DomovLepota & KozmetikaNaravna nega kože: rane, praske, piki, podplutbe

Naravna nega kože: rane, praske, piki, podplutbe

Koža je naš največji organ, ki varuje vse druge organe v telesu ter opravlja raznovrstne naloge: s kožo uravnavamo telesno temperaturo, izločamo toksine, se ščitimo pred mehanskimi poškodbami in vdorom mikrobov, sintetiziramo vitamin D in čutimo.

- Oglas -

Poleti več poškodb kože

Poleti je naša koža bolj izpostavljena vplivom okolja kot v hladnejšem delu leta, ko je varno skrita pod oblačili. Poleti se lahko naužijemo sončnih žarkov in kožo pošteno »prezračimo« in to marsikomu dobro dene, še posebej ljudem z atopičnim dermatitisom, katerih koža se običajno na soncu in ob morju čudežno uredi. Po drugi strani pa je sonce (poleg vseh odličnih učinkov na zdravje, ki jih ima) žal tudi krivec številka ena za prehitro staranje kože in nastanek gub. Ampak o tem in sončnikih, ki so jih nosile bledolične gospodične, kdaj drugič.

Praske

Praske, piki žuželk, odrgnine …

Današnja tema so poletne ranice, praske, piki in odrgnine. Za regeneracijo po vsaki poškodbi koža potrebuje kakovostno nego. Z zdravilnimi in aromatičnimi rastlinami to ni nemogoča naloga, saj nam je na voljo zakladnica hidrolatov, maščobnih in eteričnih olj, izlužnin in gelov. Vsi ti materiali tvorijo čudovito in naravno aromakozmetiko, ki postaja v Sloveniji vedno bolj priljubljena. Pa si poglejmo, kaj naj se v primeru prask, pikov, odrgnin in podplutb znajde v aromaterapevtovi prvi pomoči. Najprej pa nekaj osnovnih pojmov:

Rana je stanje, ko so plasti kože poškodovane. Med seboj se rane razlikujejo, zato je različna tudi njihova oskrba. Glede na nastanek ločimo akutne in kronične rane. Akutne rane so običajno posledica poškodb in se zacelijo najpozneje v nekaj tednih. Najpogostejše akutne rane so praske, odrgnine, ureznine, vbodnine, zelo pogosto pa tudi opekline. Za razliko od akutnih ran se t. i. kronične rane ne zarastejo v nekaj tednih. Poznamo štiri faze zaraščanja rane (krvavitev, vnetje, rast celic, epitelizacija) in te faze potekajo gladko in povezano. Celjenje je zaključeno v nekaj dneh do nekaj tednih. Na hitrost celjenja ran vpliva splošno stanje telesa in pri zdravih ljudeh načeloma poteka brez težav.

- Oglas -

Aromaterapija ranicam priskoči na pomoč z eteričnimi olji in hidrolati, ki delujejo:

  • antiseptično,
  • protivnetno,
  • regenerativno.

Vendar pa moramo vedeti tudi to, katera eterična olja in hidrolati so primerni tudi za nanos na kožo in nimajo neželenih stranskih učinkov. Oziroma v praksi: čeprav ima eterično olje klinčkov močen protimikroben učinek, je manj primerno za dermalno rabo, ker lahko na kožo deluje dražilno.

Odrgnine in praske

Če se podajate v gozd, je najboljša preventiva, da si oblečete dolge hlače in se tako (vsaj malo) mehansko zaščitite pred odrgninami in tudi pred piki. Če pa je bila škoda že narejena, je najbolj pomembno, da uporabite pripravek, ki deluje ANTISEPTIČNO IN PROTIMIKROBNO. Za prvo pomoč pri oskrbi odrgnin in prask so odlični hidrolati, pazite le, da so kakovostni in mikrobiološko neoporečni!

V ta namen so še posebej zaželeni hidrolati:

- Oglas -
  • prave sivke (Lavandula angustifolia),
  • lavandina(Lavandula intermedia),
  • pelargonije (Pelargonium graveolens),
  • rmana (Achillea millefolium),
  • smilja (Helichrysum italicum).

Najbolje je imeti stekleničko kakovostnega hidrolata v razpršilki s seboj na potepih in se v primeru odrgnine popršiti večkrat dnevno. Odrgnine se najraje znajdejo na otroških kolenih, kajne? In malčki bodo še posebej veseli, če jih boste popršili s tako nežnim antiseptičnim sredstvom, kot je hidrolat, ki ob nanosu ne peče. Če pa boste razumno presodili, da je odrgnino treba bolj temeljito dezinficirati in da obstaja velika možnost za okužbo rane (še posebej kadar nastane ob stiku z umazano površino, na primer pločnikom v mestu), posezite po topli vodi in milu, alkoholu in drugih dezinfekcijskih sredstvih.

