DomovEkologija & OkoljeJesenska zelišča in pripravki: Jesenska vresa, velecvetni lučnik in lakota

Jesenska zelišča in pripravki: Jesenska vresa, velecvetni lučnik in lakota

V mesecu septembru je narava bogata in polna zdravilnih rastlin. Med drugimi nas obdari tudi z jesensko vreso, velecvetnim lučnikom in lakoto. Številne pripravke lahko iz njih naredimo kar sami v domači kuhinji in s tem poskrbimo za zalogo v naši domači lekarni. Tako bomo imeli, za naše dobro počutje, dragoceno pomoč iz narave, kar na dosegu roke.

- Oglas -

Zdravilne rastline so odlično darilo narave, ki nam lahko pomaga izboljšati marsikatero našo težavo. Zavedati pa se moramo, da vse rastline nimajo enakega vpliva na vsakega izmed nas. Odvisno je od posameznikovega splošnega zdravstvenega stanja, zato je pred uporabo pripravkov iz njih priporočljiv posvet z osebnim zdravnikom, ki nam bo svetoval uporabo glede na naše osebno zdravstveno stanje.

Temu primerno nato uporabljamo pripravke za zunanjo ali notranjo uporabo. Za nekaj podrobnejših informacij o samih zdravilnih rastlinah pa smo povprašali zeliščarko in fitoterapevtko Špelo Sodin z zeliščne kmetije Gorska roža. Z nami je delila tudi nekaj preprostih, a nadvse koristnih receptov za pripravo dobrodejnih pripravkov, da si jih bomo lahko pripravili kar sami doma.

Jesenska vresa (Calluna vulgaris)

Jesenska vresa (Calluna vulgaris)

Zdravilni učinki

Te nizke polgrmičke z rožnato vijoličnimi cvetovi bomo najlažje srečali med sprehodi po gozdnih poteh. Zato lahko na sprehodih v mesecu septembru mimogrede naberemo še nekaj cvetočih vejic. Pazimo le, da ob nabiranju ne bodo mokre in da jih ne odtrgamo preveč. Nabiramo namreč samo zgornje dele cvetočih poganjkov, dolžine med 5–10 cm. Uporabljamo pa lahko svežo ali posušeno vreso. Morda jesensko vreso največkrat uporabimo kot dekoracijo v obliki jesenskega šopka na naši mizi in niti ne pomislimo, da v sebi skriva veliko več.

- Oglas -

V ljudski medici je namreč že stara znanka. Znana predvsem kot odličen diuretik in antiseptik sečnih poti. Zato je odlična pri težavah z ledvicami in vnetju mehurja ter sečil. Poleg tega, da pospeši odvajanje vode, pripomore tudi k izločanju žolča iz našega organizma ter nekoliko poveča znojenje. Posledično poskrbi za odvajanje strupov iz našega telesa. Pri uporabi bodimo previdni in ravnajmo v skladu z našimi težavami. Uživanje pripravkov iz jesenske vrese lahko povzroči oženje ožilja, kar lahko privede do povišanja krvnega tlaka.

Povrhu vsega pa deluje tudi razkuževalno na kožo. Zato je odlična za rane in druge poškodbe na koži. Pri marsikom blagodejno deluje tudi pri težavah s prhljajem, luskavici ali srbečici. Z njo lahko poskrbimo tudi za kakovostnejši spanec. Svoji mešanici najljubšega domačega čaja, ki si ga pripravimo pred spanjem, dodajmo še nekaj vrese in čarobni napitek nas bo ponesel v miren in globok spanec.

Pripravki iz jesenske vrese za naravno lajšanje težav

Iz vrese si lahko pripravimo čaj na dva načina.

Prevretek pripravimo tako, da dve čajni žlički zdrobljene sveže ali posušene jesenske vrese prelijemo z 250 ml vode in pustimo vreti 5 do 8 minut, nato čaj precedimo. Pijemo po 2 skodelici na dan. “Prevretek pijemo ob vnetju mehurja in sečil, pri težavah z izločanjem žolča in boleznih ledvic – če imamo kronične težave z ledvicami, se pred uporabo obvezno posvetujemo z zdravnikom. Ohlajen čaj lahko uporabimo tudi za razkuževanje kože pri srbenju in luskavici in za izpiranje vnetih oči.”

