Ali se sploh zavedamo, kako živimo? Kako poteka naš dan, kaj vnašamo v telo, kako se samonegujemo, koliko počivamo, se gibamo, ali smo v občutkih radosti, notranjega miru in harmonije … Malokdo lahko reče, da je izpolnjen, v lahkotnosti, zadovoljen in da se z veseljem podaja v nov dan. Po navadi smo veliko v glavi, razmišljanju, obremenjeni, zaskrbljeni, zahtevni do sebe in drugih, preveč delavni, se ne ustavimo, ne pazimo dovolj, kako se prehranjujemo, pozabljamo tudi na mentalno in čustveno higieno, kar velikokrat pripelje do različnih neravnovesji, vključno z izgorelostjo, kroničnimi boleznimi, prebavnimi težavami, težavami s ščitnico, hormoni itd.
Telo nas v bistvu ves čas opozarja, da smo do njega mačehovski in da je treba nekaj spremeniti, če želimo, da nam služi v tej zemeljski izkušnji. Če bi vsak dan zapisovali, kako je naš dan potekal in kaj smo resnično naredili zase, bi bili zelo presenečeni, kako malo se imamo radi.
Kako vemo, da smo zdravi?
Redno opazovanje svojega telesa in njegovega delovanja nam bo pokazalo smernice k zdravju ali proti zdravja.
- Blato iztrebljamo vsaj 1- do 2-krat na dan (prvo iztrebljanje pred 7.00 brez stimulativnih pijač, kot je kava). Blato je dovolj kompaktno, kot klobasa, ni preveč mehko in ne preveč trdo, brez veliko sluzi, brez izrazitega vonja, iztrebljamo z lahkoto, nič ne ostane na WC–papirju, ko se obrišemo, barve so različni odtenki rjave barve (izjema je, ko jemo sadje ali zelenjavo močnih barv).
- Urin je svetlo rumene barve, uriniramo 6- do 7-krat na dan, urin se ne peni, ni izrazitega vonja (razen, ko jemo specifično zelenjavo, kot so recimo šparglji).
- Pot je nesmrdeč in zmeren.
- Prebava hrane je optimalna brez napenjanja, napihnjenosti, krčev.
- Lakoto čutimo po prebavljenem obroku in ko telo resnično potrebuje gorivo.
- Energija je zadostna, počutimo se sveži, vitalni in ni drastičnih nihanj.
- Zbujamo se z lahkoto in brez budilke.
- Dobro vidimo, slišimo, vohamo, otipamo.
- Imunski sistem je močan, nismo pogosto prehlajeni.
- Misli so umirjene, smo pozitivni in čutimo polnost ter lahkotnost življenja.
- Koža je sijoča, brez izpuščajev, mozoljev, rdečice …
- Odsotnost bolezenskih simptomov.
Samodiagnostika
Preverjanje blata (vse, kar odstopa od normale, nakazuje na prebavne težave: mazavo, trdo, razpadajoče blato, blato izrazitega vonja, spremenjena barva blata, kri v blatu, blato na WC-papirju po opravljeni potrebi, če ne gremo vsak dan na blato, veliko sluzi v blatu …)
Preverjanje urina – barva urina nam lahko razkrije zdravstvene težave (temen urin – premalo tekočine, moten – dehidracija, vnetje, venerične bolezni, ledvični kamni, diabetes, težave s prostato, vaginalna vnetja … barva – oranžna/zelena/modra – zdravila, določena hrana, bakterijska okužba; bela barva – presežek kalcija ali fosforja; vonj – po amonijaku – dehidracija, sladek – diabetes, neprijeten – bakterijska okužba; pogosto uriniranje – diabetes, težave s prostato, vnetje mehurja, oslabljen mehur, pretirano pitje kave ali alkohola; peneč urin – proteinuria, bolezni ledvic, poškodba ledvic …
Preverjanje kože – kakršni koli izpuščaji, mozolji – (vnetni procesi, presežki toksinov, hormonske spremembe, avtoimuna obolenja …); posebna območja na obrazu, ki so mozoljasta ali so posebni izpuščaji; brazde na obrazu … kažejo na težave z določenimi organi v telesu.
Jezik – obloge na jeziku (vnetni procesi, toksini); odtisi na robu jezika – malabsorpcija, šibka vranica; drhteč jezik – zaskrbljenost, anksioznost, obremenjen živčni sistem; razbrazdan jezik – slaba absorbcija; brazda po celotni dolžini jezika – težave s hrbtenico in čustvena občutljivost; brazda po sredinskem delu jezika – težave z želodcem
Nohti – vertikalne linije – malabsorpcija, slabša prebava, presežek toksinov; horizontalne linije – bolj resna bolezenska stanja, vnetja, težave s ščitnico; bele pikice – pomanjkanje nekaterih nutrientov (cink, železo, kalcij …); razcefrani nohti (ločene plasti) – kožne bolezni, psoriaza, dermatitis, ekcemi, težave s ščitnico, glivična infekcija, slaba cirkulacija, vnetni artritis; grizenje nohtov – anksioznost, pretirana zaskrbljenost; valoviti nohti – anemija, lupus, psoriaza, lichen planus, Reynaud sindrom, travma; lunice na nohtih – če so prevelike, je prisotno vnetje v telesu, če so normalne velikosti, je to znak dobre prebave (poleg palcev je odlično, če so nekoliko manjše, ampak prisotne na vseh drugih nohtih); rdeča koža okrog nohtov – paraziti in nekatere bolezni, kot je lupus, ali bolezni, povezane z vezivnim tkivom
Spremljanje prebave – napenjanje, napihnjenost, krči, vetrovi, bolečina ali pekoč občutek v želodcu, teža v želodcu …
Tudi pogosti glavoboli, prehladi, gripe, alergije, utrujenost, vnetja mehurja, vaginalna vnetja, glivična vnetja, menstrualne težave, občutljivost na določene snovi, slabša koncentracija, slabši spomin, otekanje telesa in zastajanje vode, odvečna telesna teža, nespečnost, povišan sladkor, holesterol, pritisk … so znaki, da naše telo ne deluje najbolj optimalno.