Pri odprtih ranicah se odlično obnese tudi koloidni gel! Na odprte ranice in odrgnine namreč ni zaželeno nanašati eteričnih olj, maščobnih olj ali mazil. Ko pa se bo odrgnina malce zacelila, lahko nego uspešno nadaljujete tudi s hranljivimi pripravki, ki bodo pospešili regeneracijo kože: ognjičevim mazilom, karitejevim maslom in podobnim.

Kaj pomaga pri pikih žuželk

Po pikih insektov

S klopi ni več šale, tako pravijo. In veliko ljudi trepeta pred odhodom v gozd. Da bo potep varnejši, lahko na hlačnico ali nogavico kapnete kakšno kapljo eteričnega olja, na primer pelargonije, evkalipta, limonske trave, citronele, cimeta ali klinčkov. Vendar pa omenjenih eteričnih olj ne kapljajte nerazredčenih na kožo. Nasvet velja le za blago, kajti blago, tako kot papir, prenese vse. Našteti repelenti vas bodo ubranili tudi pred kakšnim pikom komarja.

Če ste ravnokar iz kože odstranili klopa, razkužite mesto pika s hidrolatom prave sivke ali tudi z eno kapljico eteričnega olja prave sivke, ki jo nerazredčeno nanesite na mesto pika. To bo ublažilo srbenje in pospešilo celjenje. Po internetu krožijo videovsebine o tem, kako naj bi klop kar sam prilezel iz kože, če nanj nakapljaš olje poprove mete. Klop v Šoli Aromaterapije žal ni bil takšne kooperativne sorte, zato smo do takih podvigov skeptični. Povsem bo zadostovalo, da se po potepanju v naravi dobro pregledate, preoblečete in oprhate ter si morebitnega klopa vešče in v celoti čim prej odstranite.

Če pa so vas popikali komarji, vam bo odlično pomagal hidrolat poprove mete (Mentha piperita), ki blaži srbenje in umiri kožo. Hidrolat poprove mete lahko uporabite tudi pri otrocih. Izdelate lahko tudi mini olje proti srbenju: v 10-mililitrsko stekleničko denite 10 kapelj eteričnega olja poprove mete ter preostanek zapolnite z maščobnim oljem (mandljevim, olivnim itd.). Dobro pretresite in se namažite po pikih. Tak pripravek je še posebej dobrodošel na potovanjih po eksotičnih krajih in kadar imamo manj možnosti za umivanje rok, kajti še posebej otroci si lahko ravno s praskanjem okužijo ranice.

Modrice in podpludbe naravna pomoč

Udarci in podplutbe

Ste imeli smolo, da ste si pridelali udarec, modrico ali podplutbo? Tudi v tem primeru aromaterapija ne ostane brez rešitve. Mimogrede navrženo, eterična olja so najbolj učinkovita ravno pri reševanju težav s kožo in pri težavah z dihali. Odlično izbrana rastlina, ki jo lahko uporabite pri podplutbah in udarcih, je smilj (Helichrysum italicum),v kakršnikoli obliki ga že imate: eterično olje, hidrolat, izlužnina, mazilo. V vsakem primeru deluje odlično proti modricam, protivnetno in regenerativno. Poleg tega smilj tudi regenerira kožo po sončenju in po operacijah. Hidrolat lahko seveda uporabite 100-%. Če pa boste posegli po eteričnem olju, poskrbite za primerno redčenje v maščobnem olju. Optimalna koncentracija za pripravke za obraz je 0,5 % (maksimalno 7 kapelj v 50 ml maščobnega olja). Če gre za nanos na druge dele telesa, lahko posežete po koncentracijah do 3 %, kar je do 45 kapelj na 50 ml maščobnega olja.

Še nekaj napotkov glede eteričnih olj: uporabljajte le kakovostna in 100-% naravna eterična olja, ki imajo navedeno tudi latinsko ime, način pridobivanja, deželo porekla, uporabljeni del rastline. Pazite tudi, da vam eterična olja ne pridejo v oči. Nosečnice in majhni otroci naj namesto eteričnih olj raje uporabljajo hidrolate, ker so nežnejši.

In za konec … Osvežitev na poti

Pot do naše počitniške destinacije je pogosto naporna, vroča in stresna. Zato vzemimo s seboj tudi kakšen hidrolat, s katerim se bomo popršili in osvežili. Za to so zelo primerni hidrolati melise, poprove mete in pelargonije. Popršimo se po obrazu, vratu, rokah, nogah ter se ne obrišemo, temveč pustimo, da se hidrolat posuši na nas. Boste videli, kako čudovit občutek svežine prinaša takšna praksa. Naj vam nasveti polepšajo vroče dni!

- Oglas -
Ana Ličina, cert. aromaterapevtka
Ana Ličina, cert. aromaterapevtka
Ana Ličina je certificirana aromaterapevtka, parfumeristka, mentorica in organizatorica mednarodnih seminarjev, sejmov ter razstav parfumov iz naravnih rastlinskih sestavin.

NAJNOVEJŠE