DomovVrt & VrtnarjenjeKitajski kapus ali kitajsko zelje na vrtu

Kitajski kapus ali kitajsko zelje na vrtu

Kitajski kapus, znan tudi kot kitajsko zelje, je izjemno hranljiva zelenjava, ki postaja vse bolj priljubljena tudi pri nas.

- Oglas -

Že poznate kitajski kapus?

Kitajski kapus (Brassica rapa subsp. pekinensis) ali kitajsko zelje je vrsta zelja, ki izvira iz vzhodne Azije. Ima podolgovate liste, ki so beli in hrustljavi z zelenimi vršički. Njegov okus je blažji od običajnega zelja, zaradi česar je priljubljen v različnih kulinaričnih kulturah. Kitajski kapus je osnovna sestavina mnogih azijskih jedi, kot so stir-fry, juhe in solate, prav tako pa se uporablja za pripravo kislega zelja, znanega kot kimchi.

Kitajsko zelje za zdravje

Vsebuje veliko balastnih snovi, antioksidante, folno kislino, vitamine: C, A, B1, B2, niacin, beljakovine, maščobe, ogljikove hidrate, od mineralov pa: kalij in kalcij, fosfor, magnezij, železo, fluor in zelo malo natrija. Za razliko od drugih vrst zelja je kitajsko zelje lahko prebavljivo, manj napenja in je primerno tudi v dietni prehrani. Kitajski kapus je odličen za urejanje prebave. Z rednim uživanjem pripomoremo h krepkejšemu srcu in prožnejšemu ožilju, živahnejši krvi in zdravim žlezam.

Kitajsko zelje ali kitajski kapus

Hranilne vrednosti kitajskega kapusa

Kitajski kapus je pravo hranilno bogastvo. Je nizkokalorična zelenjava, ki vsebuje veliko vode in vlaknin, kar prispeva k občutku sitosti in podpori zdrave prebave. Poleg tega je kitajsko zelje bogato z vitamini in minerali, ki so ključni za naše zdravje.

Vitamini

Kitajski kapus je odličen vir vitaminov, zlasti vitamina C, vitamina K in vitaminov skupine B. Vitamin C je močan antioksidant, ki pomaga krepiti imunski sistem, pospešuje celjenje ran in izboljšuje absorpcijo železa. Vitamin K je bistven za strjevanje krvi in zdravje kosti, medtem ko vitamini skupine B igrajo pomembno vlogo pri presnovi energije in delovanju živčnega sistema.

Minerali

Kitajsko zelje vsebuje pomembne minerale, kot so kalcij, kalij, magnezij in železo. Kalcij je ključnega pomena za zdravje kosti in zob, kalij pa pomaga uravnavati krvni tlak. Magnezij prispeva k normalnemu delovanju mišic in živčnega sistema, železo pa je nujno za tvorbo rdečih krvničk in prenos kisika po telesu.

- Oglas -

Antioksidanti

Poleg vitaminov in mineralov je kitajsko zelje bogato tudi z antioksidanti, kot so karotenoidi in flavonoidi. Ti antioksidanti pomagajo zaščititi celice pred poškodbami zaradi prostih radikalov, zmanjšujejo vnetje in lahko zmanjšajo tveganje za kronične bolezni, kot so srčno-žilne bolezni in rak.

Kitajski kapus ali kitajsko zelje na vrtu

Čeprav veliko pridelkov že pobiramo in shranjujemo, pa je zdaj še vedno čas za setev različne zelenjave. Tako je konec julija in v začetku avgusta še čas za setev kitajskega kapusa, ki je sicer bolje poznan pod imenom kitajsko zelje.

Kitajski kapus je sicer soroden zelju, vendar potrebuje drugačne rastne razmere. Čeprav po videzu nekako spominja na zelje, pa je v bližnjem sorodu z repo. Raste hitreje kot zelje. Ima slabo razvit koreninski sistem, listi so nakodrani, svetlo zeleni, glave so podolgovate, ne moremo ga kisati, lahko pa ga precej dolgo skladiščimo. V kuhinji ga pripravimo hitreje kot zelje.

Sejemo ga konec julija in v začetku avgusta, saj v obdobju, ko najhitreje raste, ne prenaša ekstremno visokih temperatur, kasneje pa ga tudi ne sejemo, saj ravno tako ne prenaša nizkih temperatur. Ob visokih temperaturah ne oblikuje glave in gre hitro v cvet. Ko glave dozorijo, prenesejo samo še do –5 ºC, takrat ga je pa tudi priporočljivo pobrati in skladiščiti.

