Kvercetin je povsem naravna, varna snov, ki jo najdemo v mnogih rastlinah. Njegova slavna korist je, da okrepi naš imunski sistem in nam pomaga v boju z okužbami, ki so še posebej pogoste v zimskem času. To je tudi razlog za izjemno priljubljenost prehranskih dopolnil, ki vsebujejo omenjeno sestavino. Kvercetin naj bi bil med drugim učinkovit tudi pri preprečevanju okužbe z virusi gripe tipa A in B.
Zmanjševanje škode zaradi oksidativnega stresa
Flavonoidi, med katere spada tudi kvercetin, veljajo za izjemno močne naravne antioksidante. Ta snov tako pomaga rastlinam, v katerih ga najdemo, pri soočanju z neugodnimi vremenskimi pogoji, zaradi svojega protibakterijskega delovanja pa je zelo koristen tudi za ljudi. Poleg tega se lahko pohvali tudi s protivirusnimi in protiglivičnimi lastnostmi.
Virusi v osnovi delujejo tako, da obremenijo imunski sistem s strupenimi snovmi in povzročijo okužbo, obenem pa črpajo zaloge antioksidantov v našem telesu. Zaradi protivnetnih lastnosti kvercetina, ki obenem krepi imunski sistem in zmanjšuje škodo v telesu, ki je posledica oksidativnega stresa, predstavlja omenjena snov idealno podporo v boju z virusi. Kvercetin preprečuje tudi dodatno razmnoževanje in širjenje virusov, zaradi česar bi se lahko naše zdravstveno stanje še poslabšalo.
Kvercetin iz narave – naše največje zaveznice
Mnogi virusi in bakterije so sicer sposobni mutacij, s čimer postanejo odporni na antibiotike in druga uradna zdravila, vendar pa znanstveniki trdijo, da pri kvercetinu do tega ne pride. Tako je kvercetin poleg vitamina C in resveratrola eden od naših najboljših zaveznikov, kar zadeva uničevanje patogenih organizmov oziroma organizmov, ki veljajo za najpogostejše povzročitelje bolezni.
V povezavi z učinkovanjem kvercetina je bilo doslej opravljenih že veliko raziskav, ki so potrdile njegovo uspešnost pri uničevanju škodljivih organizmov. Po nekaterih podatkih naj bi bil pogosto celo boljša izbira od farmacevtskih zdravil, namenjenih zdravljenju gripe in prehlada oziroma blaženju simptomov.
A ne le pri gripi in prehladu – kvercetin naj bi bil uspešen tudi pri zmanjševanju vnetij v telesu, ki jih povzroča patogen, imenovan Helicobacter pylori. Gre za vrsto bacilov, ki lahko povzročijo rano na želodcu, ta pa se lahko razvije celo v rakavo obolenje. Poleg tega naj bi kvercetin preprečeval tudi vnetja v telesu, ki so posledica prisotnosti salmonele.
Kje najdemo največ kvercetina?
Kot je bilo že omenjeno, so zelo razširjena prehranska dopolnila, ki vsebujejo kvercetin. Njihova priljubljenost se pričakovano poveča vsako leto v zimskem času. A da bi zagotovili svojemu telesu dovolj kvercetina za okrepitev imunskega sistema, vam ni treba posegati po prehranskih dopolnilih. V precej velikih količinah ga namreč lahko najdete v različnem sadju in zelenjavi. Pri tem je treba še posebej izpostaviti jabolka, grenivke, pomaranče, limone, paradižnik, robide, borovnice in čebulo. Tudi v tem primeru je priporočljivo, da izbirate ekološko pridelana živila, saj boste tako zaužili največ tega antioksidanta, obenem pa se boste s tem izognili zaužitju zdravju škodljivih snovi.

7 pozitivnih učinkov kvercetina
Kvercetin je izjemno pomemben antioksidant, ki pomaga pri preprečevanju in lajšanju najrazličnejših zdravstvenih tegob. V osnovi gre za rastlinski pigment, ki se uvršča med flavonoide. Najdemo ga v živilih, kot so grozdje, rdeča jabolka, jagodičevje, paradižniki, rdeča paprika, češnje, kapre, rdeča čebula, okra, luštrek in črni čaj.
