0,00 EUR

V košarici ni izdelkov.

Lepota & KozmetikaRicinusovo olje je odlično za kožo lase in prebavo

Ricinusovo olje je odlično za kožo lase in prebavo

MORDA VAS ZANIMA

Ricinusovo olje se pridobiva iz ricinusovih semen. Barva je prozorna ali rahlo rumena, olje je lahko brez okusa ali pa ima blag okus. Osemdeset odstotkov olja sestavljajo trigliceridi, ki vsebujejo 12-hidroksi maščobno kislino, ki je vzrok, da je olje dragocena kemijska surovina. Vreti začne pri 313 °C in je presenetljivo polarno, kar dovoljuje kemijsko derivacijo, ki ni značilna za ostala olja iz semen. Rastlina ricinus ali kloščevec (Ricinus communis) prevladuje v tropskem in zmerno tropskem podnebju in izvira iz Vzhodne Afrike. Raste hitro in z malo nege.

- Oglas -

Kaj je ricinusovo olje?

Ricinusovo olje, v nestrokovnih krogih pogosto imenovano tudi ricinovo olje, spada med najkakovostnejša olja. Pridobivajo ga iz semen rastline, imenovane ricinus (latinsko Ricinus communis), ki uspeva predvsem v tropskem podnebju, drugod pa se pogosto pojavlja kot okrasna vrtna rastlina. Ricinusovo olje ima svojo dolgo tradicijo v zdravilstvu, obenem pa je to tudi eno najbolj pogosto uporabljenih olj v kozmetičnih pripravkih. Z njim si lahko pomagate pri številnih zdravstvenih težavah, zelo uporabno pa je tudi kot lepotni pripomoček, zato bi morala steklenička ricinovega olja najti svoje mesto v vsakem gospodinjstvu.

Ricinusovo olje v medicini

V farmaciji redko dobimo čisto snov, saj so zdravila pogosto kombinirana prav z ricinusovim oljem. V ZDA je ricinusovo olje varno za uporabo kot odvajalno sredstvo, saj vpliva na delovanje tankega črevesa. Kljub temu ni najbolj priporočljiv, saj lahko povzroči neželene stranske učinke, kot so krči, driska in nezmožnost zadrževati blato (tudi med spanjem).
Ricinusovo olje odpravlja bolečine, zmanjša vnetja, izboljša delovanje jeter, imunskega sistema in prebave, pomaga pri hemoroidih, ječmenu in žolčnih kamnih. Prav tako pozitivno vpliva pri menstrualnih težavah, cistah na jajčnikih in maternici ter mišičnih poškodbah. Uporablja se ga tudi za izboljšanje umske sposobnosti.

Ricinusovo olje dokazano pospešuje porod, vendar je njegova uporaba sporna. Raziskava je pokazala, da imajo ženske, ki uživajo olje v času nosečnosti, več verjetnosti, da bodo rodile v roku 24 ur, v primerjavi z ženskami, ki olja niso uživale. Vendar olje ne vpliva na čas poroda pri ženskah, ki so noseče več kot 40 tednov.

- Oglas -

Nekateri ricinusovo olje uporabljajo pri zdravljenju multiple skleroze, cerebralne paralize, Parkinsonove bolezni in bolečin pri artritisu in revmi. Olje pomaga tudi pri težavah in poškodbah kože, kot so sončne opekline, odrgnine, bradavice, starostne pege, kronično srbenje in vneta koža.

Ricinus ali kloščevec
Rastlina ricinus ali kloščevec (Ricinus communis) iz katere pridobivajo ricinusovo olje, prevladuje v tropskem in zmerno tropskem podnebju in izvira iz Vzhodne Afrike.

Uporaba ricinusovega olja

Uporaba ricinusovega olja je precej pestra, saj nam je lahko v pomoč tako pri različnih težavah s kožo, uporabno pa je tudi za lase, trepalnice in celo prebavo pri zaprtju.

Ricinusovo olje je tudi odlično naravno odvajalo

Ena izmed najbolj znanih možnosti uporabe ricinovega olja je povezana s težavami z zaprtjem. Ricinovo olje se namreč pogosto uporablja kot odvajalo, a pri odmerjanju morate biti previdni. Obstajajo sicer določeni zadržki glede tovrstne uporabe, češ da ricinovo olje ni varno odvajalno sredstvo. To naj bi bil zgolj mit, ki ga je najverjetneje razširila farmacevtska industrija. Drži sicer, da vsebujejo semena ricinusa strupeno snov, ki pa se med proizvodnjo olja praktično povsem uniči. V odvajalne namene se tako pri odraslih priporočate žlica ali dve olja, ki ju lahko za lažje zaužitje zmešate tudi s pomarančnim sokom. Odvajalni učinek običajno nastopi v 2 do 5 urah po zaužitju ricinusovega olja.

