DomovEkologija & OkoljeNad prehlad z glino

Nad prehlad z glino

Jesen in zima – pravljični čas, čas za družino, počitek in debele nogavice. Čas, ko zaživijo trije dobri strici, in čas prehladov in gripe. Žal je pred nami tudi čas, ko je prehladov največ, čeprav so raziskave dokazale, da mraz ne povzroča prehlada. Ker pa večkrat pozabimo na telesno dejavnost, svežo in zdravo prehrano, prehiti nas čas, noči so daljše in zrak suh, je to idealen čas za viruse in bakterije.

- Oglas -

Obstaja kar nekaj načinov, kako si lahko sami pomagamo v času prehlada in lažje oblike gripe. Zdravila namreč olajšajo simptome, vendar ne pozdravijo same bolezni. Poslušajmo svoje telo, saj nam ne laže. Poslušajmo naše babice.

Simptomi

Kako vemo, kdaj je prehlad in kdaj gripa? Kadar občutimo zamašen nos, boleče grlo, smrkanje, kašljanje v zgornjih dihalnih poteh, potem gre običajno za prehlad. Ko pa vse to spremljajo še visoka vročina nad 38,5 stopinj, glavobol, bolečine v mišicah, driska in slabost, potem gre verjetno za gripo.

Prehlad lahko zdravimo sami, pri gripi pa je obvezen posvet tudi z osebnim zdravnikom.

- Oglas -

Glina – moja prva pomoč

Gina je čistilna, zato je v času prehladov skoraj obvezen pripomoček v domači lekarni. Če smo zamudili preventivno čiščenje z glinenim napitkom, poskušajmo z glino hitreje okrevati. Spodaj je nekaj preizkušenih nasvetov glede uporabe gline, ki lahko to nadležno in pogosto bolezen preženejo.

Preventiva

Pitje gline je super preventiva, saj glina prečisti telo strupov, ki se nalagajo, in omogoči večjo in hitrejše absorpcijo hranljivih snovi, ki jih dobimo v hrani. Prav tako je glina polna mineralov, ki omogočajo hitrejšo regeneracijo celic in posledično hitrejše okrevanje.

Priprava glinenega napitka je preprosta. V kozarec stresemo 1 žličko prečiščene gline v prahu in zalijemo z 2 dcl vode. Premešamo ter pustimo nekaj ur ali kar vso noč, da se glina usede na dno. Zjutraj spijemo glineno vodo (brez usedline) kar na tešče. To ponavljamo 21 dni, nato naredimo 7-dnevni premor in ponovimo 21 dni.

Glinenega napitka ne pijemo, kadar jemljemo antibiotike, pri drugih zdravil pa naredimo nekajurni razmik med zdravilom in glino (zato, da glina ne očisti zdravila iz telesa). Prav tako je super glineni napitek začeti pripravljati ob polni ali prazni luni, saj je tako učinek še večji!

- Oglas -

Izpiranje nosu z glino

Z glinenim napitkom si lahko izpiramo tudi nos. Pripravimo ga enako, le da si nosnice izpiramo dva- do trikrat na dan in vsako nosnico petkrat. Zapremo eno nosnico in skozi drugo potegnemo glineno vodo. Pri zelo izsušenih nosnicah lahko v pripravek kanemo tudi kapljico olivnega olja.

Vneto grlo in grgranje gline

Pri vnetem grlu lahko glineni napitek tudi grgramo. To ponavljamo večkrat na dan po eno minuto.

Glinene obloge

Glino lahko uporabljamo tudi kot oblogo, in sicer si pripravimo 1–2 centimetra debelo oblogo z mešanico gline in vode (ali pa kupimo že pripravljeno oblogo). Glineno oblogo si lahko polagamo na grlo pri vnetju, na nosnice, pri zaprtih dihalnih poteh in na pljuča. Za uporabo na pljučih jo prej obvezno segrejmo (glino pripravimo s toplo vodo ali jo segrejemo nad kozico s paro). V vseh primerih jo imamo na mestu 1–3 ure, nato menjamo.

Zelo priporočljivo pa je glino uporabljati tudi na stopalih. Ko je namazana na stopalih, glina prizemljuje z energijo zemlje, blaži vročino in odpira dihalne poti. Glina, namazana na stopalih, črpa kri v stopala, kar pospeši kroženje in posledično čiščenje. Prav tako je na stopalih več kot 2000 por, kar omogoča hitrejše čiščenje telesa, kot če je glina položena kamor koli drugam. Priporočajo pa jo tudi refleksoterapevti, saj je na stopalih največ refleksnih točk, kar omogoča povezavo z vsemi notranjimi organi, ki telo povežejo v celoto.

Pripravimo jo zelo preprosto – glino zmešamo z vodo in jo namažemo na podplate, lahko tudi za 30 minut ali celo eno uro. Ko se posuši, jo obvezno odstranimo ali zamenjamo. V glino lahko dodamo tudi pol žličke naribanega ingverja ali česna, kar še dodatno poveča delovanje (lahko se celo zgodi, da po kakšni uri dobimo zadah po česnu).

Glina proti prehladu in drugim jesenskim težavam

Drugi recepti iz domače lekarne

Kot sem že omenila, obstaja kopica receptov iz domače lekarne, ki jih je pametno preizkusiti. Domača lekarna namreč resnično ne more škodovati, lahko pa zelo pomaga.