Pri tem je treba upoštevati, da absorpcija kvercetina pogosto ni najučinkovitejša. Za doseganje pozitivnih učinkov je torej potrebna precej velika količina. Po potrebi si lahko zato pomagate s prehranskim dopolnilom. Običajno se priporoča 250–500 gramov dvakrat dnevno. Prehranska dopolnila s kvercetinom pogosto vsebujejo tudi snovi za izboljšanje absorpcije, na primer vitamin C in bromelain. Izkoristek je tako precej boljši, kot bi bil sicer, posledično pa lahko pričakujete izrazitejše pozitivne učinke.
1. Naravna pomoč pri alergijah
Eden od najbolj znanih pozitivnih učinkov kvercetina je povezan z alergijami. Preventivno uživanje tega antioksidanta lahko namreč stabilizira celice, ki skladiščijo in sproščajo histamin. Kvercetin tako deluje kot nekakšen naravni antihistaminik, kar pomeni, da lahko zmanjša intenzivnost alergijskih reakcij na različne snovi, vključno z arašidi in cvetnim prahom.
2. Podpora za vaš prebavni sistem
Se pogosto spopadate z napihnjenostjo, vetrovi in trebušnimi krči? Kvercetin vam lahko uspešno pomaga pri tovrstnih – pa tudi pri sorodnih – težavah. Poskrbi za okrepitev črevesnih celic, podobno kot drugi flavonoidi, kar je med drugim koristno za preprečevanje t. i. sindroma prepustnega črevesja. Tako se zmanjša nevarnost za absorpcijo škodljivih snovi.
3. Izboljšana imunska obramba
Kvercetin se pogosto omenja tudi v povezavi z zaščito pred virusi. Gre namreč za snov, ki je zelo koristna za učinkovitejše delovanje imunskega sistema. Oteži premikanje virusov po telesu, s čimer razbremeni imunski sistem. Še posebej koristna naj bi bila kombinacija kvercetina in vitamina C.
4. Manjša nevarnost za srčno-žilna obolenja
Kronično povišan krvni tlak je znan kot »tihi ubijalec«, saj gre za enega od glavnih dejavnikov tveganja za srčno-žilna obolenja. Eden od načinov za uravnavanje krvnega tlaka je lahko povečan vnos kvercetina, saj gre za snov, ki znižuje tako sistolični kot diastolični krvni tlak. Obenem lahko prepreči oksidacijo LDL-holesterola. Gre za t. i. škodljivi holesterol. Čezmerne količine tega holesterola v našem ožilju močno povečajo nevarnost za srčni infarkt in kap. Ker je izjemno močan antioksidant, uspešno nevtralizira vpliv škodljivih prostih radikalov, posledično pa zmanjša nevarnost za oksidacijo škodljivega holesterola.
5. Zaščita za vaš živčni sistem, vključno z možgani
Kvercetin je lahko tudi odlična pomoč pri zaščiti možganov pred degenerativnimi boleznimi. Povečan vnos tega antioksidanta lahko med drugim zniža tveganje za Alzheimerjevo bolezen. Koristen pa je lahko celo kot pomoč v zgodnjih fazah omenjene bolezni. Kot je znano, lahko nevarnost za Alzheimerjevo bolezen zmanjšamo tudi s pitjem kave (če gre seveda za zmerno količino). Sprva se je domnevalo, da je za to zaslužen kofein, toda raziskovalci so nato ugotovili, da moramo zasluge za pozitivne učinke pripisati predvsem kvercetinu v kavi. Poleg tega lahko prispeva k učinkovitejšemu delovanju živčnih celic in pri lajšanju težav z »možgansko meglo«.
6. Pomladitveni učinek
Ker gre za enega od najmočnejših znanih antioksidantov, ni presenetljivo, da lahko kvercetin poskrbi tudi za upočasnitev procesa staranja. Ena od posledic oksidativnega stresa, ki je rezultat presežka prostih radikalov v telesu, je namreč prav pospešeno staranje. Tako se torej ponaša s pomladitvenim vplivom. Med drugim lahko prispeva k bolj elastični koži.
7. Povečana vzdržljivost med vadbo
Vam med vadbo hitro zmanjka energije oziroma moči? Tudi v tem primeru je koristno povečanje vnosa kvercetina – s pogostejšim uživanjem živil, bogatih s tem antioksidantom, ali s pomočjo prehranskega dopolnila. Lahko namreč pripomore k povečanju vzdržljivosti.