati pa so preprosti za izdelavo, zelo učinkoviti in polni blagodejnih sestavin.
Čemu je namenjen tonik in kako ga uporabljamo?
Obrazni tonik uporabljamo za osvežitev kože in odstranjevanje ostankov ličil. Navadno ga uporabljamo po čiščenju kože in pred nanosom kreme ali drugega vlažilnega izdelka. Tonik lahko pomaga tudi pri uravnavanju pH-ja kože, če obraz umivamo z bazičnimi čistilnimi izdelki, npr. z naravnimi trdimi mili.
Če tonik uporabljamo za odstranjevanje ostankov ličil, ga navadno nanesemo na vatno blazinico, s katero nežno obrišemo obraz. Če tonik uporabljamo zgolj za osvežitev ali uravnavanje pH-ja kože, ga lahko popršimo po obrazu s pršilko in počakamo, da se posuši.
Iz česa je sestavljen tonik?
Večina tonikov je narejena na osnovi vode, veliko jih vsebuje tudi manjši delež alkohola. V toniku so tudi druge sestavine, kot so vlažilci in razni vodotopni ekstrakti. V tonikih običajno maščobnih sestavin ni, saj te niso topne v vodi in bi bilo treba v primeru njihove uporabe toniku dodati solubilizator (snov, ki manjše količine sicer v maščobi topnih sestavin razprši oz. enakomerno razporedi v vodni osnovi).
NARAVNI DOMAČI TONIKI
Ne glede na to, ali tonik kupimo ali ga naredimo sami, pri naravni kozmetiki uporabljamo drugačne sestavine, kot jih uporabljajo korporacijske hiše konvencionalnih blagovnih znamk. Skrbimo za to, da so sestavine naravnega izvora, po možnosti iz ekološke pridelave, ter da so naši izdelki polni blagodejnih rastlinskih ekstraktov in drugih negovalnih izvlečkov.
Kaj uporabljamo v naravnih tonikih?
Pri konvencionalni kozmetiki bo osnova tonika skoraj vedno voda. V naravni kozmetiki (še posebej tisti, ki jo izdelujemo sami) navadno za osnovo uporabimo hidrolat in sok aloje, uporabi destilirane vode pa se izogibamo, saj je »mrtva«. V tonikih jo uporabljajo predvsem zaradi nizkega stroška, vendar pa destilirana oz. drugače prečiščena voda nima nobene negovalne vrednosti in se jo uporablja zgolj kot »polnilo«.
Hidrolati
Hidrolat, ki ga lahko poznate tudi pod imenom destilat ali »rožna voda«, nastaja z destilacijo. Pogosto boste (celo v strokovni literaturi) zasledili, da je stranski proizvod pri izdelavi eteričnih olj, vendar pa to ni nujno res. Hidrolat je lahko tudi primarni proizvod – odvisno od vašega namena. Kakšna je razlika? Za vse nas, male domače destilatorje, je hidrolat pogosto glavna surovina, ki jo dobimo s postopkom destilacije, in zato dajemo zelo velik poudarek na kakovost vode, ki jo uporabimo. Kadar je hidrolat le stranski proizvod pri pridelavi eteričnih olj, je pogosto manj kakovosten, saj pri postopku gre čim večjo količino in kakovost pridobljenega eteričnega olja. Nazaj k hidrolatu.
Hidrolat torej pridobivamo z destilacijo, ki je vrsta ekstrakcije, kjer s pomočjo vode iz zdravilnih rastlin izvlečemo hlapne spojine. Vanj se prenesejo vodotopne učinkovine, vendar pa se je treba zavedati, da v sestavi hidrolata predstavljajo zelo majhen delež. Hidrolat je še vedno v veliki večini voda. In ravno zato je zelo pomembno, kako z njim ravnamo. Vemo, da je prisotnost vode v kozmetičnih izdelkih odličen vir za razvoj mikroorganizmov, ki so človeku škodljivi. Zato je pomembno, da hidrolate shranjujemo na hladnem, temnem mestu in dobro zaprte. Najbolje je, da jih shranjujemo v stekleni embalaži na pršilko in jih ne odpiramo.
Sok aloe vere
Vsi poznamo blagodejne učinke aloje. Kupite jo lahko v obliki gela, soka ali prahu, iz katerega si sok iz aloe vere izdelate sami. Seveda lahko uporabite tudi svojo domačo alojo, če jo imate, vendar pa je treba vedeti, da je aloe vera zelo hitro pokvarljiva in jo je zato v izdelkih treba konzervirati (tudi vsi alojini izdelki, ki jih kupite, imajo v takšni ali drugačni obliki dodan konzervans). Poleg tega vsebuje aloja v svojih listih antranoidne spojine, ki dražijo kožo, zato morate pri izdelavi njenih izvlečkov paziti, da niso prisotne.
Aloe vera ima zaradi vsebnosti polisaharidov vlažilno delovanje, deluje pa tudi protivnetno, protimikrobno ter vulnerarično (kar pomeni, da pospešuje celjenje ran). V domačih tonikih je odlična sestavina, saj pomirja kožo in pospešuje njeno regeneracijo.
