Uporaba konoplje v zdravilstvu je kontroverzna. Ponekod jo spodbujajo in je zakonita, drugod ji moฤno nasprotujejo. ลฝe dolgo je znano, da lahko uporaba konoplje pripomore k izboljลกanju nekaterih znakov multiple skleroze. Ugotavljali so tudi, da so kanabinoidi primerni za lajลกanje boleฤin, tako akutnih kot kroniฤnih. Predvsem je znan uฤinek kanabinoidov proti slabosti in bruhanju, ki se pojavi kot neลพeleni uฤinek pri kemoterapiji.
Kaj je konoplja in kakลกne vrste poznamo
Navadna konoplja (Cannabis sativa) ter dve podvrsti, indijska konoplja (Cannabis sativa ssp. indica) in vrsta Cannabis sativa ssp. ruderalis, spadajo v druลพino konopljevk (Cannabinaceae). Kot zanimivost lahko povemo, da je konoplja sorodnica hmelja (Humulus lupulus), ki je ravno tako konopljevka, vendar hmelj nima enakih farmakoloลกkih lastnosti.
Dobro prijemaliลกฤe za molekule
Konoplja vsebuje uฤinkovine, imenovane kanabinoidi, med katerimi je najpomembnejลกi tetrahidrokanabinol ali krajลกe THC. Kanabinoidi se nahajajo v listih, najbolj zgoลกฤeni pa so v ovrลกnih listih in smoli. Najveฤ jih vsebuje podvrsta indijska konoplja. Zaradi tetrahidrokanabinola je konoplja nekaj posebnega. Z vzgojo kultivarjev in pri posebnih pogojih gojenja je moฤ vsebnost te uฤinkovine poveฤati. Poglejmo, kako pravzaprav deluje in zakaj prijemlje v naลกem organizmu.
Vsaka uฤinkovina ima v organizmu neko vezavno mesto ali prijemaliลกฤe, na katerega se prilega (kot kljuฤ v kljuฤavnico). S tujko tako mesto imenujemo receptor. Gre pa za molekulo, ki mora biti sposobna prepoznati ta kljuฤ. Posledica vezave uฤinkovine z receptorjem je uฤinek, ki ga zaznamo kot na primer zmanjลกanje boleฤine, spremembo krvnega tlaka ali pospeลกeno bitje srca.
Da tak receptor lahko obstaja, mora obstajati neki notranji (endogeni) kljuฤ ali ligand, ki se bo nanj vezal. Zakaj v konoplji nastaja tetrahidrokanabinol, je teลพko odgovoriti, poznamo le mehanizem njegovega nastanka, ne pa vzroka. Zanimivo vpraลกanje je tudi, zakaj ima ฤlovek receptorje zanj.
Najprej povejmo, da je v ฤloveลกkih moลพganih kar stokrat veฤ prijemaliลกฤ za kanabinoide, kot tudi imenujemo spojine v konoplji, kot je prijemaliลกฤ za opioide (morfin in podobne spojine). V moลพganih nastajata dve spojini, ki se veลพeta na kanabinoidne receptorje:
- anandamid, ki so ga leta 1992 izolirali iz moลพganov svinje in ga poimenovali po sanskrtski besedi ananda, kar pomeni blaลพenost, in
- 2-arahidonglicerol (2-AG).
Uฤinki anandamida so podobni uฤinkom tetrahidrokanabinola, vendar ima prvi ลกibkejลกe in krajลกe delovanje. 2-AG je v moลพganih bistveno veฤ kot anandamida, domnevajo pa, da vpliva na kratkotrajni spomin in povzroฤi neko vrsto fizioloลกkega pozabljanja, podobno kot THC. Lahko bi rekli, da oslabi kratkotrajni spomin, kar je vidno v teลพavah z govorom in v prekinjanju miselnega toka.
Anandamid naj bi imel analgetiฤen uฤinek (blaลพi boleฤino), vpliva pa tudi na dejavnost gibal, podobno kot THC. Seveda pa se mora tetrahidrokanabinol, ki je vezan na ustrezna prijemaliลกฤa, tudi razgraditi, saj bi v nasprotnem primeru uฤinek kar trajal. Za to poskrbi posebni encim, za katerega so ugotovili, da razgradi anandamid in verjetno tudi tetrahidrokanabinol. Subjektivne uฤinke, takลกne torej, ki jih zaznamo pri uลพivanju marihuane ali haลกiลกa, razdelimo v tri skupine:
POZITIVNI | NI SPREMEMBE/NEGATIVNI | ZELO NEGATIVNI |
izboljลกanje razpoloลพenja | poveฤan tek (apetit)๏ปฟ | slabost๏ปฟ |
sprostitev | upoฤasnjeno razmiลกljanje | teลพave z dihanjem |
ustvarjalno razmiลกljanje | fiziฤna utrujenost | poveฤan srฤni utrip |
izostreni ฤuti | suha usta๏ปฟ | nemir๏ปฟ |
prijetni obฤutki๏ปฟ | prekinjen miselni tok | vzburjenost |
Zmanjลกanje obฤutka boleฤine | glavobol | |
zmanjลกanje obฤutka slabosti | bฤutek preganjavice |
Pot do moลพganov
Bistveni razlog za uลพivanja marihuane in podobnih drog iz konoplje je obฤutek evforije in vzhiฤenosti, povezan z obฤutkom โlahkostiโ in s spremenjenim zaznavanjem ฤasa in prostora. Pozitivni obฤutki so v veliki meri odvisni od odmerka, priฤakovanj, naฤina uporabe, okolja in osebnosti uลพivalca. Uฤinki nizkih odmerkov so v povezavi z ustreznim okoljem podobni nizkim odmerkom alkohola: zgovornost, dobro razpoloลพenje, smeh. Moฤnejลกe uฤinke povzroฤi ลพe zvitek (โjointโ), ki vsebuje le 2,5 miligrama THC. Uporabniki obiฤajno kadijo zvitke iz marihuane, pomeลกane s tobakom in zvite v cigareto. Dim vdihnejo (inhalirajo) in zadrลพijo v pljuฤih.
