Zgaga, pekoča bolečina v žlički, je neprijetna in priporočljivo je, da ob pogostem ponavljanju tudi najdemo vzrok zanjo. Simptomi zgage lahko vključujejo kisel ali grenak okus, slab zadah, vračanje želodčne kisline ali vsebine v usta, pekoč jezik, v nekaterih primerih celo bruhanje. Vas je kdaj pekla zgaga, vas je tiščalo v želodcu, morda vam je bilo celo slabo? Večina vas zagotovo prikimava.
Zgaga in želodčna kislina
V lekarni lahko brez recepta dobite sredstva, ki nevtralizirajo želodčni sok ali pa zmanjšujejo tvorbo želodčne kisline. Občasna zgaga ni nevarna, ponavljajoča oblika zgage pa je lahko znamenje za gastroezofagealni refluks (iztekanja vsebine želodca v požiralnik). Zgaga se lahko pojavi tudi pri dojenčkih in nosečnicah.
Zgaga – Pekoč občutek v žlički
Med najpogostejše želodčne težave sodi tako imenovani gastroezofagealni refluks (GERB), kar pomeni čezmerno zatekanje želodčne vsebine iz želodca v požiralnik. Posledica je pekoč in boleč občutek v žlički ali za prsnico. Neredko ta pekoči občutek potuje navzgor po požiralniku, včasih pa je celo tako zelo močan, da ga zamenjajo s srčnim napadom.
Tem težavam po domače rečemo zgaga. Verjetno vas bo večina prikimala, da jih že pozna, ste jih kdaj imeli ali pa jih čutite kar zdaj.
Statistika pravi, da v svetu obilja trpi za GERB-om kar 20–30 % ljudi. V Združenih državah Amerike naj bi imelo to težavo celo 50 % ljudi. Ker je zelo neprijetna in neredko trpečemu precej znižuje kakovost življenja, so te številke kar zaskrbljujoče.
GERB običajno povezujejo s prekomernim nastajanjem želodčne kisline v želodcu. Vse več pa je strokovnjakov, ki opozarjajo ravno na nasprotno težavo. Trdijo namreč, da do teh težav prihaja zaradi premalo želodčne kisline! GERB povezujejo tudi z bakterijo Helicobacter pylori in s hiatusno hernijo. Kot zanimivost – Helicobacter pylori naj bi bila prisotna pri več kot polovici svetovnega prebivalstva, WHO pa jo je prepoznala kot pomemben kancerogen.
Kako si pomagati brez obiska zdravnika ali lekarne?
Ob prvih znakih zgage spijte kozarec vode, tako boste kislino poslali nazaj v želodec. Lahko si naredite tudi čaje iz rastlin, ki pomagajo lajšati simptome zgage. Priporoča se ingverjev napitek, pri katerem čajno žličko zmetega ingverja zmešamo v skodelico vrele vode.
Poleg tega je dober tudi čaj iz janeža in kumine, kjer dve žlički enega ali drugega prelijete s skodelico vrele vode. Nekoliko bolj eksotična pa sta čaja iz cimeta in kardamoma, ki pomirjata pekoče občutke. Tudi ta dva čaja pripravimo iz žličko čaja ter skodelice vode.
Učinkovit čaj je tudi slezov čaj, gre za enega izmed najstarejših zdravil proti zgagi. V skodelico vode zmešajte čajno žličko korenine sleza. Takšen čaj pijte po požirkih, tri do štiri skodelice na dan. Čaj lahko pripravimo tudi iz svežega sleza, tako da slezovo korenino, tri žličke na skodelico, namakamo v hladni vodi 8 ur. Zaradi sluzi korenine ne smemo popariti. Šele ko je namočen 8 ur, lahko čaj pogrejemo. Čaj lahko naredimo iz listov, eno do dve žlički na skodelico. Tudi liste moramo prej namakati in šele odcejene dodamo topli čajni mešanici.
Krivec za zgago so lahko zdravila
Mnogo posameznikov ima težave z zgago tudi zaradi zdravil, ki jih uživajo. Med zdravili, ki lahko povzročajo zgago, so antibiotiki, antidepresivi, zdravila za krvni pritisk, zdravila za osteoporozo, protibolečinska zdravila itd. Če so vaše želodčne težave povezane z zdravili, morate biti še posebej pozorni, kdaj in kako jemljete zdravila. Morda jih jemljete na prazen želodec, pa tega ne bi smeli ipd. Najbolje je, da se o tem posvetujete s svojim zdravnikom. V skrajnem primeru vam bo morda celo zamenjal zdravila. Če je vaša zgaga povezana z zdravili, vam bo morda pomagalo že to, da po požirkih pijete ingverjev čaj. Če je to mogoče, je dobro tudi to, da se izogibate ležanju takoj po zaužitju zdravila.
