Kot eden najpomembnejših organov v telesu so pljuča bistvena za vzdrževanje normalnih funkcij dihalnega sistema in za ohranjanje življenja. Njihove glavne naloge vključujejo prenos kisika po telesu in odstranjevanje odvečnega ogljikovega dioksida. Zato je čiščenje pljuč in občasno razstrupljanje odlična ideja. V današnjih časih celo zelo potrebna.
Če imate simptome, kot so težko dihanje, kronični kašelj, izločanje sluzi ali piskanje, je možno, da so vaša pljuča preobremenjena. Pravzaprav so to med najpogostejšimi zgodnjimi opozorilnimi znaki pljučnih bolezni.
Pa je sploh mogoče očistiti pljuča? Pljuča imajo dejansko sposobnost čiščenja in zdravljenja samih sebe; pod pogojem, da jim zagotovimo ustrezna hranila, čist zrak in vodo ter jih v daljšem obdobju ne izpostavljamo dražilcem in onesnaževalcem.
Kaj je razstrupljanje pljuč
Detoks pljuč je namenjen saniranju takšnih in drugačnih preobremenjenosti in poškodb pljuč. V nekaterih primerih pa se tudi uporablja za izboljšanje dihanja in zmanjšanje simptomov, kot je kašelj.
Razstrupljanje pljuč lahko koristi:
- Kadilcem navadnih in elektronskih cigaret.
- Tistim, ki so izpostavljeni onesnaženemu zraku, kemikalijam, plinom in dražilcem, ki lahko škodijo pljučem, kot so klor, fosgen, žveplov dioksid, dušikov dioksid in amonijak.
- Tistim, ki imajo zdravstvene težave, ki vplivajo na dihalni sistem, vključno s kronično obstruktivno pljučno boleznijo (KOPB), astmo, alergijami, cistično fibrozo ali intersticijsko pljučno boleznijo (okvirni izraz za večjo skupino motenj, ki povzročajo brazgotinjenje ali fibrozo pljuč).
- Tistim s pljučnim rakom.
Kako narediti detoks pljuč
Kako torej izločiti toksine iz pljuč? Čeprav je na voljo veliko dodatkov in drugih izdelkov, ki trdijo, da to lahko storijo, večina dejansko ne deluje kot neka hitra, čudežna rešitev za čiščenje pljuč. Izboljšanje delovanja pljuč in celjenje morebitnih poškodb lahko zahtevata čas in doslednost.
Spodaj so koraki, ki jih lahko izvedete, da poskrbite za svoja pljuča ne glede na to, ali doživljate kakšne dihalne simptome ali ne.
1. Prenehajte s kajenjem
Prvi korak pri razstrupljanju pljuč kadilcev je seveda neizogibno prenehanje kajenja. To ni preprosto, vem, vendar je težko imeti zdrava pljuča, ko vanje neprestano vnašate strupene kemikalije!
Čeprav se je v zadnjih dveh desetletjih zmanjšalo število uporabnikov cigaret, so cigarete še vedno eden izmed pomembnih vzrokov smrti.
Obstaja več načinov za opustitev kajenja, vključno s postopnim zmanjševanjem ali prenehanjem »na horuk«. Če potrebujete pomoč pri prenehanju, razmislite o poskusu programa za opuščanje kajenja ali sodelovanju s terapevtom ali hipnoterapevtom, ki ima izkušnje pri pomoči drugim pri opuščanju kajenja. S hipnozo imam pri prenehanju kajenja res izredno dobre rezultate. Seveda pod pogojem, da je stranka na to zares pripravljena.
2. Izogibajte se onesnaževalcem in dražilcem
Več škodljivih onesnaževalcev, kemikalij in dražilcev (vključno z nekaterimi plini in čistilnimi sredstvi) je sposobnih povzročiti težave s pljuči in celo resnejšo škodo.
Najpomembnejši viri vključujejo:
- podjetja, ki uporabljajo izgorevanje premoga, zemeljskega plina in nafte,
- vozila in oprema, uporabljena za prevoz ljudi, blaga in goriva,
- domači viri, vključno s hlajenjem in ogrevanjem.
Tu ne pozabite tudi na čistila, parfume in druge dišave, lepila v pohištvu, kemikalije v tekstilu, kemikalije v tleh, zidne barve itd.
Komercialni in industrijski procesi, ki proizvajajo emisije
Nujno se lotite ukrepov za preprečevanje izpostavljenosti onesnaževalcem doma in na delovnem mestu, na primer tako, da ohranjate čist dom in ne preživljate veliko časa tam, kjer je kakovost zraka slaba.
Doma lahko pomagate omejiti draženje pljuč z uporabo organskih/naravnih čistilnih izdelkov, neuporabo izdelkov z vonjem ali tistih s hlapnimi organskimi spojinami ali aerosoli. Redno sesajte prah in dlako. Prezračujte bivalni prostor, ohranjajte okna odprta, kadar je to mogoče, ter uporabite čistilec zraka tam, kjer preživite veliko časa.
3. Izvajajte dihalne vaje
Počasno in globoko dihanje pomaga povečati pretok kisika skozi pljuča in telo. Redno izvajajte vaje globokega dihanja, kot so trebušno dihanje, dihanje z diafragmo, pranajama ipd. Te dihalne vaje imajo tudi dodatne koristi pri premagovanju stresa ter pomagajo pri sprostitvi in spanju.
4. Uživajte primerno hrano
Pljuča imajo velike koristi od živil, bogatih z antioksidanti, in tistih, ki zagotavljajo esencialne vitamine in hranila, kot sta vitamin C in vitamin A.
Najboljša živila za pljuča so:
- listnata zelenjava, kot so špinača, ohrovt itd. ,
- druga sveža zelenjava, kot so brokoli, paprike, gobe, korenje, tročji fižol, itd.,
- sadje, kot so jagode, citrusi, kivi, češnje in drugo sadje,
- oreščki in semena,
- fižol in leča,
- živila, ki vsebujejo omega-3 maščobne kisline,
- zeleni čaj,
- kurkuma, ingver in druge začimbe,
- zdrave maščobe, kot sta oljčno olje in avokado.
Hkrati pa se je treba izogibati živilom, ki lahko poslabšajo vnetja in alergije. To vključuje predelana živila, ki vsebujejo sladkor, transmaščobe, predelano meso, sladkane pijače in prečiščena rastlinska olja
5. Poskrbite za redno gibanje
Gibanje ima številne koristi za dihalni in imunski sistem. Pomaga povečati cirkulacijo, podpira razstrupljanje in limfno drenažo ter povečuje vašo hitrost dihanja, kar omogoča večji pretok kisika v mišice in druga področja telesa.
Ko se ukvarjate z vadbo in dihate nekoliko bolj intenzivno kot običajno, pomagate pljučem, da odstranijo več ogljikovega dioksida iz telesa, kar je pomembno za celično zdravje in vzdrževanje homeostaze. Vadba lahko tudi pomaga izboljšati zdravje tkiv v pljučih in okoli njih.
Poskušajte izvajati približno 30 minut vadbe večino dni v tednu, kot je hitra hoja ali tek, delo na vrtu, kolesarjenje, plavanje, ples itd.