0,00 EUR

V košarici ni izdelkov.

Zdravilne rastlineDivje vijolice – kako jih uporabiti in pri čem vam lahko pomagajo?

Divje vijolice – kako jih uporabiti in pri čem vam lahko pomagajo?

MORDA VAS ZANIMA

Divja vijolica (Viola tricolor) je pogosto dojeta kot plevel, vendar vam lahko ta rastlina s čudovitimi cvetovi in z omamnim vonjem pomaga pri različnih zdravstvenih težavah. Rastlina je povsem varna za uživanje, uporabite pa jo v različnih oblikah. Poglejmo si torej, v katerih primerih so divje vijolice še posebej koristne in kakšne so možnosti uporabe te rastline.

- Oglas -

vijolice

Zakladnica vitaminov, mineralov in antioksidantov

Zdravilne lastnosti divje vijolice so znane že ves stoletij. Zaradi protivnetnega delovanja, sposobnosti uničevanja glivic in razkužilnih učinkov je bila zelo cenjena v tradicionalnem zdravilstvu. Z divjimi vijolicami so si nekoč pogosto pomagali pri blaženju glavobolov, rastlina pa je zelo koristna tudi za razstrupljanje telesa, saj spodbuja delovanje limfne žleze. Divja vijolica je koristna tudi za krepitev imunskega sistema, kot naravno zdravilo za boleče grlo in prehlad, uporablja pa se lahko tudi za zdravljenje aken, ekcema, luskavice, vnetja sečil, fibrocističnih bolezni dojk, razjed in krčnih žil. Številni zdravilni učinki divje vijolice so povezani predvsem z mnogimi vitamini, minerali in antioksidanti, ki jih najdemo v rastlini, pri čemer še posebej izstopata vitamina A in C.

Solata z dodatkom divjih vijolic

Tako listi kot cvetovi divjih vijolic so prijetnega okusa, obenem pa poskrbijo tudi za dekoracijo vsake jedi. Ena od možnosti uporabe divjih vijolic je ta, da jih dodate različnim solatam. Osnova je lahko zelenolistna zelenjava po izbiri. Tako lahko hitro in enostavno pričarate pravo spomladansko poslastico, polno zdravja, ki bo obenem tudi prava paša za oči.

- Oglas -

Vlažilno mazilo za kožo

Potrebovali boste približno 150 gramov cvetov divjih vijolic, ki jih prelijte z vročo vodo (uporabite toliko vode, da so cvetovi prekriti). Pokrijte in pustite stati. Medtem zmešajte 20 mililitrov ricinusovega olja in 40 gramov karitejevega masla. Segrejte nad paro, da se sestavini povežeta v tekočo mešanico. Zdaj lahko precedite vodo, v kateri so se namakali cvetovi vijolic. Približno 1 deciliter tekočine dodajte mešanici karitejevega masla in ricinusovega olja. Tekočino je najbolje dodajati postopoma, dokler ne dosežete želene gostote.

Čaj iz divjih vijolic

Iz divjih vijolic je mogoče pripraviti tudi aromatičen čaj, ki vam lahko pomaga pri različnih zdravstvenih težavah. Za pripravo čaja lahko uporabite sveže ali posušene cvetove in liste vijolice. Če boste uporabili posušeno rastlino, bo čaj nekoliko intenzivnejši. Poleg zanimivega okusa in blagodejnih zdravstvenih učinkov pa vas bo čaj iz divjih vijolic zagotovo navdušil tudi s svojo zanimivo modrikasto vijolično barvo. Čaj lahko uporabite tudi za pripravo obkladkov, ki jih za 10 minut položite na zatilje, ko vas muči glavobol. Bolečina bo zelo hitro popustila.

Priloga oziroma omaka

Liste divjih cvetov lahko pripravite tudi podobno kot špinačo. Uporabite malce vode, v katero stresite liste ter jih začinite s soljo, poprom in drugimi začimbami po okusu. Na kratko pokuhajte, da ne uničite preveč hranilnih snovi v listih. Postrezite poleg pire krompirja ali drugih jedi po izbiri.

Sirup proti kašlju

Divje vijolice uvrščamo med rastline, iz katerih je mogoče pripraviti tudi zelo učinkovit sirup proti kašlju, ki vam lahko pomaga tudi pri odpravljanju drugih težav z dihali. Sveže cvetove vijolic stresite v čist steklen kozarec in jih prelijte z vrelo vodo. Pustite, da se cvetovi namakajo približno 24 ur. Mešanico nato precedite in tekočino vlijte v kozico. Dodajte sok polovice limone in 400 gramov sladkorja. Zavrite, nato pa znižajte temperaturo in kuhajte še približno 10 minut. Sirup prelijte v steriliziran kozarec. Nato kozarec zaprite in ga postavite v hladilnik.

.

NAJNOVEJŠE