Ne nazadnje je treba poudariti, da je lahko GERB močno povezan z našim življenjskim slogom. Povzročijo oziroma poslabšajo ga lahko neprimerna prehrana, prekomeren stres, alkohol, kajenje in prekomerna telesna teža. Neredko pa se težave z zgago pojavljajo tudi v času nosečnosti.
Pri zgagi morate biti pozorni pri uživanju teh živil:
- mastna hrana,
- začinjena hrana,
- sladkor in sladkarije,
- predelana hrana,
- gazirane pijače, alkohol, pijače s kofeinom,
- kava,
- kislo sadje in zelenjava (npr. pomaranče in paradižnik),
- orehi,
- čebula, česen in por,
- čokolada,
- žvečilni gumi.
Če imate pogosto težave z vračanjem želodčne kisline v požiralnik in posledično zgago, vam bo vaš zdravnik po vsej verjetnosti predpisal zdravila, ki preprečujejo prekomerno izločanje želodčne kisline. Če imate želodčne kisline res preveč, vam bodo ta zdravila pomagala. Če pa je imate v resnici premalo, bodo lahko učinki le kratkotrajni.
Kaj storiti, če imate premalo želodčne kisline?
Kot sem že omenila, so vse glasnejši tisti, ki pravijo, da je zgaga lahko posledica premalo želodčne kisline. V tem primeru vam zdravila, ki blokirajo izločanje želodčne kisline, ne morejo pomagati. Na srečo lahko za svoje zdravje veliko storite tudi sami.
Da boste spodbudili izločanje želodčne kisline, bodite pozorni na to, da zaužijete dovolj surove zelenjave. K pospešenemu izločanju želodčne kisline pripomorejo tudi visokokakovostna nepredelana morska sol (majhne količine!) kakor tudi kislo zelje in sok iz zelja. Kislo zelje in sok iz zelja naj bi bila med najmočnejšimi spodbujevalci izločanja želodčne kisline!
Kako si še lahko pomagate pri zgagi?
- Popijte skodelico kamiličnega čaja pred spanjem. Skodelica kamiličnega čaja, ki jo zaužijete pol ure do eno uro, preden ležete k počitku, lahko lajša vnetje v vašem želodcu, kakor tudi uravnoveša ravni želodčne kisline. Kamilica je tudi zelo dobrodejna pri lajšanju vplivov stresa, ki povzročajo težave z želodčno kislino. Tako vas bo pomirila in zazibala v miren spanec.
- Pred obrokom popijte pol skodelice soka aloe vere. Aloe vera zmanjšuje vnetja in lahko pomaga tudi pri težavah z želodcem. Če imate torej težave z vračanjem želodčne vsebine v požiralnik in vas peče zgaga, pred obrokom redno pijte sok aloe vere.
- Pazite, kako ležite. Simptomi zgage se običajno poslabšajo ponoči, ko ležimo. V tem primeru vam gravitacija ne dela usluge in tako se želodčna vsebina lažje vrača v požiralnik, kar seveda povzroča neprijeten dražeč občutek. Rešitev je malce privzdignjeno ležišče. Samo dodatno blazina verjetno ne bo kaj dosti pomagala, saj boste lahko ponoči zlezli z nje. Ne pozabite pa tudi na to, da morate prenehati s hranjenjem 3 do 4 ure pred odhodom v posteljo.
- Pazite, kako in koliko jeste. Vaš želodec nima zob! Zato je za dobro prebavo zelo pomembno, da vsak grižljaj dobro prežvečite. Poleg tega je pomembno, da jeste pomirjeni. Če boste jedli živčni, vaša prebava ne bo delovala tako, kot bi morala, in obstaja precejšnja verjetnost, da vas bo pekla zgaga. Kadar ste vznemirjeni, je torej bolje kakšen obrok preskočiti in uživati v hrani takrat, ko stres popusti. Ne nazadnje pazite na to, koliko pojeste. Prevelika količina zaužite hrane vam lahko škoduje in povzroča zgago, čeravno ste pojedli zelo zdrav obrok. Prostornina želodca je približno en liter. V mislih pa morate imeti, da za dobro delovanje ne sme biti čisto poln. In še to – pustite svoj želodec kdaj tudi počivati in ne jejte kar naprej!
- Zaužijte surov jabolčni kis. Če veste, da imate premalo želodčne kisline, bi vam lahko pomagal surov jabolčni kis. Za povečanje želodčne kisline zaužijte eno jedilno žlico surovega jabolčnega kisa z enim kozarcem vode.