Po drugi strani je mogoฤe drogo tudi zauลพiti, vendar je pri peroralnem jemanju (skozi usta) za uฤinek potrebna dva- do trikrat veฤja koliฤina THC kot pri kajenju. Bioloลกka uporabnost inhaliranega tetrahidrokanabinola je pribliลพno trikrat veฤja kot zauลพitega, kajti iz prebavil ga pride v krvni obtok le pribliลพno ลกest odstotkov; nekaj se ga razgradi ลพe v ลพelodcu ter pozneje v jetrih, preden po krvi doseลพe moลพgane
Pokajeni tetrahidrokanabinol se hitro absorbira iz pljuฤnih meลกiฤkov v kri in doseลพe moลพgane po nekaj minutah, najveฤja koliฤina v krvi nastopi po pribliลพno 10 minutah. Pri zauลพitju pa se najveฤja koliฤina v krvi pojavi po eni do treh ur. Psihoaktivni so tudi presnovki tetrahidrokanabinola, ki nastanejo v naลกem organizmu, zato najveฤja koncentracija THC v krvi ne pomeni tudi najmoฤnejลกega uฤinka. Ta se pojavi pribliลพno 20 do 30 minut po pokajeni cigareti in je posledica omenjenih presnovkov.
Konoplja kot pomoฤ po kemoterapiji
Uporaba konoplje v zdravilstvu je kontroverzna. Ponekod jo spodbujajo in je zakonita, drugod ji moฤno nasprotujejo. V nekaterih deลพelah je dovoljena uporaba kapsul s sintetiฤno pridobljenim tetrahidrokanabinol, imenovanim dronabinol, ki je raztopljen v sezamovem olju. Zdravilo se imenuje Marinol in je namenjeno prepreฤevanju bruhanja pri zdravljenju raka s citostatiki, zlasti pri tistih, ki jim obiฤajna zdravila proti bruhanju (antiemetiki) ne pomagajo, ter za poveฤanje apetita pri bolnikih z aidsom.
Kliniฤne raziskave uporabnosti pripravkov iz konoplje potekajo na ลกtevilnih podroฤjih. Multipla skleroza je bolezen, kjer je ลพe dolgo znano, da uporaba konoplje lahko pripomore k izboljลกanju nekaterih znakov. Zanimivo pa je, da so kanabinoidi povezani z lajลกanjem simptomov, kot so pokrฤenost (spastiฤnost), okornost in miลกiฤna oslabelost, saj sami v velikih odmerkih povzroฤijo enake znake. Rezultati kliniฤnih raziskav so razliฤni, nekateri bolj, drugi manj spodbudni.
Ugotovili so tudi, da so kanabinoidi primerni za lajลกanje boleฤin, tako akutnih kot kroniฤnih, tudi v kombinaciji z drugimi analgetiki. Kanabinoidi ne prijemljejo na prijemaliลกฤih za morfin in podobne moฤne analgetike, odkrili pa so, na katere predele v moลพganih, hrbtenjaฤi in perifernem ลพivฤevju, ki so pomembni za zaznavo boleฤin, delujejo.
Zanimivo je, da ublaลพijo boleฤine pri tumorjih, po operativnih posegih in tudi tako imenovano fantomsko boleฤino po amputaciji uda (obฤutek, da boli na primer del noge, ki je bil amputiran). Pri nekaterih vrstah boleฤine (pri puljenju zoba, nevropatski boleฤini zaradi vnetja ลพivca) pa niso bili uฤinkoviti.ย Uฤinek kanabinoidov proti slabosti in bruhanju, ki se pojavita kot neลพelena uฤinka priย kemoterapiji tumorjev, je najbolj raziskano podroฤje uporabe teh snovi in je opisano ลพe v zaฤetku tega odstavka. Bolniki z glavkomom, kar je posledica poveฤanega oฤesnega (intraokularnega) tlaka, ki so bili tudi kadilci marihuane, so poroฤali o ugodnem vplivu; to je bilo potrjeno tudi z raziskavami.
Slaba stran uporabe je, da se hitro pojavi neodzivnost in tlak v oฤesu ponovno naraste. Ugotovili so tudi, da kanabinoidi sproลกฤajo gladke miลกice v bronhiolih, zato se ti razลกirijo. Uฤinek traja dve uri in bi bil lahko uporaben za bolnike z astmo. Teลพava pa je v tem, da ostale snovi v dimu, ki nastaja pri gorenju konoplje, draลพijo sluznico dihal in lahko izzovejo astmatiฤni napad.
V literaturi najdemo tudi poroฤila o ugodnih uฤinkih kanabinoidov pri lajลกanju slabosti in boleฤin pri migreni. Med najbolj zanimivimi poroฤili pa je ugotovitev, da endogeni kanabinoid anandamid, torej ta, ki nastaja v naลกem organizmu, nastopa v semenski tekoฤini in je pomemben za zagotavljanje plodnosti spermijev.
Do uporabe pripravkov iz konoplje v zdravstvu se lahko opredelimo tako ali drugaฤe. Omenjeno zdravilo je lahko vsaj dobra terapevtska moลพnost za bolnike z rakom in aidsom. Raziskovalci skuลกajo pridobiti tudi kanabinoide, pri katerih bi doloฤene neลพelene uฤinke zmanjลกali in ohranili le pozitivne.
Preberite si tudi, kakลกne zdravilne lastnosti ima konopljino olje.