Avokadovo olje za bolj mastno olje, zato ga v prvi vrsti uporabljajo za naravno kozmetiko, ki je namenjena negi bolj zrele kože. Prav zagotovo vsi vemo kaj je avokado in kako izgleda. Pa veste tudi kakšne pozitivne učinke ima na naše telo? V nadaljevanju smo za vas pripravili kar nekaj zanimivih dejstev o tem tropskem sadežu.
Avokadovo olje – zdravilno olje s tradicijo
Avokadovo drevo s plodovi, ki izvira iz subtropskih in tropskih predelov Amerike, že od nekdaj velja za odličen afrodiziak – to še posebej velja za avokadovo olje, katero je tudi eno izmed najboljših na planetu, saj raste v idealnih pogojih, da razvije najvišjo stopnjo bioaktivnega delovanja. Sredico sadeža so v preteklosti uporabljali v kozmetične namene in sicer za nego las ter kot sredstvo proti gubam. Nemalokrat so ga uporabljali tudi za boljše in hitrejše celjenje ran. Avokadovo drevo je starodavna kultura, saj je kultivirana že celih 7000 let.
Zdravilne in pozitivne lastnosti avokadovega olja
Samo avokadovo olje ima kar nekaj odličnih lastnosti. Edina stvar, ki jo moramo upoštevati je ta, da ga ne shranjujemo v hladilniku, saj prične pri nizkih temperaturah hitro propadati – sčasoma postaja vse bolj motno, pričnejo se nabirati usedline, medtem, ko je pri sobni temperaturi povsem prozorno. To še kako pride prav v poletnih mesecih, ko zaradi visokih temperatur kar nekaj kozmetičnim preparatom predčasno poteče rok trajanja, za kar nam pri avokadovem olju ni potrebno skrbeti. Že samo to je odraz odlične kvalitete olja- nerafinirano olje ima namreč temno zeleno barvo.
Kako pridobivajo avokadovo olje
Avokadovo olje se pridobiva iz posušenih sadežev, ki niso najbolj primerni za prodajo. Sprva je potrebno sadež olupiti in odstraniti peške. Zatem se meso sadeža razreže na tanke rezine, katere nato položimo v pečico segreto na 130°C, da se posušijo. Ko so rezine enkrat posušene jih je potrebno zmleti in hladno stisniti, temu nato sledi še filtriranje.
Sama pridelava olja je izjemno zapleten proces, zaradi česar je hladno stiskano olje resnično težko najti. Ogromne količine olja tudi rafinirajo, saj kozmetična industrija pokupi ogromno količino samega rafiniranega avokadovega olja – tovrstno olje je za kozmetične preparate zelo primerno že iz tega razloga, saj kremam daje ustrezno barvo. Za razliko od kozmetične industrije pa je v wellnesu in aromaterapiji najbolj zaželeno prej omenjeno hladno stiskano, nerafinirano temno zeleno olje. Zakaj? Zaradi neštetih zdravilnih lastnosti in učinkov, ki jih pusti na našem telesu.
Avokadovo olje – zeleno zlato
Avokadovo olje velja za bolj mastno in viskozno olje, primerno za nego suhe in zrele kože. Ravno zaradi tega tudi bolje prehaja skozi pokožnico kakor nekatera ostala olja. Pomaga tudi pri obnovi hidrolipidnega plašča in tako izboljša zaščitno funkcijo kože, ter ji s tem daje lepši, mehkejši videz in še večjo prožnost. Prav tako vsebuje veliko lecitina. Prisotno je v večjem delu kozmetičnih izdelkov vse od kreme za obraz do šminke. Če avokadovemu olju primešamo oljčno in sezamovo olje, smo dobili idealno mešanico za zaščito kože pred soncem. Imate probleme s suho kožo na obrazu? Tudi za to je rešitev maska iz avokada, saj kožo navlaži in obenem tudi očisti.
