Kolikor je staro ฤloveลกtvo, so stare tudi radosti in tegobe, ki gredo vzporedno z vsemi ฤlovekovimi potrebami, tudi s spolnimi. Nekateri bi si to podroฤje radi ลกe izboljลกali in popestrili, drugi pa si ลพelijo svoj speฤi spolni nagon prebuditi. Pri tem si pomagajo tudi z afrodiziaki, pa naj bo njihov vpliv dokazan ali ne.
Kot prve afrodiziake so ljudje uporabljali zeliลกฤa in tudi drugo hrano. Egipฤani so posebno priporoฤali med in medico. Od tod naj bi izviral celo izraz medeni tedni. Starejลกim Rimljanom so za povrnitev poลพelenja svetovali uลพivanje ฤebule in ลกalotke, mlajลกim ljudem pa poper, beluลกe, paradiลพnik, jajca, zelje in ฤesen. ฤesen sta v ta namen priporoฤala tudi grลกka zdravnika Hipokrat in Galen. Upad poลพelenja pa naj bi po mnenju starih Grkov povzroฤilo uลพivanje kopra, leฤe in zelene solate.
Ni dokazov, a uฤinkuje
Danes med strokovnjaki velja, da veฤina rastlinske in ostale hrane ne vsebuje kemiฤnih snovi, ki bi neposredno poveฤale spolno moฤ. Vendar obstajajo izjeme in raziskave nekaterih rastlin, so ลพe potrdile doloฤeno mero spodbudnih uฤinkov na ลพivljenjsko moฤ. Tak naj bi bil na primer izvleฤek korenine azijskega ginsenga, ki v Aziji ลพe tradicionalno velja za moลกko krepฤilo.
Poglejmo ลกe nekaj ลพivil, ki jim pripisujejo afrodiziฤni uฤinek, in zakaj:
AVOKODO vsebuje nekatere aktivne snovi v sledovih, ฤeprav so za te sadeลพe verjeli, da poveฤajo spolno moฤ predvsem, ker rastejo v parih in spominjajo na moda.
ฤOKOLADA vsebuje kofein, teobromin, feniletilamin in anandamin, ki naj bi delovali podobno kot tetrahidrokanabinol (THC) v indijski konoplji, a njihove koliฤine so majhne in ลกtevilni dvomijo v njihov dejanski vpliv. Feniletilamin naj bi povzroฤal sproลกฤanje hormonov sreฤe, ki se prav tako sproลกฤajo med ljubljenjem. Omenjena snov pa je prisotna tudi v mandljih, araลกidih, jabolkih, paradiลพniku, ananasu in ลกpinaฤi.
OSTRIGE vsebujejo veliko cinka, ki sodeluje pri sintezi testosterona in je pomembna sestavina semenske tekoฤine.
MED ลพe zelo dolgo velja za spodbujevalca ljubezni, spolnosti in ฤutnosti. Njegovi lahko razgradljivi sladkorji se v telesu hitro pretvorijo v energijo.
PINJOLE iz jedrc pinijevih storลพev vsebujejo maลกฤobe, beljakovine, sladkorje, fosfor, ลพelezo, vitamin E in vitamine iz skupine B. Tudi ti oreลกฤki naj bi vzpodbudili ลพeljo po spolnosti.
V domaฤem zdravilstvu naj bi kot sredstvo za poveฤanje spolne moฤi veljali mladi gomolji rastline navadne kukavice in vaniljini plodovi. Za zunanjo uporabo pa svetujejo roลพmarinovo olje. ล tiri kapljice olja naj bi nakapljali na globoko ลพlico sojinega olja, premeลกali in vtirali v predel kriลพa.
Maลกฤobe in spolni hormoni
Tudi koliฤina maลกฤob, ki jih uลพivamo, uravnava tako ลพenske kot moลกke spolne hormone. ฤeprav je nekdaj veljalo prepriฤanje, da je za krepkega korenjaka potrebno uลพivati veliko mesa in mesnih izdelkov, pa se je izkazalo ravno nasprotno. Uลพivanje mesa in s tem velikih koliฤin ลพivalskih maลกฤob ลกkodi spolni moฤi moลกkega, ker v krvi zniลพuje koncentracijo moลกkega spolnega hormona testosterona. Poleg tega mastna hrana slabi erekcijo, saj maลกฤobe pospeลกujejo maลกenje ลพil, ki dovajajo kri v moลกki spolni ud in omogoฤajo erekcijo.