Ena izmed priporočil naših babic je česen. Strok česna na dan uničuje bakterije, varuje pred virusi in glivami, pomaga pri težavah s prebavo, zmanjšuje nevarnost srčnega napada in preprečuje gnitje v črevesju. Načinov uporabe česna je veliko, eden izmed njih pa je, da strok česna vzamemo v usta in vdihujemo njegove hlape v grlo. Ko postane prehudo, ga prežvečimo in pogoltnemo z veliko vode.

Ingver je še eno v vrsti pomembnih priporočil. Odličen je za želodec in črevesje. Nastrgan ingver, ki ga zaužijemo po obroku, pomaga odmašiti zamašene dihalne poti. Zelo priporočljivo je pitje ingverjevega čaja: polovico žličke nastrganega ingverja prelijemo z 2 dcl vroče vode. Ingver pomaga zavirati kašelj, sprosti sapnice in olajša dihanje.

Ameriški slamnik je odlična preventiva v času prehladov in gripe. Številne študije so pokazale, da lahko njegovo uživanje okrepi delovanje imunskih belih krvnih celic, ki se bojujejo proti vnetjem oziroma napadajo viruse in bakterije, ki so zašli v telo. Ga pa vsake 3 tedne zamenjamo z novim zeliščem, saj lahko izgubi učinkovitost. Pripravimo si ga trikrat na dan po 1 skodelico (ne več kot 200 mg na dan).

Aromaterapija in eterična olja niso nekaj novega, nov trend, kot radi hitro pripomnimo. Eterična olja imajo zelo močno delovanje in so lahko v času prehladov in gripe zelo dobrodošla pomoč za lajšanje težav. Z eteričnimi olji si lahko pripravimo napitek za grgranje tako, da v dcl tople vode kanemo 2 kapljici eteričnega olja limone. Pripravimo pa si lahko tudi inhalacije z litrom vroče vode in 3 kapljicami eteričnega olja cedre. Zelo priporočljiva je tudi uporaba eteričnih olj na glinenih podstavkih (lahko so glinene kroglice, obkladki ali aroma podstavki za eterična olja), v katere kanemo 5 kapljic eteričnega olja in čim pogosteje vdihavamo.

C-vitamin: Ne pozabimo, da je pri prehladu in gripi obvezen vnos C-vitamina, ki pa ga brez večjih težav dobimo v naravni obliki z uživanjem pomaranč, grenivk, granatnega jabolka, manga, ananasa peteršilja, hrena, brokolija, cvetače, paradižnikovega soka in paprike. To je le nekaj idej, kjer se skriva bogat vir C-vitamina, še daleč pa to ni končni seznam živil. Pripravimo si lahko smutije, zelenjavne sokove ali solate.

Ogrevanje suši našo sluznico

Najpomembnejša v našem telesu je voda. Ne pozabimo, da je naše telo sestavljeno predvsem iz vode, vsi naši procesi potekajo na osnovi vode (limfni in krvni sistem). Če v telesu ni dovolj tekočine, se odpadni strupi in virusi ne morejo očistiti iz telesa! Zato je v času prehlada in gripe treba povečati količino tekočine v telesu z 2 litrov na vsaj 3 litre na dan. Tako se bodo virusi s potenjem in vodo ostranili iz telesa, okrevanje pa bo hitrejše.

Ko je mrzlo, je druženje ob toplem kurišču ali radiatorju odlična ideja, vendar vsa grelna telesa našo sluznico sušijo. Ogenj sicer malo manj, radiatorji in kaloriferji pa so za hitrejše okrevanje v zimskem času največja grožnja. Zato čez radiator položimo mokro brisačo ali pa na štedilnik postavimo velik lonec z vodo in vodo počasi vremo. V vodo lahko dodamo tudi eterična olja in tako dodamo vrednost pri vlaženju zraka. Prav tako je pomembno, da prostor vsaj enkrat na dan dobro prezračimo in vanj spustimo svež zrak. Dihanje bo lažje, okrevanje pa veliko hitrejše.

Zlato pravilo pa je počitek. Ko ni časa za počitek – telo poskrbi, da se najde. S počitkom omogočimo, da se funkcije v telesu posvetijo preganjanju virusov in bakterij in ne hoji, stresu itd. Počitek je številka ena in brez tega je okrevanje daljše za dva dni! Nedavne študije so dokazale, da premalo spanja povzroči upad imunskega sistema za kar 30 %. To pa je že dovolj velik razlog, da poskrbimo, da naše telo v miru okreva in da se povrne energija, ki smo jo izgubili.

ZANIMIVOSTI

  • V Sloveniji vsako leto za gripo zboli več kot 60.000 ljudi.
  • Obstaja več kot 200 virusov iz skupine prehladov, ki jih ljudje širimo po zraku ali z dotiki.
  • Gripo povzroča poseben virus, posledica pa je resna bolezen – visoka vročina, močan glavobol, resne bolečine v mišicah in kašelj.
  • Tablete za prehlad in gripo lahko le pomagajo olajšati simptome, vendar ne skrajšajo trajanja bolezni in ne pozdravijo.
  • Večina prehladov se pozdravi v sedmih do desetih dneh.
  • Prehlade in lažje oblike gripe lahko zdravimo sami, za težje oblike gripe (vročina nad 38 stopinj) pa je treba obiskati zdravnika.
  • Mraz dokazano ne povzroča prehlada.
  • Pravilno se useknemo najprej skozi eno nosnico in nato skozi drugo – nežno! V nasprotnem primeru lahko ustvarimo pritisk, ki potisne viruse in bakterije v sinuse!
  • Stres dokazano poveča možnost za nastanek prehlada ali gripe.
- Oglas -

NAJNOVEJŠE