Prebavne motnje so pogost problem, s katerim se sooฤa veliko ljudi. Vplivajo na naลกe sploลกno zdravje in kakovost ลพivljenja. Da bi razumeli, kako se izogniti tem teลพavam in jih uฤinkovito obvladovati, je pomembno poznati najpogostejลกe prebavne motnje, njihove vzroke, simptome ter naฤine preventive in zdravljenja.
Vas napenja ali napihuje? Prebavne motnje so v danaลกnjem ฤasu izjemno pogoste. Danaลกnji ฤlovek je izpostavljen kemikalijam v hrani in antibiotikom (ki jih dobimo tudi preko hrane ali vode), ki poruลกijo ฤrevesno floro. Kaj lahko storimo sami, ฤe nas pesti katera od spodaj naลกtetih prebavnih motenj?
Pogosti vzroki prebavnih motenj
Prebavne motnje so pogosto posledica kombinacije veฤ dejavnikov, kot so slaba prehrana, stres, premalo gibanja in neustrezna hidracija. Med najpogostejลกe vzroke spadajo:
- Nezdrava prehrana z visoko vsebnostjo maลกฤob, sladkorja in predelane hrane
- Premalo vlaknin v prehrani
- Hitra prehrana in neredni obroki
- Pretirano uลพivanje alkohola in kofeina
- Kajenje
- Stres in anksioznost
Najpogostejลกe prebavne motnje
Gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB)
GERB je stanje, pri katerem se pojavljajo prebavne motnje tako, da se ลพelodฤna kislina vraฤa nazaj v poลพiralnik, kar povzroฤa zgago, boleฤino v prsih in teลพave pri poลพiranju. Dolgotrajna izpostavljenost kisline lahko poลกkoduje sluznico poลพiralnika.
Preventiva in pomoฤ:
- Izogibajte se mastni in zaฤinjeni hrani
- Uลพivajte manjลกe obroke, a pogosteje
- Poveฤajte vnos vlaknin
- Zmanjลกajte telesno teลพo, ฤe imate prekomerno teลพo
- Ne leลพite takoj po obroku
Sindrom razdraลพljivega ฤrevesa
Sindrom razdraลพljivega ฤrevesja je kroniฤna prebavna motnja, ki povzroฤa boleฤine v trebuhu, napihnjenost, drisko ali zaprtje. Njegov natanฤen vzrok ni znan, vendar so znani sproลพilci, kot so doloฤena ลพivila, stres in hormonske spremembe.
Preventiva in pomoฤ:
- Vzdrลพujte prehranski dnevnik, da prepoznate sproลพilce
- Uลพivajte hrano z nizko vsebnostjo FODMAP
- Vzemite si ฤas za sprostitev in zmanjลกanje stresa
- Uvajajte probiotike in vlaknine v prehrano
Dispepsija
Dispepsija ali slaba prebava je obฤutek nelagodja ali boleฤine v zgornjem delu trebuha. Lahko jo povzroฤajo prekomerno uลพivanje hrane, alkohol, stres ali doloฤena zdravila.
Preventiva in pomoฤ:
- Uลพivajte manjลกe, pogostejลกe obroke
- Izogibajte se sproลพilnim ลพivilom, kot so zaฤimbe, alkohol in kofein
- Obvladujte stres z redno telesno vadbo in tehnikami sproลกฤanja
Zaprtje
Zaprtje je pogosto stanje in spada med precej pogoste prebavne motnje, za katero je znaฤilno redko in teลพko odvajanje blata. Povzroฤajo ga lahko slaba prehrana, premalo gibanja, dehidracija ali doloฤena zdravila.
Preventiva in pomoฤ:
- Poveฤajte vnos vlaknin iz sadja, zelenjave in polnozrnatih ลพivil
- Pijte dovolj vode
- Redno se gibajte
- Razmislite o dodatku vlaknin ali laksativu, ฤe je potrebno
Prebavni trakt in njegovo delovanje
Prebavni trakt poteka od ust do zadnjiฤne odprtine in je zadolลพen za prebavo hrane ter oskrbo telesa s hranili. ฤe ne deluje, kot bi moral, telo ne dobi vseh potrebnih hranil, kar vpliva na njegovo delovanje.
Med najpogostejลกe prebavne motnje sodi sindrom razdraลพljivega ฤrevesja je zelo pogosta prebavna teลพava, ki prizadene debelo ฤrevo. Najpogostejลกi simptomi te motnje so: krฤi, boleฤine v trebuhu, napihnjenost, zaprtje in diareja.
Crohnova bolezen najpogosteje prizadene tanko in debelo ฤrevo. Znaki Crohnove bolezni variirajo od blagih do resnejลกih. Simptomi se lahko pojavijo nenadno, brez opozorila. Sฤasoma se lahko umirijo, a kasneje ponovno izbruhnejo. V ฤasu, ko je Chronova bolezen aktivna, jo prepoznamo po: diareji, vroฤini, utrujenosti, boleฤinah in krฤih v trebuhu, krvi v blatu, vnetjih v ustih, zmanjลกanemu apetitu in izgubi teลพe ter boleznih ob zadnjiฤni odprtini.