Pri ลพenskah hrana z veliko maลกฤobe zviลกuje raven spolnega hormona estrogena. Veฤ estrogena pa pomeni med drugim tudi veฤjo verjetnost za nastanek raka dojk.
Skrivni zapeljivci
A tudi prava hrana ni vse. Na โkemijoโ med dvema osebama vplivajo tudi posebne snovi, ki jih izloฤata. Telesne ลพleze proizvajajo skrivne zapeljivce โ feromone. Izloฤajo se skozi koลพo in sluznico, najdemo pa jih v slini, znoju, iztrebkih in seฤu. Povzroฤajo znaฤilne vedenjske odgovore pri drugih osebkih iste vrste. ฤlovek ali ลพival (posebno ลพuลพelke) naj bi se odzvala na ลพe zelo majhne koliฤine feromona (biljoninko grama).
Gre za kemiฤne snovi, ki prenaลกajo informacije, oznaฤujejo pot do hrane, opozarjajo na nevarnost in zbujajo spolno privlaฤnost. Slednje dobro izkoriลกฤa parfumska in kozmetiฤna industrija. Na svetu je na voljo ลพe veฤ kot ลกtiristo kozmetiฤnih proizvodov, ki vsebujejo feromone. Med njimi so diลกavne vodice, mila in drugi. Uporabljajo pa jih tudi pri mnoลพiฤni ลพivinoreji za stopnjevanje ploditvenega nagona.
Feromone, ki so sicer brez vonja, zazna vomeronazalni organ, droben senzor na vhodu nosne votline, ki signal o feromonu posreduje limbiฤnemu sistemu v moลพganih, odgovornemu za obฤutke, na katere ne moremo vplivati namerno. Prek limbiฤnega sistema pride signal v hipotalamus, ki je odgovoren za uravnavanje hormonov. To se zgodi brez naลกega nadzora, ลกe preden bi prisotnost feromona sploh lahko zaznala zavest. Feromoni vzburjajo veliko bolj prefinjeno kot na primer gledanje pornografskih filmov, saj vplivajo neposredno na moลพgansko podroฤje obฤutkov, kjer logika ter pamet pravzaprav nimata nobene moฤi. Ko hipotalamus poลพene spolne hormone v tek, se pri moลกkih zviลกa koncentracija hormona testosterona. Le-ta pa ne vpliva samo na spolno poลพelenje, temveฤ pospeลกuje agresivno in dominantno vedenje, predvsem pri mladih moลกkih. ล tevilni strokovnjaki se tako morda upraviฤeno spraลกujejo, ฤe โigranjeโ s feromoni ne povzroฤa tudi zgodnejลกe pubertete in porast seksualnih zloฤinov.
Najboljลกi afrodizijak
Nekatera hrana, na primer banane, beluลกi, korenje, kumare ลพe po videzu spominjajo na moลกki spolni ud in morda imajo ob uลพivanju te hrane prav domiลกljija in asociacije glavno vlogo. Vsekakor je afrodiziak, ki teลพko zataji in nam je vsak ฤas na voljo, prav naลกa domiลกljija. Prav gotovo pa na privlaฤnost pomembno vpliva tudi zdrav odnos med partnerjema. Ljubezen ima na poลพelenje prav tolikลกen vpliv, kot si ga ลพelimo.
Vsa ฤutila na delu
Sicer pa imajo spolnost in obred pripravljanja hrane ter hranjenja mnogo skupnega. Pri tem namreฤ sodelujejo vsa ฤutila. ล e posebej, ฤe s partnerjem pripravljata hrano, ki jo jesta z rokami. Okus skupaj z vidom, sluhom, vonjem in tipom zapolni ฤutno dojemanje partnerja in obogati doลพivetje ljubljenja.
Vitamini koristijo
Pravijo, da tako moลกkim kot ลพenskam za spolno moฤ koristi hrana, bogata z vitaminom C. Koliฤino vitamina C, s katero moลกki oลพivijo svoje semenฤice, naj bi dobili na primer v eni in pol rdeฤi papriki, treh kivijih, eni meloni, treh pomaranฤah ali 340 gramih sveลพih jagod. Priporoฤajo pa tudi folno kislino, ki jo najdemo v zeleno listnati zelenjavi, kvasu, fiลพolu, gobah, leลกnikih in pลกeniฤnih kalฤkih. Dnevno potrebo (450 mikrogramov) pokrijete z dvema skodelicama kuhane ลกpinaฤe.