Vas zanima, kako poskrbeti za svojo kožo na naraven način? Želite izdelek, ki je blag, vendar hkrati učinkovit? Potem je ognjičevo mazilo morda točno tisto, kar potrebujete. Ognjič je že stoletja poznan po svojih zdravilnih lastnostih in je naravna rešitev za številne težave s kožo.
Kaj bomo dodali v ognjičevo mazilo?
Kot osnovo za pripravo ognjičevega mazila smo uporabili 90 % rastlinskega olja oz. macerata ognjiča ter ga zgostili in emulgirali z 10 % čebeljega voska. V kozmetiki se čebelji vosek uporablja izredno pogosto, sploh v balzamih za ustnice in kremah za roke pa tudi v ličilih in drugi kozmetiki.
Čebelji vosek ima protibakterijsko delovanje, vsebuje antioksidante, zaradi vsebnosti vitamina A pa spodbuja rast novih celic. Blaži vnetja, kožo pa naredi mehkejšo, saj vzdržuje njeno vlažnost. Ognjičev macerat je popolnoma posvečen koži. Je tako nežen, a učinkovit, da se pogosto uporablja v otroški kozmetiki. Blagodejno vpliva na razdraženo kožo in vnetja, zaradi regenerativnih učinkov pa pospešuje celjenje opeklin (tudi sončnih) in brazgotin. Je obvezna sestavina izdelkov, namenjenih kožnim težavam, kot je seboroični dermatitis. Pogosto se uporablja v izdelkih za nego ustnic, sploh občutljivejših na mraz in sonce.
Uporaba pri različnih kožnih težavah
Ognjičevo mazilo je izjemno vsestransko in ga lahko uporabljate za številne kožne težave. Ali imate ekcem, dermatitis ali akne? Ognjičevo mazilo lahko pomaga ublažiti simptome in izboljšati stanje kože. Poleg tega ga lahko uporabite za zdravljenje pikov insektov, saj blaži srbenje in zmanjšuje oteklino.
Recept in postopek izdelave
Sestavine (za 30g):
- 30 g macerata ognjiča,
- 3 g čebeljega voska,
- 5 kapljic eteričnega olja palmarose,
- 3 kapljice eteričnega olja mire.
Priprava:
Za pripravo ognjičevega mazila uporabimo metodo vodne kopeli, s katero bomo olja nežno stopili v tekoče stanje, obenem pa se bodo med seboj lepo premešala. Uporabimo dve posodi, večjo in manjšo. V večjo natočimo vodo in jo postavimo na zmeren ogenj. Manjšo posodo postavimo na večjo tako, da bo para, ki bo nastala, ko se bo voda segrela, počasi segrevala zgornjo, manjšo posodo. V tej posodi nad vodno kopeljo stopimo čebelji vosek, ki mu naprej dodamo macerat ognjiča. Lahko tudi mešamo, da se sestavine med seboj povežejo, vendar ni nujno. Čisto na koncu dodamo še eterični olji, premešamo in mešanico prelijemo v čiste kozarčke.
Shranjevanje in rok trajanja ognjičevega mazila
Da bo vaše ognjičevo mazilo dolgo uporabno, ga hranite na suhem in hladnem mestu, stran od neposredne sončne svetlobe. Rok trajanja doma narejenega mazila je običajno od šest mesecev do enega leta, odvisno od sestavin. Če mazilo začne spreminjati barvo ali vonj, je čas, da ga zavržete in pripravite novega.