Zdravilne lastnosti avokadovega olja:
- Avokadovo olje deluje kot enkratno pomirjevalo za kožo.
- Lažje in enostavneje prehaja skozi pokožnico od vseh osnovnih olj.
- Izredno cenjeno in uporabno pri masažah.
- Ima številne zdravilne učinke na kožo – deluje vlažilno, kožo omehča, deluje proti znakom staranja in prvim gubicam (gladi gube na obrazu in vratu)
- Še posebej priporočljivo je za nego suhe kože ter za splošna vnetna stanja kože.
- Nevtralizira rdečico na obrazu in ustnice naravno pordeči
- Vašo kožo ščiti pred škodljivimi sončnimi žarki.
- Je izjemno močan antioksidant, ki zbira in nevtralizira proste radikale in nestabilne celice, ki uničujejo celice DNK in posledično povzročajo poškodbe kože.
- Zdravi posledice mozoljev in aken, kot so majhni fleki
- Dokazano pospešuje tvorbo kolagena
- Preprečuje nastanek strij in zdravi rdeče strije
- Primerno za nego las – lase neverjetno okrepi in jim povrne sijaj ter zdrav videz. Lasje so po tretmaju z avokadovim oljem še bolj gladki in prožni.
Maska za lase iz avokadovega olja
V posodo damo na koščke narezan avokado in žlico kokosovega mleka. Vse skupaj dobro premešamo z mešalnikom. Pripravljeno zmes nanesemo na lase in pustimo delovati najmanj deset minut in največ pol ure. Nato speremo z vodo in lase umijemo z blagim šamponom.
Poleg vseh omenjenih pozitivnih in blagodejnih učinkih na naše telo, ki jih povzroča avokadovo olje, pa ima sam sadež kot tak tudi v prehrani pozitivne učinke za naš organizem. Poleg samega dejstva, da gre za naravno oziroma organsko kozmetiko, je sočno avokadovo olje bogato tudi z maščobnimi kislinami Omega 3 in Omega 9.
Avokado pa je v splošnem že od nekdaj znan kot tako imenovana super hrana, saj naj bi bil eden najbolj zdravih sadežev sveta. Zakaj? Zato, ker vsebuje visoko vrednost vitamina E, mineralov in klorofila, poleg tega pa je tudi vir beljakovin. Prav nič čudnega ni torej dejstvo, da sta avokado kot tudi avokadovo olje pogosto del kulinarike. Še posebej zanimiv je za tiste, ki se odločijo izgubiti telesno težo, saj dokazano pripomore v boju proti odvečnim kilogramom. Samo olje se vse pogosteje uporablja pri pripravi solat ali predjedi. Naj omenimo še to, da je meso sadeža izjemno bogat vir vitamina D, kateri vpliva tudi na našo kožo, ter kalija. Naj ne pozabimo omeniti še vsebnost vitamina B in B1.
Preizkusite avokadovo olje tudi sami
Omenili smo samo nekaj najpomembnejših informacij o tem čudodelnem tropskem sadežu. Verjamemo, da obstajajo še kakšni pozitivni učinki in sestavine avokada ali nerafiniranega avokadovega olja, ki prav tako blagodejno delujejo na telo in duha. Vsako telo in vsak organizem drugače sprejema vnos hranilnih snovi ali nanos kozmetičnih preparatov zato je še najbolje, da se o vsem omenjenem prepričate sami na lastni koži.
Samo z nanosom olja na kožo ali zaužitjem avokadovega slastnega mesa boste lahko dejansko ovrgli dvome o tem ali resnično vse deluje tako kot pravijo. Vendar pa morate biti pozorni na to kako kvaliteto olja kupite – ne skoparite pri nakupu! Torej, nikar več ne odlašajte in ne bodite v dilemi ampak se raje odpravite do najbližjega ponudnika in stvar preizkusite. Škoditi avokadovo olje zagovoto ne more, saj gre vendar za povsem naraven proizvod!