DomovZdravilne rastlineZeliščna čajna mešanica za moške

Zeliščna čajna mešanica za moške

Iz zelišč je mogoče pripraviti popolnoma unikatne čajne mešanice, prilagojene specifičnim zdravstvenim težavam oziroma potrebam različnih oseb.

- Oglas -

Zeliščarstvo se pogosto dojema kot »ženska dejavnost«, s čimer je nemalokrat povezano tudi prepričanje, da uporaba zeliščnih pripravkov ni »možata«. Drži sicer, da so se v številnih kulturah z zeliščarstvom ukvarjale predvsem ženske, vendar moč zelišč ne pozna spola. Zelišča lahko koristijo praktično vsem ljudem. Seveda pa je nujno, da so premišljeno kombinirana.

Ker želimo zrušiti stereotip, da zeliščni pripravki niso namenjeni moškim, vam tokrat predstavljamo čajno mešanico, ki je bila zasnovana prav za moške. Gre za enega izmed receptov, zbranih v knjigi Herbal Healing for Men, ki je delo ameriške zeliščarke Rosemary Gladstar.

Sestavine za čajno mešanico

  • 2 žlici glogovih jagod (uporabite lahko tudi mešanico jagod, listov in cvetov rastline)
  • 2 žlici melise
  • 2 žlici cvetov in listov mladega ovsa
  • 2 žlici koprivnih listov in korenin
  • 1 žlica damiane (Turnera diffusa)
  • 1 žlica hibiskusa
  • 5 kapljic tinkture velikocvetnega vimčka (Epimedium grandiflorum)

Priprava čaja

Damiano in tinkturo velikocvetnega vimčka, ki sta pri nas malce težje dobavljivi sestavini, lahko tudi izpustite, vendar je priporočljivo, da poskusite priti do vseh sestavin, saj bo blagodejni učinek čajne mešanice tako posebno izrazit.

Sestavine preprosto združite v steklenem kozarcu in jih dobro pretresite, da bodo razporejene karseda enakomerno (morebitne večje dele, na primer nezdrobljene liste, pred mešanjem zdrobite ali nasekljajte na manjše koščke). Kozarec na koncu zaprite s pokrovčkom.

Pri pripravi čaja imate nato na voljo dve možnosti.

- Oglas -

POPAREK

Pri tej čajni mešanici je najboljša izbira poparek, saj gre za mešanico, ki je izdelana predvsem iz aromatičnih delov rastlin (listi, cvetovi itn.). Ti deli rastlin so precej občutljivi na toploto, zato dolgotrajno segrevanje ni najbolj priporočljivo.

Postopek je zelo preprost. Zavrite 2,5 decilitra vode, ki jo nato prelijte po 1 žlici čajne mešanice. Pokrijte in počakajte 30–45 minut (odvisno od tega, kako močan napitek želite), nato pa tekočino ohladite in jo popijte. Postopoma lahko povečate tudi količino uporabljene mešanice. Svetujemo vam, da malce eksperimentirate in ugotovite, kako močan napitek vam ustreza.

Po želji lahko čaj pripravite tudi s pomočjo francoske preše za pripravo kave (»French press«), pri čemer pa je dobro, da za pripravo čajev uporabljate drugo prešo kot za kavo, sicer se vonji preveč pomešajo.

PREVRETEK

Ta metoda je primerna predvsem za trše dele rastlin, kot so korenine, lubje in semena. Če želimo, da se sprostijo zdravilne učinkovine, morajo biti ti deli dlje časa izpostavljeni malce bolj neposredni toploti.

Osnovno razmerje med sestavinami je enako kot pri poparku (za 2,5 decilitra vode uporabite približno 1 žlico čajne mešanice). Zelišča stresite v hladno vodo, zavrite, nato pa znižajte temperaturo, pokrijte in pri nizki temperaturi segrevajte približno 30–45 minut. Precedite in popijte. Če želite nekoliko močnejši napitek, mešanico čez noč pustite v hladilniku in tekočino precedite šele zjutraj.

- Oglas -

Zakaj prav ta kombinacija sestavin?

Glog je najbolj znan po pozitivnih učinkih na srčno-žilni sistem. Bolezni srca in ožilja so danes sicer zelo pogoste tudi pri ženskah, vendar raziskave kažejo, da je tveganje vendarle večje pri moških. Razlike so posebno očitne, če primerjamo statistike za mlajše starostne skupine, do obdobja, ko ženske tipično dosežejo menopavzo. Domneva se, da naj bi bile te razlike povezane z vplivom estrogena in progesterona, ki sta sicer v osnovi spolna hormona, vendar lahko pozitivno vplivata tudi na srce in ožilje. Pripravki z glogom so lahko torej posebno koristni za moške.

Melisa se lahko pohvali s pomirjajočim vplivom, kar je prav tako koristno za srce in ožilje. Kot najverjetneje veste, lahko stres prispeva k težavam, kot je kronično povišan krvni tlak, ki velja za »tihega ubijalca« in enega od glavnih dejavnikov tveganja za srčno-žilna obolenja.

O blagodejnem vplivu na srce in ožilje je mogoče govoriti tudi pri hibiskusu. Ta pomaga pri zniževanju krvnega tlaka. Poleg tega pa je lahko koristen tudi za uravnavanje holesterola.

K ublažitvi negativnih učinkov stresa pripomorejo tudi snovi, ki se skrivajo v delih mladega ovsa. Gre za snovi, ki podpirajo delovanje živčnega sistema. Tako posredno omogočajo precej bolj umirjen, obvladan odziv na stresne dejavnike, ki se jim je  danes zaradi hitrega vsakodnevnega tempa skorajda nemogoče popolnoma izogniti.

Koprive lahko pomagajo pri težavah s prostato, na primer pri t. i. benigni heperplaziji prostate (otekanje prostate, ki ni povezano z rakom, vendar lahko povzroča zelo neprijetne simptome, ki so običajno posebno izraziti med uriniranjem). Predvsem v listih koprive je mogoče najti snovi, ki zmanjšajo otekanje prostate. Koprive obenem vsebujejo snovi, ki pomagajo pri uravnavanju moških hormonov, vključno s testosteronom, in ki so koristne za dolgoživost ter libido.

Moške, ki se spopadajo z erektilno disfunkcijo, bodo zagotovo posebno navdušile lastnosti damiane. V delih te rastline se skrivajo snovi, ki spodbujajo nastajanje dušikovega oksida, ki je zelo pomemben za ohranjanje erekcije, pomaga pa tudi pri težavah z nizkim libidom.

Nato pa je tu še velikocvetni vimček, ki se v prehranskih dopolnilih pogosto kombinira z damiano in ki ga nekateri imenujejo kar naravna viagra. Podobno kot damiana lahko tudi velikocvetni vimček pomaga pri težavah s spolno slo in erekcijo.

NAJNOVEJŠE