Rastne zahteve

Za rast potrebuje srednje težka tla, ki so dovolj globoka in humusna. Zaradi plitvega koreninskega sistema in velikih listov ne prenaša suše, zato ga je potrebno tja do jeseni redno ali občasno zalivati. Raste tudi v bolj peščeni in skromni zemlji,vendar je takrat potrebno računati na večkratno zalivanje in večkratno gnojenje. Potrebuje tla s pH vrednostjo med 6,0 in 6,5. Končno velikost listov doseže že v 45 dneh po setvi. Do končne zrelosti glav je tako približno še 20 dni, navadno takrat ne potrebuje več zalivanja. Od setve pa do pobiranja pridelka nas loči približno od 60 do 65 dni.

- Oglas -

Setev kitajskega kapusa

Zahteva tople jeseni, sejemo ga na stalno mesto in ga kasneje redčimo na razdaljo 30 x 30 cm, presajanje mu ne ugaja, saj to spodbudi predčasno cvetenje. Odkar je tehnologija vzgoje sadik tako napredovala, ni več take bojazni. Kupljene sadike nam bodo prav tako lepo uspevale. Na gredici naj sledi krompirju, korenčku, grahu, nizkemu stročjemu fižolu. Ne sejemo ga za križnicami, saj je še bolj občutljiv na golšavost kapusnic in napade bolhačev. Občutljiv je na pomanjkanje kalcija, ob pomanjkanju tega elementa listni robovi porjavijo.

Za pridobivanje semena pa ga sejemo že spomladi, ta ne bo oblikoval glav, ampak bomo po cvetenju lahko imeli seme.

Kitajski kapus ali kitajsko zelje

Shranjevanje kitajskega zelja

Za shranjevanje pripravimo le dozorele, trde, lepe in zdrave glave. Glave za skladiščenje pobiramo samo v suhem vremenu. Ovojnih listov ne režemo, ampak jih pustimo, da med skladiščenjem ščitijo glavo. Najprimernejša temperatura za skladiščenje kitajskega kapusa je od 0 do 1 ºC, pri tej temperaturi ga lahko skladiščimo tudi do 6 mesecev. Ker pa doma težko zagotovimo konstantno temperaturo, si pomagamo tako, da kitajski kapus hranimo zavitega v časopisni papir v hladnejšem prostoru. V kolikor bomo kitajski kapus hranili v hladilniku, pa ga zavijemo v prozorno folijo. Tu ga lahko hranimo do 14 dni.

Uporaba

Kitajsko zelje lahko uporabimo sveže v solati s fižolom, kot dodatek zelenjavnim juham, posamezne liste lahko polnimo z zelenjavnimi ali mesnimi nadevi. Mlade liste, dokler še kapus ne oblikuje glav, lahko pripravimo kot špinačo. Rebra listov lahko izrežemo in pripravimo kot beluše. Liste lahko kuhamo in jih okisamo ali polijemo s kislo smetano. Lahko ga pripravimo kot prikuho z mlado čebulo, grahom, porom, korenčkom in gobami. Možnosti, kako pripraviti kitajski kapus, je veliko, če le imamo veliko rastlin na voljo.

Kako vključiti kitajsko zelje v prehrano?

Sveže kitajsko zelje

Kitajsko zelje lahko uživate svež v solatah. Njegov blažji okus in hrustljava tekstura ga naredijo popolnega za sveže jedi. Narežite ga na tanke trakove in ga dodajte solati skupaj z drugo zelenjavo, oreščki in lahkim prelivom.

Kuhani kitajski kapus

Kitajski kapus je odlična sestavina za stir-fry jedi. Narežite ga na manjše koščke in ga dodajte v vročo ponev z malo olja, česna in ingverja. Dodajte še drugo zelenjavo in beljakovine po izbiri, kot so tofu, piščanec ali kozice, ter postrezite s kuhanim rižem ali rezanci.

Juhe in enolončnice

Kitajsko zelje je odličen dodatek k juham in enolončnicam. Njegova tekstura se dobro obnese v tekočini, hkrati pa obogati jed z vitamini in minerali. Poskusite ga v tradicionalni kitajski juhi z ingverjem in česnom ali ga dodajte v zelenjavno enolončnico.

Kisanje kitajskega kapusa

Kitajski kapus je glavna sestavina za pripravo kimchija, tradicionalne korejske fermentirane jedi. Kimchi (kimči) je bogat s probiotiki, ki podpirajo zdravje prebave. Narežite kapus na koščke, ga zmešajte s soljo, čilijem, česnom in ingverjem ter pustite fermentirati nekaj dni.

NAJNOVEJŠE