Zakaj zbolimo?
Zbolimo zaradi nepravilne prehrane, uživanja veliko procesiranih živil, živil živalskega izvora, sladkorja, maščob in soli, ko napačno kombiniramo živila, ko jemo ob nepravem času in prevelike količine hrane ali preveč hitro, ko jemo takrat, ko smo razburjeni, žalostni, zaskrbljeni …
Zaradi vpliva mikroorganizmov, elektrosmoga, barv, lakov, plesni, toksičnih kemikalij, težkih kovin, čistil, ličil, alergenov, zdravil, cepiv …
Zaradi življenjskega sloga: kajenje, alkohol, premalo spanja, gibanja, stika z naravo, počitka, sproščanja, pretirana uporaba ekranov, čustvena obremenitev.
6 faz neravnovesij
1 faza – Akumulacija
V prvi fazi so simptomi neravnovesja blagi in občasni. Lahko se pojavijo zaprtje, vetrovi, temnejši urin, občutek vročine v trebušnem predelu, bolj rumena beločnica, teža v želodcu, letargija, lahko se pojavi pretiran ali zmanjšan apetit in želja po sladkarijah. V tej fazi smo še vedno dokaj zdravi. Telo nas na začetku samo zaščiti. Recimo, če pretirano uživamo določeno hrano, ki nam škodi, se bo v enem trenutku uprlo in ne bomo več imeli želje po tej hrani. Če takrat poslušamo modrost svojega telesa, se bolezen ne bo stopnjevala.
2 faza – Povečanje
Ko preslišimo svoje telo in se ne ustavimo takrat, ko nam jasno sporoča, da določeno početje ni za nas, se začnejo simptomi povečevati, saj se tudi ustvarja več toksičnih snovi. V tej fazi imamo že bolj pogosto določene težave (recimo večkrat se nam pojavijo zgaga in druge prebavne težave ter telesne bolečine). Če se odločimo, da si pomagamo z različnimi domačimi pripravki, zdravilnimi rastlinami, spremembo prehranjevanja … tudi iz faze bomo ponovno prišli v ravnovesje relativno preprosto.
3 faza – Širjenje
Faza širjenja pomeni, da se bo obremenitev telesa širila naprej. Ko črevesje in razstrupljevalni organi postanejo preveč obremenjeni, se simptomi začnejo širiti po telesu. Tako se lahko pojavijo težave s kožo, zvonjenje v ušesih, mrzle roke in noge, mravljinčenje v okončinah, lahko se pojavijo pekoče oči, pretirano potenje, izpuščaji, zamašeni sinusi in limfni sistem, zastajanje vode v telesu, preveč sluzi … Na splošno čutimo, da se z našim telesom nekaj dogaja in da ni vse tako, kot bi moralo biti.
4 faza – Depoziranje
V tej fazi so spremembe že precejšnje in globoke, na nivoju tkiva, ki so oslabljena. Ustvarja se slabša celična komunikacija in so simptomi bolezni že konkretno vidni. Po navadi klasični zdravniki še ne odkrijejo bolezni v tej fazi za razliko od zdravnikov tradicionalnih medicin, ki lahko ugotovijo, da je skrajnji čas, da se začne delati na sebi v psiho-fizičnem smislu.
5 faza – Manifestiranje
Peta faza prinaša jasno vidne zdravstvene težave, ki so kroničnega tipa.
6 faza – Nastanek kompleksnejših bolezni.
Bolezen je popolnoma manifestirana. V tej fazi je bolezen najtežje zdraviti in je to faza, v kateri se pojavijo tudi tumorji in rak. Tudi pojav osteoporoze, različnih degeneracij, propadanje mišičja, celičnih membran, fibrocistične spremembe … sodijo v to fazo.
Kaj lahko naredimo, ko telo kliče po regeneraciji?
Preprosto – dovolimo si vzeti čas in prostor za regeneracijo. Preventiva je vedno boljša kot kurativa. Potem, ko ugotovimo, da nas telo opozarja, se pojavljajo zgoraj opisani simptomi in telo resnično kliče po regeneraciji in spremembi načina življenja, si naredimo svoj načrt samozdravljenja. Za nekoga bo to sprememba prehranskih navad, drugi bodo dali več poudarka počitku, telovadbi, masažam, čustvenemu osvobajanju, kratkim postnim kuram … Kar koli naredimo v smeri skrbi zase, bomo nagrajeni z dobrim počutjem in zdravjem. Če potrebujemo pomoč, jo poiščemo, da dobimo več podpore, jasnosti, poguma in motivacije na naši novi poti do samoljubezni in samoskrbi. Čeprav deluje zahtevno in so prvi koraki težki in nerodni, je to izkušnja, ki lahko obogati naše življenje in ga naredi bolj živo in popolno.