Kolitis je vnetje ฤrevesne sluznice, ki lahko nastane zaradi razliฤnih vzrokov. Njegovi simptomi so: boleฤine v trebuhu, krฤi, diareja, lahko tudi kri v blatu. Simptomi nekaterih oblik kolitisa so vroฤina, mrazenje, vnetje oฤi, otekanje sklepov, afte in koลพno vnetje.
Bakterijski razrast v tankem ฤrevesju vkljuฤuje prebavne motnje in druge simptome: slabost, napihnjenost, bruhanje, diarejo, podhranjenost, izgubo teลพe, boleฤine v sklepih, utrujenost, izpuลกฤaje, akne, ekceme, astmo, depresijo in rozaceo (koลพno bolezen, ki prizadene obraz).
Gastritis je vnetje ลพelodฤne sluznice. Njegovi simptomi so zelo razliฤni, v nekaterih primerih pa se sploh ne pojavijo. Med najpogostejลกe sodijo: slabost, pogosto razdraลพen ลพelodec, napihnjen in boleฤ trebuh, bruhanje, pekoฤ ali razลพirajoฤ obฤutek v ลพelodcu med obroki ali ponoฤi, kolcanje, izguba apetita, bruhanje krvi ali snovi, podobne kavni usedlini, ter krvavi iztrebki.
Obฤutljivost na hrano je reakcija imunskega sistema na doloฤeno hrano. Delimo jo na alergijske reakcije in preobฤutljivost na hrano. Alergijske reakcije so takojลกnje in jih zato z lahkoto prepoznamo. Simptomi preobฤutljivosti na hrano so teลพje prepoznavni, saj se vฤasih pokaลพejo ลกele nekaj dni po zauลพitju doloฤene hrane. Simptomi lahko vkljuฤujejo napenjanje, napihnjenost, glavobol, krฤe in utrujenost.
Kaj lahko storimo?
ฤe trpite za katero od naลกtetih prebavnih motenj, iz prehrane odstranite vse, na kar bi lahko bili obฤutljivi. Posledica preobฤutljivosti na hrano je vnetje, ki poruลกi ravnovesje med dobrimi in slabimi bakterijami v ฤrevesju. To lahko vodi v razrast slabih bakterij in glivic. Dva najpogostejลกa krivca za preobฤutljivost na hrano sta gluten in laktoza.
ฤe vas pestijo prebavne motnje, z jedilnika ฤrtajte sladkor in hrano z visokim glikemiฤnim indeksom, kot so kruh in testenine. Bakterije, virusi in glivice, ki uniฤujejo ravnovesje ฤrevesne flore, se namreฤ prehranjujejo s sladkorjem. Jejte veฤ hrane z nizkim glikemiฤnim indeksom, kot so polnozrnati izdelki in zelenjava. Izognite se tudi umetnim sladilom in predelani hrani, ki vsebujejo za telo neprebavljive kemikalije. Izbirajte sveลพo, zdravo in organsko hrano.
Jejte hrano, ki deluje protivnetno. Sem sodijo mastne ribe, kot sta losos ali skuลกa, oreลกฤki in semena, kokosovo in olivno olje ter kurkuma. Izjemno priporoฤljiva je fermentirana hrana, ki spodbuja delovanje dobrih bakterij v ฤrevesju โ npr. kefir, jogurt, kombuฤa, kislo zelje, kimฤi in juha miso.
Poveฤajte vnos fruktooligosaharidov โ ogljikovih hidratov, ki spodbujajo delovanje dobrih bakterij v ฤrevesju. Najdemo jih v poru, ฤebuli, ฤesnu, artiฤokah in bananah. Na ฤrevesje blagodejno vplivajo tudi vitamini A, B5 in D, glutamin, cink, GLA (nenasiฤena maลกฤobna kislina). Pijte ฤaje, ki pomirjajo, kot so ingverjev, metin ali slezov ฤaj. Poveฤajte vnos topnih vlaknin, ki jih najdemo v ovseni kaลกi, jabolkih, hruลกkah, jagodah, oreลกฤkih, lanenemu semenu, kumaricah in zeleni.
Zmanjลกajte stres, ki vpliva na ลพivฤni sistem in aktivira simpatiฤni ลพivฤni sistem, kar neugodno deluje na prebavo in absorpcijo hranil. Ne jejte, ko se vam mudi โ za hrano si vedno vzemite dovolj ฤasa. Izjemno pomembno je tudi gibanje, ki pospeลกi pretok krvi, zmanjลกuje stres in ojaฤa imunski sistem.