Želodčne težave so lahko simptom resnejših bolezni, na primer Crohnove bolezni ali ulceroznega kolitisa (obe diagnozi spadata med kronične vnetne črevesne bolezni). Če se spopadate z resnejšimi želodčnimi težavami, ki jih spremljajo tudi simptomi, kot so hude bolečine v trebuhu, kri v blatu in dlje časa trajajoča diareja, je vsekakor smiselno, da se čim prej obrnete na zdravnika. Po drugi strani pa lahko blažje želodčne težave rešite kar sami. Pogosto gre namreč za posledico nepravilne prehrane. Sprememba prehrane lahko torej poskrbi za odpravo simptomov.
Najpogostejši krivci za želodčne težave
- OCVRTA HRANA: Živila, ki vsebujejo zelo veliko maščob, zlahka preobremenijo želodec in privedejo do neprijetnih simptomov. Največ težav povzročajo ocvrte jedi, vendar morate biti pazljivi tudi pri drugih živilih, ki že sama po sebi vsebujejo zelo visok delež maščob (mastni kosi mesa, maslo, margarina ipd.).
- MLEKO IN MLEČNI IZDELKI: Ta skupina živil je še posebej problematična za osebe z laktozno intoleranco, vendar lahko mleko in mlečni izdelki negativno vplivajo tudi na druge osebe z malce bolj občutljivim želodcem.
- PIKANTNE JEDI: Kapsaicin, najpomembnejša sestavina v čilijih, ki se pogosto uporabljajo za izdelavo pikantnih začimb in omak, je po eni strani zelo koristen. Gre namreč za snov, ki je znana po protibolečinskem in protivnetnem delovanju. Vendar je lahko prav kapsaicin žal kriv za razdražen želodec oziroma za različne želodčne težave, še posebej če pikantne jedi uživate zelo pogosto. Kapsaicin namreč draži želodčno sluznico.
- ČEZMEREN VNOS SOLI: Eden izmed razlogov, zaradi katerih bi se morali izogibati čezmernemu vnosu soli, je povezan z vplivom natrija na želodec. Prevelika količina natrija lahko poškoduje želodčno sluznico. Čezmeren vnos soli in s tem natrija lahko poveča tveganje za želodčne razjede in celo za raka želodca.
- UMETNA SLADILA: Za želodec – pa tudi za prebavni sistem nasploh, še posebej za črevesni mikrobiom – so lahko zelo problematične tudi snovi, kot so sorbitol, ksilitol, sukraloza in aspartam. Gre za snovi, ki jih uvrščamo med umetna oziroma brezkalorična sladila. Pogosto se uporabljajo v žvečilnem gumiju, nizkokaloričnih napitkih ipd.
- ENERGIJSKI NAPITKI: Umetna sladila se pogosto znajdejo tudi v energijskih napitkih, vendar to ni edini razlog, zaradi katerega tovrstni napitki niso najboljši za vaš želodec. Precej škode lahko povzročijo tudi velike količine niacina (vitamin B3), ki so običajno uporabljene pri izdelavi energijskih napitkov. Nato pa je tu še kofein, za katerega je znano, da draži želodec (tako morate biti pazljivi tudi pri kavi).
- ALKOHOL: Želodčne težave so pri ljudeh, ki uživajo veliko alkohola, nadpovprečno pogoste. Alkohol lahko povzroči tako akutne kot kronične težave z želodcem.
- ČOKOLADA: Kombinacija velike količine sladkorja in maščob ter laktoze, ki je značilna za mlečno čokolado, je vse prej kot ugodna za vaš želodec. Precej boljša izbira je temna čokolada s čim manjšim deležem maščobe, seveda pa morate biti tudi tu pozorni na količino.
- GAZIRANE PIJAČE: Previdni morate biti tudi pri gaziranih pijačah, vključno z gazirano vodo. Pretiravanje s tovrstnimi pijačami lahko namreč privede do kopičenja ogljikovega dioksida v vašem prebavnem traku, ena od možnih posledic pa je tudi razdražen želodec.
Za želodčne težave so lahko problematična tudi živila, ki veljajo za zdrava
Žal so lahko za želodčne težave kriva tudi živila, ki so v osnovi zelo zdrava za nas, saj vsebujejo veliko koristnih snovi. Mednje denimo spadajo citrusi, ki so problematični predvsem zaradi visokega deleža kisline.
Med pogoste krivce za želodčne oziroma prebavne težave spadajo tudi stročnice in križnice (zelje, brokoli, brstični ohrovt itn.). Težave so med drugim povezane z visoko vsebnostjo vlaknin. Vlaknine so seveda zelo zdrave, vendar to ne pomeni, da lahko pri količine pretiravate, še posebej če ste doslej uživali zelo malo vlaknin. Priporočamo postopno povečevanje količine.
Pri stročnicah pomaga namakanje pred kuhanjem (najmanj 4 ure) in menjava vode med samim kuhanjem. Tveganje za želodčne težave po uživanju križnic pa lahko zmanjšate tako, da jih pred zaužitjem vedno toplotno obdelate.
Dodatni nasveti za želodcu prijazno prehranjevanje
- Uživajte manjše porcije.
- Vsak grižljaj dobro prežvečite.
- Po malce obilnejšem obroku pojdite vsaj na kratek sprehod (nasploh se izogibajte ležanju neposredno po obroku).
- Vedno jejte v mirnem okolju, sede.
- Pomagajte si pripravki iz zelišč in začimb, ki pomirjajo želodec (ingver, aloe vera, sladki koren, grenčice, bazilika itn.).