Zdravljenje glivičnih okužb

Ricinusovo olje je znano tudi po svojem protiglivičnem delovanju, kar je posledica undecilenske kisline, ki nastaja pri razgradnji ricinolne maščobne kisline. Tako je mogoče olje uporabiti za zdravljenje različnih glivičnih okužb, denimo lišajev ali atletskega stopala. Protiglivična sredstva pogosto povzročajo nezaželene stranske učinke, ki pa se jim boste z uporabo ricinusovega olja izognili. Pred nanosom olje segrejte in nato pustite, da se ohladi. Pred spanjem nanesite na prizadeto območje in pustite delovati čez noč. Postopek ponavljajte en teden in opazili boste občutno izboljšanje stanja.

- Oglas -

Ricinusovo olje za lase: Pospešuje rast las in poudarja njihove naravne barve

Toplo ricinusovo olje spodbuja cirkulacijo, zato je kot nalašč za pospeševanje rasti las. Olje tudi v tem primeru segrejte. Ko se ohladi na primerno temperaturo, ga vtrite v lasišče. S prsti nekaj minut nežno masirajte lasišče. Olje naj ostane na lasišču čim dlje, po možnosti čez noč, nato pa si lase umijte. Po približno dveh tednih uporabe boste opazili pozitivne učinke na vaših laseh. Ricinusovo olje lahko uporabite tudi pri redkih obrveh, z njim pa si pogosto pomagajo tudi ljudje, ki jih je prizadela alopecija, avtoimunska bolezen, ki povzroči izpadanje las in dlak po vsem telesu. V zadnjih letih se ga omenja tudi kot sestavino za okolju in zdravlju prijaznejšo sestavino v izdelkih za oblikovanje las.

Z uporabo ricinusovega olja pa lahko med drugim dosežete tudi, da bo naravna barva vaših las lepša, bolj izrazita in sijoča. Olje namreč ohranja vlažnost vaših las in jih tako naredi na videz gostejše in močnejše. Po pranju si lase rahlo osušite z brisačo in nato vanje s prsti vtrite toplo ricinusovo olje. Izogibajte se lasišču, da ne pride do prekomernega maščenja.

Ricinusovo olje za trepanice deluje kot naravna maskara

Za izdelavo maskar se pogosto uporablja prav ricinusovo olje. Namesto kupljenih maskar lahko tako uporabite kar omenjeno olje, ki mu dodate aktivno oglje ali pa kakav v prahu, če želite doseči rjav odtenek. Potrebovali boste še žlico voska, ki ga najprej stalite, nato pa mu primešajete 2 žlici ricinusovega olja. Na koncu dodajte še oglje ali kakav, dokler ne dobite želenega odtenka. Maskaro prelijte v primerno embalažo in nanesite na trepalnice s pomočjo krtačke. Za gostejše trepalnice lahko uporabite tudi le ricinusovo olje, in sicer vsak večer pred spanjem. To ponavljajte dlje časa.

Ricinusovo olje za kožo

Ricinusovo olje je kot nalašč za nego suhe, razdražene kože. Olje bo prodrlo globoko v kožna tkiva, maščobne kisline pa bodo poskrbele za izdatno hranilno in vlažilno delovanje. Tudi mnoge kreme, ki jih dandanes najdemo na tržišču, vsebujejo ricinusovo olje. Pri količini ne pretiravajte, saj je olje zelo lepljivo in gosto, čeprav se kasneje precej hitro vpije. Za lažji nanos ga lahko zmešate tudi s kokosovim oljem.

Zgodovina

Zrna ricinusa so našli v grobnicah starih Egipčanov, ki so olje uporabljali kot zaščito pred draženjem kože, obrazno olje in stenj za svetilke. Danes se ricinusovo olje uporablja za številne namene.

Kje vam lahko ricinusovo olje še pomaga?

Ricinusovo olje je zares vsestransko uporabno in lahko pomaga pri marsikateri težavi. Zbrali smo tiste, pri katerih je najbolj učinkovito.

Za lajšanje artritisa, živčnega vnetja in bolečin v mišicah

Naredite pripravek z ricinusovim oljem in ga položite na vneto mesto. Čezenj pokrijte plastično vrečko. V steklenico za vodo nalite vročo vodo in jo položite na vrečko. Pripravek pustite delovati od 45 minut do ene ure.

Rastlina ricinusa

Za trdovratne glivične okužbe kože in nohtov

Poškodovano kožo za 10–15 minut pomočite v grenko sol (ang. Epsom salt), ki bo omehčala in razkužila poškodovano mesto. Nato nanj namažite ricinusovo olje, ki pospeši proces zdravljenja.