- Popijte ingverjev čaj. Ingver ublaži marsikatero želodčno nadlogo, od kislega refluksa do neprijetne slabosti. Zato si 20 minut pred obrokom privoščite skodelico ingverjevega čaja.
- Beležite, kaj vam škoduje. Včasih je zelo težko ugotoviti, kaj vam pravzaprav škoduje oziroma povzroča težave z želodcem. Odlična rešitev sta svinčnik in beležnica, v katero zapisujete vse, kar ste pojedli in popili. Seveda zabeležite tudi svoje druge dejavnosti in kako ste se počutili oziroma kdaj se pojavljajo težave z želodcem. Takšen dnevnik vam bo vzel nekaj časa, vendar pa lahko na koncu ostanete brez težav v želodcu, kar se seveda izplača!
- Ne nosite tesnih oblačil. Verjemite ali ne, tesna oblačila lahko povečajo težave z zgago, zato bodite pozorni, da se takšnim oblačilom enostavno izognete.
- Privoščite si nekaj mandljev. Mandlji naj bi bili naravno zdravilo za zgago, zato priporočajo, da po vsakem obroku zaužijemo nekaj mandljev. Ti naj bi nevtralizirali želodčne sokove in pomirili simptome zgage.
- Soda bikarbona. Polovica čajne žličke sode bikarbone, pomešane v kozarcu vode, bo nevtralizirala želodčno kislino in omilila pekočo bolečino. To mešanico zaužijte res izjemoma, ko imate velike težave. Uživanje sode bikarbone ne sme biti vaša redna praksa!
Soda bikarbona
Soda bikarbona je alkalna oziroma bazična snov, saj je njen pH višji od 7. Tako lahko pomaga nevtralizirati želodčno kislino. Potrebovali boste žličko sode bikarbone in kozarec vode. Sodo raztopite v vodi in nato mešanico popijte. Po potrebi lahko postopek ponovite, vendar se odsvetuje, da v enem dnevu zaužijete več kot tri žličke sode bikarbone. Prav tako pazite, da te metode ne uporabljate več kot en teden, saj lahko sicer pride do nezaželenih stranskih učinkov.
Sok aloe vere
Aloe vera je rastlina, ki lahko ublaži opekline, zelo koristna pa je tudi pri težavah z zgago, saj deluje protivnetno oziroma pomaga ublažiti vnetja v telesu. Kozarec soka aloe vera bo umiril razdraženost v želodcu in požiralniku. Priporočljivo je, da približno deciliter soka popijete pred obrokom. Pri tem imejte v mislih, da lahko aloe vera deluje tudi kot blago odvajalo, zato ne pretiravajte s količino.
Žvečilni gumi
Žvečenje žvečilnega gumija po obroku, ki naj traja vsaj pol ure, lahko ublaži simptome kronične refluksne bolezni. Podobne učinke pa lahko pričakujete tudi v primeru občasnih težav z zgago. Razlog se skriva v povečanem izločanju sline, ki ga spodbudi žvečenje. Nakopičena želodčna kislina se tako hitreje odstrani, kar prinese olajšanje. Pazite le, da boste uporabili žvečilni gumi, ki ne vsebuje sladkorja.
Zgaga in jabolčni kis?
Morda se vam bo zdela na prvi pogled ta rešitev za zgago precej nelogična, a v resnici je lahko zelo učinkovita. Čeprav je zgaga posledica vračanja želodčne kisline, vam lahko pri težavi pomaga prav jabolčni kis. Nezadostne količine kisline v želodcu lahko namreč povzročijo sprostitev mišic zapiralk, zaradi česar se želodčna kislina izlije v požiralnik. Če imate občutek, da bi bila lahko to težava tudi v vašem primeru, poskusite popiti žlico jabolčnega kisa, zmešanega z dvema decilitroma vode – najbolje tik pred obrokom, lahko pa tudi pred spanjem. V primeru poslabšanja težav prekinite z uživanjem jabolčnega kisa.
Ingverjev čaj
Ingver vam lahko pomaga pri lajšanju mnogih želodčnih težav, zelo učinkovit pa je tudi v primeru zgage. Približno 20 minut pred vsakim obrokom popijte skodelico sveže pripravljenega ingverjevega čaja, kar bo umirilo vaš želodec in poskrbelo za uravnavanje pH-vrednosti.
Mandlji
Po vsakem obroku zaužijte 3 do 4 mandlje, po možnosti ekološko pridelane, in vaše težave z zgago bodo zagotovo že kmalu stvar preteklosti. Mandlji namreč vplivajo na nevtralizacijo tekočin v vašem želodcu, zato so lahko zelo učinkovita preventiva proti zgagi, z njimi pa si lahko pomagate tudi takrat, ko že občutite simptome.