Virusi ne trkajo, ampak preprosto vstopijo, in to pogosto v najbolj neugodnem trenutku. Toda če jih že v »predsobi« pričaka močna obrambna linija, hitro dojamejo, da vaše telo ni najbolj gostoljubno okolje. Tako se poslovijo precej hitreje, kot bi se sicer, posledično pa povzročijo bistveno manj škode.
1. Obarvajte svoje dni v rumene odtenke
Sonce in kurkuma sta odlična kombinacija za zaščito pred virusi. Sončni žarki so seveda pomembni zaradi spodbujanja tvorbe vitamina D v našem telesu – vitamina, ki je med drugim nujen tudi za močan, na boj z virusi dobro pripravljen imunski sistem. Če ima telo na voljo dovolj vitamina D, se zmanjša tveganje za okužbe zgornjega dela dihal. Po drugi strani pa lahko pomanjkanje omenjenega vitamina poveča tveganje za tovrstne okužbe. Pozimi se sicer ni priporočljivo zanašati samo na sončne žarke oziroma na naravno tvorbo vitamina D, ampak je dobro uporabljati tudi prehransko dopolnilo. Priporoča se uporaba dopolnila, ki vsebuje vitamin D3, saj je pri tej obliki zagotovljena optimalna absorpcija. Kurkuma pa je koristna zaradi protivnetnega in protivirusnega delovanja. Kurkumin, najpomembnejša snov v kurkumi, lahko med drugim upočasni podvajanje virusov, ki povzročajo gripo, koristen pa je tudi za zaščito pred bronhitisom.
2. Spodbudite razmnoževanje koristnih bakterij v črevesju
Če v črevesju prevladajo škodljivi mikroorganizmi, je ena od posledic običajno tudi oslabitev imunskega sistema, ki se tako težje spopade z virusi. To je povezano s tam, da lahko večino imunskih celic najdemo prav v črevesju. Skrb za uravnovešen črevesni mikrobiom bi morala biti zato ena od vaših prioritet. Priporoča se redno uživanje fermentiranih živil oziroma napitkov, pogosto pa je lahko koristno tudi probiotično prehransko dopolnilo.
3. Podprite svoj imunski sistem s cinkom
Ste morda malce zanemarili skrb za imunski sistem, zdaj pa so vas presenetili simptomi prehlada? Ni še prepozno. Priporočljivo je, da začnete najpozneje v roku 24 ur od pojava prvih simptomov uporabljati prehransko dopolnilo s cinkom. To lahko skrajša čas trajanja prehlada, cink pa je obenem koristen za ublažitev simptomov. Seveda pa se lahko cink dodaja tudi preventivno.
4. Izkoristite moč jagodičevja
Jagodičevje je izvrsten vir polifenolov, močnih antioksidantov, ki so med drugim zelo pomembni za optimalno delovanje imunskega sistema. Poleg standardnih vrst jagodičevja (borovnice, robide, jagode itn.) so koristni tudi plodovi nekaterih rastlin. Posebno dobra izbira so bezgove jagode. Teh sicer ne smemo uživati surovih, vendar lahko iz njih izdelamo zelo dragocene pripravke za krepitev imunskega sistema, na primer sirup ali tinkturo. Tudi pripravki iz bezgovih jagod vsebujejo veliko polifenolov. Podobno kot cink so koristni tako preventivno kot za ublažitev simptomov virusnih okužb in skrajševanje časa bolezni.
5. Okrepite naravno imunsko zaščito z zelišči
Pripravki iz ameriškega slamnika so ena od najboljših naravnih možnosti za krepitev imunskega sistema. Ameriški slamnik lahko tako močno zmanjša možnost za to, da zbolite. Seveda pa so na voljo tudi pripravki iz drugih rastlin, ki se lahko pohvalijo s podobnimi učinki. Mednje spadajo tudi pripravki iz justicije (Andrographis paniculata), rastline, ki je znana tudi kot indijski slamnik. Uživate jih lahko preventivno ali kot pomoč pri hitrejšem premagovanju okužbe. Justicija lahko uspešno ublaži simptome, kot so kašelj, bolečine v žrelu, izcedek iz nosu in povišana telesna temperatura. Posebno koristna je lahko kombinacija justicije in sibirskega ginsenga, ki je prav tako znan po pozitivnem vplivu na imunski sistem.
6. Uživajte šitake – odličen vir betaglukanov
Betaglukani spadajo med naravne polisaharide. Tudi v tem primeru gre za snovi, ki jih je imunski sistem zelo vesel, saj sodelujejo pri krepitvi naravne obrambe. Eden od najboljših virov so šitake, iz katerih lahko pripravite zelo okusne, z azijsko kulinariko navdihnjene jedi, na primer pražene rezance z zelenjavo in šitakami. Priporočamo, da vključite vsaj eno od vrst zelenjave, ki jih uvrščamo med križnice (brokoli, zelje, ohrovt itn.), saj so tudi križnice zelo koristne za zaščito pred okužbami. Pozabiti ne smete niti na česen, ki aktivira celice ubijalke v našem telesu, torej eno od najpomembnejših skupin imunskih celic. Za piko na i pa posrbijo kvasni kosmiči, ki so prav tako dragocen vir snovi za učinkovitejšo imunsko obrambo.
7. Kakovosten spanec naj bo prioriteta
Pomanjkanje spanja je pogosto krivo za občutno oslabitev imunskega sistema. Med spanjem se namreč sproščajo snovi, ki pomagajo pri uravnavanju imunskega odziva in preprečevanju okužb. Če svojemu telesu odrekate spanec, se torej verjetnost za virusne okužbe poveča. S pomočjo ene od študij, ki so se ukvarjale s povezavo med imunskim sistemom in spanjem, je bilo ugotovljeno, da je pri ljudeh, ki spijo manj kot 7 ur na noč, tveganje za virusna obolenja kar približno trikrat večje kot pri ljudeh, ki v povprečju spijo 7 ur na noč ali več. Če zvečer težko zaspite, si lahko pomagate z baldrijanom, magnezijem ali s pripravki iz rastline, ki je znana kot kava kava (Piper methysticum).