Mikrosporija

Ta glivična okužba je trdovratna za zdravljenje, vendar je aktivna spojina ricinusovega olja učinkovita tudi pri tem. Poškropite ricinusov list z vročo vodo in ga grobo zdrobite. List nato namočite v čisto kokosovo olje. Segrejte list do temperature, ki ne bo poškodovala vaše kože, in ga položite na poškodovano mesto. Pustite na koži vsaj eno uro, še bolje čez noč. Postopek ponovite vsak večer, dokler je potrebno. Če opazite rdečico ali dobite občutek neugodja v okolici vnetega mesta, takoj prenehajte s tovrstnim zdravljenjem.

Uporaba v industriji

Ricinusovo olje in njegovi derivati se uporabljajo v številnih industrijskih izdelkih, vključno z barvami in laki, zaščitnimi oblogami, mili, plastiko, zavornimi tekočinami, sredstvi proti insektom, mazili za avtomobile in pištole. Surovina je primerna tudi za proizvodnjo sintetičnih smol in vlaken. Olje je osnovna sestavina dirkalnih motornih olj, včasih se uporablja tudi kot dodatek za gorivo. Olje je tudi vir mnogih sintetično pridelanih okusov in vonjev.

Olje ricinusa

Ricinusovo olje in naravna kozmetika

V kozmetičnih izdelkih in naravni kozmetiki ricinusovo olje najdemo po imenu ‘Ricinus Communis Seed Oil’ oz. ‘Castor oil’. Zaradi svoje (dovolj) nizke molekularne mase olje prodre globoko v kožo. Primerno je za vse vrste kože. Uporablja se v boju proti strijam in prvim znakom staranja. Dodaja se ga v odstranjevalce lakov, večinoma pa se ga uporablja pri poškodovanih laseh ter okrepitvi obrvi in trepalnic. Nekateri si olje mažejo na trepalnice, kar naj bi pospešilo rast, vendar za to ni znanstvenega dokaza.

Kozmetični recepti iz ricinusovega olja

Gubice

Ricinusovo olje je naravni balzam in spodbuja proizvodnjo kolagena in elastina, ki omehča in navlaži kožo. Zato je čudovito sredstvo proti gubam.
Uporaba: ricinusovo olje zmešajte z olivnim in mešanico namažite na obraz.

Akne

Obraz si enkrat ali dvakrat dnevno namažite z ricinusovim oljem. Postopek ponavljajte do 14 dni. Olje je zelo gosto, zato ga ne potrebujete veliko, da namažete cel obraz. Prepričajte se, da je olje hladno stiskano, saj druge vrste lahko zamašijo kožo.

Izpadanje las

Ricinusovo olje pospeši tudi rast las, preprečuje tanjšanje in suho lasišče.
Uporaba: s prsti nanesite olje na konice in lasišče (lasje pri lobanji) ter pazite, da olje ne gre v preostale lase, saj ga bo težko sprati. Nato lase pokrijte s plastično kapo in jih zavijte v brisačo. Olje naj bo na vaših laseh od 15 do 20 minut ali čez noč. Operite lase s šamponom. Postopek ponovite enkrat na teden 6–8 tednov.

Nevarnost pri obiranju

Semena ricinusa vsebujejo ricin, ki je toksičen protein in ostane kot odpadek pri izdelavi olja, zato samo ricinusovo olje ni strupeno. Vendar je ricin vzrok za nevarnost pri obiranju semen. Na površini rastline so spojine, ki lahko povzročajo trajne poškodbe živčevja. V Indiji, Braziliji in na Kitajskem pobiralci trpijo za škodljivimi stranskimi učinki njihovega dela. Toksičnost je spodbudila iskanje alternativnih načinov, ki bi omogočili varnejšo obiranje rastline. Nekateri raziskovalci iščejo rešitev v genetski spremembi rastline – z namenom, da ne bi več proizvajala strupene snovi.

Seme rastline je strupeno samo, če ga zdrobimo ali žvečimo. Že štiri semena lahko ubijejo človeka. Znaki zastrupitve se pojavijo približno 18–24 ur po zaužitju. Ocenjeno je bilo, da je gram ricina 6000-krat bolj smrtonosen kot gram cianida in 12.000-krat bolj smrtonosen od strupa klopotače. Ricin povzroči lepljenje in razčlenitev rdečih krvničk, krvavitve v prebavnem traktu, poškodbe jeter in ledvic. Zaradi visoke strupenosti se ga v obliki injekcije uporablja za izvajanje atentatov.

Preberite si tudi, kako lahko sami naredite naravne pripravke za podočnjake.

.

NAJNOVEJŠE