Oreh je močno in hitro rastoče drevo, ki nas ščiti pred nezaželenimi gosti in nam širokosrčno ponuja številne darove. Spomladi svoje liste, potem posebne snovi v nezrelih plodovih, nato zelene luščine in za konec nam ponudi še okusne in z olji izredno bogate orehe. Tokrat se bomo posvetili njegovi prvi pomladni ponudbi – to so listi in zeleni, še nezreli plodovi.
V naših krajih je najbolj razširjen t. i. navadni ali laški oreh (Juglans regia). Najverjetneje izhaja iz Azije, v naše kraje pa so ga prinesli Rimljani. Že v stari Grčiji so ga hvalili kot najboljše sredstvo proti zastrupitvam, ženske pa so si z njim že takrat barvale lase.
Skrajni čas za nabiranje listov
Oreh spomladi najprej zacveti, šele potem razvije svoje zelo uporabne in v čaju prijetno okusne liste. Nabiramo jih maja oziroma najpozneje do sredine junija in jih hitro posušimo v senci. Iz njih pripravljamo čaj, ki zelo dobro čisti kri, krepi telo in pomaga pri različnih prebavnih motnjah – tako pri driskah kot zaprtju ter pri pomanjkanju teka in različnih vnetjih prebavil.
Še največkrat se uporablja v kombinaciji z drugimi zdravilnimi rastlinami − npr. za čiščenje skupaj s koprivo, regratom, rmanom, njivsko preslico, kordobenedikto, ognjičem … Zoper prebavne motnje pa ga lahko vmešamo med rman, meto, ognjič, šetraj, majaron, kordobenedikto, koprivo, kamilico … Uporabljajo ga lahko tudi nosečnice, ki imajo težave z zaprtjem.

Oreh zoper kožne težave
Zelo cenjena je uporaba orehovih listov ali zelenih plodov zoper različne kožne nevšečnosti. Lahko si pripravljamo kopeli, obloge ali pa le izpiramo akne, trdovratne ekceme, »ščitkasto« kožo na lasišču, prhljaj, vnete oči, slabo celeče se rane in ozebline. Na gnojne rane lahko polagamo kar sveže, zmečkane liste. Prijatelj, zeliščar iz tujine, je ob različnih pojavih na koži vedno priporočal tudi pitje tinkture iz še nezrelih orehov. Vsaj za enega vem, da se je tako povsem znebili različnih kožnih tegob.
In kako si pripravimo kopeli, obloge ali orehov čaj za izpiranje? Za kopeli si pripravite zelo močan čaj, na primer 100 g suhih zelišč prelijte z litrom vrele vode, pustite stati 15 minut, precedite in dodajte vodi za kopel. Tudi za izpiranje je dobro uporabiti močnejši čaj, pripravljen na enak način kot za kopeli.
Obloge iz orehovih listov si lahko pripravimo tako, da v močan čaj namočimo bombažno krpo, jo položimo na potrebno mesto ter ovijemo z dodatno krpo. Običajno obkladke pustimo vsaj 3 ure, lahko tudi čez noč – odvisno od težave, npr. pri gnojnih ranah menjamo pogosteje kot pri aknah. Za vse te tegobe lahko v močan čaj vmešamo glino in si pripravimo glinene obloge ter tako združimo moči gline in zelišč.

Kdaj nabirati še zelene orehe
Izjemno zdravilni in uporabni so tudi še nezreli plodovi oreha. Nabiramo jih, dokler jih lahko še z lahkoto prebodemo z iglo. In kaj se v tem času s plodom oreha dogaja? Lupina sredice je še povsem mehka in zelo ranljiva. Zato drevo svoj plod zaščiti s posebno snovjo (angl. nucitannic acid), ki ubija različne zajedavce. In prav to zaščitno moč lahko uporabimo za zdravljenje. Ta snov pri zrelih orehih povsem izgine.
Kako pripraviti zelene orehe
S temi mladimi zelenimi orehi bomo verjetno delali v rokavicah, saj puščajo zelo močno barvo. Narežemo jih na kolobarje in z njimi vsaj do polovice napolnimo kozarec. Tega prelijemo do polnega z domačim žganjem in pustimo stati vsaj 3 tedne. Še bolje bo, če kozarec včasih pretresemo.
Tako bomo dobili čudovito tinkturo, zelo uporabno za čiščenje krvi, jeter in prebavil.
Zelo dobro odpravlja slabosti v želodcu in redči kri (kdor jemlje zdravila za redčenje krvi, naj bo s tem previden). Ohranili pa bomo tudi njeno moč v boju proti zajedavcem. Lahko jo uporabljamo zoper kandido in seveda tudi proti raznim drugim zajedavcem. Prav za te namene je v zadnjem času ta tinktura tudi najbolj iskana.
Preverite tudi: Recept za najboljši orehov liker

Več sort oreha
V zadnjem času pri nas postaja vse bolj iskan tudi črni oreh (Juglans nigra). Njegovo lubje in les sta precej temnejša od našega. Predvsem v Ameriki raste tudi t. i. sivi oreh (Juglans cinerea). Kot navajajo zeliščne knjige, pa so si po učinkovinah vsi zelo podobni in vsi imajo moč zaščite pred zajedavci. Tudi več zeliščarjev v Ameriki mi je zatrdilo, da naša vrsta oreha vsekakor ni nič manj učinkovita. Še več – plodovi našega oreha so zelo kakovostni in izjemno bogati z olji.
Oreh tudi za barvanje las in kože
Med številnimi zdravilnimi lastnostmi oreha vsekakor ne gre zanemariti niti njegovega močnega barvila, imenovanega juglon, ki je lahko uporabno na različne načine. Najbolj znano in popolnoma neškodljivo je barvilo za lase. Po starem receptu si ga lahko pripravimo tako, da pest zelenih zunanjih lupin oreha razrežemo, dodamo vodo in prekuhamo.
Izvleček nato precedimo in uporabimo. Če bi želeli pripravek shraniti, dodamo za oreh velik kos galuna (kalijev aluminijev sulfat ali t. i. dvojna sol, ki se uporablja predvsem za lužilo) in ponovno prekuhamo. S tem temeljito operemo lase, preostali pripravek lahko shranimo v hladilniku.

Zelene orehe lahko dodajamo tudi kremam in olju za sončenje. Z beljakovinami kože se juglon poveže v rumenorjave komplekse in kožo prav lepo čokoladno obarva. Zasledila sem že, da naj bi tovrstno olje imelo celo manjši zaščitni faktor pred UV-žarki.
Potrebujemo torej kakovostno hladno stiskano olje (mi največkrat uporabljamo olivno olje), namočimo v njem za 3 tedne 1/3 zelenih orehov ali samo zelenih lupin in pustimo stati na temnem ter zmerno toplem mestu (npr. v omari). Potem precedimo in morda za prijeten vonj in nego kože dodamo še raztopljeno kakavovo maslo.