- Oglas -

Poparek pripravimo tako, da dve čajni žlici zdrobljene sveže ali suhe jesenske vrese prelijemo z 250 ml vroče vode in pustimo stati 5 do 8 minut, nato čaj precedimo. Pijemo do 3 skodelice na dan. “Poparek pijemo za pospeševanje izločanja vode iz telesa in izboljšanje spanja.”

Velecvetni lučnik (Verbascum densiflorum ali Verbascum thapsiforme)

Velecvetni lučnik (Verbascum densiflorum ali Verbascum thapsiforme)

Zdravilni učinki

Najbolje bo, če se bomo nabiranja čudovitih rumenih cvetov lučnika lotili ob suhem in sončnem vremenu. V zeliščarstvu se uporabljajo tudi listi in korenine. “Tradicionalno cvetove sušimo na prepihu, do konca pa jih posušimo v sušilniku ali pečici. Takoj, ko je cvetje suho, ga shranimo v kozarcih. Suho cvetje je zelo občutljivo na vlago in svetlobo, zato ob nepravilnem shranjevanju počrni in postane manj vredno.” Velecvetni lučnik uporabljamo za zdravljenje bolezni dihal. Pomaga pri hripavosti, kašlju ter tudi bronhitisu in astmi. Čaj naj bi pripomogel tudi k zniževanju povišane telesne temperature pri gripi.

Pripravki iz velecvetnega lučnika za naravno lajšanje težav

Čaj iz cvetov lučnika se pripravlja kot poparek. Dve čajni žlički posušenih cvetov prelijemo z 250 ml vroče vode. Tako pustimo stati 5 do 8 minut, nato precedimo. Lahko pa pripravimo tudi kot hladni namok – sploh, kadar je v kombinaciji s slezom in islandskim lišajem.

Sirup iz cvetov lučnika pripravimo tako, da po plasteh nalagamo plast sladkorja ali medu in plast lučnika. Postopek je enak kot pri izdelavi sirupa iz smrekovih vršičkov. “Sirup je odličen pri težavah s pljuči, sploh, kadar so težave z bronhitisom, astmo ali težave s pljuči pri kadilcih.”

Lučnikovo olje pripravimo tako, da napolnimo eno tretjino kozarca z lučnikovimi cvetovi, prelijemo s hladno stiskanim oljem, pustimo stati na sobni temperaturi in v senci nekje 4 tedne, nato precedimo in olje uporabljamo pri težavah s hemoroidi.

Lakota (Galium mollugo)

Lakota (Galium mollugo)

Zdravilni učinki

“Poznamo več vrst lakote. Navadna lakota (Galium mollugo), plazajoča lakota (Galium aparine) in bela lakota (Galium album) ter prava lakota (Galium verum). Prve tri lakote cveto belo in se bolj plazijo po travnikih, prava lakota pa cveti rumeno in ima majhne, bolj bodičasto oblikovane liste. Najpogosteje se v zeliščarstvu uporablja rumena prava lakota.” Najuspešnejša je v boju pri kožnih težavah (pordela koža, vnetja, rane, izpuščaji …) in težavah s sečili.

Pripravki iz prave lakote za naravno lajšanje težav

Čaj pripravimo kot poparek, kjer žlico lakote za 3 do 10 minut prelijemo s skoraj vrelo vodo. Pijemo topel čaj, 2 ali 3 skodelice na dan. “Čaj pijemo predvsem ob težavah z ledvicami in mehurjem ter ob vodenici, saj pospešuje izločanje vode iz telesa in deluje protivnetno. Odlična je tudi kot podpora delovanju jeter.”

Oljni izvleček (macerat) pripravimo tako, da v steklen kozarec na drobno narežemo svežo pravo lakoto in jo prelijemo z oljčnim oljem. Po treh do štirih tednih maceriranje precedimo in pridobljen macerat hranimo v temni steklenici. “Uporabimo ga za ekceme, luskavico in druge težave s kožo. Iz macerata pa si lahko naredimo tudi mazilo.”

Mazilo: Potrebujemo 100 g macerata prave lakote in 10–15 g čebeljega voska, ki ga segrejemo nad vodno kopeljo. Ko se vosek raztopi, dodamo macerat in dobro premešamo. Tekoče mazilo vlijemo v čisto stekleno embalažo. Uporabimo ga po potrebi pri težavah s kožo.

- Oglas -

NAJNOVEJŠE