DomovEkologija & OkoljeBuče: zakladnica zdravju koristnih hranil

Buče: zakladnica zdravju koristnih hranil

Vabljiva, v živahne odtenke oranžne odeta lupina skriva izjemno zdravo vsebino. Govorimo seveda o bučah, s katerimi lahko na različne načine popestrite svoj jedilnik. Buče so uporabne tako v slanih kot v sladkih jedeh. Med drugim gre za odlično živilo za vse, ki poskušate zmanjšati vnos ogljikovih hidratov.

- Oglas -

Čeprav so buče na prvi pogled zelo podobne sladkemu krompirju, je pri primerjavi hranilnih vrednosti razlika očitna. V 100 gramih sladkega krompirja lahko namreč najdemo kar 20 gramov ogljikovih hidratov, v 100 gramih buč pa samo 6 gramov. Podobno razliko opazimo tudi pri primerjavi kalorične vrednosti (sladki krompir: 85 kalorij/100 gramov; buče: 30 kalorij/100 gramov). Buče lahko uporabite kot osnovo za jesensko-zimske juhe oziroma enolončnice, za pripravo pit in drugih slaščic, popečene kot prilogo, v kariju itn. Njihov okus je dovolj nevtralen, da se odlično znajdejo v najrazličnejših kulinaričnih kombinacijah.

Betakaroten za bolj zdravo kožo

Za prečudovito oranžno barvo buč so, podobno kot pri korenju, zaslužni betakaroten in drugi karotenoidi. Kot je znano, se betakaroten v našem telesu pretvori v vitamin A. Gre za vitamin, ki je med drugim zelo pomemben za zdravje naše kože. Betakaroten uvrščamo med antioksidante, torej med snovi, ki zavirajo škodljivo delovanje prostih radikalov. To pomeni, da lahko redno uživanje buč pomaga pri upočasnjevanju procesa staranja kože. Poleg tega pa lahko karotenoidi pomagajo pri zaščiti kože pred škodljivimi ultravijoličnimi žarki. V povezavi z bučami in zdravjem kože pa je treba omeniti tudi dejstvo, da so buče bogate z vitaminom C, ki je seveda nujen za tvorbo kolagena.

Buče za zdravje

Lutein in zeaksantin – najpomembnejša antioksidanta za zaščito vida

Buč na krožniku se bodo zagotovo razveselile tudi vaše oči. Gre namreč za enega od najboljših virov luteina in zeaksantina. Tako lutein kot zeaksantin spadata med karotenoide. Obenem pa sta to zelo močna antioksidanta, ki sta še posebej pomembna za zdravje oči. Lutein in zeaksantin – rumenkasto obarvana pigmenta – se kopičita v naši makuli, ki je znana tudi kot rumena pega. Makula je del mrežnice, ki je odgovorna za naš najostrejši, centralni vid. Domneva se, da lahko lutein in zeaksantin pomagata pri filtriranju škodljive modre svetlobe in da lahko celo zmanjšata nevarnost za degeneracijo rumene pege, ki je eden od glavnih razlogov za slepoto. Za zdrave oči je izjemno pomemben tudi vitamin A, v katerega se, kot omenjeno, v našem telesu pretvori betakaroten, ki ga zaužijemo z bučami.

- Oglas -

Bučna semena kot naravni afrodiziak

Užitno seveda ni samo meso buč, temveč lahko uživamo tudi semena, ki se med drugim uporabljajo za izdelavo bučnega olja. Eden izmed pozitivnih učinkov bučnih semen je povezan z njihovim vplivom na libido. Učinkujejo namreč kot naravni afrodiziak, in sicer tako, da spodbujajo tvorbo testosterona. Prenizka raven testosterona je pogosto povezana z utrujenostjo in brezvoljnostjo – ne glede na vaš spol. To pa lahko seveda vpliva na pomanjkanje želje po spolnosti. Za pozitiven vpliv bučnih semen na libido naj bi bil zaslužen predvsem cink – mineral, ki je zelo pomemben za vzdrževanje normalnih ravni testosterona v krvi.

Preprosta pot do boljšega spanja

Ali se pogosto spopadate s težavami s spanjem? Eden od najboljših večernih prigrizkov za preprečevanje tovrstnih težav so bučna semena, ki spadajo med odlične vire magnezija. Magnezij je znan po pomirjajočem vplivu na živčni sistem in na mišice, zato gre za eno od najkoristnejših hranil za naravno spodbujanje boljšega spanja. Koristi magnezija naj bi bile obenem povezane z vplivom tega minerala na delovanje češarike oziroma pinealne žleze, za katero se včasih uporablja tudi poimenovanje epifiza. Ena od glavnih nalog češarike je izločanje melatonina – hormona, ki uravnava naše cikle spanja in budnosti.

Buče in bučna semena za imunski sistem

Pripravite svoj imunski sistem na zimo

Jesen je zadnji čas za to, da svoj imunski sistem pripravite na zimo, ko bo nevarnost za različne okužbe nadpovprečno visoka. Eden od načinov, kako to storiti, je pogostejše uživanje buč, ki vsebujejo precej vitamina C. Kot je znano, je vitamin C ena od najpomembnejših snovi za močan imunski sistem. Bučna juha z dodatkom ingverja in drugih začimb z »grelnim učinkom« je kot nalašč za hladne jesensko-zimske mesece. Juha vas bo prijetno pogrela, vaš imunski sistem pa bo z njeno pomočjo bolje pripravljen na morebiten stik s patogenimi mikroorganizmi.

Odlična kombinacija hranilnih snovi za zaščito srčno-žilnega sistema

Kot omenjeno, so buče dober vir vitamina C. Obenem pa gre za živilo, ki vsebuje veliko vlaknin in precej kalija. Uživanje buč lahko zaradi omenjene kombinacije snovi pripomore k zaščiti vašega srca in ožilja. Kalij lahko denimo pomaga pri zniževanju krvnega tlaka. Zelo koristni pa so tudi antioksidanti v bučah, med drugim zaradi dejstva, da zmanjšujejo tveganje za oksidacijo škodljivega LDL-holesterola, ki bi lahko privedla do zamašitve žil.

- Oglas -

NAJNOVEJŠE