Vlažilci
Moje delavnice obiskuje vedno več ljudi, ki jih pestijo težave s kožo, zato so vlažila vedno skrbno obravnavano poglavje. K povečani izgubi vode iz kože v največji meri prispevajo mraz in nizka relativna vlažnost zraka ter pogosto umivanje obraza s preveč agresivnimi čistilnimi sredstvi. Zaščitna barierna funkcija kože se tako poruši in koža lahko postane suha, razpokana, manj voljna in brez sijaja. Zaščitna lipidna bariera je navadno porušena tudi pri kožnih težavah, kot so dermatitis, luskavica, ihtioza in podobne.
Eden izmed načinov zagotavljanja vlage naši koži je uporaba vlažilcev in sorodnih snovi, ki vplivajo na izboljšanje vlage naše kože. V naravni kozmetiki se navadno uporabljajo glicerin, pantenol, hialuronska kislina, urea, hidrolizirani proteini in še nekatera druga vlažila.
Če želimo koži zagotoviti popolno nego in ohranjanje vlage v koži, je treba po nanosu tonika uporabiti še negovalni izdelek. Svetovala bi uporabo pravilno formulirane emulzije (glede na stanje kože), ki vsebuje tako vodni kot maščobni del. Tako koža prejme vlago (iz vodnega dela), maščobe pa ji dajejo emolientni in okluzivni učinek.
Botanični ekstrakti
V naših tonikih lahko uporabimo tudi vodotopne rastlinske izvlečke. Navadno se uporabljajo vodni izvlečki iz različnih zdravilnih rastlin. V zadnjem času so vedno bolj priljubljeni tudi gliceriti – rastlinski izvlečki, narejeni v glicerinu, ki jih lahko izdelamo tudi sami. Seveda se lahko odločimo tudi za uporabo alkoholnih izvlečkov ali tinktur, vendar pa jih v tem primeru uporabite zelo majhno količino, saj vemo, da lahko alkohol izsušuje kožo.
Na delavnicah, ki jih vodim, pogosto dobim vprašanje, ali lahko v svojih izdelkih uporabljamo prevretke ali poparke (po domače: čaje). Uporaba take oblike vodnega izvlečka je seveda mogoča, vendar pa se moramo zavedati, da »čaj« hitro oksidira in zato izdelek, ki ga vsebuje, ni obstojen. Če bi tak izdelek hranili v hladilniku in ga porabili v nekaj dneh, se tovrstni izvleček lahko uporabi, sicer pa zaradi pokvarljivosti raje ne.
Preberite tudi: Naučimo se destilirati in izdelati svoje hidrolate
Kaj pa konzervansi?
Kjer je voda, je veliko možnosti za razvoj škodljivih mikroorganizmov: plesni, glivic kvasovk in bakterij. V naravni kozmetiki se izogibamo konzervansom, kolikor je le mogoče, vendar pa je v izdelkih, ki vsebujejo vodo, nujno potreben. Uporabljamo samo konzervanse, ki so odobreni s strani certifikatov za naravno kozmetiko, npr. cosgard.
Zavedati se moramo, da je tveganje za zdravje pri uporabi konzervansa neprimerno manjše od tveganja, ki ga sprejmemo, ko uporabimo izdelek brez konzervansa, v katerega se je lahko naselila kolonija mikrobov. Vedeti moramo tudi, da se vseh vrst mikroorganizmov s prostim očesom ne zazna, ravno tako se lahko vonj problematičnega izdelka ne spremeni, zato s prostim očesom in (tudi izvrstnim) nosom pokvarjenega izdelka včasih ne moremo odkriti.
Hkrati pa bi vas želela opozoriti tudi na to, da je številne blagovne znamke na trgu prodajajo že konzervirane hidrolate, torej dodaten konzervans v tem primeru ni potreben.

IZDELAVA TONIKA
Povzemimo vse, kar smo se naučili, in izdelajmo tonik.
Tonik za občutljivo in vneto kožo
- 40 g hidrolata rimske kamilice,
- 37,4 g hidrolata smilja,
- 20 g soka aloe vere,
- 2 g pantenola,
- 0,6 g cosgarda*.
Tonik za zrelo in suho kožo
- 84,4 g hidrolata damaščanske vrtnice,
- 10 g soka aloe vere,
- 5 g glicerina,
- 0,6 g cosgarda*.
Tonik za problematično in mastno kožo
- 68,4 g hidrolata limone,
- 20 g hidrolata čajevca,
- 10 g soka aloe vere,
- 1 g pantenola,
- 0,6 g cosgarda*.
Izdelava: V 100-ml temno stekleničko s pršilko združite sestavine, razen cosgarda*. Izmerite pH, ga po potrebi popravite (pH naj bo nekje med 5 in 6) in dodajte cosgard*. Stekleničko dobro zaprite, opremite z etiketo in shranite na hladno in temno mesto.
*Če uporabljate hidrolate, ki so že konzervirani, dodaten konzervans ni potreben.